ban 1 onze oud I ve bo a 6 d B d< pl 9 11. De opl«v’ den worth wot th op di alle a sei o Bank Er livrei De I 14 d soin plaet keur al d volg' hurt 1 drag aen leer 1 de Din I zon rile zon loe lyk I pal got ter en sol Dien dag was liet op welken door onze heeren door eenen slagter van St. Willebrords; er wierd onmid- ende meesters het besluit genomen wierd van 1 1 J-1 zich door een lieutenant te doen vervangen, die, getrouw aen al wat hem zou worden opgelegd, er met de zweep zou doorgaen en de eerste opwellin gen van weêrstand by de burgery, onder het ge weld versmachten zou. Dit besluit verkreeg zyne uitvoering, en op eenen schoonen worgend zagen wy ons in ’t bezit gesteld van eetien... Kotnmissaris van politie (Wordt voortgezet). event wel de snccessie-reglen welke door de kadas trale herschatling byna verdubbeld zyn, verhoo- gen, aengezien van de twintig, ze negentien mael <>p de kadastrale weerde der goederen berekend worden; en dan zal ook nog het persooueel mer- kelyk vermeerderen; en dan zullen eindelyk veel burgers wier huis van hel persooueel vry was, oindal hetzelve beneden de geëisclite weerde bleef, het persooneel moeten betalen. Zoo dat, konfrater Weekblad, de kadastrale her- schattingen in allen gevalle de lasten zullen ver- hoogen, en dezelve eene aenzienlyke winst voor de schatkist zullen te weeg brengen. De kadastrale herschatlingen, ziedaer eene dier duizend middelkens die de slimme finantie-baes Frère aen de hand heelt, telkens dat hy geld wil slaen I. Wy’zouden wel geerne die zaek niet aengeroerd hebben, omdat wy ons niet dan met tegenzin over persoonlyke kweslien uitlaten; maer dewyl het Weekblad elke gelegenheid waerneeml om onzen komniissaris van polrtie by zyne lezers te doen doorgaen als een onschuldig slagtoffer eener, poli tieke wraek, zullen wy eeus onze manier van zien nopens die zaek klaerlyk uitzetten. Vooreerst houden wy staendedatde kommissaris van politie evenmin als iemand hier (er slede hel voorwerp is eener politieke wraekneming de man nen van het Weekblad alléén, die nooit anders dan op eene wraeknemende wyze zyn te werk gegaen, vooral wanneer de kans haren keer begon Ie heb ben, zyn in slaet tot hel nemen van maetregelen over te gaen welke door de zucht naer wraek zyn ingeboezemd. Doch komen wy ter kwestie. De groote grief die het Weekblad tegen onze vrienden van hel Stadhuis heeft, ’t is van in eene vioegere zitting van den gemeenleraed. het hulp geld van 400 Ir. voor het loezigt van openbare werken, sinds eenigejaren in het budjet gebragt, uil hetzelve te hebben weggelaten, en van op zich genomen te hebben dit werk, in voordeele van ’s stads ingezetenen, onvergeld te verrigten, zoo als zulks voor dezen altoos was geschied. Echter vooraleer hierover verder uit te weiden, zien wy in, hoe, wanneer en op welke wyze, die 400 fr. voor het loezigt van openbare werken in het budjet zyn gebragt. II. Het was lydens het oud bestuer. Onze vroegere tegeerders waren lot het toppunt hunner maglgeraektniemand, dachten ze, zou hun den minsten weêrstand hebben durven bieden, en moest ooit iemand het dwaze ontwerp hebben op geval van zich legen de uitvoering hunner plannen van overheersching te verzetten, deze zou zyn siuiitmoedigeti aki met eene allyddurende verwyde- ring uit alle ambten ol emplooijen bekocht hebben. Zoo zagen wy treflelyke persoonen uit de ver schillende administration verwyderen, alléén omdat ze zich aen den willekeur van uitsluitende regeer ders niet wilden onderwerpen;zoo zagen wy eerlyke bedienden aen de deur zeilen, die geen ander misdaed op hel geweien hadden, dan niet de slaef te willen zyn van baelzuchdge en meê- doogenlooze meesters. Maer de kruik gael zoolang te water tot ze berst. Ophel laetste hunner regeering won de oppo sitie veld, otn dat de gemoederen te veel waren ge kwetst geweest; het getal der misnoegden was in korten tyd sterk aengegroeid, om dal de burgeren de werkman zich in hunne eer getroffen voelden, en dachten lang geuoeg slaef ie zyn geweest van mannen die hel vertrouwen niet meer weerdig waren welk hun lot dan toe was verleend ge worden. De toestand wierd kritiek voor besluerders. Ze moesten óf buigen óf bersten, ófloegevenof er met den sabel en de zweep doorkappen. ’T was lol dit laetste middel dat ze, door hun nen hoogmoed verblind, zich lieten vervoeren. Den dag op welken ze bun coup d'état waegden, was een dag die lydstip maken zal in de geschie denis, die in stad’s Annalen als een hoogst nood lottige dag zal voorkomen voor het bestuer- Debreyne, omdat op dezen dag hel begin van hel einde der regeering onzer oud bestueiders wierd geslagen. Reeds de verledene week meldden de Antwerp- sche bladen dat de veeplaeg rondom Antwerpen in eenige afgezonderde stallen was ontslaen en er de strengste maetregelen waren genomen om de voortzetting der ziekte te beletten. Nu meldt men dal eene scbrikkelyke ramp te Merxem, digi by Ant werpen, is losgeborsten de runderpest heelt zich verklaerd in de stallingen der stokery van MM. Bal én compie aen den Deurnschen steenweg, en heelt er verschrikkelyke verwoestingen aengerigl. Hierover lezen wy dé volgende byzonderheden in het Handelsblad van Antwerpen, waerop wy de aendachl van alle houders van vee en van de ge- meente-besluren trekken. I 1H li I) inlrt (I) Waerom geefl het WeckWad den familienaem niet op I van <len jongen Alfred B..., even als zyne woonplaels? Waerom noemt bel 't klooster niet dal de jonge Alfred B... verlaten heeft, aleer naer Bomen op te trekken, even als de kloosterling die, opzigtens ilen jongeling, hel gewaeude misdryfzou begaeu hebben? Overigens, wat bel rek heeft hier de zaek van den jongen Allred B... met deze van den minderjarigen Glimmers, die door het gouvernement, op last van den Minister van oorlog, wierd aengewerfd, geên- regimenteerd en i west, alwaer de belgiesche vrywilligers thans aen gebrek en armoe lydeu, en van verdriet en honger, in verlalenis omkomen 1 Eu wat hebben alsdan de heeren De Lael en Coomans hierover eene interpellatie te doen, in de ver onderstelling dal het feit geen leugen ware, dewyl hel hier eene byzondere zaek gelift, waer het goevernement noch hel land voor iels in geeoinpromeileerd zyu geworden? Indieu een derde persoon hel kind van den vader had ge roofd, dan moest die vader enkel eene aenklagt doen by de juslicie, en dan kwame de zaek voor het gerecht, en niet voor de Kaniei, zoo als gy. Weekblad, bel op eene kwaad willige wyze insinueert?... De ,aor<8Ö de genie' |)ixm“ Clercken peine 1 gereken Omiecap cippelle yVdumei En ziedaer het nieuws waervan het H’ee/tfdad zich de weérgalm maekl! Hel blad vergenoegt zich niet niet den kloosterling met oneer en schande ie bevlekken, hel moet dien smaed naer bel eerliiedweerdig Opperhoofd werpen van hei halholicismus, naer den goedhertigsten der vaders, dien de konlraler by zyue lezers voorstelt als een dier opperhoofdmaiiiien welke, ter uitvoering hunner bevelen, biels dan oueerlyke kerels hebben, lieden die Wel noch liegt kennen, en den onschuldige uilstroopeu, zoo dikwyis de gelegenheid ertoe ziel) opdoet!... En ziedaer de godsdienstige strekkingen van hel Weekblad! Zullen de lieeren De B.act en Coomans eene inter pellatie doen Ter welker gelegenheid, denkt gy, goede lezer, dat hel Weekblad deze vraeg steil? Ziehier Een dier liberalen, die den godsdienst meet dan iemand eerbiedigen, heeft, uil liefde voor den godsdienst en uit achting voorde II. Kerk, een dier snoode leugens verzind, waerin een kind natuerlyk door een of ander klooster ling aen zyne ouders on rukt, mei geweld, of ten min sten tegen zyne roeping, naer Bomen is getrokken om er den troon van Pius IX te verdedigen. Maer te Marseiljen aengekomen, die fransche haven stad waer men inscheept voor liaelje, begint het kind op eens al het verschi ikkelyke van zyn toestand te be- grypen, en hel schrylt eenen brief aen zyne ouders, eenen brief, zou gevoelig, dat een steenen hert erdoor zou ver murwd worden. «Ach vader! roept de jonge Alfred B... uil(l), ik zou my uit wanhoop omhel leven hebben gebragt, maer de troosteres der zondaers heeft medelydeu gehad met my. Ik omhels u, vaerwelvaerwel!... Ja, zoo eindigt de brief die het schamele kind uit Mar seiljen aen zyu vader schryltmaer boe denkt ge dal de Pauzelyke overheden met de belgiesche kinderen, die zich ter verdediging van bet Paqzelyk gezag hebben aengesteld, te Romen handelen? Slecht, myn beste lezer, overslecht. Zie maer hoe bilterlyk de jeugdige Alfred B... zich over zyneu toestand te Romen beklaegt. De kolonel, na my de reden te hebben gevraegd waerom ik myn engagement niet leekende schrylt de knaep, heeft my de kazeru doen verlaten, en nu dwael ik in Romen rond!!! Hoe verblind zyn toch die kristelyke ouders, die niel zien dat, wanneer ze hun kind naer Romen laten heengaen, zy hel naer een galgenveld zeilden, naer een nest van bloed dorstige gieren, die hunne prooi niet dan ten prize van 11 GELD WILLEN LOSLATEN! liet IVEEliltl. AI> en de znek van den Kom- missaris van 'politie. Alle cirkulalie van vee, of van die dieren welke de ziekten kunnen overbretigen, is nu verboden aen den in gang der gemeente heeft hel bestuer plakkaerlen doen zetten, oin het verbod aen ieder te doen kennen; niemand dan die welke aen hel afmaken der beesten bezig zyn, kunnen aen den put, in de stallen of op die plaels kotnen waer hel vee wordl afgemaekt. De put, de slokery, de stallen worden door de troepen bewaekt. Langs heen den steenweg slaen posten die alle toenadering beletten. Stadsnieuw*. In eenen brief door onzen stadsgenoot, Charles Van- geêxpedieerd naer een vreemd en ver ge- haute, in date 5 February laetst, uil Marawalio Mexiko) ,yne ouders geschreven, lezen wy onder ander het 1 volgende Ik heb uwen brief, lieve Ouders, op 25 uren van To- buca, of 10 uren van Marawalio, ontvangen; wy vertrekken naer Montery, dal is op 7 uren van de Vereenigde Staten. Ik denk dus langs de Vereenigde Staten naer Belgenland te kunnen weêrkeeren. Ik dacht by myn vertrek nil Belgie, lieve Ouders, dal ik het in Amerika veel beter zou gehad hebben als in myn vaderland, doch neen; vooreen soldaet is het bier niets weerd, want wy zitten lol over het hoofd in de armoede; ik heb zelfs 5 franks moeten leenen aen den doctor-majoor Vercamcr. om u dien brief te kunnen schryven, maer ook ’k heb nog geenen duit ontvangen van liet geld welk gy my iu den loop van den verleden zomer hebt gezonden. Thans gael hel hier zoo slecht, dat reeds meer jon gens gestorven zyn van verdriet, van aen hunne ouders te deuken, als er in de gevechten zyn omgekomen. Nu ben ik dus op weg naer Monterey, dal is op 500 uren afstand van Tobuca, en Tobuca is .naer 16 uren afge- wyderd van .Mexico, We gaen passeeren door Sl. Louis (Potosi), en aldaer eeuige dagen verblyven, waerna wy naer St. Victoria, Sandauder, en van daer naer Monterey in de Vereenigde Staten trekken, alwaer wy len vollen zullen vry zyn. Zoo dat ik denk, lieve Ouders, binnen 6 of 8 maendeo by u wéér te zyn. Ik ben gedurende al den tyd dien ik iu Mexiko verblyf, van geen mexikaender in het minst mis zegd geweest, omdat ik hun nooit dan met reden hel w0“ri' toesluer, en maer voor regt en vryheid spreek. Ik denk dat de kwartiermeester nu eindelyk myn geld zal afzenden, ’k heb hel hem nogmaels door eenen brief verzocht. 1 Vaer dus wel, lieve ouders en geheel de familie, in af ziekte van een der 156 beesten bevonden en de afmaking wachting dal ik wéér iu myn vaderland beu lerugge ervan h»voleu wierd. De afmakinv yeheinile komen. CHARLES VANHACTE. delyk tot de begraving overgegaen. Doch des nachts had men bet beest ontgraven en wat er met hel vleesch gebeurd is, wordl iigtelyk be grepen. Het onderzoek bragl welbaesi de waerheid aen hel licht. Er zyn personen die van hel ontgraven rund stukken gekregen haddendoch een dezer, vreezende als mede- pligtige te worden aenzien, wierp hel in de vaert, alwaer hel dan ook later gevonden wierd. De dader moet de slagter zyn geweest. Sedert het gebeurde, is hy dan ook plotselings verdwenen en heeft zelfs, naer men zegt, het land verlaten om zooveel tno- gelyk de regtveerdige straf der justicie te onlgaen. Op dezen oogenblik zyu 52 stuks aengedaen en ver oordeeld om in tien grond gedolven te worden. De geheele stal bevatte 156 stuks schoone beesten. Allen zyn ver oordeeld gisteren wierden er 90 geslagenvandaeg zullen de overgeblevenen worden afgemaekt. Hel getal der gezonden beloopt alzoo SI, waervan het vleesch zonder gevaer aen het verbruik kan geleverd worden. Op een eind afstand van tie stokety is een diepen put gegraven, waerin hel vleesch der afgeiuaekle beesten ge worpen wordt. Wagens en karren, goed gestopt om het uilvloeijen van bloed en andere stoffen te beletten, bren gen hel vleesch naer den prosput. Hel strooi, waetop bet wordl vervoerd, wordt oumiddelyk op de plaels zelve verbrand. Het vleesch wordl met ongebluschte kalk be strooid. Soldaten houden de wacht eti weeren de nieuws gierigen af. Die wacht is wel noodig, aengezien men een dezer nachten nogmaels geprobeerd heeft, om langs achter in de slokery te geraken. Drie mannen doolden er rond, doch wierden door de militaire posten, die de strengste orders hebben, verdreven. Ook de stokery, zoo als wy zegden, is bezet. Op eene binnenplaets, aen den stal grenzende, werken een aental slagters aen het afmaken, ouder loezigt der veeartsen. Niel alleen burgerlyke, maer ook veeartsen van het leger, waren vandaeg ter plaetse. Het is pynlyk om zien, als men de slagting van zoo veel schoon vee nagaet. De binnenplaets en de stallingen hangen zoo lang zy zyn vol gevierendeelde beesten het schoonste, vetste en smakelykste vleesch dal men zien kan. Overigens, hel is vleesch van gezonde beesten, die enkel en alleen uit voorzorg worden afgemaekt. Het vee dezer stallen was tegen Paeschen leverbaer. Het toegehragle nadeel wordl lol nu toe geschat op ongeveer 60,000 franks. Hoe is de ziekte in deze stallingen uitgebroken? Dat weet niemand. Sedert den 5 january II. was er geen enkel stuk vee meer in de «stallen gekomen. De grootste voor zorgen wierden door M. Bal genomen; alle kommunicalie wierd zorgvuldig vermeden de stallingen en stokery lig gen voorders teencmael afgezonderd en niettemin berstte plotseling de vreezelyke ziekte daer los. Zou het dan waer zyn, wal wy onlangs in een hollamisch blad lazen, dal deze peslilenle ziekte in de lucht zit en door de uitwasemingen wordl overgebragt? Wy beslissen niét, maer het is eene kwestie die wel ver dient onderzocht te worden, aengezien zy een groot deel der tegenwoordige behandeling zou veranderen. ■Jitberstlng der Veeplaeg te Xlerxem, by Antwerpen. Het was (lezer dagen dat, in de gezegde stallen, de oumiddelyk bevoleu wierd. De afmaking gebeulde komen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2