x.-z. Wy zouden geeue groote zwarigheid vinden in kael te kunnen faemrooven elke gelegenheid daertoe nemen zy te baet met eene gretigheid zon- o d k 1 1 I 2 K nen dier stad den besluerder hebben laten het hazenpad kiezen met eene somme van zestig dui zend (ranks; de stokery van hunnen grnolen libe ralen vriend Claes, van Lembeek, kunnen zy zich ook loeëigenen, omdat hy gesmokkeld heelt; de M. Guslaef Debreyne, datzyer ons zouden doen aen twyfelen goede ware pryst zich zelven genoeg en moei alzoo niel beboft zyn. Maer nu tol daer, de kwestie van verstand van kante gelaten, allyd is het zeker en algemeen bekend, dat er voor ’t geene de kennissen aengaet in nyverheid, koophandel en landbouw, tossclien M. Castelein en M. Gustaef Debreyne alleenlyk geene vergelykenis mag ge- maekt worden. M. Castelein, gewezen lid der Kamer van commercie, als groot industrieel en aen het hoofd van eene gewigtige stokery die in vollen bloei verkeert, beeft zeer uitgestrekte ken nissen in die drie vakken, en M. Debreyne en beeft er-eèn keer geene Alwie dan den stoffelyken voorspoed betracht van ons kanton, zal zonder een oogeoblik te aer- zelen, zyne stem by voorkeur geven aen M. Van- dromme, eerlyds groot industrieel en M. Castelein wiens industrieel gesticht zyn gelyke niet heeft in vele uren in ’t ronde, en bier zoovele menschen helpt leven en eerlyk door de wereld geraken. Bara, moeten ze aen de verachting van 't volk worden blootgesteld); ergo, alwie niet peistjgelyk M, Guslaef en hel Weekblad, of anders durft spre ken dan zy spreken, is slecht volk, oproermakers, vyanden van *1 volk en van 'l vaderland. Zoo spraken ook te Romen, in de eerste eeuwen onzer tydrekening, de heidenen tegen de kristenen. En zy ook waren liberad, maer liberael gelyk hel Weekblad en M. Guslaef, dat is uitsluitend liberael, ol liberael voor zich zelven, en verdrukkend voor alle anderen. r Ren liberale kiezer van stad die zaterdag avond te Fluppe Coks hel Weekblad las, riep eensklaps verzuchtend uit na de korresporidentie van dal blad over de aenstaende kiezingen gelezen le hebben ’l Is de Katte uil de Beerstsliael die snol en kwyl kryschl over M. Guslaef en over de scbroomelyke nederlaeg die de parly-Debreyne op 28" aenstaende op nieuw te wachten slaet. De lydingen die ons van alle kahlen geworden nopens de kandidaturen van de heeren Castelein en Vandromme,zyn allervoldoenst.Alles doel voorzien dal de nederlaeg van den uitsluitenden liberalen kandidael niel grooter zal kunnen zyn als zy hel zal wezen. Ook zou hel niemand verwonderen dat M. Guslaef Debreyne van zyne kandidaluer afzage, liever dan eene zekere nederlaeg le geraoel te loopen. De overdrevenen van de oude party peizen M. Casteleio min populaire te makeu, met te zeg gen dat hy hier niel geboren is; maer zy zyn leelyk mis. Wal bael hel ons waer iemand geboren is? 'T is hier dal hy door verwantschap verbonden is aen eene onzer treffelykste familien; 'l is hier dal hy leeft, laet leven en vele menschen doel leven, en T is met vele menschen in rusle te laten leven en vele menschen te doen leven, dal iemand populaire is, dewy! onze ryke heeren zich aen de nyverheid niet aengelegen laten. Wy wenschen dat er nog vele zulke vreemden geiyk M. Castelein zich hier kwamen vestigen! De stad en de omstre ken zouden er wat anders by winnen in rykdom en stoffelyken voorspoed. Maer propos van die verwyting, wat moet M. Vansieleghem daer over peizen, hy die hier vreemd is en geeue industrie uitoefent, hy die twee mael vreemd is aen de stad en aen 't kanion van Ghistel, waer hy alleenlyk niet woont, en waer hy zich noglans aenbiedl als kandidael voor de aenstaende provinliale kiezing. ’T is niet schoon van alzoo twee verschillige maten en gewigieu le gebruiken Sinds een tiental dagen vergadert nu de klub van de Posiery, welken uit een twintigtal leden bestaet. Daer hebben wy niels tegen; maer zou hel Weekblad hel publiek niet willen laten welen wat erin den liberalen klub zoo al omgael? 'T is dal nopens denzelven de zonderlingste geruchten be ginnen te loopen. Daer zyn zelfs lieden die denken dal de Posiery eene Fraocma?oos logie geworden is, alwaer hel de ingewyden op de strengste wyze verboden is een woord te laten uilgaen van het geen er in hunne koociliabulea gebeurt. En hel gerucht loopt heden in desladdat de liberale klub, in zyne avondvergadering van gisteren beslist zou hebben van M. audroinme-Dasonville van hunne lysl vau kandidaten weg le vagen, om dal die hee>' met geen middel een uitsluitend mandaet wil aenveerden. Allyd is hel zeker dat, by iedere vergadering die ze houden, de twee kandidaten der Onafhankeiyken er lot in de derde hel verwenschl worden, en dit is juist de reden waerom vele men- achen kiekevleesch krygett als ze peizen op den liberalen klub van de Posiery, die een nest van Francma^ons zou geworden zyn, uil wier koncilia- bulen anders geen enkel woordetje in 'l licht komt. Wilt ge eens weten, goede lezer, in welken zin de uilsluitenheid van M. Guslaef Debreyne nog verstaen moet worden, ziehier Zoo als w y in ons boofdarlikel beloonen dat M. Guslaef liberael is geiyk de ministers Bara en Frère, dat is uitsluitend, zoo is hy ook liberael geiyk het Weekblad liberael is, Nd, wat staet er in Weekblad van zondag laelsl le lezen nopens de kwestie der Studie beurzen? Daer slaet le lezen dal onze bisschoppen en priesters eene OPENBARE ERGERNIS zyn voor hel volk, en zulks wel om dat ze volgens overtuiging en geweten niel kunnen noch willen goedkeuren de sebandige wel op de Sludie-beurzen welke vierdubbel is geschandvlekt geworden, te welen, eerst dooi onzen overleden Koniug, en daerna door den Voorzitter van den Senaet, door tweeantwerpsche senate ut 8, eiudelyk dooi de bis- fefdie lousht roepei wooi1! delvkl xedelj Hayez lyk is pisser uister ktinm lykhe een leo vi De herha loven inger geidt de ac te ve ontst den I aen i hoor de» Basil den denpeereboom kent, moeten zy niet aerzelen le annexeeren, waul de minister van hel inwendige heeft dikmalen naer hy zegt de misbruiken moeten betreuren welke hy niet had kunnen be letten. T is legen deze gevolgtrekkingen dat wy de mannen van mei-november (de oproermakers) willen voorkomen, en wy zeggen hun klaer en dui- delvk dat, in onze oogen, de makers der wet, die de sludie-beurzen aenslael, alzoo pligtig zyn als de ongetrouwe bestuerders der iondatien, welken zy beschuldigen. Zekerlyk, wy aenveerden de beschuldiging van onze overheerschers niet op hun enkel gezegde hun lasterachlige aerd is ons te zeer bekend. Dis alle burgers legen dezen heer te verbi lieren... doet cipels van Voltaire, het doet bun deugd hel kleri- M. Guslaef Debreyne mels, en zal noch wil ieis bekomen by den Provincialen Raed in voordeele van slad en van De ontdekkingen welke de minister Bara be weert gedaen te hebben in de Kamer, bekomme ren ons niel bet minste of wel die ontdekkingen zyn waerheid en dan dat meu de pligligen straffe; ofwel zy zyu valschen dan ook, dal de grootste strengheid aengelegd worde tegen de eerroovers; ministers ol niet, volksvertegen woordigers of geen volksvertegenwoordigers, niets, zelfs niet het parlementair voorregt zoude hen moeten vrywaren voor de gevolgen van hun wan gedrag. Dat men ze verdryve uil deu raed des Konings en uil de Kamer. Zulks schynl ons klaer en helamelyk en moet goedgekeurd worden door allen mensch van goede I trouw. Maer in de ongegronde veronderstelling dal de 1 eerste vooruiislellmg de ware zy, dal er besluer- ders van beurzengiften zyn die ongetrouwig waren, gelooven de heeren minister dal zy op hunne beurt dieven mogen zyn? Gelooven zy dat, omdat zekere schelmen duizende franken geslolen hebben, bel hun loegelalen zy er insgelyks le stelen, zelfs wellelyk, by miljoenen^ Jndien ja, zy belyden eene zedeleer die uitermate onafhaukelyk is, eene zedeleer van grieken. Met een diergelyk princiep is er byna geene aen- slaen hel goed van den Berg van bermherligheid van Leuven kunnen zy aenslaen omdat de burge meester en schepenen van aldaer den besluerder schoppen en het volk. En juist om dat de bis- veel en le pas en te onpas van het versland van 1 vat net bel vo< lyt Jyk be< Do he kee aei be va ku mi de Gt 8 i'. Eem Hy Liber kiezii held) pelle aeng Juste «iaën diet E, W1 onw een bruj tier, tooi doo SChl slat dee Lib wc 1 01 st b It Een proevèrke. M. Gustaef Debreyne beeft veel te danken acn het Weekblad over de uitlegging wegens zyn eenkanlig ka- rakter; hy zal er veel mede gewonnen hebben in hel gezag van het publiek voor de toekomende kiezing van mej aenstaende. ’T is spytig! Siiezlngnicuvrs. Het Weekblad den man vol karakter oubewegelyk ziende staen op den Pont du Nord, neemt die gelegenheid waer om de onmogelykbeid le doen uilschyneu (zelfs met den besten wille) van M. Guslaet Debreyne by den Provincialen Raed te kmmen behouden, en liet begint zoo Om Konde hel Weekblad beter deonbekwaemheid, de magte. loosheid of den wi'van M. Guslaef by den Proviniia|en Raed doen uitsebynen, als door bet kenbaer maken van zyn Engelsch karakter? Gezien wy niel veel van zulkdanig Engelsche karakters houden, verstaen wy dal iemand die een mandaet aenveerd zoo als dit van Pruviuciael raedslid, verpligt is uit al zyne krachten de interesten der ingezetenen van zyn kanion zonder onderscheid, voor le staen en zonder ooit aen partygeest te denkendat bet daer een waerachtig Liberael Karakter is, waermede een Volksvertegenwoordiger moet bezield zyn. Een diergelyk karakter zal de goedkeuring van eenieder bekomen, uitgenomen alleen deze die alleen met een Engelsch karakter bezeten zyn... zoo als hel Weekblad bel verstoet. 11. Castelein is een vreemdeling! Is’l een nest vun F ranemneons geworden Het WEEKBLAR en tyn uitsluitende kandidael. ’l kanton Dixmude; «en om dil le bevesiigen zegt liet nog: der weerga. i» De Pont du fiord, welken welbaesi zal insiorteu, Wy zouden geeue groote zwarigheid vinden in en misschien eerder dan men denkt, zal niel hersteld i deze stelselmatige eersehendeiy indien ten minste worden, dank aen liet Eugelseh karakter. ‘de daders deizelve veranlwoordelvk waren voor 2» De 8,un0 fraiiks, toegesiaeu voor het verrigien van hunne verfoeilyke dadenindien hunne slagtoffers noodige werken aen hei Stadhuis, zullen terug genomen zich regt konden doen wedervaren; maer neen worden, dank aen hei Engelsch karakter! i de Bara’s, Frère’s, Rogier’s en Cie faemschenden 5° Voor ons aeudcel inde 60 miljoenen, om verbete- ongestraft en, waerom zouden wy het niel zeggen, ringswerken in hel kanion Dixmude ie verrigien, zullen wy laf hertiglyk. De parlementaire straffeloosheid >8 uieis bekomen, dank aen hei Engelsch karakter. daer om hunüe schandelyke leugens en hunne De eerroovery in ’t groot. -*«==><3880 <3^- Wat er van komt van een Engelsch karakter te hebben. Het Weekblad droomt van niels anders meer als vau hel karakter van M. Guslaef Debreyne. Heefi het Weekblad M. Guslaef Debreyne, die goede bloed, nog niel genoeg op den loop? Mo«l het nu nog van zyn karakter spreken, en zeggen spolsgewyze Weel gy wat in Engeland helmeesl geèer- biedigd wordt? Hei karakter van den man. Eu wal is karakter? Hel is iets dal niet plooit voor de omslandig- heden en de nioeijelykhedeii, dal niel toegeefl voor de lieerscbzuchl maer allyd pael vast slael; dat liever breekt dan te wyken. enz., enz. (Weekblad, zondag, 6 mei). Au, de ezel van Karei Haemers had ook zulk een ka rakter! Als Karei, zaliger memorie, zyueu ezel uil de weide wilde halen om de meelzakken l'huis le dragen, deed de Advukaei mei zyn karakter een epiett... cn bleef zoo pael instelling welker goederen zy niet kunnen vast siaen, zonder dal Karei, ondanks de stokslagen welke voldoende waren om hem de ruggrael le breken, erin ge lukken kon bem le bewilligen lol hel vervoorderen van een enkelen slapzoo dai Karei eindeling voor ’i KARAKTER niel belet hebben weg le vlugten met verscheidene van zynen dienaer moest buigen en de meelzakken zeil le honderd duizenden Irankeudal van den Berg van huis dragen. bermherligheid van Brugge mogen zy insgelyks iu Welnu, is dat misschien hel karakter dat, volgens het beslag nemen omdat de burgemeester en schepe- Weekblad. helmeesl in Engeland geëerbiedigd wordl? En noglans heefi Karei zynet) advokaetaeuden Engelsch- man aengeboden en niei kunnen verkoopen, zelfs niet legen verminderden prys Alzoo ook heefi M. Guslaef Debreyne, op zyn Engelsch goederen, vau zekere kerkfabriek, welke M., Van- gewerkl als hy in den Provincialen Raed uilriep Che mi mcltrai pas d seval tur le Pont du fiord- Eu mei zyu karakter bleef by pael vasl slaet), zonder nog een woord le kunnen of le willen spreken. En daer is nu de man die gedurende vier jaren, den zetel bekleed heefi in den Provintialen Raed, in de plaels van hel blind peerd van Mon Onkel den doktoor (T welk wel- verstaende van engelsche afkomst is en ook karakter heefi). En zoo voorts!

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2