O ee I vat rning dat 't Weekblad zyne geweldige en priester- Kaï I l i zaek. Stippen wy vandaeg toch aen, dat er meer hel- ling naer den vrede is. A men wy i I zal I 5 ui I Bar I te fr I iiee kE 10 ‘ei tel r. 't Weekblad zegt dat er te Merckem meer zullen stemmen voor M. Debreyne, als men «el peist dat M. De Coninck niets zal doen voor. Ai. Cas telein. Zoovele woorden zoovele leugens om de men- schen te doen geloovcn dat M. De Coninck voor M. Castelein niet is. De waerheid is dat men het grootste plezier zal doen aen M. De Coninck met te stemmen voor Al. Castelein. Elk zegge het voort en overal. om gei digi kad L zon Baj halende artikels overneemt. Kies gazetje komt jk by oude liberalen zyude de Breynisten, v 3 j hankplvkft libprilpfi hpn ppwpprL Kip mv hier gedrukt aen ml Brugge, aen ’t adres van Eduard Leyre, letterzetter van 't Weekblad by wel ken nummers voor geld Ie bekomen zyn ’T is zeer strydige heb ku treflelyk voor Eduard Leyre en ’l Weekblad! De Heer vergeve bet hun In den N“ 5 die dynsdag De aendeelhebbers der Maelschappy van' den yzerweg Lichtervelde-Veurne, vereenigd den 7» van apiil II., hebben de overeenkomst gesloten met de naemlooze Maelschappy van exploitatie goed- gekeurd, mils eene jaeilyksche betaling van 228,000 fr. gedurende heel den lyd der concessie. Dies ten gevolge, boven 4 ten honderd jaerlyk- schen inleresl aen de aendeelhebbers, zal eene somtne van 8,025 Ir. kunnen gebruikt worden tot de aflossing zonder verlies der 10,000 aktien van 500 fr., in85jaren, by loting, te beginnen met 1867. Een klein byvoegend aendeel zal nog kun nen uilbelaeid worden. *1 Weekblad koml altyd uil met de dankbaerheid zoude hy willen doen peizen op M. Pieter De breyne die ten zynen tyde zyn achtbaren onkel hier afstelde als burgemeester, om zelve burgemeester te zyn? Of wil hy zeggen dal M. Debreyne zyne diensten niet bewees, maer dal hy ze verkocht ten pryze van de onaf kankelykbeid van den dienst- vraget Wy zullen zondag daerop wederkeeren, en zonneklaer doen zien dat er bier noch is noch kan kwestie zyn van dankbaerheid. De zoogenaemde gewiglige smokkelary, ontdekt in eene groote slokery der omstreken van Dix- mude, en waervan al de dagbladen van bel land gewag hebben gernaekt, is nietig verklaerd. Het hoofdbesluer heeft herkend dat het proces- verbael, opgemaekt door de bedienden der accysen Peters Jan Egide en Vandenbroecke Pieter Fran- cies, ten laste der heeren gebroeders Vanhille, stokers, niet gegrond was. Door ministerieel besluit van den 16" der loo-B pende maend, is dit proces-verbael vernietigden] aenzien als van geener weerde. 7 Weekblad zegt nog dat al de stemmen te Ees- sen voor M. Debreyne zullen zyn. 7 Is een for- meele leugen om te doen geloovcn dat M. Van- dromme legen M.Castéleyn is. De waerheid is 1° dal M. Vandrornme lydt van zynen naem te zien aen ’t hoofd van hel schimpbladje, alsol zyne kan- didaluer maer door schitnpingen en lasteringen kon verdedigd worden, gelyk die van M. Gustaef Debreyne; 2° Dat het aen M. Vandrornme niet onaengenaem is te weten dal men stemt voor AL Castelein, die zyn vriend is. Wy ontvangen zoo even van eenen korrespondent B uil Brugge, een outl-schryver by hel Enregislre-B ment, eenige regelen waerin deze heer, die by getal B het laelste nummer van 't Dixmudsch kiesblatyi B in handen heelt gekregen, zyne verwondering uil B drukt dat dit bladje, by de verschyning van zynw eerste nummer, niet, op last van den KommissarisB van politie, dienst doende van Prokureur desKo-B nings in onze stad, is AENGESLAGEN geworden,M en er terzelfder tyde geen proces is ingespanncnB tegen Eduard Leyre, voor een faemschendent B schrift te verkoopen dat in onze stad verschyd onder eenen VALSCHEN NAEM VAN DBUKKEiB en het in allen gevalle, uil het bladje zelf, door niét B kan BEWEZEN worden dal het door den dtukkp B van den Westvlaming wordt gedrukt, gezien B naem van domicilie van den drukker door gehel B het bladje niet Ie vinden is. Men weel dat de boel 100 guldens is per uitl- H komen nummer, welke boel, in dit geval, aen E I Leyre moet toegepast worden. I Zou de Kommissaris, die vroeger oogen bad o I te zien wat niet bestond, thans geene oogen hebbo I om te zien wat eenieder ziel I I sta I bot I brt I aet nilgekomen is, de opstellers van dat schandig geloovcn dat ik i iL- Itoh hoor, schimpbladje zeggen dal zy met twaelven zyn. en I zy noemen zich de twaelf Apostels. (Zy moeten toch ook wel wat spolsgewyze van de Apostels spreken). Die twaell opsteller s zyn precies heete koppen van de oude party. Men zou peizen dal twaell mannen Ie samen werkende om op 4 of 5 dagen een klein -hladje op (e stellen, toch iets zouden moeten maken dal van geen strooi en is; maer pas du lout, indien die twaelve niel meer verstand hebben als ’l geen zy in hun naemloos schimpbladje uitban- gen, men mag zeggen in alle waerheid, dat zy zoo dom zyn alsdroef. In’tlaetslenummerbyzonderlyk, is toch een keer geen enkel gedacht; ’t is liegen en schelden, en dan nog schelden en liegen, en voor- ders niets. Ten is waerlyk noch ’l drukken noch ’l lezen niet weetd. Maer dal zy maer alzoo blyven drukken! M. Casteleyn kan er maer by winnen. Dielafher- tige lasteraers zullen maendag zien dal de vrye kie zers zich een point d’honneur en byna eeue pligt zullen maken van te protesteeren tegen hunne lasteringen, en hunne stem te geven aen M. Cas telein die in de stad en in den buiten met regt al gemeen geëerd en bemind is. Zyne tegenstrevers welen wel hoe zeer hy geëerd en bemind wordt; en ’l is omdat zy er jaloers van zyn dal zy zoo laste rende tegen hem uitvallen. Ware hy een zerO gelyk zy willen doen gelooven, zy zouden er van zwygen en hem overlaten aen zyne nietigheid. Zy kunnen nooit schoonder bewyzen dal hy geen zerO is, als met te loonen door hunne Isstei ingen dal zy hem vreezen en dat zy tegen hem met loyale mid dels niets vermogen. Zal de oorlog uitbersten of zal by niel uitber sten? Ziedaer de vraeg die iedereen zich voorslell, en die iedereen bekommert. In ons nummer van donderdag laetst hebben wy aen onze lezers, zoo nauwkeurig mogelyk, de by- zondersle inlichtingen medegedeeldiedereen kan zich dus voorstellen hoe moeijelyk het is eene ware uitsprack le doen nopens die belangryke worden bemagtigd eene eerste sektie te openen van eïtei I D. tuiert* Jioord Gradi align stun 1 ten t tin citi om ver om te dt uiers kwyti neu <ien t. met v en pil brekei welke versie tlner i kame kehle Maer van *1 meest hekei aen J kan u Strydmagt van Italië, van Oeslenryk en van Pruisen. Gan sell het leger van Italië is opgeroepen; wanneer het zal vergaderd wezen, zal hel 400,<100 man sterk zyn. De zeemagl van Italië overtreft verre die van Oosten- ryk; hel kan 12 gepantseerde oorlogschepen in linie bren gen, byna allen van de eerste klas, daerenboveu 15 fregat- ten en korvetten van eersten rang, eene groote hoe veelheid avisos en kleinere schepen en eene flotille van overvoer die, niet de groote koopmans-pyroscappen, in stael zyn 60,000 man in eens te vervoeren. Het leger van Ooslenryk beloopt tot 651,000 man, hetgeen aen dit land eene meerderheid van gelid geeft welke Italië niet zou durven aenvallen zonder de hulp van Pruisen. Maer dit is alles niet, Ooslenryk, welk eene be volking heeft van 57 millioen, kan desnoods een leger ven een milloen man te been brengen, daerenboven mag bet rekenen op de hulp van byna al de kleine Staten van Duitschland, zooals Hanover, Saksen, Wurtenberg, enz. Pruisen heeft op dit oogenblik 560,000 man. Met Italië vereenigd zouden de twee bondgenoten dus 760,000 te gen Ooslenryk kunnen brengen dit maekt 129,000 man meer dan dit laetsle. Deze meerderheid zou nog veel hon ger stygen, indien Pruisen zyne landuelir gansch onder de wapens riep. Allerhande Hieuwstyeingen. Een hulpsoin van 600 fr. is aen hel leerwerkhuis Dixmude toegestaen. De gemeenteraed van Merckem, Noordschote en nt Voorwaerden van den afstand der spoorbaeq vim E.iehtervelde naer Veurne. liet Weekblad en de dankbaerheid. -»--j ~a_>c3?D<^F==»-<- SnmeiiKprneL tnrmclien Jan, de nicnleiiaere van Keyeni, en Joon, «toeldraeijer van Heerst. Joos. Gy hebt nog onthouden Jan, dal ge my op hei laetsl der veriedene week aenspraekl over de kiezing van deze maend? Jan. Ja ik, Joos, waerom vraegt gy dal? Jooi. Wel, omdat ik te Dixmude geweest ben en ik daer uitnemend veel heb vernomen. Jan. En is hel niel zoo als wy er hebben over gesproken? Joos Wel neen, Jan, ’t is geheel anders; wy hebben zoo wat vele dingen gezeid die al geen waer zyn. Jan. Hoe zoo dan, Joos? Joot. Omdat ik hel tegenstrydige heb hooren vertel len in Dixmude zelve, waeraen ik ten vollen geloof hecht. Jan. Maer Joos toch, hoe is het mogelyk; gy zyt zeker Severs by een Leeuw man geweest? Joos. Ja ik. Jan, maer by anderen ook; zoo is ’t dal en by onaf- hankelyke liberalen ben geweest, die my allen over de kiezing hebben gesprokén en dat ik u nu eens zegde dal ik. uit al de gezegdens afzonderlyk, niets dan hel legen- imen opvallen, van 'Igeen wy zegden. Jan. Allous done, Joos, gy spot. Joos. Neen, Jantje, ik spol niet; ge zoudt bel ook ‘t u moest zeggen by wie ik geweest beu en wat ik heb hooren zeggen. Jan. Ehwel, Joos, laet eens hooren, noemt my eens dien liberael-Debreyne. Joos. En dal bel nu eens den ingenieur der loodmyn ware, wat zoudt gy zeggen? Jan. Wie zegi gy, de ingenieur der loodmyn, een myner beste makkers, als ik t’zytteul ga. Joos. Ja, Jan, hy-zelf’l is by by wie ik geweest ben, hy heeft my zoo wat over de kiezing gesproken, en daer by nog al vertrouwelyk is met my beefl by my nog al veel gezeid, wel ie verstaen op een zwygens. Jan. Wal zei by zoo al, Joos? Joos. Ik zal er u iets van zeggen, Jan, omdat ik weet dat gy nog ai kunt zwygen. Jan. Ge moogt er gerust op zyn, Joos. Joos. Dal weel ik, Jan.... Nu ’k moest by hem zyn, ik had iels noodig hem te vragen, en niet zoohaest was ik zyne deur binnen, of hy reikte my de baud en schudde dezelve geweldig onder hel vragen van Hoe gael het, Joos, hoe is hel l’huis; wal geluk van u te zien, enz.... nu dat duerde niet lang of hy kwam op de kiezing. Jan. Wat was hel, Joos, dal hy u zoo vertrouwelyk zegde. Joos. Onder ander. Jan, dat hy zeker was M. G. De breyne niel gekozen te zien Dat er vele van hunne vrien den den rug begonnen te keeren en alleugskens loonen dal zy liever M. Castelein hebben dan M. G. Debreyne, en dal onder voorwendsel dal hy veel meer volksgezindheid bezit, veel vriendelyker is en daerenboven veel meer kennissen beefl dan de lieer Debreyne. Jan.Maer Joos toch, is het mogelyk; waerom dan dal nieuw kiesgazetje? Joos. Zie, Jan. ik heb hem ervan gesproken, en weet gy wal hy er op antwoordde als ik hem zeide dat hel een weinig schimpig was, zelfs laemschendend? Jan. Ik ben kurieus, Joos. Joos. Ehwel! zei hy zoo, Joos, beste vriend, ge kunt gy zwygen niel waer? Na een bevestigend leeken van my, ging hy zoo voort Ge moet welen, zei hy zoo, dal er hier van niets anders kwestie is dan van .M. Gustaef Debreyne te vei vangen door M. Castelein. Ehwel, zoo veel heefl M. Castelein de achting in stad, dal, hem niel kunnende bestryden mei eerlyke middels, wy onzen toevlugt hebben moeien nemen lol iets dal vreemd is in onze stad en van niemand gewild wordi.om hem le lasteren en le schelden, aengezien hel Weekblad zelf, uil achting voor M. Castelein, het niel durft doen. Jan Maer zwyg toch, Joos, heelt hy dal altemael gezegd Joos Op myn woord van eer, Jan. Jan Eh wel, Joos, als men het ingaet, zy had len toch geen nieuw gazelje noodig; ik geloof hel ook dal hel Weekblad zwygt uil achting voor Mynheer Castelein. Joos Ja, Ja, hel Jan, dal is zekeren vast, en ten an deren het Weekblad moei lach eens moede worden van al tyd zoo te liegen, le lasteren en te bedriegen. Jan. Ik zou ik ook al beginnen le gelooven dat de On- albankelyken uil den Leeuw grooleiyks gelyk hebben te Dixmude. Joos. Ik ben er zeker van, Jan, ik heb er le veel men- schen van verschiiligen stand en opinie in stee hooren van spreken. Jan. Gelooft gy Jan, dat ik van dezen keer met den hoop zal doen. Joos. Zoo dal gy voor Mynheer Castelein zult stemmen Jan. Ja, ja ik, Joos, en daerby het nog openllyk zeg gen acn iedereen. Joos. Ehwel, als hel zoo is, ik ook zal hel doen; daer, neeml de vyf als pand van myn gegeven woord. Jan. En weesl zeker dal ik ook myn woord zal hou den, want alles wel nagezien, op den dag der kiezing slaen wy daer le gapen, men beziet ons niet, wy zyn overal al leen, doch dilmael wil ik ook voor bet algemeen welvaren stemmen en wat tnecr is, wy zullen veel meer leute en plezier hebben, ’t Is spytig, Joos, dal ik moei naer huis gaen, hel is nog een half tier van hier. Joos. ’l Is jammer, Jan, ik zou u nog al veel kunnen vertellen onder ander zou ik u doen verstaen in welk inzicht en op welke manier de worslenkermisjes daer in slee gedaen worden door de Breynisten, en hoe dat er daer van deze liberale ventjes, M. Debreyne’s worslenkamaraden, nu nog hunne stem aen M. Castelein zullen geveu en niet aen M. Debreyne. ’t Is jammer dal gy voon moet. Jan. Nu, Joos, er is niets aen le doen, ik moetdus lol op eenen anderen keer, de goeden avond. Joos. De goede avond, Jan, en de goede reis. -- S>e Oorlog;.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2