I in Timmer- en Brandhout, Hi godde- aaliteit- -ehl het op, dat geslokt noet dit et etea gedaea nanoen gen dat :or, om sbiblio- oord is wannen ergade- oenten? s opge- lensdag. are ge er dat en me- loodeo ddendo en. wat ist ge- k meer idbeeldi f sprak ;ing za!t in. M.eii I* kraev- lean. 1 r loosheid en Ongeloof, juist gelyk de Vos doet die b passie preekt. Zou de konfrater misschien geern I el plaelsje bekomen van ’tJeppen Maerlen, zaliger? bus aen n hech tingen sldaegs r is ge- n men- domme ventje, loonen d zyn ie stoof alc bol- KOOPDAG van te Caeskerke, aen de Hoogebrng, op Maendag, 1G April 1866, om 2 ure namiddag, door het ambt van L. F. COPPENS, deurwaerder, te Dixmude. f f J» *“K ge-. Toeg. r onder t iggen..- tt I i1 Iters» i. lot byy en lien— is). st brood! h marts,. k inge- liers ge- igen zyn» yea® le iptm, eib een half hniarkt 15 94 10 92 19 66 broken erstueu- 13 45 10 06 19 55 J brood, ood !.-• meag.ee edit*- gebtuge* gy dam zoo go— - Gustaef Ziet daer, vrienden, de gevolgen van een wor- stenieesi, hetwelk wy, hieronder ons, loch wel den uaem zouden mogen geven van kwastparly ik zou een voor stel doen, of liever een verzoek. Tjcppen Konduil. Mynheer Gustaef heeft maer te ver zoeken, en, zoo als by weel, zyu wy altoos gereed hem 10 April. 17 82 15 4G 1542 17 Per hektoliter. Tarwe, 1* kwal. id. 3e id. 4 April. 724 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 27 a 28 25 Nieuwe id. 21 50 a 26 50 11 z. Rogge 18 25 a 19 25 159 z. Sucr. 17 75 a 20 50 Nieuw id. 00 a 00 28 z. Haver 15 50 a 15 50 21 z. Boon. 27 a 29 De verkoop ging traeg. Bergen. 2 April. 17 54 15 95 1754 16 72 HOLLOWAY’S PILLEN en ZALF. Tearing voorkomen. Inlluenza, verkoudheid en koorts heerschen Ilians met ge- woonlyke strengheid; alhoewel in den beginne gemakkelyk genezen, verwaerloosd zal zy dikwyls ernstige kwalen na slepen, waervau leering deszelfs hoogst en noodloltigst gevolg is. Wanneer by hel eerst verschynen van eeuige 11 April. 697 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 27 a 28 50 Nieuwe id. 21 50 a 26 50 15 z. Rogge 18 75 a 19 56 z. Sucr. 20 a 21 Nieuw id.-a- 58 z. Haver 14 a 15 50 56 z. Boon. 27 a 28 De verkoop ging spoedig- - De militiens der klas van 1861 zyn sedert den 1 april tot de reserve overgegaan en van dan af hebben zy krachtens de wet van 8 mei 1847 bet vermogen van te trouwen na hunne schulden aen de massa belaeld te hebben. Zy mo gen ook volgens de wet van 28 maert 1855 militiens van de twee laelste liglingen stihstitueeren. Te rekenen insgelyks van I April, is de klas van 1859 de oudste geworden en hoven hel vermogen welke de mili tiens van die klas reeds hadden van deze te vervangen der twee laetste liglingen, mogen zy, krachtens dezelfde wet, zich aeubieden als plaets-vervangers voor alle de andere mililie-klassen. Men schryft uit Brussel De weinige persoenen, wel ke in den nacht van zaterdag tot zondag, over den bon’evard kwamen, langsheen de Troonplaets achter het koninklyk paleis, wierden eensklaps verrast, daer óverhel gaenpad eene processie Ic zien gaen, uiteen honderdlael personen samengesteld, in groot toiletde herren met witten hals doek, habiel en de dames met bloemen in hel haer, allen eene brandende keers in de baud houdende. Een der voorbygangers, nieuwsgieriger dan de anderen, waegde hel de processie te volge en drong alzoo mede in eene kapel, waer de russische entente het paeschfeesi vierde. Deze kapel was geheel en gansch tol aen hel gewelf, mei bloemen en groenten versierd en boven hel allaer stond eene schildery, verbeeldende de verryzenis van Christus. De grootste ingetogenheid heerste weldra en de ofïiciecrende pope, in wil en gouden pleclttgewaed gehuld, zette de ceremonie voort. Onder de aenwezigen bemerkte men prins Orloff, gezant van Rusland by hel hof te Biussel, vergezeld door de prinses Orloff en door gansch hel personeel der legatie. Hel was meer dan 1 tier toen hel feesl eindigde en de pope gaf alsdan aen al de aenwezigen een broederkus. De Zusters van liefde die itt alle landen, tot by de Turken en heidenen toe geacht, geëerd en bemind wor den, zyn uil de hospitalen van Geul door de liberaleis weggezonden. Dal heel men liberalen vooruitgang. De Veeziekte. Ziellier een feil dat wel de aendachl der bevoegde mannen vestigt en dal verdient door nieuwe proefnemingen te worden bevestigd M. X., veeartsenykundige, geroepen om eene koei te verplegen die door den vee typhus was aengerand en loe- belioorende aen een armen pachter, had besloten het dier niet te doen dooden. Hel wierd volkomen afgezonderd ten einde de kwael niet voort te zetten. M. X., had sedert lang de innige overtuiging dat de ziekte enkel bestaet in het bederf van hel bloed by be sloot dan de operatie der overlapping van hel bloed te beproeven. Daer hy iu de omstreken geen dier kon vinden van de zelfde soort, zoo nam hy de gelegenheid te bael welke de slachting van een verken aenbood. Na al hel bloed van het zieke dier le hebben afgetrokken, deed hy hel verken bloed laten en joeg oumiddclyk deszelfs bloed iu de aders der koel over. De operatie wierd zonder toeval geëindigd. Tol lieden schynl de goede uitval die bewerking lebekroonen; de teekens van den typhus zyn verdwenenenkel bel zy de ziekte nog eentgen invloed uitoefent, hetzy hei ingesprulen bloed wyzigiugeu in hel stelsel der koei hebbe veroorzaekl, zy eet geen gras meer, maer zoolnest bel verkeuskol open is, loopt zy er heen en eel gulzig de zemelen, de aerd- appelschellen en ander voedsel dal zy er vindt. Be edelste begeerte. Het is goed opgemerkt/iooreen amerikaensch dichter 1,1 geen present, alhoewel schoon geen gevolg hoe 'iiiJerend, boven het talent en de kennis moet geplaetsl S,f0Iilen. welke eene eeuige kwael kan genezen, en de '.'i'uenlic'fde welke dezelve aen de voeten van den ■ederig- moi niedeinensch legt. Oordeelt by deze regel; professor Holloway, van wien de wereld zoo veel gehoord heeft ge durende de laetste twintig jaren, neemt een hoogen stand in zyn leven scliynt toegewyd te zyn geweest aen de ver- ii.ui''ing van pyn voor de ly Iers, en de begeerte zyn even- mensch goed le doen, schynt gepaerd te gaen met een zoo uitstekend talent en vercischte behendigheid zelden ver- fenigd in een persoon. Hel praktische resultaet van deze combinatie is hel leveren van twee door de wereld he lende geneesmiddelen, als Holloway’s Pillen en Holloway’s Zalf, welke zoo er eenige waerde aen het menschelyk ]ie«vs kan gehecht worden alle andere uitvindingen van wetenschap verre ten achteren heeft gelaten, in het groole tverk van pyn te lenigen, kracht gevende aen het gestel en verlenging van het leven. Byzonderlyk in ongesteldheid door de gallen hebben de pillen wonderbaerlyk gewerkt, en om die reden zyn de zelve zeer belangryke geneesmiddelen voor hel landelyke; «uur galkoortsen en verschillende leverziektens ongelukkig u>o eigen zyn. Wy vernemen van persoonen, onderhevig aen galziekten in hel vóór- en najaer, die deze Pillen ge probeerd hebben, dat dezelve nimmer ten achteren zyn peNeven voor dcrgelyke lydclyke aendoeningen terwyl ook de beste en krachtigste testimonials hebben in derielver gunst van menschen welke de hoogste gracd van lerer-ontsieking hebben. Langen tyd voor dat wy eene gelegenheid gehad hebben van de weerde der getuigschrif ten van ons land, hadden de geneeskundige bladen en de drukpers van Europa reeds in termen van loftuiting zich uitgelaten. Hel doet een genoegen te zeggen dat de attes ten welke van builenlandsche bronnen komen onze eigene ondervinding bevestigden. Niet met de Wysbegeerle van geneeskundige wetenschap bekend zynde, zoo kunnen wy niet in eene geleerde tentoonstelling van de .Medus ope- rjudi van Holloway’s Pillen in gaiachtige gevallen treden, inter eindigen tevreden niette zeggen dal onder de in vloeit van hel geneesmiddel de huid en hel wil der oogen weldra deszelfs geele kleur verliest, de pyn iu de regter nyde verdwynl, de appetyt terugkeert, de verleering ver meerdert en de natuerlyke kracht van den zieke hersteld is. Professor Holloway die de physiology en pathology een vierde gedeelte «-ener eeuw bestudeerd heeft, heeft welen- schappelyker hoe en wat voor derzelve geneeskundige uitwerking gegeven wy bevestigen alleen dal dezelve de beloften van den uitvinder versullen,eene daedzaek welke nooit gevraegd is geworden, zoo als wy gelooven door degenen welke eetie degelyke proef nemen. IVas- kinglon Commonwealth. Allerhande Nleuwstydingen. Sedert de sluiting der muntovereenkomst tusschen Belgie, Fraukryk, Zwitserland en llalie, bestaet er geene reden meer om de Zwilsersche franks le weigeren, le Dix- uude gekend onder den naeiu van Spindlen. Degenen, die ze weigeren, doen hel, hetzy uil onwetendheid, hetzy uil speciilaib'geesi, en deze laelsleu zullen naiuerlyk hel uioeijelyksl le beke.eren zyu. >1. de minister van oorlog heefl de burgerlyke goe- vcrueors der provinlien verwittigd dal de miliciens der klas van 1858 den 1 april I8G6 de acht jaren van dienst ver vuld hebbeu die vereischt wordeu door de wel, en aen- sebouwd zyn als van den dienst op dil lydstip ontslagen. OVEBLYDE8S. april. Sophia Dumez, winkelierster, ond 55 jaren, ge boren te Aertrycke en wennende te DiXmude, dochter van wvlen Isaac en van de nog levende Maria Anna The resia Sys, echigenooie mei kitiders van Franciscus Eugenius Dooghe. {Kleinendyk). 5 id. Arthur Florimondus Emilius De Breyne, oud 2 jaren, 7 maenden en 5 dagen, geboaen en wooneude te Dixmude, zoon van den heer Edmondus Petrus Robertus en van jufvrouw Alina Paulina Joanna Ghyslena De Ruysscher. (Eessenslraet). 8 id. Eugenia Henrica Dutreeuw, melkverkoopster, oud 58 j., weduwe met kitiders vau Carolus Vanalderweireldl. (St. Jans hospitael). Veurne. Sy seen Ploeg. Ik lach zoo veel en zoo lang als ik wil, hi, hi, bi, ha, lia, ha, (hy lacht langdurig). Karel. Gy zyl een dom ventje, dal niets verstaet, en die, zou als ik u nog gezeid heb, in het geheel op uwe plaets niet zyl by ouze VanduyseDal ik my niei inhiele, ik zou.... maer gy zyl my zoo veel niet weent.... 'T is waer, ik bad nu zoo wel geïmproviseerd, nooit was ik zoo op myn gemak, en zoo een vuligheid van een maneje, houdt daermeë den spot en smyl my uil myne reden. Cyssen Ploeg. Zoudt gy gelooven dal gy my begint legen te steken, windpraler? (Karel grypt hem vast en wil hem boven op de tafel trekken ’t Jeppen Konduil springt er tusschen en gelukt erin hem eenigzius lol bedaren te brengen. Maer nu hoort men eensklaps een hevig geklaeg geuil door een der wor- steneiers) Leltereter. Oei, oei, wal kryg ikoei, oei, wat mag dal zyn, help, help... ik geloof dat ik de tri... de tri.... tri... chi.... asi.. kes kryg. Karei (van tafel springende van schrik). Wat zegt by!?.. Guslacf. Vrienden wy zouden moeten onzen konimis- siomiaris trachten t’huis tc krygen, hy zal daer beter zyn dan hier, waul de trichiasis is soms heel daugereus. Pieter Fernoois. ludien iemand wil helpen, wy zullen hem naer huis dragen. Lowietje Liberael. Kom aen, wy zullen hem te samen naer huis leiden. (Leltereter wtirdt tusschen Pieter Fernoois en Lowietje Liberael de herberg uitgedragen). dezer kwalen de toevlugt genomen wordt tot Holloway s Pillen, en wanneer de bewyzen zeer dringend zyu dan moet zyne Zalf tweemael daegs op de rug en borst inge wreven worden, deze zullen de kwael sloppen en alle leeringachtige verschynselen zullen bepaeld verbannen worden, en bet lichaem bevryd van alle onzuiverheden zal in een gezonder slaet gelaten worden dan hel vóór de ziekten was; de natuerlyke kracht en moed zal eveneens lol deszelfs natuerlyke staudaerd terug gebragl worden. Burgerstand der stad Dixmiidc. GEBOORTEN. 5 april. Hector Emanuel Bcnediettis Vanbove, zoon van Joanulis en van Octavia Costeur. (Grootemlyk). 4 j<j.Alphoiisus Jacobus Franciscus Maria Busschaert, zoon van den heer Emilius Joannes Maria en jufv. Hen rica Sophia Godtschalk. (Weststraet). IIUWELYKEN. 10 April. M. Carolus Ludovicus D’hooghe, jongman, keersgicler eu winkelier, oud 58 jaren, geboren te Zon- nebeke en wooneude te Iseghem, met jufv. Adela Cle- mencia Verweirdë, jonge dochter, byzondere. oud 21 j., 9 m., geboren le Coxyde en wooneude te Dixmude. 11 id. BenjaminLageersse. jongman, landbouwerswerk- man, oud 22 j., 7 m.. met Rosalia Plesier, jonge dochter, werkvrouw, oud 58 j., geboren le Beersl en wooneude te Dixmude. fr. Getal heklolilers Tarwe (jiiiidenpkvs) fr. Rogge Sucrioen Haver Booncn te voldoen. Verschillige worslenlicfhebbers. Ja, mynheer Gustaef heefl maer ie spreken, en wy zullen, zoo als Tjeppen Ron duit zegt, hem in alles gehoorzamen. Gustaef. Ik wil juistemenl niet dal myn verzoek by u een bevel zy, neen, doch ik zou wenschcn dat gy hetzelve wilder inwilligen. Eenige liefhebbers. Dal zullen wy, dal zullen wy! Gustaef. Ik stel voor, niet de worsienkermissen le sta ken, neen die moeten nog eenigen tyd duren maer dat niemand van ons een enkel woord zou reppen van hetgeen hier dezen avond by ons feesl is voorgevallen, en ’k druk liet verlangen uil dat de verzoening tusschen onze twee vrienden geschiedde, opdat men niet kunne zeggen dal er iweedragl is ontstaen in T Beerenkamp Allen. Wy beloven vast er nooit van le spreken. Gustaef. Zoo dal ik my er mag op betrouwen, dal deze gebeurtenissen, buiten de herberg hier, altoos een geheim zullen blyven. Allen. Wy beloven hel op al dat worst is! Gustaef. En nu vrienden, gaen wy te samen naer huis; my dunkt, dal is reeds lact genoeg, want ik vrees nog voor verdere disputen. Allen. Ja, volgen wy mynheer Gustaef. Karei. En ik stel voor, om te toonen dat ik den my toe- gebragten hoon wil vergelen, en vooraleer vanjliier le ver trekken, in eene runde te dansen onder hel zingen van het liedje Jan van Aelst en Fidelia, op nieuw verlaeld, getoon zet en uitgegeven door hel laelgeuootscbap de Ware Van Duyse's. (Allen nemen elkander de hand, dansen in eene rond en vangen hel eerste koupleel aen, of O Fidelia, myne hartsvriendin De gordyn valt. Gustaef en reikt hem de handdeze geeft hem de hand, doch met zichtbaren tegeuziu.) Ilctgael goed met invulleer Gustaef.... Babeje, wil my een pintje brengen. Gustaef. Ik wenscli u proficiat, l'Jeppen, over de be- kruvuing vau uwen schoonvader, die de herinuerings- tiiedale van Waterloo heelt ontvangen. l'Jeppen Konduit. Ik dank u, mynheer Gustaef, hy is er tueè gediend, de brave vent; maer ook hy beeft haer ver diend; hy is immers ten veldslage getrokken tot hel vry maken van ons Nederland.... Karel. ’T is iets dal altoos schoon is, en zoo veel te roeimyker voor hem, daer hy de veiligste onzer stad is. (luiusschenlyd zyn al de worsten-lief hebbers, nu en dan een, binr.eogelreden velen hebben reeds een endeke in de •mini, en zyu by gevolg al bezig met eleti). 'T is eene me- ddie welke hy altoos met veel fierheid op zyne borst mag dragen; indieii hel u aeiigënaem is, mynheeren, zal ik een spils doen over de hem le beurt gevallen eer. Een groot getal worsten-liefhebbers. Ja ja, een spits. Karei. Als bel zoo is, myuheeren, een weinig stilte.... (hy springt op eene tafel, steekt zyn bril op en kucht twee, drie uiael). De eer die lieden le beurt valt aen een onzer mede warsleneters is met liuverdieud, waerom?... Daerom, •’llynlieeren... Die eer zal-, om zoo te zeggen, ja, Myu- 'meren, die eer zal, zeg ik, als het ware zich vereeuwigen mi het verste nageslacht, en waerom?.. Daerom, Mynhee- Ja, zy zal zich nog.... (Hy is onderbroken door een luidruchtig gelach). Sysscn Ploeg. Wel, wel, wel, wederom een spits voor half uer, bi. hi, hi, ha, ha, ha. karei. Syssen Ploeg, ik verzoek u dal gy zoudt zwygen en er my met meer uilsmylen, hoort ge? Cyssen Ploeg. Gy spreekt, vervolgens ik ook mag spreken. karei. Jamacr gy hebt‘niet ie lachen wanneer ik een spits doe. 1

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 3