)EK, I V fill pij IV0 12. Twintigste jaer. 22 Maert 1866. Dixmude, e Donderdag, Vernietiging van een Godshuis. HET HUISGEZIN VAN DEN WEVER LEWE, b ii zyn h J. by ter tea nis. van ngte me ter Van- pen. lig- )ord- rlyk te dst, in uyghe, I SOE- akers nopen negte. ANT- voor )E, by zyn IL. en id van ULST. ’nde en Hooge- ien het rden. vernietigen, moeten onze liberators nog laster met goddeloosheid paren, zoo als de Journal de Gand doel, wanneer hy uitroept Sl. Laureins- godshuis bevatte maer eenige oude vrouwen meer, die er gehuisvest waren gelyk honden, terwyl de zusters en de dikke kapellaen de goede plaelsen van het geslicht bezetleden. En ziedaer hoe onze tegenstrevers den kalho- lyken godsdienst eerbiedigen! I <- Te Gent gaet die schoone regencie van M. de Kerckhove de Limon vooit met den oorlog te doen aen de liefdadige gestichten der stad het gods huis Wenemaer, bestaende van 1523, is nu ook door de gentsche hervormers vernietigd. Die vernietiging is gebeurd, nieltegenstaende de prolestalie der familie van de stichters, welke klaer en duidelyk bewyst dat er geene redenen daertoe bestaen. De prolestalie heeft niets geholpen. M. de goe- verneur geelt de band aen de vernielders van al wat traditionneel is in Vlaenderen. Wy lezen de volgende beschryving over die vernietiging, in de Beurzen-Courant De vernietiging van St. Laureins-godshuis is reeds begonnen. Eergisler morgend, len 10 ure, is dit beweenlyk feil gepleegd. De politie belette den toegang van het Godshuis, juist alsof er kwes tie ware geweest van kwaeddoeners. De geregts- dienaers der oflicieele weldadigheid zyn aenslonds het lokael binnengetreden, en hebben er de pro- veniersters doen uilgaen. Te zelfder tyd naderde hel volk de poort, en buiten eenige schaersche uit zonderingen, berispte het eenparig, met kracht dadigheid. den aki van woest en boos vandalismus, waervan het getuige was. Verscheidene provenier- sters, uil het hospicie gebragl, waren zoodanig verzwakt door den ouderdom, de ziekten en de aendoeningen van dit hotelyk schouwspel, dat men ze met de annen ondersteunen moest. De geneesheer Tredericq, onder anderen, heeft eene dezer goede oude vrouwen in een heur- ryluig geplaetst, en uit vrees van ongeluk op den korten weg van St. Pharaïkleplaets tot aen het St. Antonius-hospicie, beeft hy haer niet durven verlaleu. Drie andere kostgangers van het hospicie- Wenemaer zyn op eene berrie door kommission- narissen gedragen, die ontboden waren om dit menschiievend werk te vervullen. Eeue dezer ongelukkige zieken was 88 jaren oud 1 De verjaegde armen waren zeer neêrslagtig. Verscheidene stortten tranen. Het vaerwel dezer arme vrouwen aen de Zusters, die haer met zoo veel opoffering verzorgden, was waerlvk hartver scheurend. Hunne tranen, hunne lielderyke om helzingen antwoordden op eene welsprekende wyze aen de vuige lasteringen, waervan deze waer- dige zusters hel voorwerp zyn geweest in de druk pers van deu burgemeester. Daerby, niet genoeg met de godsdienstige schuilplaets van arme zieken af te breken en te Het Weekblad is er boven op; het heeft ons ge slagen om niet meer weder op te slaen. Na uren op uren gezocht te hebben in de Kuipjes van ver leden jaren, heeft het eindelyk gevonden dat wy over tien jaren (dus in 1856), ons ovet de onmagt der policie in onze stad beklaegden; omdat destyds onze officieren van policie allen BROUWERS zynde, zy de bakkers voor den verkoop van gist, en de herbergiers voor den verkoop van bier, niet lot de orde durfden roepen, en zy zoo ONMAGTIG bleven tegen die lieden die stout en ongegeneerd durfden spreken. En, vervolgt zegepralend de konfrater, toen riepl gy uil, Kuipje, dal de policie onzer stad moest toeverlrouwd worden aen een deftig man, die aen geene kiezing onderworpen is; die geen ander ambt of neering uitoefentdie, door zyne persoonlyke fortuin en eene genoegzame jaerwed- de, van allen onafhankelijk is, en niets anders inziet als de stiptelyke uitvoering der wetten en der weltelyke reglementen van de bevoegde overheid. Ergo, besluit de konfraler, aen ’t Kuipje en zyne mannen alléén moet hel geweten worden, dat we een kotnmissaris in onze stad gekregen hebben En zoo werpt ons de konfraler de handschoen loe Welnu, wy nemen de handschoen op die bet Weekblad ons zoo trotschelyk toewerpt, doch op voorwaerde dat de konfrater ons zal loestaen hem een paer vragen voor te stellen, welke hy niet on beantwoord mag laten voorby gaen. Vooreerst, welke zyn de hoedanigheden die wy zoo even hebben aengehaeld, en die wy zegden dat een komrnissaris van politie MOET bezitten, om aen hel verlangen te beantwoorden van de inge zetenen eener stad?... Is onze komrnissaris van politie een man die, als komrnissaris, GEEN ANDER AMBT OF NEE RING UITOEFENT? die, door zyne persoonlyke fortuin, VAN ALLEN ONAFHANKELYK IS? heeft hy nooit anders dan de STIPTELYKE UIT VOERING DER WETTEN INGEZIEN? Wy noodigen het Weekblad uit deze vragen in zyn naeste nummer te beantwoorden; ten ware bet bladje liever had dal wy ons met die laek gelastten. In dit geval nemen wy voor het te doen by de ver- schyning van een volgend nummer. Ten tweede, wy wilden tol komrnissaris van po litie, een man die, by middel eener vaste jaerwedde, ten vollen onafhankelyk was. Maer bevond zich onze komrnissaris, reeds van den beginne af, in T geval van, met zyne jaerwedde, GENOEGZAAM IN DE NOODWENDIGHEDEN VAN ZYN BESTAEN TE KUNNEN VOORZIEN, en zoo, vooral van T Sladsbestuer, volkomen onaf- hankelyk te zyn W’are de komrnissaris onafhankelyk geweest van ’l besluer-Dehreyne, zouden de treffelykste per soenen onzer stad, gezamentlyk met den heer baron Gustaef de Coninck, broeder van onzen Volksvertegenwoordiger, door dat besluer op de dievenbank gebragt, en beschuldigd geweest zyn voor oproermakers en gevaerlyke kerels, waer de Justitie de hand op houden moest?.... Dus, veel minder dan te voren, namelyk wanneer onze officieren van politie brouwers, en dus ook niet onafhankelyk waren, kon een komrnissaris van politie, met omstandigheden zoo als hooger aenge haeld, volkomen aen T verlangen onzer ingeze tenen, om dal, minder dan een broawer-kommis- saris, by met regt en onpartïdigheid kan han delen. En het Weekblad zoude willen dat wy een kom- missans, onder deze conditiën, in stad geroepen hebben Neen, vriend, zoo wilde het ’t bestüer De- breïne, omdat hetzelve slechts een WERKTUIG verlangde om zich te gemakkelyker en dacht het zich ongestraft over de burgery van stad te kunnen wreken, die niet meer wilde gebukt gaen onder de roede van een halelyk dcspolismus; maer WY wilden een deftig man, een man die geen ander ambt of neering uitoefent; die, door zyne persoonlyke fortuin en eene genoegzame jaerwedde, van allen onafhankelyk is, en niets anders inziet als de stiptelyke uitvoering der wellen en der weltelyke reglementen van de be- voegde overheid. Ziedaer wat wy wilden. Dus, wat blyft er nu over, Weekblad, van alle uwe beschuldigingen die gy, opzigtens de zaek van den komrnissaris, ous in uw laetste nummer naer hel hoofd werpt? Is het niet veeleer gy die niet regtveerdig en regtzinnig zyt, met ons te willen een feil opleggen waer gy en uwe mannen alléén aen pliglig zyt, met hier een man te hebben geroepen, die in den HLLIE FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. i be- oore ede, BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N» U. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 centimeu. 16, in de Koe- ssche- ouws- ikken, by de roeck- lelae- p 50 25 50 aenslonds geen spoortrein vertrok, zoodat de bediende, na den koetsier te hebben betaeld, zich verpligt dacht met de gentsche weduwe en hare vaderlooze kleinen in de her berg het Land van IVaes te vertoeven, tol het oogenblik van hel afreizen. Dit wachten duerde gelukkiglyk niet lang; welhaest zag men aen de beweging van menschen en rytnigen dat hel tier naby was en bel klokje der statie liet niet na zynen gewonen en geregelden oproep aen de reizigers te doen. De bediende nam de kinderen by de band en slapie naer de statie, opgevolgd door Bella die aen al wal rondom haer gebeurde vreemd en ongevoelig scheen men hadde gezegd hel afbeeldsel der ncèrslaglig- lieid dal zich in beweging heelt gezel. Velen zouden hier hel arm wyf aen haer lot hebben overgelaten; zy integen deel die hel lydeu kennen en de gaslhuisbedienden zyn in die studie echte meestels geworden laten nooit eene goede daed onvoltooid. Zoo deed ook de inau, wiens lang vertoeven hem welligt eene berisping moest op den hals halen; niet te vrede met hel huisgezin van Dalemans van hel Gasthuis naer de statie te hebben gebragl en evenmin aen de kinderen des onheils reiskaertjes te hebben be zorgd, dacht hy zich niet te mogen vcrwyderen vooraleer zy in een wagen van den Irein waren gestapt. Hy dacht en hy had geen ongelyk Wie slaet er my voor in, dat zy zich niet met kinderen en al in de Schelde werpt? Die gelalene neèr- slagtigheid kan niets anders zyn dan de kalmte vóórliet en hoe zou hel mogelyk zyn dal er geen onweder woedde in eene ziel die van de barnkrachl des oubeils overloopt? Hy slapte dus aen boord van den overzetter met de vrouw en kinderen Dalemans en verwyderde zich slechts na dat hy hen ineen ryluig van derde klas geplaelsl bad en wel zoodanig omringd dat er geene noodlottige buiten sporigheid wegens Bella lydens de reis te vreezen was. Hel Zwaluwenstraelje te Gent, met zyne menigvuldige gangen en tallooze huisjes is voor het meerendeel be woond door moedige en yverige werkmansgezinnen die in de linnen-nyverheid een bestaen vinden, terwyl zy door den arbeid van hunne kloeke ermen aen den bloei der vlaemsche stad en aen den rykdom van het vaderland ruimschoots bydragen. Dit slraetje is een van die menig vuldige gentsche hiekorven waer de bien der beschaving komen uitrusten na den ganschen dag te hebben gewerkt en gezwoegd voor het algemeene best en op eene harde bedstede hunne vermoeide lidmaten komen uitrusten, om hunne ligchamen bestand te houden tegen hel slavelyk handwerk dat, van de wieg lol aeu hel graf, hunne lot bestemming uilmaekt. In dal slraetje, in die gangen, in die huisjes woonen' zeker geene bevoordeelden van hel lol; maer hoe bekrom pen ook de maetschappelyke toestand zy van hen die er huisvesten, toch heerscht er hartelyk genoegen en te vredenheid, en zelfs onder de ruwe kleedereu der wevers- gezidleu eene ryke bron waeriu de kiemen der verhevensle gevoelens liggen opgesloten. (Wordt vervolgd). 1NSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, 4» franks. Met Suppl. 8 liet Botf.rkuiwe verschynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. - - a door H.4URY PBTBRS. (51’” vervoljt). Een kwart tiers later hield een vigilant aen de deur van ’t Gasthuis stil De bedienden moesten lelterlyk Bella in T ryluig opladcn, zoo had die laetste schok hare krachten uiigeput.... Wanneer zy goed gezeten was, bragt men haer de kleinen die angstig onder den mantel der moeder kropen, het portel wierd gesloten, een bediende sprong op den bok hy den koetsier en zei. terwyl de zweep zich op den rug van het peerd herhaeldelyk neersloeg Naer de standplaels van T Land van Waes. ’T was de derde mael van haer leven dat Bella met een ryluig voerde eens had zy gereden toen zy ten doop ge dragen wierd, de tweede mael wanneer zy naer hel stad huis was gegaen om te trouwen, telkenmale ten toppunt der vrolykheid nu echter voer zy, ten koste der meiiscli- lievendheid, ten toppunt der wanhoop, en de laetste mael dal zy een voertuig moest gebruiken zou het denkelyk zyn om haren echtgenoot te gaen vervoegen in het ander leven, om hem hel jawoord te geven dal nimmer zou ver broken worden, in het stadhuis der eeuwigheid. Hel ellendig huisgezin had spoedig de standplaels van den yzcteu weg bereikt. Het wou nu echter lukken dal er onweder liet WEEKBLAIt is er boven op!

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1