LREN, rd by Koninylni N° 49. Twintigste jaer. Dixmnde, Donderdag, 6 December i860. meuninck, VWDE rigt. hillewe, Politiek Dagboek. EENE CORRESPONDENTIE. uit Parys, gaet I ;t van eenieder. VANTHUYNE, Iven. Mel gemak l assortiment van slagen, getrokken i Assen, Aembel- lenpeiren, Moer, serollen, Pannen slschippen, Zinc, geykle Basculen, ledden, engelsche onnebanden, Nj.1 Je Seulen en Ael- landbouwers om I .MEN en EIKEN e andere werken, Velgenplanken ;elyks alle Tiffl' ïbonwen als voor in daghuer. bil oopman in Heul, mude. •SC 11 DEEL, be- lS, zes kwarten, kwarten en twee nims, roode en witte Battens en af leveren uil tet ninets. Benevensl sterglas. kleine pryzen. I 1850. zyn groot assor. rk, Boterpolten; a en porceleinen leze artikelen van che Tafelmessen, az., enz. i kleine pryzen. 1 en altyd voorzien Inin, Molen- en helen, eerste kwa- groeve en fyne Uil er liand t KOORNW1ND- ixmude, genaeiml ZONDAG. Men spreekt nog altyd Ie Parys van de reis der Keizerin naer Romen. Wat zal de Keizerin daer gaen doen, indien dit waer is? Zal zy beletten dal de Italianen Romen overrompelen, of den H .Vader willen overbalen om aen de vyanden van Kerk en Pausdom toe te geven, wat hy niet vermag te doen? Beide deze zaken zyn onmo- gelyk en kunnen geen gevolg hebben. Hare reis zou dus enkel voor doel hebben de katholieke be volkingen wat zand in de oogen te werpen, om later te kunnen zeggen Zie eens, wat wy .voor den Paus gedaen hebbenWy hebben alle mid delen ingespannen om hem tot goed te raden, afgezant op afgezant gestuerd, zelfs de Keizerin hebben wy tot hem gezonden uit bezorgdheid voor MAENDAG. Hoe meer Frankryk zich van den Paus verwydert, hoe meer het verlaten en Sedert vele jaren schreeuwt men tegen den priester en den jesuiet Weg mei den priester Weg met den jesuiet! Dit is dekreet welken door de liberaler drukpers wordt aengeheven; welnu, ziehier tot welke gevolgen dit aenleiding heeft gegeven. Voor hetvredegeregl van Hasselt zyn verschenen, Beyleu, vader, doktor, Altoos Beyleo, zoon, en anderen, allen woonachtig te Zonhoven, onder de beschuldiging der volgende hoogst schandalige feilen begaen by de kiezingen van 30 October II. Ziehier vooreerst de verklaring voor de regtbank van den eerw. heer Naes, den 62jarigen pastoor van Zonhoven De feniansche outl-senaleur Meaney is aenge- houden te Londenmen deukt dal hy de secre taris is van M. Stephens. De monster-meeting ten voordeele der kiesher- vorming heeft te Londen in de beste orde plaets gehad. Eene depeche uit Triest meldt dat keizer Max- iroiliaen tusschen den 10 en 15 december te Gi braltar zal aenkomen. DINGSDAG. Het goevernement van Enge land neemt de strengste maelregeleu io vooruit zicht van het uitbersten eens gewapenden opstaods in Ierland. Nieuwe troepen worden er naertoe ge zonden, de garnizoenen der steden versterkt, ver dachte lieden aengehouden, en alle wapens in by- zondere huizen aengeslagen. Men verwacht er allen oogeublikke het opperhoofd det fenians. .M. Ste phens, die komende uit Amerika, in Ierland moet ontschepen. Men weet dat de naem van fenians gegeven wordt aen de lerlanders welke hunne volksregteu als iersche natie eischen en hunne onderdrukkende aenhechling aen Engeland willen verbreken. vernederd wordt. De lauweren van Pruisen hebben niet weinig Franktyk’s vaen verduisterd; de mis lukte Mexikaensche expeditie heelt zynen invloed in de andere wereld vernietigd, en nu ziel hel zich nog door de andere Mogendheden mispryzen. Waerom immers zenden Engeland, Pruisen, Spanje, Portugael, Oostenryk en de Vereenigde Stalen, schepen naer Civita-Vecchia, als ’t niet is om er de Franschen, na hun vertrek, te vervangen?... Dit alles zou aen Louis Napoleon stof moeten geven tot ernstige overdenkingen. Tegenstrydig met hel nieuws reeds meermalen door de dagbladen aengekondigd, namelyk dal keizer Maximiliaen zyn ryk verlaten had en voor Europa was ingescheept, wordt heden gemeld dat Maximiliaen Mexiko nog niet verlaten heeft, maer zich te Orizaba bevindt, eene stad welke tamelyk ver van zyne hoofdstad is verwyderd. De italiaenscheadinirael Persano, die den zeeslag van Lissa op de Oostenrykers heeft verloren, is ten gevolge van een regterlyk onderzoek in hech tenis genomen. Voor bet oogenblik, schryft men uit Parys, gaet keizerin Eugenie Romen niet bezoeken; hare tegen woordigheid in de eeuwige stad, voegt de Mémorial diplomatique by, zou als eene nieuwe en pleglige belofte aenzien worden, dat Frankryk den pauzelyken troon op eene krachtdadige wyze zal beschermen. En dit zou misschien de keizer lyke regeering kwaed doen Daer er zoo veel over de kloosters gesproken wordt, denken wy dal onze lezers met genoegen de volgende briefwisseling zullen lezen, verlaeld uit Gedenkschriften van B. Hel zyn twee vrien dinnen die te samen eene krislelyke opvoeding in I pensionnael te S. ontvangen hebben. WOENSDAG. De medemoordenaer van den president Lincoln, der Vereenigde Staten, die erin gelukt was te ontvlugten, is te Alexandrie, in Egypte, aengehouden. Hel is een genoemde Suratl. Drie jaren diensttyd en alleman soldaet ziedaer, zoo het schyut, het systeem van krygs- herinrigling in Frankryk. Te Konstantinopel zal er eerlang een zonderling I feit plaets grypen de groole Sultan, beweert men, zal de grondwellelyke regeeringsvorm in zyne Staten invoeren. Welhoe! hel keizerryk van Mahomet zou zich trachten te redden van het verval en den ondergang door hervormingenHel is alsof eeu arme teeringzieke die, op hoop van genezing, zich nieuwe kleederen zou laten maken eu hoed, klak en frak naer de mode zou drageu? Er bestaen twee verscbillige denkwyzen over het waerschynlyke vrywillige ballingschap van Pius IX. Sommige beweeren dat de H. Vader te Romen zou blyven, zelfs na de bezetting der ilaliaensche soldaten, welke hem zouden moeten beschermen legen allen smaed en tegen de woede 1 der woestelingen die teeds nu te Romen hunne vereenigingsplaets zoeken. Anderen willen hebben dat Z. H., overtuigd door al wat rond hem gaende is, dat de omwenteling zyne laetste prooi niet wil laten ontsnappen, zal besluiten Romen te verlaten. Er is nog kwestie van eene radikale verandering in Italië. Dit land zou in twee koninkryken ver deeld worden, een van ’t Zuiden en een van ’l Noorden. Het Noorder-Italie zou zich verbinden aen Frankryk een hulp leger te geven, dal desnoods twee honderd duizend man zou kunnen opleveren. Dit zyn voor oogenblik nog maer plannen; doch zeker is het dat generael Fleury’s zending voor oogwit heeft, hel behoud van hel franco-ilaliaensch verbond. Eene korrespondenlie uit Londen meldt, dat onder hel millioen mannen die aen de meeting voorde kieshervorming deel zullen nemen, er minstens 50,000, zegge vyflig duist dieven en brigands zullen zyn. Daer zal het dus niet weinig zyn van Pas op voor uwe geldbeurs en horlogie! n en Ornemenie.H I zyn lot, en hy heeft naer geene goede raedgevingen willen luisteren, wy zyn dus genoodzaekt onze handen van hem af te trekken en hem aen zyn eigen lot over te laten. Voor ous heeft die komedie van, verkleefdheid en liefde voor Z. H. geene andere beleekenis. ’T BOTERKUIPJE UUl* FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. !5 >0 VION. I BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet N» 14. Voor elk afzonde rijk nier, 12 ceuliinen. I )0 >0 men gelieve zich h sonderen Agent der 15 75 a 10 50 a 14 a 1- I a 27 a - 55 10 a i algeineene a rand, het truer dw :n zeer geringe prt- ingeoogsle vruchten, op der veroorzaekli 'acid. IflLLIOENEN 200 INSCIIR WINGS PRY’S. Buiten stad, 4» franks. Mel Suppl. 8 Het RoTEKKtnpjE verschynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Er is kwestie van my te trouwen. Mynheer V een schoone en ryke jonge niensch met wien ik laetstens op hel bal kennis geinaekt heb, heeft rny aen myne moeder ten huwelyk gevraegd. Zyn fortuin en zyne positie in de wereld zyu aenzienlykmyne moeder die, gelyk u bekend is, vele dochters uit te trouwen heeft, zegt my dat het eene goede party isdat ik moet voorziglig zyn de gelegenheid Ie laten voorbygaeu! ik mag niet verzwygen dat ik geerne eenige inlichtingen over Mynheer zoude genomen hebben dien ik hoegenaeiud niet kenniaer waerom, dewyl hel byzonderste daer is en myne moeder te vreden? De goede huwelyken staen in den lieinel opgeteekend, zeide onze goede Directeur in hel pensionnaet, ik hoop dal het myne mei gouden letters van de engelen zal geschreven wor den.... Antonia stelde niet uit aen hare vriendin te antwoorden <r Gy hebt goedgeraden, myne goede Melanie; ja, ik ga naer het kloosteren n.ogl gy u ergeren in myu besluit, ik hoop dal onze vriendschap zal voortduren. Gy verstoet, zoo gy my zégt, myne beweegredenen nietgy meent dal eenige hertstocht my het hoold opgewonden heeft en dal ik de wereld verlael om my over de wereld te wreken Ik heb myne consciëntie en nog meer myu versland geraed- pleegd. Gy zyi tol den huwelyk- en ik lol den klooster- lykeu stael geroepen. Gy zult ongelwyfeld eene goede De boom drnegt zyne vrachten. Hy verklaeri dal by zich met den kapellaen Vercöven naer het gemeente-huis begevende, om zyne kiespligt te vervullen, zy aengesproken wierden door doktoor Bielen en zynen zoon Allons; dal Bielen zoon hem zegde Gy gael ook legen mynen vader stemmen, maer past op, de hemel beware u indien hy mislukt! Ik zal uwe wille hairen wel uitplukken Gesprek vergezeld van vloeken en af- scbuwelyke godslasteringende vader er tusschen geko men zynde, om zynen zoon over te halen niet te vloeken, is oogenblikkelyk daerna hetzelfde beginnen te doen. De getuige spoedde zich om hel gemeente huis te bereiken na zyn stembriefje ingesloken te hebben, heeft hy zich uaer de kerk begeven om een kind te doopen de peter en een ander persoon waren reeds in de kerk. Alphons Bielen volgde hem daer op en herbegon zyne scheldwoorden, las teringen en verwenscliingen, zeggende onder andere gy zuil uwe witte hairen geen jaer meer dragen. De getuige hem verzocht hebbende de heiligheid der plaets waer hy zich bevond te eerbiedigen, antwoordt de betigte, dat er geen diensi voor het oogenblik in de kerk plaets bad, dit antwoord met nieuwe scheldwoorden vergezellende De ge tuige heeft hem alsdan gezegd hel oogeublik is gekomen om van myn gezag gebruik te maken, en u te ver bieden deze heilige plaets te schenden de betigte Bielen beeft hem geantwoord Ik wensclile dat gy mor gen op den allaer berslet De betigte na den getuige gevolgd te hebben lol in hel midden van de kerk, beeft den smaed zoo verre gebragt lol hem de onedelste daden van ouzedelykbeid voor te stellen, zyne woorden vergezellende met de eerloosste gebaren. De betigte heeft zyne scheld woorden en zyne verwensebingen niet gestaekt vooraleer deze laetste in de sacrysty was binnen gegaetr. In den namiddag de getuige terug gekomen zynde met den kapellaen van een ziekbezoek, w ie rd aengevallen door Alfons Bielen, die iu scheldwoorden en verwensebingen uilberste. Hy is zyn huis haesliglyk ingesneld. Alfons Bie- leu is alsdan op zyne deur met herhaelde slagen komen klop pen, maer de getuige heeft voorziglig gevonden de deur niet te openen; in deuzelfden namiddag is de doktoor Bielen met geweld komen belle» by deu getuige, die door moeder des huisgezius werdenen ik eene nederige dienst- maegd des lleeren gy zult uwe kinderen iu eet cn deugd opvoeden om er brave lieden van te maken en indieu gy uwe dochters (als gy er zult hebben) aen hel gesticht wilt toeverlrouwen waer ik iny naertoe begeef, zullen wy trach ten er vrouwen van te maken die bunue moeder weerdig zyn. Is er in onze tweevoudige bestemming iels dal strydt tegen de wet van God of legen de inrigting der niael- schappy myne offerande is niets indien ik ze vergelyk met hel sacrificie van die heldinnen die, hunne ouders verla tende, iu verafgelegene lauden'le midden der wilden en barbaren hunne liefdadigheid gaeu uitoefenen. En uogtans hoe gelukkig zyn zy niet. Maer myne fortuin, myne schoonheid, zegt gy eilaes de schoonheid duert maer eenen morgen de for tuin vergezelt ons niet naer hel leven onze vrienden zy vergelen ons zoo gemakkelyk; de wereld, zoo zegt ieder een, is eene zee vol gevaren dal men dus aen myne jeugd en onervaring toelate in de haven te gaen rustenIk wil niet zeggen dat ik daer .eene volkoinene tevredenheid zal vindendit lol is den menschen op aerde niet gegeven. Maer myne zwakheid zal er ondersteund worden door heilige gezellinnen en edele voorbeelden Itidien het waer is gelyk wy beiden gelooven, dat eene goddeiyke ketting deu hemel met do aerde verbindt, zoo is een klooster niet Ik verneem, myne goede Antonia, dat gy wilt naer bel kloosur gain, gy zoo mooi, zoo ryk, zoo lieftallig, zua ge- Prezen in de wereld en die eens moest eene groole dame l)>iIs dal geen over haestig en onbezonnen besluit, eetiig verdriet, wie weet? eene mislukte liefde? YVaerlyk ik ®eRryp er niets van. Kan men op verscbillige manieren zalig worden? Mag men de voordeeleu niet genieten die ons God op deze aerde geschonken heeft, er een weinig “el leven smaken, en ter zelvrr lyd veel goed doen? Schryf spoedig wal er van is opdat ik u bier verdedige, want “>eii begint veel van u te spreken en op verscbillige Ik taet u, weerde vriendin, een groot geheim weten. 50 Nor. a - H 25 50 a 29 16 75 a 17 5(i 3 16 15 Ü4

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1