18 November 1886. Twintigste jaer. N° 46. Uitstel, I Oixmude, Zondag, Politiek Dagboek. de Kamer ge en i eenieder. opgaen (egen den I Adres, is de Senael alle Tim pen als voor aghuer. Dit l onze uit- uitsluitend willen worden, 2_.i voel te zeilen er8 Drie tan in Hout, DEEL, be- zes kwarten, ;ten en twee roode en j Battens en veren uil ter I Dit getuigt van het diepej zedelyk verval van dit koningryk. VRYDAG. Het fransch goevernement stelt middelen in het werk lot bet sluiten eener over eenkomst tusschen den Paus en Victor-Emmanuel, voor hel geval dal de fransche troepen Romen zullen verlaten hebben. Ondertusschen beeft Maz- I zini eenen brief geschreven aen de Romeinen, en EIKEN iere werken, Igenplanken Na prins de Ligne tot zyn voorzitter, en de heeren d’Omalius en baton de Toinaco tot onder voorzitters herkozen te hebben, heeft de Senael zyn ontwerp van Adres, in antwoord op de troonrede, tonder eeuige veranderingen aengenomen. Er is koene de minste politieke diskussie ontstaen. Na de aenveerding door den Koning van het L 1 tol nadere byeenroeping, uiteen gegaen. CHOTTEY, s van eigen’ ide zyn. DONDERDAG. De italiaensche bladen spre ien veel van het opreglen eens standbeelds aen den oud-minisler Farini. Nu, wilt ge weten welk eene persoonaedje die Farini was? Van jongs af, toen hy zyne studiën te Bolonjedeed, onderscheidde |iy zich door een ongodsdienstig en zedeloos ge drag; later wierd hy een zendeling van Mazzini en hielp, in 1848, den Paus uit Romen bannen. Toen was het dat hy uitriep, dat hy zyne armen tot aen de elleboog in het bloed der priesters zou baden. Eindelyk minister geworden onder Viclor- Etninaotiel, onderscheidde hy zich door zyn revo lutionairen iever tegen den Paus en de kleine vorsten van Italië, die hy hielp verjagen uit hun rvk. Dictator genoemd van Toskanen, liet hy er den getrouwen kolonel Anvitti op eene wreed- aerdige wyze vermoorden, toen ten laelsle, na nog eenen korten tyd te Napels de rol van koning ge speeld te hebben, zoo als hy die in Parma en Tos kanen had gespeeld, hy naer Turyn terug ge roepen wierd. Daer eindigde zyne zending,! want nu wierd het de buert van God. Het was in 18G5. Op eenen morgen wierd hy eensklaps met eene razende zin neloosheid geslagen, gedurende dewelke hy alle voedsel weigerde, zich in zyne eigene vuiligheid als een dier naekt op den grond rolde, onophou- denlyk uitroepende Daer hy is, Anvitti, met zyn bebloed hoofd in de handen, ziet, daer is hy! De schim van zyn slagtoffer vervolgde hem, zoo stierf hy in wanhoop en vervloeking. Ziedaer den man wien men een standbeeld in Italië wil opregten De Kamer heeft tot nu zich nog enkel bezig ge houden met het onderzoek der volmagt harer nieuwe leden. Alle de kiezingen, deze van Gent uitgezonderd, zyn zonder opmerkingen goedge keurd geworden. Een verzoekschrift, uil Gent aen de Kamer ge zonden, vraegt de nietig-verklaring der balloleering tusschen MM. de Maere en de Baels, dewyl deze laetste in de eerste stemming de volstrekte meer derheid zou gehad hebben, hadde men niet, zonder hoegenaemde wettige reden, vyf briefjes ten zynen nadeele vernietigd. In zitting van gister, vrydag, is de kiezing van Gent goedgekeurd geworden, (nielfegenstaende er bewezen is geweest dat de gentsche dislriktskom- missaris, M. Dommer, zich voor en tydens de kiezing, aen ergerlyke feiten heeft pligtig gemaekt, die onder elk ander ministerie dan het tegenwoor dige, de vernietiging der kiezing zou teu gevolge gehad hebben. In zitting van heden had Jde Kamer haer bureel, hare kommissie van adres en-*_hare_gbestendige kommissiën te noemen. Het is ongelooflyk welke poogingen de kliek- Debreyne in het werk gesteld heeft om zondag laetsl eenige mannen byeen te krygen, ten einde in stoel zich naer hel huis van haren held te kun nen begeven. Ongeminderd een aental vreemde lingen, waeronder de fameuze Bruyne, van Pol- linchove, een der cieaturen van M. Debreyne, die dank zy zyn groot kalverversland, overheen paer jaren onzen representant uit zyne gemeente wilde jagen, doch die erom schoone op zyne pootjes wierd gezet! ongeminderd alle die vreemde lingen, zeggen wy, had de kliek zich nog een aen tal mannen doen byvoegen die aen niet eene van slad’s gilden toebehooren, maer die ook al met de rest méétrokken.... vooreen glaesken wyn. Des avonds amuseerden ze zich zoo goed by de Margenieten, dat niemand in de stad er een woordeke heeft over gesproken. Die taek zullen ze waerschynlyk gelaten hebben aen ’t Weekblad, dal er zich heden op eene meesterlyke wyze van zal kwyten. Wat het toch is, te willen geest en den wil van het volk! Ondertusschen schynl hel nogtans dat sluiters een beetjen min t want ze geweerdigen zich reeds den in de eslaminets der Onafhankelyken. Zouden ze misschien eindelyk overtuigd zyn dat ze hiervoor immer magteloos geworden zyn? Of is het omdat ze zich met hun eigen volk te zeer vervelen? Hoe het zy, dil belooft voor de toekomst, en wy nemen er note van. N. hoone HOF- itaZaeilanden geslaen en urnen, groot 20 heclaren nliaren ge- Fïamt/nck, le ringen pacht- konlribulien. j le winnen, franks. OO franks. waerin hy hun herinnert dal het uer hunner red- ding is geslagen. I ZATERDAG. Een telegrafisch berigt meldt dalle Londen het gerucht loopt der dood van den Erfprins van Engeland. Prins van Wallis zou, by hel vieren der bruiloft van de prinses Dagmar te St. Petersburg, van zyn peerd gevallen en op den slag gedood geweest zyn. Uit Mexiko wordt eveneens de dood gemeld van I twintig keizerlyke soldaten, waeronder twee gene- j raels, gefusilleerd door de troepen van Juarez. Doch een belangryker nieuws uil Mexiko is het volgende, hetwelk uil New-York wordt gemeld, in dale G november. Volgens dit nieuws zou keizer Maximiliaen de stad Mexiko verlaten en zich naer Vera-Cruz be geven hebben. Maerschalk Bazaine is regent ge noemd geduiende ’s Keizers afwezigheid. Het mex- ikaensch Ministerie heeft vervolgens zyne demissie gegeven. ’t Is zoo dat Maximiliaen Mexiko zou verlaten hebben, zoo als hy er gekomen is, onder dt bescher ming van Frankryk! Was hel nu ook maer zoo gelegen met onze bel- gische jongens 3 40 2 56 2 45 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N- 14. Voor elk afzondcrlyknuXe nier, 12 centimen. 7 75 3 - INSCHRYVJNGS PRYS. Buiten stad, franks. Ulet Suppl. fi „et Boterküipje verscbvnt jen Donderdag in geheel blad enden Zondag in half blad. 5 Novemb. 33 50 20 50 21 24 7 50 2 90 I*e Sonnet. E#c Einuier. 5 Nov. 5 a 27 50 5 a 16 I 50 a 17 75 I 50 a 18 - 5 50 a 9 75 Niog de E&Iucht vnn zondag lactstl. gedaen, 240,000 sterren gerezen zyn. Hoe onlstaet dil natuerwonder? Waerschynlyk door de indompeling der aerde in eene luchtstreek, welke zoo buitengewoon lalryk met sterren is bezaeid, dal derzelver aental de kracht onzer verbeelding te boven gaet. De ry- zende en vallende sterren zyn zeer kleine planeten, en wan neer ze met eene grootere snelheid dan die van een kanon bal in onzen dampkring komen, worden dezelve door de vryving der lucht eindelyk zoo warm dat ze schitterend worden. De eene doorklieven de opperste luchtstreekcn van onzen aerdbol; dat zyn ryzende sterren; de andere vallen op de aerde; dal zyn wat men donder- of luchlsleenen noemt. In een latynscb werk, voor liiel hebbende Let I délices de la Vierge, 1661, vinden wy den naem van eenen Dixmudschen letterkundige, die eene opdragt van dit werk doet aen deszelfs schryver, den eerw. pater Vermeesch, van de abtdy van Veurne. De naem van dien Dixmudeling is Adrianus Hilfoorl, te dezer slede gemcente-sekretaris. Zyn door de regtbank van Veurne veroordeeld Brassaert Karel-Lodewyk, oud 55 jaren, timmerman te Loo, tot 16 fr. boet of 8 dagen gevang en de kosten, voor slagen en scheldwoorden op en jegens Alexander Worme, te Loo. Tailleux Hendrik, oud 27 jaren, werkman te Pervyse, tol 6 maenden gevang, en Vormezeele Lodewyk, oud 50 jaren, kleermaker te Clercken, lol een jaer gevang en solidairlyk tot de kosten, voor pooging tol ontvlugting uil hel arresthuis te Veurne. Devrieudt Karei, oud 42 jaren, peerdensmid; Vanpeper- straete Virginia, oud 45 jaren, en haren echtgenoot Tuytten Karei, oud 5! jaren, kleermaker; Debusschere Desiderius, oud 48 jaren, molenaer, allen te Mere kern; de eerste lot 15 dagen gevang, de tweede en derde elk tot 6 fr. boet of 8 dagen gevang, de vierde tot 50 fr. boet of 15 dagen gevang en solidairlyk lot de kosten; de drie eersten voor wederzydsche slagen, de eerste en vierde voor wederzydsche slagen en scheldwoorden, te Merckem. De Pisvloediiekle. (Diabete). De voornaamste ken- leekens der Pi»vloedz.iekte, waervan men den keizer van Frankryk zegt aengedaen te zyn, zyn by den beginne een drooge mond, dik speeksel, onaangename brakingen, drooge hoest en koude in den buik en de nieren. Daerenboven gevoelt de lyder eenen bestendigen, hevi- gen dorst, grooten appetyl en geeft hy in grootere hoe veelheid dan naer gewoonte, een bleek, dun, en reukeloos water; zyn polsslael langzaem en zwak. Na een zeer ver- anderlyk tydverioop, verergen al deze kenmerken; de dorsl wordt onlesclibaer; de zieke verslindt eene verba zende hoeveelheid voedsel; de spysverteeringen gaen mueijelykzyne huid is droog en braudendhy wordt geplaegd door suizelingen in de ooren, door verblindingen, door hoofddraeijingen, eu hoofdpyn zyne hairen verdroo- gen en vallen uit. De tong van den lyder ziet bruin; hy brengt slechts eene kleine hoeveelheid, kleverig en slymachtig speeksel voort de mond eu het keelgat zyn droog en heet; het taudvleesch is week en bloedrood, de tanden ontzetten zich en vallen uit; de adem brengt een onverdragelyke stank voort. De zieke watert overvloedig en wat hy ook drinken moge, zal de voluem van het water die van den drank overtreffen. Wanneer de zieke in dien staet gekomen is, doel de ver magering, die intusscheu niet opgehouden heeft, snellen voortgang, en de lyder sterft in eene diepe neèrslagtigbeid en eene ottbescbryvelyke wanhoop. Een slaelke van hetgeen in 1850 in onze stad voor viel. Ziehier wat men schryft uit HasseltDe gemeente- kiezingen van 50 October zyn te Zonhoven de oorzaek ge weest van strafbare en schandelyke wanorders. Van 's morgens af wierd de achtbare pastoor der gemeente, die zich als burger, en dus iu zyn regt zynde, naer de kiesbus begeven had, door eeue bende jongelingen, in de nabyheid van hel gemeente-huis op den loer gezel, omringd en die niet ophielden godslasteringen in zyn bywezen uit te bra ken. Het voorbeeld van liuuuen herder volgende, bleven de katholyken kalm en antwoordden zelfs niet door een gebaer aen de schandige beleedigingen waeivan hy het voorwerp was. 't Was nog veel slechter, toen de uitslag der kiezing de zegenprael der katholyke party had kenbaer gemaekt. De pastoor zich naer de kerk begevende, om een kind le doo- pen, wierd door een der kopstukken van de doktrinaire bende gevolgd, die, in- de tegenwoordigheid der gewyde altaren, de schrikkelykste godslasteringen durfde uit braken. In den avond groeiden de woeste tooneelen aen. Eene bende kiezers drong in de woning van een der onderpas toors en mishandelde hem op de brutaelste wyze. De onderpastoor gelukte er in uit de handen van deze woe dende kerels le ontsnappen, en vlugtte in de pastory. Een andere onderpastoor wierd op slrael uitgejouwd en kon zich slechts aen de mishandelingen en slagen dezer woeste kerels onttrekken, met in een naburig huis te vluchten. Itl den avond beeaven virli November. 283. 48. 9 a 41 - - a 8 a 39 7 a 59 2 50 a 25 50 5 50 a 16 50 5 a 36 7 25 a 2 65 a 4 00 a 91 50 5 a 95 50 AllerhandetKienwstydingen. M. Claereboudl, coadjutor le Wevelghem, is coadjutor benoemd te Korlryk. M. Nyssen, coadjutor te Wulveringhetn, is coadjutor benoemd le Wevelghem. Dynsdag nacht is men van een heerlyk luchl- verschynsel getuige geweest, hetwelk ongetwyfeld iu den loop dezer eeuw gecne plaets meer zal hebben, ten minste op zulke groote schael niet. Het was een wezenlyke regen van ryzende sterren, waervan sommigen een langen sleerl van glansead licht achter zich lieten. Langs alle kanten kwamen ze, met de snelheid van den bliksem, door de lucht geschoten by poozen volgden er drie, vier snel op elkander. Dit prachtige natuerverschynsel was korts na middernacht begonnen en duerde lol omtrent 5 ure voort. Op verschillige punten der stad stonden talryke personen, ondanks het gore jaergelyde en le midden van den nacht, dil hecrlyke looneel te bewonderen. Men zal zich herinneren dat dit luchtvcrschynsel door de engelsche en amerikaeiische slertektindigeu was voor zegd geworden, voor den nanacht van 15, 1 i, of 15 novem ber. De sterrenregen welke den 13 november 1855 plaets had. was zon groot, dal er alsdan in een enkelen nacht. -1 I. 12 Nov. i 36 a- 75 a- i 58 a- I -75 a- a 52 a- 12 Nov. 1 72 a 25 87 5 86 a 16 55 4 48 a 17 59 8 97 a 10 5 17 a 17 07 2 60 a 1 81 a 2 27 a 0-45. g- bill sa M i l vi waa uxz ua viu VV1 van Boston en, in den toot bof gedrongen, poogden zy de voordeur

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1