If la November i860. Twintigste jaer. N° 46. ysche ers. Peters. Oixinude, Donderdag, ewe, Politiek Dagboek. 4 r WERPEN, en I rl •1 I prys van hel voort. Indiende burgemeester noch de klokken heeft laten luiden noch den beiaert laten spelen ter ge legenheid van die klucht, ’l is omdat hel niet be- hoorlyk is gevraegd geweest en het hier niet meergael gelyk eertyds, volgens dank en willekeur, en ook om te doen gelyk M. Debreyne zelve, die burgemeester zynde. hel eerekrnis der Leopolds orde aen eenen achtbaren ingezetene van Dixmude beeft doen bestellen door deu stadsgarde, zonder verdere formaliteit. Men eindigt toch altyd met gestraft te worden volgeus men gezondigd heeft. portretten gelykeuis. en fr. 1-50. fr. 1-00. ge Ir. 0-20. r., fr. 0-20. fr. 0-50. TDEN UIT I in op het 1 frank. 'n zyn gioot doterpolten; porceleineri rlikelen van 'afelmessjo, nz. e pryzen. Eene konfrerie gerecruleerd onder al de brou wers en jagers van hel arrondissement, omringden eene vaene waerop een duisllal kievitten waren geschilderd, en deze vaene droeg voor opschrift Lang leve de beschermer der kievitten en accyns- regten De stoet alzoo gevormd, trok voort onder do bescherming van den politie-kommtssaris en in de schaduw van twee-en-dertig vlaggen, welke voor de eerste rnael sedert vier jaer aen zekere huizen wapperden en zoo wat imstig begonnen te rieken. De burgervlagge die in openbare feesten gemeenlyk schitlerd op het hoogste van den kerktoren, was voor ditmael, uit kracht eener wet van evenwigt, tot byna tegen den grond gezonken, dewyl de Gaei van Guillaume teil zeer hoog in de lucht verheven was. Wanneer nu de stoel aen den gevel van den nieuwen officier gekomen was, wierd het toegela ten aen menschen en gaeijeu zich in de koets poort van den gedekoreerde te verschuilen tegen water en wind. En verder, op den koer, kregen ze een glasken wyo te drinken, waerna ze wéér, door de koets-poort naer builen wierden geleid. Des avonds wierd een koslelyk vuerwerk ge geven, dal bereid was door den vermaerden Rug gieri; by (luizende burgertjes en burgerinneljes doorliepen de straten der sla'd met veneliaensche lanteernljes en verlichte pimpampoeuen, zingende hei liedje van Sinle Maertens avond, ea referein van Kozyn Pieter. af voorzien Molen- en eerste kwa- ïve en fyne CPEKIK& ÖER KAMERS. REDEVOERING DES KOtilKfiS. Gisteren, dingsdag, len 1 ure, heeft de Honing de volgende Troonrede uitgesproken Mynheeren, Ik had haesl my in het midden der nationale vertegenwoordiging te bevinden, waer ik, pas een jaer geleden, een zoo toegenegen onlhael genoot. Al het volk, in teder onzer vaderlandslievende provinciën, heeft zich vereeiiigd met die treilende betoogingen; zy verbinden zich aen de herinnering van den geëerbiedigden monark, wiens weldadige regeering een onuilwischbaer spoor zal achter laten in bet beslaen van Belgie. liet is met eene groole voldoening, dat ik den voortrellelyken toestand van onze internationale betrekkingen bestatig. In hel midden der ernstige gebeurtenissen, die een groot deel van Europa hebben verontrust, is Belgie kalm, vertrouwend gebleven, doordrongen van de regten en de pliglen eener onzydighmd die het, in hel verledene gelyk in hel toekomende, opregl loyael en sterk zal handhaven. Indien de openbare veibgheid niet is geschokt geworden, indien onze inwendige toestand belrek- kelyk voidoeude is gebleven, was bel laud echter niet bevryd van de noodlottige ziekte, die andere streken heeft bezocht. Dank aen de zelfopofïering van de plaelselyke overheden en van alle klassen der bevolking, wierden de uitwerksels der ramp, die vandaeg schier geheel verdwenen is, gelukkiglyk verligt. Lael ons woorden van medelyden hebben voor die welke hebben geleden, woorden van daukbaer- beid vcor die welke zich hebben opgeefferd. ZONDAG. De Kommissie gelast met de her- inrigting der krygsmagt in Frankryk te be studeren, werkt onopboudelyk aen dit belangryk ontwerp, hetwelk men moet hel bekennen zeer wéinig byval ontmoet onder de bevolking. De be- goede klassen zoowel als de werkende zyn zeer weinig genegen eeltige maenden onder de wapens te slaen, en altyd zich gereed te houden om het harnas aen te rygen. Men zegt dat Frankryk maer één soldaet is; wel mogelyk, maer toch maer een soldaet die hel geerne is op zynen tyd niet gedurig. Men spreekt te Parys van eene beproeving van regencie, gedurende drie jaren, om den Keizer wat rust te laten genieten. MAENDAG. In Hanover verklaert de be volking zich luidop tegen de pruissische regering, en de openbare veronlweerdiging is zoo sterk dat de overheden niet streng kunnen handelen uit vreéze van erge ongeregeldheden te verwekken. De tydingen uil dit land zyn nog verre van goed te wezen. De woeling schynt daer nimmer te zullen bedaren. Gansche pakken schimpschriften, dagLdaden en brochuren, welke uit Weenen toe komen, worden in het geheim uilgedeeld in het land. Reeds heeft men vele huiszoekingen gedaen, doch nog geen enkele heeft lot de ontdekking kunnen geleiden van het geheime opstands-komi- teit. De dames vooral zyn verschiikkelyk. Op het ©ogenblik dat de priester in de kerk het gebed aenheit vcor den Koning van Pruisen en de koninklyke familie, verlaten zy allen den tempel. DINGSDAG. Wy hebben reeds in ons vorig nummer gezegd dat de tyd der kouvenlie tusschen Frankryk en Italic ten einde liep. De kalholyken, geheel bekommerd met de dage- lyksche beslommeringen, schynen niet te denken in welke pleglige en schrikkelyke omstandigheden de Kerk en Europa zich bevinden. De grootste gebeurtenis der eeuw zal weliigt voltrokken wor den. Het uer van den beslissenden stryd tusschen de Omwenteling en het Pausdom, nadert. Wat gaei er geworden van Romen en van den H. Vader? Pius IX, zegt de Bien Public, stort trauen over Romen, gelyk J.-C. tranen stortte over Jeru salem. ,Hy vóórziet dal hy den weg van het bal lingschap zal moeten intrekken, hy heeft een voor gevoel van de goddelooze samenzweering zyner vyanden, den beker dieu de Revolutie met gal heeft vervuld, ziel hy reeds voor zich gebrael.... En dan komt hern het gebed op de lippen van het hofken van Oliveten O myn Vader, dal die kelk zich van my vërwydere, maer noglans dat uw hei lige wil geschiede en niet den myne! Indien ik Borneo moét- verlaten, die stad my zoo duerbaer onder alle opziglen, als Vader, als Kerkvoogden ils Koning; iodieu ik voor Attila moet vlugten, en het ballingschap eene schuilplaels zoeken moet waer ik misschien met gouden ketenen zal beladen worden maer die toch ketenen zouden zyn, "elnu 1 ik ben bereid tol alles voor de verdediging on hei behoud der geheiligde regten waervan gy UiJ de zorg en de bewaring hebt loeverlrouwd En wat zal uit dezen verbevenen wederstand geworden Hoor naer hel woest geschreeuw der Revolutie, naer die sombere en wilde vreugde kreten die zich opdoen in de dagbladen eu rede voeringen onzer geloofsvyaudea van het geheide Europaneem ook in aendachl de onheilvolle 'oorgcvóelens die hel hert ontroeren der kalho- b»en uit alle de landen, en gy zult er nalnerlyk uil oosluiten dat zware gebeurtenissen zich voorbe dden, dal de Kerk op hel punt is eene krisis door ’'-staen van welke, vyan leti en vrienden geiykelyk ooi gevaervolle en ernstige uittoepen. WOENSDAG. Heden is geen buitenlandse!) Diéuws. Zondag aenstaende zal men in bet Weekblad het volgende verhael lezen van de klucht van 11 No vember laetslleden Dixmude heeft zondag laetslleden, voor de eerste rnael sedert 1863, voor eenige uren zyn rouwkleed afgelegd, helaes! om zich met die sterkte en groot heid te bekleeden, die hel vroeger deed uitschynen onder alle 'de sleden van Belgie. Men benaderde zich met den warmslen handdruk en den glimlach op de lippen; hebt gy hem gezien, Mynheer De breyne, onzen hoogst achtbaren en eerbiedweer- digen officier der Leopolds-orde? vroeg men zich alom af. Hebt gy dat schitterend, heerlyk en man haftig wezen bewonderd, dal hem het uitzicht geeft van eenen God, ja van eenen God! want Jupiter zelf, ondanks zyn almagtige wil, heeft nooit, in de grootste feesten zelve niet die hy in den Olympus deed geven, eenen David Guytter kunnen ver- ryzen David Guylter... wel zeker sedert drie uren overleden, en als zulks door de geheele stad be kend gemaekt. Een schitterende stoet riglle zich in en begaf zich naer zyn paleis, om hem te komplimetileeren over de uitstekende eer hem door zyne benoeming van officier der Leopoldsorde te beurt gevallen, ter belooning van alle de diensten welke hy sedert zoo vele jaren aen het Ministerie bewezen heelt. De gild Wdhem-Tell opende den stoet; aen liaer hoofd marcheerde de vaendrig, dragende eenen staudaerl waerboven een gaei van eene wonderlyke grootte stood te pronken; zyn steer t was van een uitnemend schoon oranjekoleur, daer op zyne vleugels de diie nationale Loieuren schitterden. Achlerden vaendrig zag meneenen oud gaei-deken onopboudelyk golven van wierook zwaeijen naer dit zinnebeeld van schranderheid en vooruitgang, dat de inboorlingen onzer stad kenleekende .loeu Dixmude nog geen boeredorp geworden was. De gaei en zyn wierooker wierden gevolgd door negentien gildebroers, die trotse!) en hel hoofd iu de lucht in twee gelederen marcheerden, dragende elk op de borst een gaeiken dal hun gedurig loe- lachte. I usschen de twee gelederen bewonderde men Mynheer Van den VVeecblade, dragende een zwart vaendel waerop geborduerd was eene prachtige waterpadde van hel geslacht der Philomeduzen onder dit meesterstuk las men de volgende zin spreuk Men leve hier zonder water Veertig stappen achter M. Van den VVeecblade, en voorgegaen door het Orakel der Weslstraël die, om zyn aenzicht dal op dil der auguren van hel oude Romen trekt, om zyne minzame lael, zyne sierlyke houding en vriendelyk gelaet, gelast was by het voorbygaen de menschen binnen en buiten huize te groeten, zag men eenen Napoleon, dra gende al blazen een vaendel waerop te zien was een steenweg overgroeid met gras; van onder stond te lezen Kalsyde van de Gronje naer de eigendommen van Burgemeester en Schepenen en hunne kinders. De boorden van dit vaendel waren afgezel met franjen gemaekt van een honderd dertig bankbil jetten van honderd franks ieder, makende te sa men dertien duizend (ranksmaer gelyk hel ongelukkiglyk tamelyk straf waeide, zag men diekoslelyke franjen, algerukt door den wind, hel eene na hel andere in de lucht vliegen. En de jon gens keken, en de trommel trommelde, en toen volgde» de Margenieten zonder hunnen hoofdman; zy verbeeldden het treurspel van Marius gezeten op de puinen van Carthago. Achter dil gild zag men nog een vaendel, ge dragen door eenen Veurnschgezinde; ald’eenezyde stond er te lezen koophandel zonder in- en uit- gangswegen; langs de andere zyde IVy willen geen sas aen het Bertegat, om dat het te veel zou kosten aen de beurs van den Staet, en om dal men de lan den van onzen meester niet zou kunnen onder water steken. t I kil. t i 5 50 2 56 1 »il 1 41 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, Nr 14. Voor elk afzonderlek nu i roer, 12 ceiiliuieu. e. - LtSSNYDER. hy zal ver- er» by party INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, 4» franks. Hel Sappl. 8 Het Boterkuipje versehvnt Jen Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. 1 i Mei. a 19 GG 10 a 59 a 14 60 66 a to 6» 24 a 18 28 54 a 27 a 0-35. 12 Mei. a 18 - a 12 E a 14 2 a - 00 a 10 - E)e Eilncht van E3 it'ovesnber laetslleden. 28 April. 25 - 16 50 26 24 6 50 2 40 22 Mei. 84. 79. a 55 - 00 a 28 a 27 50 a 26 50 50 a IS a 16 50 50 a 51 a 18 a a!54 - 50 a 102 —I ’I Mei. a 29 50 a 27 H 50 a 18 a 05 a 57 15 05 a 50 15 - -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1