N° 18. Twintigste per. 5 Mei 1866. Donderdag, HET HUISGEZIN VAN DEN WEVER Doode hand. Dixrnude, begerige April. Eene groole beweging doet zich van heden reeds op in de provinlien waer tegen Juny aen- staende de kiezingen voor de Kamer moeien plaels hebben. De katholieken bereiden zich overal waer liberale zetels gaen openvallen, o.n in hel worstel perk te treden. Er moeten 58 ministeriëlen en 20 konservatieven representanten hei kozen wor den. Van die 20 kunnen de katholieken er slechts 2 verliezen, namelyk MM. Debaets te Gent en Graef de Borchgrave te Waremine. Integendeel, kunnen zy 6 stemmen te Gent winnen en daereu- boven met kans van welgelukken in de arrondis sementen Ath, Charleroi, Soignies en Thnin in het strydperk treden. Dit zullen zy ook doen en van nu ai reeds zyn er kandidaten, welke zich voor die plaetsen op rang zetten. M. Oechamps, te Charleroi, MM. Victor Vanden Broek en Dechamps zoon, te Ath, MM. prins de Chimay, Vanderpepen en Preudhomme te Thuin, bereiden zich om eeuen hevigen kamp legen de doktrinairen te leveren. Dus, overal doet zich de toestand onder de voordeeligsle kleuren op voor de katholieke party. Moed, dan, vrienden! de verlossing is naby! al hunne vermaledydingen tegen de doode hand des kloosters. Belagchelyke komedie! En zeggen dat ons kiezerkorps dom genoeg is geweest, om gedurende 50 jareu en meer, gansch onze politiek op de kloosterkwestie te doen draei- jen. als of daer hel g ivaer of de ledding van Belgie in lag, en niet in de al of niet verzorging der alge- meene volksbelangen. Onze lezers weten dat er zondag laetst acht dagen binnen Gent een onlzaggelyke Landdag der vlaemschgezinden heeft plaels gehad. Veel volk was daer uil al onze provintien te sa men gevloeid, en de vergadering scheen belangryk te zullen zyn; doch de liberale kliek is oveial de zelfde; geene argumenten hebbende om hunne tegenstrevers te bevechten, nemen die woelgeesten hunnen toevlugl tol opstokeiyen en geweld. Dit is in Antwerpen en elders reeds gebeurd, en dit ge beurde nu wederom in Gent. Werklieden en heer- tjens in handschoenen door hen uitgezonden, had den in verschillige hoeken der zael plaels geno- Te Bomen blyft steeds alles rustig. De gods dienstige leesten van den Vasten en die van Paeschen hebben bewezen boe onwankelbaer de zetel van Petrus zich nog verheft, nieltegenstaende hei wanhopig geweld van hel samengetrokkene Europa. De helde tot den H. Vader groeit langs om meer aen in het hert zyner kinderen; leruyl in de ongelukkige landen, die de romeinsche Stalen om« ringen, mets le vinden is dan wanorde en rege ringloosheid. Ziet eens inderdaed hoe Napels gebukt en geketend zich afmat in die worstelingen die de revolutie allyd met zich medesleept. Alles is daer in oproer, de beambte en de bediende legen de besliierders, de soldaten tegen hunne opperhoofden, de studenten tegen hunne leeraren, de moordenaers en sluikroovers legen de wellen en legen hunne regters. In Piemont is hel nog veel erger, daer staet alles op hel invallen. Niet alleen is de schatkist ledig, maer de schulden zyn er zoo hoog gestegen dat men zich in de onmogelykheid bevindt ze ooit te kunnen voldoen. Hel bankroet staet voor de deur, het slervensner zal welhaest gaen slaen, en nog durft dit beproefde land het wagen, zynen degen in de balans der europische belangen te Onder dezen titel maekt liet Vrye Woord, van Aab'Crpen, de volgende juiste en gegronde be merkingen Op voorstel van den heer Thonissen, lid onzer tweede Kamer, is hel ministerie van binnenland- sche zaken, op 16 december 1864. belast geworden met het maken eener statistiek, waerin opge reten zon zyn geworden de hoeveelheid onroe rende goederen in Belgie, door de doode hand ge troffen, dal is le zeggen, loebehoorende aen ge stichten, hel regl van eigendom genietende. Deze statistiek is een dezer dagen, door den heer Van den Peereboom aen de Kamer medegedeeld vewotden. Volgens dit verslag heeft Belgie eene uitge strektheid van 2,945,516 hectaren gronds. De kloosters, kerkfabrieken, bisdommen, semi nation en fondatien van beurzen, bezitten allen le samen, eene hoeveelheid van 28,456 hectaren, waervan de kei klabrieken alleen eene hoeveelheid van 25,295 hectaren en de kloosters eene hoeveel heid van 8i15 hectaren; dus allen lesamen omtrent 1 van den geheelen inhoud. In geld gerekend, en lie hectaren aen 5.000 franken, is de belgische grond weerd eene ,som van 14,727 miljoen 580 duizend franken.; En de 28,456 hectaren der kerklabrieken, semi- narien. kloosters, enz., hebben eene weerde van 142 miljoen 280 duizend franken; De 805 hectaren, door de kloosters alléén beze ten, insgelyks aen 5000 Ir. de heclaer gerekend, bteugen ons lot eene som van 4 miljoen 25,000 franken kapitacl. Zoodal de kloosters in Belgie, in onroerende goederen met de doode hand geslagen, een kapi- tael bezitten van 4 miljoen 25 (ranken. Veronderstelt mi iets wat zeker overdreven is dal die goederen volstrekt mets opbrengen; <lat hunne weerde heel en al voor de maelschappy verloren gael; dan komen wy. gerekend aen 5°/. tot een jaerlyks verlies van 201 duizend 250 ft. aen de maelschappy door de doode hand der kloosters berokkend. 201 duizend 250 frs. omtrent 1/4 miljoen ’sjaers, teiwyl hel hudjel van oorlog eene jaer- Ivksche somme verslindt van 70 miljoen frs. dal is 500 mael meer dan de doode hand des kloosters. En noglans hebben onze doctrinairs, zoogezegde liberalen, nimmer den moed, de doode hand des legers van ’1 vaderland af le keereu, en houden zy men, en zy beletteden de sprekers zich te laten hooren door hun gewoel en gefluit. Het is wel wafer, de politie kwam er tusschen doch die weêr- galooze politie van Gent bepaelde zich hy het nit- dryveri builen de zael van iwee mannen die poog den er de rust te herstellen. Dit nieltegenstaende, hebben de vrienden van hel vlaemsch er twee gewigtige maelregelen genomen Zy hebben met toejuiching eene formtrel van verkleefdheid aengenomen die voortaen in de vlaemsche streken door elke kandidael zal moeten aengenomen worden. Zy hebben den vlaemschen penning gesticht om door onderlingen bystand de zaek le kennen voort helpen. Dit alles geschiedde te midden der wanor de. opgestookl door de kliek van M. De Kerckhove- Delimon, die als burgemeester het zich tol eenen pligt zou moeten rekenen de vryheid van vergade ring, door onze Grondwet gewaerborgd, te doen eerbiedigen. Wat kunt gy er aen doenOveral zyn zy de zelfde. ■T BDTERKUIFJE s FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. r a veel. e genezen I daegs in iiel laug- nbtikkelyk volui ackle le gevallen verbi an- viervoeten, gezette en ierzwellin- tckut ftig trft, zaire wingen. t gevoegd. -5G cl.. Voor den ’rofessor k. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bvkeei. Wilgendvksifaet, N" 14. Voor elk afzonderlik num mer, 12 cenlimen. i voor deze lk by om» Izuclu ziel» l genomen iel» van de it worden beruchte en wry ving ■gier zyde, iichlrge ge- ,le invloed g. Deze i de geest, Jekcadbeid iet! liemu- ids hebben gen bli kke- zbiider hel n anderen, ter zy liet 3 ugedaue a a l a 22 - a a 15 75 a I a U 5Ö a- i a 15 25 a- a 29 --- tn Verkoud- nezen wor- Lorsl en de weldra in- alle trade» lehandelim’ Indeed eti en. icrofula en vour ring- igewortelde onderhevig er genezen aW. legelyk oo krachlig m dat deze ivordeu et» De Kieilngen van Juny. Overnl zyn zy dezelfde. l>e vlnemsche l.anddug te Gent. INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. S Het Boterkcipje verschvnt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. gebeurt, eenige inaenden vroeger bankroet gegaen en opgeeteken, dan had hy stellig zich niet gedwongen gezien aeu zyne eigene werklieden een allezins neleligen toestand te doen kennen wyl by hen moest afdanken, maer hy had integendeel, gezorgd hebbende hen vóór zyn vertrek niet te betalen, in de eene of andere stad van hel buitenland goede sier kunnen maken met bet geld van anderen. Wel geviel het hem, liever een rampzalig doch eerlyk man te zyn gebleven, dan een galeiboef met eene gouden ketting aeu 'l been geworden te zyn. Dan ware hy een voorwerp van algemeene verontweerdiging geweest, nu was hem de algemeene achting verworven. Tegcnstrydig met hare gewoonte stond Bella, op den drempel, haren echtgenoot le wachten. Waer zyn de kinderen? vroeg hy. Bart speelt op de plaels mei de gebeurskinderen, en Tille-Mieke slaept in haer wiegje. Best; lael Bart nog wat spelen, ik inoet tl spreken. In die woorden lag een onweder. Noglans liet de weversvrouw de aendueiiing niet bemerken die zy ge voelde, en welke des le heviger was dal zy meer moeite moest doen opdat dezelve niet zou uilbersien. Zy volgde Sies naer boven. Toen beiden binnen waren slool hy de deur. Bella wierd angstig. Zy haelde zonder een woord le zeggen brood, boter en kaes uil de kast en bragt dit alles op de tafel voor Sies, die zich voigeus zyne gewoonte had gezel. Dan keerde zy weder naer de kast om den kouden kolly op te brengen, wanneer haer onderbrekend Vrotiwke, zeide hy, eenige tweefrankslukken uit den broekzak halende die liy op de tafel rangschikte, vrouwke hier is uwe pree. Slael hei maer goed gade, want welligt zal ik toekomenden zaterdag niet veel inbreogeu.... Hel is dan waer? onderbrak zy. Te Klonten en in Piemont. Wat wilt gy er aen doen? was het antwoord. De baes is plal geruïneerd. Maer ik heb toch myne enne» nog, hoort ge, Bella. Tegen Gods wil kunnen wy niets dan ons onder werpen Zoo is T Bella. Maer T is Gods wil niel dal ik, ak een luijaerd, u en de kinderen lael honger lydeu. Want ik zal werk vinden, hoort ge Ik moet werk vinden of de duivel zal de keers houden. God zal ons niel verlaten, Sies. Dal denk ik ook. vrouw. En zie, wyl ik huiswaerts keerde heb ik zoo al halvelings myn plan getrokken. Hier, ziet-ge wel, is alles opgeschepl daer valt niel <>p terug le komen. Maer ik heb reeds meer dan eens in de gazellen gelezen dal er in Antwerpen aerdewerkers worden ge- vraegd voor de vergrooliug. Bella verbleekte. Lael dal u niet lellen, kind-lief. Er valt niet te aerzelen. Hier schiet er niets over dan schooijen voor eene korst droog brood, niet de vrees van meer dan eens zonder eten naer T bed le gaen, lerwyl men ginder (als men niel te lui valt) zyne drie a vier Iranks per dag kan winnen. Maer wat hebt-ge loch, Bella? ge ziet er zoo veriufl uit. Ik heb, dat de droefheid die ik reeds gevoel hy het afscheid, dal de bewondering die uwe edelmoedigheid my inspreekt, my de woorden in den gorgel verslikken.... Droefheid! wy zullen immers met sterven om eenige maenden gescheiden te zyn. Dal zult ge spoedig gewoon zyn en. toch God gecfl dat hel niet lang moet duren, hernam hy aenstcrods. (Wordt voortgezet). elitig in de uien, kwade ve over de elke plaels efenende op or zuivering iet koon en Hlg. martelende onschatbare erzacblende scliynt lee- ;ki de pyt» n naiuerly- ‘ngenoemde leu on wan- duor IHRHÏ PBTKltS. (•ja» vervolg). Tnsschen de nieuwe ploeg van 250 ellendelingen, die ten l isle der openbare weldadigheid zouden vallen, be vonden er zich noglans eenigeu die niel geneigd waren om zoo gedwee vopr den tegenspoed achteruit te wyken en integendeelspoedig het besluit hadden genomen tegen de slechte fortuin al hunne krachten op hel spel le zeilen. Onder deze mogt Dalemans misschien wel als de hard nekkigste worden aengeleekend. Na van zyne vrienden op den'kouter een zeer droevig afscheid le hebben, had hy in liet huiswaerts keereu zonder oponthoud zyn plan be roemd, opdal de zyueu geen honger zouden lyden en voor al door de liefdadigheid zyner medeburgers niel zouden hoeven geholpen le worden, zoo lang ten minste als by armen aen zyn lyf zou hebben. In die bedenkingen bereikte hy hel Z.waluwenstraelje. waer alsloen meer dan eens hel valscb gerucht der sluiting van bel fabriek de Jieder-Schrlde was uitgestrooid geworden, doch waer men levens zoo als in heel Gent zich toelleinin aen deze angslvolle.lyding verwachtte, daer de migehooide opofferingen van den heer Dulens, spyts al zyne voorzorgen, voor niemand geheim waren kunnen blyven. Men zei overal dit zulke toestand niel om uilhoii- tftii was, en na de welverdiende bewondering, die de fabrickanl lol dan toe van allen kant had doen ontslaen, kon nu wel niel anders volgen dan eene welgemeende buide aen zyne mensehlievendheiii en eene gevoelvolle deelneming in zyn ongeluk. Was hy, zooals soms wel ecus

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1