AG, Twintigste jaer. 2 December 1866. N° 48. ITIEN. ALMEDE. Dixrnude, Zondag, Politiek Dagboek. den e. Gebruikt Eiken en proprielaris y S' Philipp» ld. builen), ubier-Decleir, 366. 3DAG 12". telia Castelein, eden is. leren. A’erkepeerdeo, 'ers, 5 zwytts, *i, als 2500 Haver-, i Hooi, 5000 300 franks. ten. ,000 franks. i den Oostdijk, ,200 franks. in den Rille- te. 000 franks. RKE. 1VE, gebruikt ARIS de laken-fabriekanl er geene moei betalen voor satyn of zyde le verkoopen? Waerom moet de labakventer, boven zyne patenteene byzondere belasting betalen voor cigaren te verkoopen, terwyl de fabriekant in gleiswerk er geene moet betalen voor kiislael of porceleio te verkoopen? 13 dit regt? En bestaet er bier gelykbeid voor den eeoen burger by den anderen? Zoo sprak M. Dumorlier, en hy sprak waerheid. Doch dit maekl de tekening niet van bet Ministerie, dat io den herberbergier meer den liberalen kiezer ziet dan den neeringdoeuer. En daerom juist, en niettegenstaende MM. Dumorlier en DeTbeux verder deden opmerken dal die uil- zonderlyke belasting, den drankverkooper opge legd, meermaels gelegenheid bad gegeven tol het maken van valsche kiezers, niettegenstaende dit, zeggen wy, hield minister Frère aen hel behouden dier belasting, welke jaerlyks, zegde hy, aen het land een miljoen en half opbrengt. voorde eene of andere stad of gemeente van hel' binnenland, dikwyls tien, vyftien dagen, lot zelfs eene maend in destalie, aleer ze vervoerd kunnen worden. En de oorzaek daervan ligt hierin, zegde M. Braconier, dat het den yzeren-weg van den Staet aen rytuigen en vrachtwagens ontbreekt en eenige koopwaren-konvooijen afgeschaft zyn geweest. Hetzelfde ongemak doet zich op, zegden MM. Le beau en Allard, inde statiën van Charleroyen Doornyk. Daerop antwoordde de minister van openbare werken, dat hy het daerover eens was met de heeren Braconier, Lebeau en Allard, namelyk dat de yzeren weg van den Staet veel le wenschen laet maer, vervolgde hy, om alle die moeijelykheden te kunnen verhelpen, zou er veel geld moeten zyn, en tegenwoordig ontbreekt juist hel geld. Er zoude van vyftien tot twintig miljoen noodig zyn om le voldoen aen het algemeen verlangen der kooplie den en industrieelen, die allen van dien toestand van zaken le lyden hebben, maer wanneer men in acht neemt, dat de ontvangsten van den yzeren weg van den Staet dezen jare zeer gering zyn geweest, uit oorzaek van den oorlog, de ziekte en hel slecht weder dat de acht miljoen die voor le doene verbeteringen gestemd zyn geweest, thans uilgeput zyn zal men er niet ligt overgaen, zoo zegde de minister te denken een nieuw hulpgeld le stemmen van vyftien a twintig miljoen. Dat is geheel waer, doch ook, wanneer de ont vangsten zoo gering waren, waerom heeft hel ministerie den transport der reizigers voor groole dislancien van een derde verminderd? Wy zouden zulks nogtaus kunnen begrypen hebben, had dit gestrekt in voordeele van den kleinen buiger en den werkman, maer ’t is alwéér geweest in ’t voor deel van den ryken toerist en den groolen indus- trieele, welke laetste met die vermindering gemak- kelyker dan le voren de concurrentie kan doen aen de kleine bandelsbuizen, doordien de reis kosten van zyn commis-voyageur op den yzeren- weg, van een derde zyn verminderd. Op het einde dezer zitting, hebben de ministers Frère en Bara lezing gegeven van een aenlal wets ontwerpen, die in den loop dezer sessie gedis cuteerd zullen worden. DONDERDAG. De groole zaek die de aen- dachl gaende maekl der staetkundigen van alle denkwyzen, blyft voorts de kwestie van Romen. De laetste beriglen melden heden, dal de fransche zaekgelasligde, generael Fleury met den ilali- aenschen zaekgelasligde, M. Vegezzi, zich dezer dagen naer Romen gael begeven, om Z. H. den Paus de vei zekering le geven dat de conventie van 15 september loyalyk zal uilgevoerd worden. Onderlusschen geven de bisschoppen in Fran- krvk bevelbrieven uil, waerin zy de gelopvigen van hun bisdom den kritieken toestand van hel Opper hoofd der H. Kerk voorstellen, en byzondere ge beden voorschryvea ten einde God zynen wraek- nemenden arm over het menschdom niet zou uit strekken. In die bisschoppelyke bevelbrieven schynt vooral dit geloof en dal vertrouwen uit, hetwelk inde eerste tyden der Kerkvervolging, de heidenen zelve trof. In Engeland duren de Meelingen voor de kies- hervorming voort; nu wordt er eene aengekondigd waeraen een millioen mannen deel moeten nemen. Deaenleider dier Meelingen isdevolksman M.Brigt. Hel nieuws dat twee generaels der Vereenigde- Staten naer Mexiko zyn vertrokken om er de zaken te regelen in voordeele van Juarez, het opperhoofd der mexikaenscheopstandelingen, wordt bevestigd. Volgens een gerucht dat le tNew-York liep, zon keizer Maxtmiliaen niet voor Europa, maer voor Havana zyn ingescheept. De opstand der kristenen in Candia, legende Turken, is wel degelyk herbegonnen. proprietaris by Sr Hendrik and Prooi en nder liggende er Verkoopen men, Popelie* Kastanje en In zitting van donderdag hield de Kamer zich bezig met hel budjet van wegen en middelen voor 1867, gerekend op 116,046,290 Ir. De kweslien die in deze zitting op het tapyt zyn gebragt geweest, zyn de posthervorming en de belasting op de sterke dranken. Wal de eerste kwestie betreft, M. Lelièvre vraegde de gelykbrenging van den brieventaks voor geheel het land, aen 10 cenlimen. M. De- wandre drong enkelyk aen op hel vergroolen der distancien, en zoo den brieventaks op 10 cenlimen te brengen voor de afgelegenheden van 50 lol 50 kilometers Noch de eene noch de andere heeft zyn ver langen zien voldaen worden. MM. Sabatier en Bouvier bestreden het voorstel van M. Dewandre, en minister Fiére eindigde met te zeggen dat de vermindering van den Lrieveotaks maer weinig persoonen zou begunstigen, en gaf ten andere le kennen dal hel beter zou geweest zyn daerover le zwygen, ten ware men verlangd had op de conlri- buabelen nieuwe belastingen te heffen. M. Delael en veel andere leden der Kamer hadden zich nogtans voor het voorstel verklaerd van M. Dewandre. Aen de tweede kwestie, was het M. Dumorlier die het debat opende. Waerom, vraegde hy, moet de herbergier, buiten elk andere neeringdoener die patent be- laell, eene byzondere belasting betalen voor het verkoopen zyner waren? Waerom moet hy, boven zyne patent, eene be lasting betalen voor genever te verkoopen, terwyl VIVYDAG. De nota van hel roomscbe'staets- blad belrekkelyk de uitlegging die de fransche Moniteur heeft gegeven aen den omzendbrief van den ilaliaeuschen minister Ricasoli, heeft haer uit werksel gehad. Hel fransche slaelsblad heeft de uitlegging die het aen de circulair-Ricaosli heeft gegeven, gedeellelyk herroepen. Engeland vreest voor eenen nieuwen opstand der fenians in Ierland. Nieuwe troepen worden er heen gezonden. De Koning van Pruisen heeft de hanoversche officieren zich doen verklaren of ze dienst zullen nemen in hel pruisisch leger, of niet. Ondertusschen heeft koning Joris van Hanoveren hun niet ontslagen van den eed van getrouwheid dien zy hem en zyne dynastie gezworen hebben, en in eenen oproep welken hy aen hunne getrouwheid doet, maent hy hun aen lot hel geduld, zeggende dal de lyd niet ver verwyderd is, op welken de eindeltke strïd bem, koning Joris, zal loelalen eenen oproep le doen tot zyn volk, wellén oproep hem wéér in hun midden zal brengen, Meer dan 600,000 handleekens, van de grootste lolde kleinste hanoversche familien, hebben reeds geprotesteerd legen hunne inly ving in Pruisen. ZATERDAG. Men denkt dat keizer Maximi- haen eerstdaegs in Europa zal ontschepen; nog tans weel men daeromlrenl niets zekers. Pruisen heeft Z. H. eene schuilplaets aerge- boden, ingeval hy Romen zoude moeien verlaten. Dat meer is, in de wateren van Civita-Vecchia komen er schepen toe van alle de landen van Eu- r°pa, lot zelfs van Amerika, in vooruitzicht der aenstaende gebeurtenissen waervan Romen de schouw plaets zou zyn. L, 4 1866, herberg Popelieren en De zitting van gisteren, vrydag, is geheel besteed geweest aen het vervolg der diskussie over de kwestie belrekkelyk de belasting welke gelegd is op den verkoop van genever en alle andere sterke dranken. In de vorige zitting, zegde M. Vleminckx zich vóór die belasting le verklaren omdat, zonder het beslaen derzelve, het getal herbergen, thans reeds zoo groot, welbaest het dubbel zou worden van hetgeen hel is, iets dat op slot van rekening aller- schadelykst zou zyn voor de goede zeden en het welzyn van den werkman en den kleinen burger. In zitting nu van gister verklaerden zich MM. Dumorlier en Coomans tegen hel behouden dier uilzonderlyke en hoogst onregtveerdige be lasting, omdat bel kiesstelsel in voege in ons land, erdoor op eene builengewoone wyze slecht geworden is. Niet alleen, zegde M. Dumorlier,Jis die toelating een middel geworden om kiezers te fabrikeeren, dal is mannen tolde stembus te roepen die voor geen vyf franks goed gezien zyn, maer hel is daer- enboven een middel geworden om valsche kiezers te maken, hetgeen plaets heeft met arme duivels, die geene herberg houden, eene patent te doen nemen van drankverkooper voor een half jaer, zoo als te Gent gebeurd is in eene vorige kiezing, en alwaer op zulke wyze 72 valsche kiezers waren gemaekl geweest. M. Coomans heeft in eenen zelfden zin gespro ken, en op eene klare en duidelyke wyze het ge brekkige van ons kiesstelsel, ten gevolge dier be lasting, voor de Kamer doen uilschynen, doch de zaek is geëindigd, zoo als hel te voorzien was, met het cyfer der belasting op de sterkte dranken in het budjel le behouden. bP!\ 'iare 'acls,e zittingen beeft de Kamer zich 's gebonden, vooreerst met de kwestie van den weg van den Staet, die niet voldoet aen de e|£chten van koophandel en nyverheid. dair'1^» s,al’e van Luik zegde, in zitting van woens- t>> M. Braconier, liggen de koopwaren bestemd Een Heet, m, gebruikt bij ,000 franks. ikt bij Désiré !,000 franks. EL en ERVE, ’l Ramaut. ,000 franks. in ’t dorp, >00 franks. JM. IGRAS, in de ‘T BOTERKUIPJE ON. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendyksiraet, N» 14. Voor elk afzonderlyknunit nier, 12 ceutiinen. E1W. Wat men vertelt. Men leest in de Volksstem van Antwerpen In het Sint Andries kwartier, ja zelfs in geheel de stad is er een gerucht in omloop, dat wy hier enkelyk als gerucht mededeelen. Wy hebben onze maetregelen geno men om iu een volgend nummer dit gerucht met volle zekerheid te kunnen bevestigen of logen, raffen, en wy verzoeken al onze vrienden ons nopens die zaek alle inlich tingen te geven. Er is spraek van eene godsdienstbespotting, die verleden zondag acht dagen geleden, in eene, sommige zeggen in twee kroegen van het Sint Andries kwartier zou hebben plaets gehad men zou er, zoo men zegt, den spot hebben gedreven me! den cholera en met de IIII. Sakramenlen aen de zieken loegediend, insgelyks met de geneeskundige en liefdadige middelen iu zulke omstandigheden aen de lyders verleend. De bespotting zou beslaen hebben in de vooistelling van eene cholerazieke, eerst bezocht door eeneu geneesheer, dan door een pater die haer biechtte en later door eetien priester die haer berechtte. Reeds des aoderendaegs brak plotselings de cholera uit in de omliggende straten op eene verschrikkelyke wyze en dit te midden van hel koude weder, in een enkel kwartier der stad, en op dit oogenblik woedt by daer nog immer voort, slagtofTcrs op slagtoffere stapelende. INSCHRYVINGS-PRYS. Buitelt stad, franks. Met Suppl. Het Boterkuipje verschynt jen Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. De üuiuer. KEU.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1