uitslag 5254-95 0-44 ct. De Kamer heeft gisteren hare zittingen hernomen en het budget gestemd van ontvangsten en uit gaven, beloopende tot 59,542,000 franks. Er ontbraken by die zitting tueer dan de helft der volksvertegenwooidigers. I niei uit out sch 1 ver elk pre vol n Spaarmaatschappij Het Bestuur der Spaarmaatschappij heeft geene verandering ondergaan sedert den 1 october 1866. Het getal werkende leden, voor 1865, beliep lot 214 en dit der eerleden lot 114. De bijdragen der eerleden en hulpsommen, die de maatschappij geniet, zijn onder de werkende leden per hoofd verdeeld geworden. De rekening heelt den volgenden gegeven fr. 5255-59 ct. Ontvangsten. Alwie de hedendaegsche gebeurtenissen gade- slael en de vyandelykheden tusschen Kerk en Staet overdenkt, moet zich meer dan eens gevraegd hebben Zal de maetschappy godsdienstig blyven? Wanneer gy bemerkt dat de mannen die over het volk regeeren, eenen doodelyken haet hebben tegen den godsdienst; dat de dwalingen en godde loosheden allengskens tol de laegste klas der Samenleving indringen; dat de zucht van pracht en zingenot zich in alle klassen verspreidt; dat de grondregels der zedetucht meer en meer ver zwakken, gelooft gy dan niet dat, te midden van onze overlyne beschaving, wy door de grootste rampen bedreigd worden? Voorbeen was het katholyk Geloof de grondwet van den Staet, eene wet in hel hert zelf der natie geschreven. Hedendaegsch wordt het nog enkel beschouwd als eene party; men noemt ze de kleri kale party, alsof ze samengesteld ware uit per soenen die alleen de belangen der geesteljken be- hertigen, en vyanden zyn van den Staet! Uitgaven. Batig slot fr. TITEL V. Eere-dienst. De werken van voltooijing |aan onze schoone parochie-kerk zijn met ijver voorfgezel en bijna geëindigd. De plans van de groote venster met roos van den noorder-liaosept zijn definitievelijk goedgekeurd. Men werkt sedert versclteide maanden aan de toebereiding van deze grootsche venster, welken in schoonheid dien van de zuider-transept nog veel zal overtreffen. De daarstelling van deze venster zal in den loop van den toekomenden zomer plaats hebben. De subsidie van Stad voor de herstellings werken der kerk, door onze voorgangers gestemd in zitting van 29 october 1861 en beloopende tot 4725 franks, is thans uitgepul. Hel bestuur der Ketkfabriek zal GEd. waarschijnlijk eene nieuwe liulpsotn vragen voor de voltrekking der nog uil te voeren werken. (Zevende vervolg hierna). i W Te samen Ir. 5254-95. Te zaïnen i 90-51. 45-88. 542-00. 500-00. Dc Eianier. mens en di tigtal dan i De I ziend tieim plaet zyndi uien is nn groot tijtw verin inde eenei »l v stand van d plaet! zal w wan heer hem dory daci boot om slun hy i zien 12 1 fr. 789-70. 4404-25. 42-00. C 1 20 20 e 2a 1 Eei 7 men breed der gr mei d, iyo. A ett I' lork, geinal lenioc «eerd de b< frans Mah< plee: groc scho rigle lock min; W men Maet men 5,624 Jera. duize vin d van het kind, blykt dat herhaeide slagen en VEïSSEAG over de besturende zaken der stad Dixmude, van ln October 1S65 tot 30“ sep tember Ï&GG, geduan aan den tieiuecnte-raad, in zitting van 2° October 1866. fr. 5255-59. Assisenhof van West-A'laendercn. Ma twee zittingen, heeft het Hof zaterdag uitspraak ge daen in de zaek ten laste van Karei Wellecomme, landbou wer te Vinckein, ond 64 jaer, en Pieter Boelen, zaekwaer- ueiner, oud 54 jaer, de eerste beschuldigd van eeuen.val- schen eed afgelegd te hebben voor de civiele reglbank ran Veurne in de zake van verpachting van een huis door Wellecomme aen zekeren Marechal, de tweede aenge- klaegd als zou hy Wellecomme tot de valscbe verklaring aengespoord hebben. Oe jury heeft eene uitspraek van niet pligtigheid gege ven, en hel Hot heeft de twee beschuldigden vrygesproken en ouuiiddelyk op vrye voeten gesteld. rene soeiet Wa is te I' |eiigl« geul*1 De pen it uiiljot 1° Spaargelden der werken de klas fr. 4459-00. 2” Bijdragen der eerleden 5° Hulpsommen 4° Batig slot der vorige rekening 5’ Bijzondere gift en intrest. Eene groote kwestie. en Goethals te beschuldigen de daders te zyn geweest. En zy hebben hen niet beschuldigd! Ontegensprekelyk is bel dus geworden dat Coucke en Goethals, veroordeeld als daders der moord tc Couillel gepleegd, deze moord niet bedreven. Maer by de zydelingsche herkenning der onschuld van Coucke en Goethals als daders op 1 april 1865 af gelegd voegde M. De Bavay dal Jos. Leclercq en llubinon eeltige dagen later verklaerden dat Coucke en Goethals buiten de wacht hielden. Veronderstellende dat dit waerheid zy, dan worden zy medeptiglig en bun daderschap is nog eens te meer ver gruisd, nieuw bewys dal zy otipliglig wierden veroordeeld en boettedeu. Maer waer zyn de bewyzen dier medepligtigheid? Waer hel geregterlyk onderzoek daerover? Nergens. Wy zouden kunnen aenhalen dal dewyl de beschul digden dood zyn, de publieke aklie eindigen moet, en dat Coucke en Goethals, geene daders der moord zynde, er heden niet meer medepliglig kunueu van gemaekt worden. Ook zouden de leden der Zwarte Bende zinneloos moeten geweest zyn om zich twee onbekenden toe te voegen Allerhande Aseuuslydiagen. Men meldt ons dat, aen hel voorval in eene onzer nabu rige gemeJtHien gebeurd, hel geregl geen gevolg zal geven, doordien hel bewezen is dal de dood van zekeren scholier het gevolg niet is der kastyding van zekeren getneente- ouderwyzer. De rederyker-maetschappy H. Kruis scerp d'uer zal dezen jare eene schitterende vertooning geven. (Medeged). Zyn door de korrektionnele reglbank van Veurne veroordeeld Maria Theresia Couvreur, oud 47 jaren, huisvrouw De- wuif, werkster te Merckem, lol 10 franks boel ofvyf dagen gevang en de kosten, voor slagen met eene houwe op Bar bara Leenes, te Merckem. Degrave Felix, werkman te Clercken, 5 franks boel voor roovery van hout. Dupon, bakker te Nieucappellc, 8 dagen gevang, over moordpoging. Men zegt dat er binnen kort te Brussel een Komileit zal gevormd worden voor de nalionnale verdediging, door het iuriglen van korpsen vrywiliigers. Men schryfl uit Kortryk Deze die donderdag morgend de eenvoudige kapel der Arme Klaren in onze stad bezocht hebben, waren daer ge tuigen van eene dier plegtigbeden, die de godsdienst alleen voorstell, van eene dier opofferingen, waerloe het geloof alleen sterkte kan geven. Het was de pleglige aen- tieming van hel religieus habyl in dit klooster door Mejuf- vrouw Louisa de Gerlache, dochter van M. den baron de Gerlache, arrondisSeinenls-kommissaris te Charleroi eu klein-nicbl van M. den baron de Gerlache, eerste voor zitter van het hol van kassalie. Tranen vloeiden uit aller oogen, toen M. Parmentier, principael van ons kollegie, in eene zielroerende aenspraek hel geluk voorslelde, maer tevens ook de grootheid van hel sacrificie, gedaen door deze achtiugsweerdige familie, door dezen vader, die reeds twee zyner dochters aen God toegewyd had, die nu by de kleediug zyner derde tegen woordig was en die ’s andcrendaegs diergelyke plegligheid voor eene vierde in het klooster der Arme Klaren vau Brugge ging bywoonen. Gelukkige vader! Gelnkkige kinderen! Wonderbare godsdienst, die zoo veel moed geeft Dezer dagen heeft men te Lodelinsart, naby Char leroi, eene kerkhofschending ontdekt, welke sedert langen lyd gepleegd wierd, eu nog wel door den grafmaker. Deze man is scbrynwerker van beroepen 's nachts komt hy in stille de doodkisten ontgraven, welke hy er iu den dag heeft bygezel en die hy zorg heeft gehad, slechts met eene dunne lacg aerde te bedekken. Na dezelve geopend en er de lykeu uitgenomen te hebben, neemt hy hel hout mede uaer hu is en uiaekl er meubelen vau. T Is ten gevolge van eeu huiskrakeel dat die kerkhof- sclienuu leu oore van hel geregl is gekomen. De laelste volksoptelling der stad Londen beeft doen zien, dat eriu die groote stad meer bcbotlanders zyn dan te Edimburg, meer lerlauders dan te Dublin, meer kalbo- lyken dan te Romen en meer joden dan te Palestine!!. Onder de nieuwigheden, welke de Vereenigde-Staten naer de tentoonstelling van Parys zullen zenden, bevindt zich een opgeweckt plan van de stad New-York, welk Verschrikkelijke misdaed. Marteling en dood van een kind. Hel Assisenhof dezer provintie, had eergisler te oor- deelen over eene zaek, waervan ónze regterlyke jaerboeken gelukkig maer zelden gewag te maken hebben, namelyk over een ter dood marteling van een kind, tusseben de drie en vier jaren oud. De beschuldigden zyn Eduard V.an der Helst, aerde- werker, oud 41 jaren, geboortig van Ardoye en Virginia Van der Meiren, hobynsler, oud 44jaren, geboortig van Mechelen, weduwe van Leonard De Clercq. Gil de onllediging van hel lykje hel gestorven is ten gevolge va» wouden. enkel om de wacht te houden. Waren Coucke en Goethals tnedepligtigen geweest daders zyn zy alreeds niet meer zouden zy dan eene bekentenis hebheu geweigerd die hun hel leven gered had en die zy niet hebben kunnen doen, omdat zy aen geheel hel opzei totael vreemd bleven? Eindelyk, is hel niet duidelyk dat Jos. Leclercq en oom llubinon (te Gent in hei Rasphuis opgesloten) eene dwaling der geregtigheid vleijen, hopende alzoo verzach ting te krygeu in de welverdiende straf die zy ondergaeu? Diensvolgens is hel onleochenbaer dal Coucke en Goethals niet in huis waren hy de weduwe Dubois eu dus oupligüg wierden veroordeeld en gehalsregt; even is bet waer dat hunne medepligtigheid slechts een argument in extremis geldt, op niets gesteund. Wacrover de Reglbank der openbare Meening geroepen is uitspraek te doen. Gedaen ie Antwerpen, den 15 november 1866. De burger dd. substituet, I1AKRIJ PETERS. Inderdaed, op 1 april 1865 (Zaek Lerquin) zegde hel openhaer Ministerie Jos. Leclercq (de krollekop) had verkherd dal hy met zyn broeder August en Hubiuun, te Couillel in huis waren en dal Kabel builen de wacht hield. Hubiuou legde dezelfde verklaring af. Aldus bevinden zich deze twee persuonen in volledige bekentenis, even als Aug. Leclercqzoo dat de drie kwaeddoeners die de weduwe Dubois vermoord hebben, gekend zynde, en die drie persoouen geene vyf of geene twee kunnende uilmaken, het daerdoor met cypers bewezen is dal Coucke eu Goethals niet by de weduwe Dubois konden in huis zyn. Deze klaerblykende daedzaek wierd overigens van eerst af bekend door Rabet, herhacld door J. B. Boucher en Aug. Leclercq, en ten slotte, door al degenen die den moord bedreven, ten volle bevestigd. En M. De Bavay zelve geelt deze verklaring als echt iu zytte legenspraek (réplique) van 1 april 1865 (Zaek Lerquin). Hieruit blykt dus ontegensprekelyk dal Coucke en Goethals de moord niet hebben kunnen bedryven wegens welke zy in eeue voor hun vreemde lael wierden veroordeeld. Hier dient opgemerkl te worden dat ai de leden der Zwarte Bende er hel grootste belang in hadden Coucke 1* 11,815 kilos aardappels, niet onkosten van ver voer en lossing 2» 211,608 kil. kolen 5° Drukkosten. Oude gewoonten zyn kwaed om laten. Wy zien dat onze ex-representant en ex-burgemeester, door xyne aenspraek aen de getrouwigen die zich ver zameld hebben om hem te komplimetiteeren ter gelegen heid zyner vervordering tol officier der Lcopolds-Orde, causa de diensten door hem bewezen aen het Ministerie met te stemmen voor de afschaffing der oktrooijen, eene wel die zoo noodlottig is aen de belangen van onze fabrie kanten van beetsuiker, aen onze brouwers en stokers, die in ons arrondissement gevestigd zyn en die er de saus van ruimschoots betalen; ook uit erkentenis over zyne poogingen om hunne belangen te beveiligen en om niet len achteren te blyven by de ininisterieele welwillendheid, de kiezers hem gratis voor niet nu zyn congé toegestuerd hebben met eene plaels by de luvalieden voor bet overige van zyne dagen; wy zien, zeg ik, door hel verslag vau het Weekblad, dat de achtbare ex-representant en ex- burgemeesler zeer mild is geweest in offers van dienst- bewyzingen (ten voordeele zyner aenklevers, wel te versiaen). Betrouwt u nogtans niet te veel, goede liceren, op deze gouden beloftenhel zyn immers vau deze oude gewoonten zonder gevolgen die bestaen in altyd te beloven en nooit iels te doen, met hel inzigl van zyne lieve schaepkens in slaep te wiegen. Wy hebben zyne bedrie- gelyke kunstgrepen nog niet uil ons geheugen verloren. Maer hetgeen hy vergeten heeft by zyne vrygevige woorden te voegen, was van hun terzelfder tyde te doen versiaen dat zyne wraekgierigbeid nooit zoude ten achteren blyven jegens dezen die, in zyne uiisiuiteude politieke gevoelens niet deelende, hel zouden wagen hem te bestryden met oppositie te maken aen zyne overheer- schende almagt getuige hiervan de onbeschofte ver- dryving uil al de maetschappyen waer er gedanst wordt, dewelke zich onder zyn beheer bevinden, begaen ten nadeele van een man van onalhankelyk karakter, maer die in geenen ryken toestand verkeert, die hel groote ongelyk heeft gehad, indien er ongelyk konde bestaen, vau open- baerlyk in het midden van baetzuclitige vyanden de lalryke misslagen, begaen gedurende zyn armzalig besluer, aen den dag te brengen. Deze man deel makende van een klein baltooneel alwaer hy, in zyne hoedanigheid vau muziekanl hern lalryke diensten had bewezen, alhoewel door zyne gedwongene afwezigheid deze kleine muziek- niaetschappy merkelyk verflauwd is en niet meer beant woordt aen de verlangens der kenners en liefhebbers, men moet deze stoute persoonaedje berooven van zyne broodwinning die degene is van zyne familie, om hem te straffen over zyue vrymoedigheid en eene onedele wraek- zucht te voldoen. Ongclukkiglyk hebben al zyne kameraden van het kleine orkest, geboeid door de harde noodwendigheden van bunnen socialen stand, hebben, zoo als het hunne pligt was, hem in zyne verwydering niet kunnen volgen om hier door eene goede les van belameiykheid te geven aen onzen grammoedigen ex-burgemeester, die zich nooit aen zynen nederigen stand van vervallen engel zal kunnen gewennen; hel instinct van Bramarbas, ’t welk hem altyd in al zyne daden geleidt, heeft te diepe wortels geschoten in zyn hoogmoedig en wruekgierig karakter opdat hy kunne ge voelen dal hel tydperk van zyn dictatorschap reeds verre van hier is en niet meer zal terugkeerendat het hem 'niet meer mogelyk is van, uil wraekzucht, achtbare persoenen, hooggeplaatst in de maelschappelyke orde, te doen veroordeeleu als stoorders der openbare rust. L.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2