VENDUTIE VAN SPARRESNOEK, EH4ENS.TOE I4BLSSCHEN, PIIOTOGRAPHIE. UIT ER HAND TE KOOP Alarktpryzen. BEBIGT. R. DÜYVER-BR1X1S, Comptoir d’Escompte Franciscus Spyns, Brusselsche en Parysche 1 zyn zich by stallen, allen uit den grond nieuw gebouwd sedert tien jaren; aen hetzelve palende een GROOT MAGAZYN met ruimen Zolder, ook onlangs nieuw De Kommissie van het Bestuer der Burgerlyke Godshuizen, te Dixraude, verwittigt de belang- i BROODBAKKER dezer gestichten is komen open te vallen en dat degene die wenschen dezelve te bekomen, vóór ln April aenstaende, zich mogen aenbieden om inlichtingen diesaengaende te bekomen by den Sekretaris-Ontvanger van gemelde Gestichten, Wilgendykslrael, n° 6, alhier. Elk zeg het voorts. Groote Markt, Dixmude, heeft de eer hel publiek kenbaer te maken dat hy anders gezien en gehoord dan lolelingen die de straten met 1“ April DRIE PEERDEN en RYTUIGEN in L_-■ - j - Le Comptoir d’Escompte de la Banque natio nale, établi a Ypres, a commence ses operations depttis le 15 .Mars 1866. Le Comptoir escompte aux taux officiels de la Banque nationale les valeurs sur la Belgique. Les administrateurs se téunisseol lous les jours (a l’ex- ception des jours lériés), a 9 1/2 heures du matin, au local de l’Agence de la Banque nationale, pour l’acceptation des effets présenlés a l’escompte. Pour plus amples renseignements, s’adresser chez M. Felix Vandenpeereboom, Agent de la Banque nationale, a Ypres. volkomene gelykeuis. Molenaet en Olieslager, Weslslraet te DIXMUDE, heelt de eer bel publiek bekeud te maken dal hy zyn bedryf als gewoonte blyft uitoefenen en dat zyn Magazyn by voortduring voorzien is van MEEL, OLIE, LYNZAED-KÖEKEN, RAEPKOEKEN en andere Koopwaren, zyn vak betreffende. Hy neemt deze gelegenheid te baet om zich hy eenieder aeu te bevelen en verzekert eene ter trouwe bediening. MERKWEERDIGE van wegens den heer Cassiers, gewezen Lid van het Senaet en grondeigenaer, te HOUTHULST. en dienstig voor alle neiringen, alles staende en gelegen ter gemeente Caeskerke, by de Hooge- brug. Het Magazyu, niettegenslaende aen het Huis palende, kan afzonderlyk verkocht worden. Alles met groot gemak van betaling. Zich te bevragen by de VVe VANGHILLEWE, le Dixmude. Men zal door bevoegd ministerie openbaerlyk te koop aenbieden in de bosschen van Houthulst, in de triagies van de boschbewaerdcrs Petrus Huyghe, Petrus Bossaert en Jacobus Jacques A. 60 Koopen SPARRESNOEK, liggende in de partien genaemd Terrestveld, Broeckons, Koe- kuitseel, Geldveld, Plaesveld, Vossensveld, Assche- veld, Doornleegte, de partien langs Vanlouws- leegle, by .Mullens, by levers, Hazebroeckken, Keunevelden, de partien by de Fransdreve, by de Carlienedreve, by de Vossedreve, Mosselbroeck- ken, Koolplekke, Boosebeekvyver, langs de Melae- nedreve en by de kerke. B. 5,000 E1KENSN0EKBUSSCHEN in hoopen van 25, staende in Plaesleegte en Vorenste leegte. C. 50 Koopen GEWATERDE EIKENPLANT SOENEN, waervan het onbekwaem Hout, voor plafondlalten te splyten, afgekort is. D. 50 Koopen GEWATERDE PLANTSOE NEN, dienstig voor timmermans, wagenmakers en Brandhout. E. 10 Koopen TAILLIE IN RAMEYEN, lig gende in den Elzenboom, palende aen de noord- zyde van de Melaenedreve. Alles zal moeten te voren bezigligd worden. De boschbewaerders hiervoren genaemd, bereid aen de lief hebbers alles aen te toonen. De vergadering om een uer na middag, ter herberg Kasleelbalie, bewoond door Charles Van- damme, om ten twee uren le beginnen verkoopen. Deze Venditie geschiedt op langen lyd van be taling, dewelke moet gedaen worden ten kantoore van den Deurwaerder DE WILDE, le Hooghlede, mits bekende medekoopers te stellen. NOTA. Uit er hand TE KOOPEN: KEPERS en GEVELDE EIKENBOOMEN, van den kap 64 en 65, hebbende buitengewoone lengte en dikte, dienstig voor zeewerken, scheepstimme- ragie en lonhoul. Elk maekl hel ruchtbaer. Hólel de Casino, te Dixmude. Gewaerborgde Portretten. De portretten worden maer afgeleverd na volkomene gelykenis. met dezelfde date alle Zaterdagen naer Yper zal vertrekken. Vertrek van Dixmude, teu 5 ure i ’s morgens, uit het hotel de Peerdenpostery, hy de - We Duyver; terugkomst van Yper, ten 5 ure ’s na middags, uil hel hotel de Zonne, Groote markt, i Yper. Maekl hel ruchtbaer. EEN WELGEKALANTE KOORNW1ND-MOLEN met Herberg, Broodbakkery en ruimen Peerden- van den notaris Beernaerl te Alveringhem, openbaer t t 9 Maert. 1 guld I I I Gent. 16 Maert. - a- Jaer 1657-58. Op de Baltiscbe zee deed Karel X, over trekken mei peerdenvolk, bagagie, enz. Te Parys wierd de hrug Maria verbryzeld, alsmede twee-en-twintig huizen. Jaer 1740. Te Londen bouwde men op het ys een yskeuken, in dewelke men eenen geheelen os deed braden. M 1 'I- 1 1 E-J-I L'J'J-igg'i" I I ir;i«r>in K.I Allerhande tVieuwslydingen. pers zich daertegen te verzetten, want vroeg of laet zal M. Campe, priester in het Seminarie te Brugge, is men U" onderpastoor benoemd te Zillebeke. M. Dofloer, priester in 't Seminarie, is coadjutor be noemd te Dudzeele. M. De Grave is burgemeester benoemd te Staden, en M. Dcsimpel, schepene. Ware het Algemeen stem r egt eene nuttige en voordeelige zaek voor ons land? Een onzer inscltryvers stelt ons deze vraeg. Hierover zullen wy donderdag onze manier van zien uitdrukken. Donderdag laetstleden wierd te Brussel de akt van overeenkomst tusschen de maetschappy van Lichtervelde pont dezer overeenkomst is de betaling van twee honderd achl-en-twiulig duizend franks ’s jaers, gedurende 82 jaren door de maetschappy van Exploitatie aen de sociëteit van Lichtervelde, boven eene zekere som terstond te betalen, als overnemingsprys van halm en goederen in het niagazyn en werkhuis acnwezig. Dit voorloopig verdrag moest ter goedkeuring der algemeene vergadering van 15 maert, loopende maend, 'voorgedragen worden, maer gezien de uoodige formalitei ten alsloeu nog niet volbragt waren, hel getal gedepo- secrde aklien, niel 2100 het vereischte getal maer enkel 1960 zynde, kou de vergadering op den bepaelden dag geen plaets hebben en is lol nader berigl moeten uitgesleld worden. Woensdag morgend is een hollandsch schip, geladen met kolen, ter boogie der Panne gestrand. De mannen te leveren voor de nationale militie voor 18G6, door bet arrondissement Veurne, zyn ouder de verdriet, omdat zy een goed of een slecht nummer hadden getrokken, zooals bel overigens in alle sleden geschiedt. Ziehier een feil waervan wy de echtheid verzekeren, en dat nog eens te meer doet zien wal indruk die bloedwet op zekere lieden onzer werkende klas te weeg brengt Onder de lolelingen was er een werkjongen, de oudste eener familie van zes kinderen. De moeder was sedert lang ziek, en de noodlottige dag der loting maekte waerschynlyk zeer i veel invloed op haerwant zy wierd slechter en slechter, zoo dal zy eindelyk stierf, en men haer verleden zaterdag naer hare laetste verblylplaets overbragt. Donderdag trok de zoon een slecht nummer. De moeder is dood, en binueu eenige weken zal de oudste zoon sol- daet zyn. De vader b.yfl met vyf minderjarige kinderen, sla| jQ arciuirACQ bakken, alsook scbcone Ztvyns- waervrn met een m stael is te werken, en hel jongste h j J, slechts 4 jaren oud is 1 stallen allen int den cronrl nieuw rrehnnwd sedert Die djngen zyn pynlyk om te verhalenzy breken hel hert, zy verotitweerdigenmaer het is de pligt der druk- gedwongeo zyn dien bloedimposi af te schaffen, welke de ongelukkige huisvader betaeli met zyne kinderen, en de ryke mei eenige bankbriefjes. B’YPRES. GEWATERDE EIKENPLANTSOENEN EN TAILLIE IN RAMEYEN, Eenige strenge winters. Jaer 1408. De winter van dit jaer was bygenacmd de Groote winter. De greflier van hel Parlement van Parys heeft verbaeld dat het saizoen toen zoo geweldig was, dat hy op zyne schryfboeken de vonnissen niet kon en regis treren, en dal de inkt by alle drie woorden in zyne pen vervroos, niettegenslaende hel grool vuer dat men ge- duriglyk in de kamers onderhield. De molens die zich op en degene van Exploitatie geleekeud. Het byzonderste *’e rivieren bevonden, kon men in geene beweging bren- 1 genmen moest de veldlieden verpligten hout en meel te vervoeren op vrachtwagens. De lyd begon zachter te worden den 27january; maer het dooijen veroorzaekte verschrikkelyke verwoestingen, uit hoofde van de over- stroomingen der rivieren. Te Parys, toen hel ys brak, zag men zich in beweging stellen en dryven eenen enkelen ysklomp die drie honderd voet lang was. In die tyden waren er vele buizen op de bruggen gebouwd. Jaer 1420. De armen waren gedurende dezen winter geuoodzaekt de slechtste spyzen te eten. De kermende stemmen, zegt een gescbiédschryver, heibaelden in den schrik der duisternissen deze alschuwelyke uitroepingen Helaesik sterf van honger! ik styf van koude! In ver scheidene kwartieren van Parys zag men niets dan ver woeste gebouwen. Jaer 1422. Die winter was zeer hard. Ziehier de be- schryving die een oude schryver er van gegeven heeft MCCCCXXIÏ, january, deu twaelfsten dag, was er hel hevigste windgelyde dal ooit op de wereld bestaen heeft, want liet vroos zoo hard dat in min dan drie dagen de azyn vervroos in <le huizen.... Het was zoo geweldig koud, dat men danste om zich te verwarmen. Ook is bel waer dat de hanen en hennen de keel opeugeborsten waren. Jaer 1455. Die winter was voorgegaen door eenen schrikkelyken wind, die oprees den 7 October en duerde lol byna negen uren. Ontelbare buizen waren le Parys omver gesloolen, en in T veld waren er vele boomen ont worteld. De vorst begon den 51 december en duerde twee maenden en een-en-iwiutig dagen; hel sneeuwde byna i veertig naeenvolgende dagen. .Men bemerkte dal in ééuen Op Witten-Donderdag 20 Maert 1860, 15 50 a 14 50 9 50 a 10 50 15 50 a 15 50 -a- -a- a- 17 50 a 22 a 12 50 a 15 -a- gemeenten verdeeld als volgt Veurne 10, Adinkerke 7, Alveringhem 6, Avecappelle 2, Beveren 4, Boitshoucke 0, Bulscamp 0, Coxyde 5, Egge- waertscappelle 2, Gyverinchove 1, Hoogstaede 1, Hou- them 5, Isenberghe 5, Leysele 2, Moêres 2, Nieuport 6, Oeren 1, Oostduinkerke 6, Pervyse 5, Ramscappelle 2, Si. George 0, St. Ricquiers 0, Stavele 5, Sleenkerke 1, Vinchem 1, Wulpen 1, W'ulveringhem 0, Zoulenaeye 0. Zyn benoemd tot ontvangers der direkie belastingen en accynsen de heeren Bulcke, te Wulpen, en Beau- coürt, te Leysele. Woensdag, 7 maert IL, is te Veurne, door hel ambt boomtak meer dan 140 vogels waren dood gevrozen. van den notaris Beernaerl le Alveringhem, openbaer ver- i - kuclit geweest de schoone hofstede te Pervyse, genaemd koning van Zweden, uit Zeeland zyn leger hel ys de Groene Poort, vour 112,000 franks. Hel is de heer trekken mei Deerdenvolk. bauauie. enz. Te Parvs wi Graef Goethals-Malfait, grondeigenaer te Gent, die de- zelvé aengekocht heelt. Zyo door de regtbank van Veurne veroordeeld Coultereel Serafieo, oud 29 jaren, werkman te Alverin ghem, tol 21 dagen gevang cn de kosten, voor slagen op Lodewyk Leuridan, te Alveringhem. Maes Hendrik, oud 26 jaren, werkman le Alveringhem, tol 8 dagen gevang en de kosten, voor slagen op Hendrik Vancaillie en Rosalia Decorte, te Alveringhem. Sys Karei, oud 64 jaren, en zyn zoon Jozef, oud 22 j., kooplieden in viscb, te Vladsloo, elk tol 14 dagen gevang en gezamenlijk tol de kosten, voor diefte of medepligiig- heid aen dielle van 6 kilos sloppe, len nadeele van Karei Defever, te Pervyse. Verslype Leonardos, oud 18 jaren, Verslype Maria, De- hruyne Pieter, oud 18 jaren, 'en Bogaert Octavia, oud 20 jaren, bezemmakers te Clercken, elk tot 1 fr. 50 ct. boet of 7 dagen gevang en de kosten, voor snyden en roo- very van hout, in bel bosch van M. Cassiers, le Clercken. Uil eenen omzendbrief, in date 5 maert, door den Minister van binnenlandscbe zaken aen de heeren goever- neurs toegestuerd, blykt dat op 15january het getal der runderdieren, door de pest aengedaen, in Engeland tot 94,256 beliep, ouder welke 70,714 waren gestorven of af- gemaekt; op denzelfden datum waren die cyfers in Holr land 28,757 zieken en.15,749 gestorven of afgemaekt. Sedert dil tydslip heeft de ziekte niet opgehouden voortgang in de twee landen te doen. In Engeland was het getal der gevallen van runderpest, officieel vastgesteld op j hebbende dal de plaels van 17 february van 166,578, onder welken men 105,497 doo- t*- -- den telde, 19,227 afgemaekte en 21,092 genezingen. In Holland overtrof het cyfer der aengetaste dieren op denzelfden datum 40,242 en dat der dooden en afgemaek- leu beliep te samen 22,200. Men dient op te merken dat in de laetste getallen de ziekte gevallen niel begrepen zyn, in midden- en noord-Holland en in de provintie Utrecht verklaerd, en men ar die niet heeft kunnen in opnemen in Overryssel waergenomen, alwaer de runderpest zich ook verklaerd heeft, alsmede die van andere gedeelten van Nederland. Nog de Bloedwet. Men scbryft uit Doornyk Ver- Jedene week heeft in onze stad de militie-loting plaets ge had, en gedurende twee dagen en nachten heelt men niets doorliepen al zingende en lawyi makende van vreugde ol gebruik zal houden voor zyn eigen rekening en a»«r nutl nAnn rif OAn clpptll lllttltmor h I I r» i Per hectoliter. Witte en roode tarwe fr. N. Tarwe Rogge N. rogge Geerste Nieuwe geerste Haver Boekweit Nieuw Koolzaed Lynzaed Koolzaed-olie Dixmude. Drukkery van Pion. -a- 17 50 a 22 -a- 12 50 a 15 -a- 15 50 a 14 50 9 50 a 10 25 15 50 a 15 50 -a- 27 50 a 29 66 a-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2