Twintigste jaer. 21 November i860. IES. N» 47. Dixmude, Donderdag, eecke, n, dal hy zjch I N° 5, naby (je zich zal gelas- n alle slach van rlêi kleuren van m, linten, enz. hervormen van geringheid der eder te wiunen. Politiek Dagboek. quel, Oostenryk en willen dezen I lmude. tide. choone pyra- iw, Hovenier- jdselie poort, isschen, alle gl poeder, het fabriek van sloven, enz. ig en trouwe November en ïr ter markt )RNEMÉNT- loedanighetd, lam. hoon, en alle kegel vormige traepsnyders, ionen; yzeren tol 300 fles- Ipompen, in lood in alle van stoven, koolbakken, staeus, alles Petrool-Olie, wen Bloem, i in hel klein inneville- ’7, Dixmude. Doch men lette erop dat het niet lang zal duren aleer men nadere byzonderheden over de wezent- lyke strekkingen van genoemd goeverneinent zal vernemen. ZONDAG. Hel vorsten-kongres, te St.-Peters- burg vergaderd, onder voorwendsel van de huwe- lyksfeeslen van den Kroonprins met de prinses Dagmar op te luisteren, verontrust op eene ern stige wyze Frankryk, en die ongerustheden schynen wel heel gewettigd le zyn. Wal de minister des czars ook gezegd hebbe, denken wy toch dat de 400,000 man welke men I in het russische keizerryk komt te liglen, eerder I bestemd zyn om op de boorden van den Bosphorus I tegaen vechten, als om op de boorden der Vistula I en der Newa tarwe te zaeijen. I Men ziel het klaer, Frankryk zit op geen rozen. I Ditblykt nog meer uit de inschikkelykheid welke I het betoogt aen Italië, wien het welhaesi de kris- I leoe wereldstad zal overleveren aen Pruisen zelfs, I en aen de Vereenigde Staten voor wat de I roexikaensehe kwestie betreft, niellegenslaende I het kabinet van Washington een gevolmagtige aen I Juarez komt te sturen. Het lydslip op welk de fraosche troepen Romen I moeten verlaten hebben, is volgens de conventie, I bepaeld op 15 december naest, om 12 ure 's midd. De Hongaren beginnen het hoofd op te steken I tegen den keizer van Oostenryk en willen dezen I zelfs de wei stellen. In Holland zyn de kiezingen voor de tweede I Kamer afgeloopen. Ziehier de uitslag derzelve I 52 Konservateurs, 5 anli-revolulionnaires, 6 onai- I hankelyken en 35 liberalen. President Jonhson der Vereenigde Staten heeft eene ernstige neê' laeg ondergaen voor de herkie zing van het Kon-res. MAENDAG. Het nieuws dat zaterdag door de dagbladen wierd gemeld en waerby, van den I eenen kant Prins vao Wallis dooi eeuen val van I zyn peerd zou gedood zyn, en van eenen anderen I kant, keizer .tiaximiliaen de stad Mexiko zou ver- I laten hebben, wordt gelogenstraft. I Wat lol het eerste nieuws oorzaek beeft gegeven, I is hel plotseling ziek vallen van de prinses Dag- mar, lerwyl de plegtigheden der huwelykszegening I inde hoofd kerk van St.-Petersburg geschiedden. Terwyl eene toenadering is ontstaen tusschen F Rusland en Pruisen, melden de dagbladen dat ook een soort van verbond beslaet tusschen Frankryk en Oostenryk. In Italië bereidt men er zich op toe om een groo tten aenslag te wagen legen Romen. Ondertusschen heelt minister Ricazoli eenen bevelbrief uitgegeven Iwaerby hy de door het piemonleesch goevernement l^bannene bisschoppen, toestaet in hunne bis- I(lommen terug le keeren. L Dit is een schynheilige akt, waerdoor hel gods- gdienstbatend goevernement van Italië tracht poeijer le strooijen in de oogen der eenvoudige katholyken. De kiezingen van Gent v.yn in zitting der Kamer van vrydag laetst, goedgekeurd geworden met 64 stemmen legen 34, dus door de twee derden van de aenwezige vertegenwoordigers. Ziedaer reeds een eerste bewys van de eens gezindheid der miaislerieele meerderheid om alle de zaken, welke in ’l voordeel strekken van het Ministerie, te beoordeelen met diezelfde onveran- derlyke parly dig heid die te vroeger, en by elke omstandigheid, aen den dag legde. Het gold hier noglans eene zeer gewigtige kwes tie, dewyl hel de zedelykheid der kiezingen betrof. L) de laelsle kiezingen te Gent had de zooge- oaemde liberale party eene ongehoorde drukking gepleegd op de katholyke kiezers; gansche benden sleeheden waren de landelyke kiezers die naer de hoofdsiad kwamen, op hunnen weg le gemoet ge trokken, met inzicht van ze te verschrikken en uiteen te spreiden; in eenige bureelen waer de kiezers van de stad alléén moesten stemmen, wier- den er van ten lande gezonden, nogmaels met het inzicht van er op de buitenkiezers eene onregt- veetdige drukking uil le oefenen; verders wierden er kiezers geslagen en bruialyk gestooten in de kieszael, en het loezigl hy de optelling der stem briefjes, opentiyk belet. En ziedaer hoe de ministerieele lyst te Gent pas seerde! De heet Debaels bekwam by eene eerste stemming de volstrekte meerderheid, maer wat deed de kliek? Ze veinieligde eenige briefjes waer van een waerop den naem van Pieter Debate stond DINGSDAG. Het groot nienws van den dag, is een nieuwe omzendbrief van den italiaenschen minister Ricazoli, ditmae! betrekkelyk de zake van Romen. Door dit sink, dat weêrom een meesterstuk is van schynheiligheid, wil de minister zich op voor hand vry pleiten van het misdaed dat binnen kort te Romen zal gepleegd worden. Even als Pilatus deed, wascht de minister zich de handen, uitroe pende Wy zouden niet geern eene heiligschen- dende hand zien leggen op Rcmen, maer als het romeinsche volk zyne banden verbreekt, in andere woorden als het van den Paus niet meer wil, dan kunnen wy er niets aen helpen. Zoo spreekt hei ilaliaensch goevernement door den mond van zyn Minister. Maer God die weet welke hatelyke middelen dit goevernement in hel werk heeft gesteld om de romeinen op le stoken legen hunnen opperpriester en toning, zal niet nalaten zynen vloek uit le spreken legen den mis- dadigen Victor-Emmanuel en geheel zynen raed, zoo als hy dien over achttien eeuwen heeft uitge sproken tegen Pilatus Doch laet de Paus Romen verlaten, voor den Paus hebben wy geen vrees; hel ballingschap, de gevangenis zelfs, kunnen hem persoonlyk geen kwaed doen. Maer wal wy vreezen, datgene waer- voor de katholyken moeten bidden, ’t is voor hel behoud der Samenleving, voor het behoud van de orde en de vryheid. Hel is voorzegd geworden, dat eens de geest van wanorde, de Revolutie, le Romen, de christeue wereldstad, zal troonen. En van Romen zal zy de wet dikteeren aen de kortingen en volkeren van Europa. Alsdan zal het zyu dat de vervloeking van God over Europa, zyn uitwerksel zal hebben; als dan dat de volkeren, om hunne misdadige onver schilligheid en goddeloosheid, in de duisternissen van hel ongeloof zullen vervalleo; alsdan dal de fakkel van waetheid eu geloof byons uilgedoofd zal worden, om gedragen te worden by andere volkeren, min on weefdig om dien te bezitten dan wy. Zoo zagen wy opvolgenllyk hel kalholyk geloof opkomen en wegslerven in Azia, Afrika, in latere lyden in Duiischland, de Neder landen en Engeland, en God verhoede hel! maer alles doel voorzien dal wie onder ons zal leven op hel laelsle dezer eeuw, dus binnen twintig, dertig jaren, de godin van hel ongeloof en der vrydenkery zal zien troonen in onze boofdkerken en godsdienstige onderwysgestichlen! WOENSDAG. De fransche Moniteur, spre kende over de circulair van minister Ricazoli, zegt Er blykl nogmaels uil de tael van M. Ricazoli, dal het italiaensche goevernement vast besloten heeft de konvenlie van september loyael uit te voe ren en de bepalingen derzelve tedoen eerbiedigen. Uil die nota volgt stellig dat het goevernement van Frankryk weer als vroeger, eraen houdt de katholyken in slaep te wiegen, en alzoo de aen- dachl van hel gevaerlyke des loeslands af le trek ken. Heeft immers Napoleon niet, telkens dat de gebanvloekte koning van Italië eenen aenslag waegde tegen de Kerk en de kleine Stalen van Italië, aen Europa en de katholyken de verzekering gegeven dal het regt niet zou geschonden worden, en heeft die verklaring in den Iranschen Moniteur Victor-Emmanuel terug gehouden in het vol voeren zyner plannen? Heeft ze in hetminsl belet dat Z. H. zyne schoonste proviutien wierd geroofd, de drie-vierden zyner Stalen, en het heldhaftige Zooavenleger van Lamoricière iu stukken wierd gehakt?.... Ah! we mogen trouw hebben injhet wooid van Ricazoli en in de LOYAUTEIT VAN HET ITALIAENSCH GOEVERNEMENT!... Dat moet aengenaam klinken in de ooren der.... Revolulionnairen 16 Nov. -a- 24 s 27 5« - 16 a 16 75 a- 15 50 a 16 10 50 a - 14 a 15 58 -a 26 a 27 - 52 a - T BOTER KUIP JE FEUILLETON VAN 'T BOTERKU1PJE. )iY. i i ninne orders te i, zoo vóór de mbiedeu. ORCELAINB. Dixiuude. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wileendyksiraet N* 14. Voor elk afzonderiykuuafi nier, 12 centimen. i. i’ater- en Bier- yzer (verlor), laerborgd voor ossekot, alsook ■ntiin. hoogte; bak-, Roep. ysteern Cheyns. 1 iaelslen trant rs al wal zynen INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, 6 franks. Hel Suppl. f]et Boterkuipje versclivnt jen Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. Een begin dat belooft voor *t toekomende. De circiilair-Ricazoli. Be nota van den franschen Moniteur. zyne toonen weèrgalmen, dier waer eeuwen lang niets anders le hooren was dau hel geschuifel van den wind door de takken derboomen; d vloer van marmer, zoo proper en net gehouden, uiettegi-nstaende de slechte wegen en de kloetten der iuwoouers van bel woud, die nu nog meer bout dan leer verslyten aen hunne voelen. Eeu kuuslenaer van Geut is bezig met den tempel geheel en ganseb te schilderenreeds is de middeukoor opgedaeu en de gulden sterren, welke hy in de hoogte doen schitte ren heeft, schynen den sombereu bemel van eerlyds veranderd le hebben in een klaerbliukeud firmament Palende aen hel kerkhof, want daer is een kerkhof in den waren zin van bel woord, slael bet pastory-huisvan simpeleu bouwtrant, maer «onder vau netheid gelyk alles op joukersbove. Eene muer omsluit er den locluing van, en bevallige iruitboomkens en lekkere groenseis groeijeu op de plaets waer men de sparren beeft uitgeroet. Binnen korte maeudeu, zegt men, moet er een nuuueiiklooster nevens komen, om de arme meiskens, die missebieu nog noeit geene nonnen gezien hebben, le oiiderwyzeu in hel handwerk, in de krisnlyke leering, in hel lezen eu in bel sebryven. Overal in bet ronde is men aeu het bouwen, (r) Dit alles is hel werk van onzen stadsgenoot J.-B. Mareels. (Nota van ’t Boterkuipje). Indien gy eens lust krygt, gy die liefhebber zyt van «indelingen en van wonderheden, gael eens naer Jonkers- hove, ’t zy al de kalsyde van Dixmude, zy langs die van Poelcappelle; slael de dreve in die u naer 'l uieuwe dorp geleiden moet, want steenweg is er lot nu toe uog niet. Al slappen door die sparrehosschen, peist dat bet daer in ’l verledene nog overal gelyk was en dat er niets stond, volstrekt niets tenzy bout en de bloote muren var. eene nieuwgebouwde kerk. Die kerk wierd gemaekl door de zorg van den beer Pastoor van Woumen. Als gy drie kwart zult gemarcheerd hebben, valt gy te midden van eenen hoop nieuwe buizen, waerhoveu de toren van hel huis Gods uitsteekt, als om ze te be schermen. Het volk groet ul de kinders doen hun klakten af; hel is geene wildernis meer. Treed nu de kerk binnen. Hoe lief is zy toch ge worden in korten tyd. In de diepte ziet men vyf van de schoonst gekleurde vensters, de byzondersle heiligen ver beeldende die in de kerk gediend wordeneen prachtige autaer prykt in hel midden en is op de hoogdagen versierd met zes zware kandelaers van louter zilver. De zyd- aularen, de commuuie-bank en de biechtstoelen zyn uit hout gebeiteld, eenvoudig maer kunstig gewrocht (i) eeuen orgel, in eene gebeeldhouwde kas oiusloteu, lack er, rzien van all® jeêerde publiek Over omtrent een vyftal jaren hebben wy eene uil- Rebreide beschryviug gegeven van Jouckershove en van Pe zeden en gewoonten van deszelfs inwooners thans lezen wy, nOg over onderwerp, in bet Nieuwsblxo van Spere volgende regelen, door eeu onzer vrienden ge- fchreveu en die deor onze lezers met smaek zullen plezen worden I Gael eens naer Jonkershove welke verandering by Hemel Baer, waer de sparren groeiden en niet een huizeken le Hen was, slael er eene allerschoonste kerk eene kerk f1, l,lan gezien en die moet bewonderd zyu. Daerby eene pool, eC() paslory-huis en vele Iraeije gebouw keiis, be- fooud llieuS(.|)ell jj,. geunegen en de welhebbend- l'1,1 °p hun wezen doen uilschyneu. Eeue geheele l 'odiie slael daer, als uil de aerde gekropen, die maer rlt,eRiu is van hetgeen meu zieu zal, eenige jaren, ja cn'Ue tuaenden later.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1