w f 'i P Uil fern '■'ll I t I De Seoaet is legen tnaendag, 17 dezer, ten 2 ure namiddag, byeengeroepen. °P ecl 81 ez< 26 Li Z/; siad pend aans Laai T koei en jare kj en e naei 5 sekt gen I naei 4 win nae de voo 1” 1 inz; me 1 ber 1. 2. 5. b Ov B ute [out [okei [oogt loods pgez los I druid inzei Iliou Da hebl); kolde k Br [ol v Lieb Lad Ideze Wy verstaen zelfs niet dat zoo vele katholyken dien eersten stap, door hunne tegenstrevers ge- daen, voor ernstig kunnen aenzien; als hadde de ondervinding hun nog niet genoeg geleerd. Op1 )PVr De disknssie over hel budjet van wegen en mid delen voor 1867, is zaterdag ten erode geloopen. De belangryke kwestie van den vryen invoer van visch, is breedvoerig besproken geworden. Op het oogenbhk dal M. Hymans aen M. Coo- mans antwoordde, is by op zynebank in bezwyming gevallen. Door dit incident wierd de zitting gedu rende een kwartier tiers onderbroken. Vervolgens wierd het budjet aengenomen met Gastemmen legen 8 en 1 onthouding. blik een fluweelpootje maekt, doch vast besloten is de klauwen vyeder uil te sleken, wanneer het oogenblik des gevaers voorby is. T is alzoo dal, daegs na 48, en ten gevolge onzer zoo belanglooze houding, het van ons gezegd heeft dal wy waren bang geweest. Wy zyn pessimist, al wenschende nogtans dal de toekomst ons ongelyk geve. Wy vreezen groo- lelyks dal, de nieuwe millioenen eens gestemd, wy meer dan ooit wetliglyk afgemaekl zullen worden, en, indien hel noodig is, revolulionnairlyk ver pletterd. De zitting van gister is lamelyk belangryk ge weest de heer Couvrëur heelt bet goevernemenl verzocht onmiddelyk hel budjet van oorlog voor 1867 neêr te leggen, waerop eene lange diskussie is gevolgd belrekkelyk den gebrekkelykcn toestand van het leger. De beeren Coomans en Delaet hebben breed voerig over de kwestie uilgeweid. Het voorstel van den heer Couvrëur wierd eindelyk verworpen met 58 stemmen legen 29 en 2 onthoudingen. -- In ons Supplementban zondag aensiaende, zullen wy onze lezers de verklaring naeêdeelen der twee lieeren onderpasloors. Ondertusschen ziehier welke woorden de regter, voor hel aflezen van zyn von nis, aen Allons Bielen heeft toegestuerd: Daerna worden de beschuldigden, Bieleo, vader, uitgenomen, veroordeeld lol hel maximum der boel, dal is, lot de grootste straf die kan toegepast worden. De Troonrede was kleurloos; het adres in ant woord op die rede was nog bleeker. Menige lieden verheugen zich over dezen toestand; zy zien, in hel adres, een zeer geruststellend voorleeken voor de toekomst, een begin van herstelling voor de kalholyken, de inhuldiging van een lydperk van gematigdheid en van wellen, nuttig aen de groole meerderheid des lands. Wy deelen niet in de droombeelden der opti misten, en wy zyn niet van hun gedacht. Eiken keer dal bel liberaler ministerie de katho- lyken noodig heeft gehad, heeft hel de gematigd heid aengepredikt; hel heeft hun de hand loege- reikl lol leeken van verbond en van vrede; hel. heeft hun in hel verschiet eene toekomst laten zien van herstelling, oliën minste vry van uit sluitende, onverdraegzameantigodsdienstige wetten. Maer het oogenblik der noodwendigheid voorby, is het ministerie telkenmale lergender geworden, uilsluilender, onverdraegzamér dan ooit. Het Ministerie bevindt zich in eenen netelach tigen toestand. Hel heeft de regler zyde der Kamers noodig om de millioenen te stemmen benoodigd vooreen inineerend stelsel van nationale verde diging. Wy behoeven, zegde de Troonrede, een sterk België. Hel woord is de moeite weerd om onthouden le worden. Zonder eene groote meer derheid in de Kamer zoude het Minkterie, in den uitersten nood, zich in den hachelykslen toestand bevinden. Daeruit volgt dat hel voor den oogen- I ’1' JÉ' zal toch alt yd Jgemauierd is, eu gy weel my er uiel» 8?e Senaet. (tl Drukkery van het Weekblad. (a) Fabriek Feys-Kestelooi. 27 N en 50 id Sei sir; t S>e Kamer. Andere antwoord. De penhkei van onzen ex-hurgemeester kan, in zyne polemiek, zich uiel ontmaken van zynen ouuitpuibaren laelschat van scheldwoorden, ontleend aen de slechte ge woonten van zyne gebuerte. Is bel wel mogelyk te rede- neeren mei eene diergelyke persoonaedje? Gy dnidt hern een schandalig feit aen, begaen door de zynen, regens eenen eerzame» persoon, en hy antwoordt u door de ont- eerende woorden van spion, van verklikker, enz., die geenszins kunnen toegepast worden aen den persoon in kwestie. Hoe komt het dat die zelfde persoon vandaeg deze zonderlinge gedaente-verandering van wit lot zwart onder- gaet, daer, gisteren nog, uwe vertrouwelingen trein met loftuitingen overlaedden, geene flikftooijeryen spaerden, ja zelfs de edelmoedigheid hadden hem met kostelyke ver- verschingeu te trakleeren gevolgd van lalryke bedriegetyke beloften, om hem te doen atwyken van zynen pligl en ter sluiks ouder de uwen te trekken? Alsdan was hy alzoo wil als sneeuw; hel was een lam zonder viekke, en in niet hel minste spion of overdrager; rnaer sederl dal hy bel ongeluk heeft gehad u droevige waerheden te zeggen, is hy zwarter geworden dan een neger. Ziedaer, in korte woorden, de knoop van de zaek losgernaekt; en uwe cerlooze handelwys jegens hem zal in gansch hare af- scbuwelyke waerheid blyven beslaen, van zyn brood le hebben gestolen en dal zyner familie. Hel geldt bier geene polilieke persoonaedje die men, zonder omzigt, kan ver- plaetsen by middel eeuer door de wel tocgelalene meer derheid, by welke de geldelyke belangen dier persoouen niets ol maer weinig le lyden hebben; maer hier is hei een arme kunsteuaer die, door zyn lalenl als muziekaal zyn huisgezin onderhoudt, en welken gy, uit wraekzuchl, will brengen tol armoede en ellende. Schande zy u! bal hy nogtliaus den moed uiel verlieze; indien hy de middels niet meer bezit om zyne legeukanters le doen dansen in hunne wederzydsche lokalen, hy zal ten minste den troost hebben van ze le doen huppelen op de openbare plaelsen, alwaer de Tjeefkeus hel muziek zullen speleif. Allo, paillasses 1 myue goede vrienden maekt uwe kruissprongeu gereed legen de aensiaende kiezingeu. L. De genegenheid ion de liberalen voor het onderwy». Meermaels hebben wy getoond dat de liberalen toen zy verlichting en onderwys vragen, niets anders verlangen dan een ongodsdienstig of een onverschillig onderwys. Daer hebben wy by voorbeeld de in te riglen scholen voor vol wassenen hierdoor wil menden doodsklop toebrengen aen liet godsdienstig onderwys, onder hel besluer vau priesters in de zondagscholen gegeven. In een dorp omstreeks Dixmude bestaet cralzooeen beer die daer onlangs op eene lamelyk bedrieglyke wyze in den gemeente-raed geslopen is. Dal die persoon daer gekomen ;s om bet onderwys le doen bloeijen, zou blyken uil bel volgende. In die gemeente bestaet er eene zondagschool door eenen ievervollen onderpastoor hestuerd. Alle moge- lyke pogingen worden aengewend om aen de leerzuchtige kinderen de noodigste kennissen, waeronder hoofdzakelyk de Chrislelyke leering in le storten. Welnu, de lande- lyke raedsheer welken wy bedoelen, declameert legen dal voortreffelyk werk en zou zich zelfs de vryheid geven den eerweerdeti bestuerder te mispryzeu. Wy geven dien raedsheer van hel dorpden raed, als hy waerlyk 'als vriend der beschaving wil döorgaen, wal beter op te pas sen opdat men hem piel zegge ’l Is maer een flauw ver sland die de poogingen misprysl welke men lol beschaving en onderwys vau bel volk inspant. Z j.njfj I heeft; misschien ook door de schaerschheid van woon huizen, die hier bestaet, en om zich op eene betamelyke manier te kunnen verschuilen. Wy zien hier nooit of zelden van die trislige opschriften, uitgehangen boven de huizen, met de woorden Huis te koapen of te huren terstond, hetgeen op eene groole schoei wordt gepleegd in de groole steden; wanl alhier, gemeeolyk, zyn die buizen nauwelyks opgemaekt, of de pachters verlangen reeds om dezelve le gacn bewonen, en ik daeg hel IVeck- blad uit hel legenstrydige va» myne gezegden le bewyzen. Ik zal nog meer zeggen, want alle hout is bier timmerhout wanneer er kwestie is van bouwen, en de schreeuwendsle ongelykhedeu zyn geene de minste brnderpael. Zien wy niet de grilligste en aenstoolclykste veranderingen phels hebben? Hier is hel eene waschkeukeo die men verandert in eene teekenscbooldaer is het eene kloef kappery her schapen ineen leerwerkhuis; verder een hooizolder, in pachte gehouden, om er eene boekdrukkery in le'rig len en eindelyk een duiven- of konynenbok om le dienen voor lynwaed-fabriek (a). Tol de oude paters-en nonm-nkerken, overgebleven der fransche revolutie loe, gevoelen onbermhertiglyk de alvernteleude hamerslagen der timmerlieden en metsenaers, om veranderd le worden in fraeije en gerievige woningen. Indien al deze daedzaken geenen aengroeijenden voorspoed beslatigen, ik versla my aen de wereld niet meer. Voor wat de oude wyfs helreft die, gelukkiglyk, ons zullen byblyven, naer hel Weekblad ons verzekert, wy vleijen ons dal onze bevallige redakleur van het Weekblad haer niet zal verlaten hy is bun troetelkind; want ’lis vooral in zyne wekelyksche polemiek dat hy hunne gevoelens bet nauwkeurigst oitdruki, alwaer hy zoo wei hunne tael spreekt. Ook is hel onder deze belangryke klas des voorheen schoonen geslachts, dal hy zyne profytigste abonnementen lelt, en ten anderen Quand on est si bien ensemble, Pourqoui done? pourqoui done se quilter? (Béranger). L. hel byzonderste gedacht hebl. Een btiwe- i lyk is niet alleen de vereemgmg der goederen, der fortuin, 1 -namen, maer bovenal de ineeiismelling der zielen i hier builen is er geengelukin den huwelykeo stael. Maer gy volgt den strdom men moei getrouwd zyn kost wat de meid heeft doen antwoorden dat men niet meer opende. Weinig tyds daerna is de kapellaen Geussens blootshoofd by den pastoor aengeloopen gekomen, om zich aen de mis handelingen der betigten te outlrekken, was hy zyn huis moeten outvlugten. Des avonds zyn kwaedwillige menschen de psstory komen bestormen en hebben tnelsteeneu door de vensters geworpen. De getuige heeft een pistoolschot in de lucht doen lossen om de ruststoorders te verschrikken. Daer het zeer donker was heeft de getuige niemand kunnen herkennen. Denzelfden avond is men hem komen roepen om een pas geboren kind te komen doopen. De pas toor gevraagd hebbende om het doopsel tol ’s anderdaegs uit te stellen, heeft men hem geantwoord, dal doktoor Bielen verklaerd had, dat het geval zeer dringend wasen dat de plegligheid denzelfden avond moest plaets hebben. De getuige zich niet in veiligheid denkende, heeft bel doopsel in de pastory loegediend. Hy bevond het kind zeer welvarend. Ondervraegd, bevestigt M. Naes dat hy nooil noch regisiteeks noch onregtstreeks, van de gemeente-kieziugeu op den predikstoel gesproken heeft. Eer ik voortga moet ik u zeggen, dal uw gedrag van 50 October zeer lackbaer en schandalig geweest is. Door uwe handelwys hebt gy u digt by de korrektionnele reglbank geplaetst, waer gy zekerlyk voor boon aen de goede zeden zoudt lol de gevangenis veroordeeld geweest zyn. Indien ik u de gevangenisstraf niet toepas, is hel enkelyk omdat gy aen eene hoogesciiool des lands toebehoorl en dal deze straf voor altyd uwe loopbaen zou kunnen vernietigen. Ook durf ik hoopeu, dal gy de reden die de Iribunael be wegen, om loegevend wegens u le zyn, zult waerdecren en dal gy in het vervolg met bel beteugelend gcregl niets ge meens meer zult hebben. Een wapenstilstand die niet te betrouwen is. zoo zeer afgezonden) gelyk men bel gewoonlyk gelooft; men bidt er voor zich zelveu en voor anderen. Maer, zeggen de menschen in de wereld, er wordt le veel ge beden Kan men le veel bidden? bel is de zucht onzer ziel die hemelwaertsslygten hel leven hnell in den school van God hel is de uitdrukking der dankbaerheid en liefde voor dengene die alleen groot, goed en waerachtig is. Wat is er noodzakelyker cn aengenamer da» dengene le bidden aen wien wy alles verschuldigd zyn, zonder wien wy niets vermogen,aen wien wy onophoudelyk genaden en vergiüenis te vragen hebben Men bid uiel meer in de wereld men is le hooveerdig geworden; men vergeel den Heer zynen God vau dag tut dag ineer en meer! .Maer hoe weiniger men in de wereld bidt, hoe meer men in de kloosters moet bidden. De weteld weel niet wat by aen die arme kloos- Easterl, lantert maer; er iel» vau overblyven. In weerwil van al de lasteringen welke ons waerheid- lievende Weekblad hlyfl uitkramen over den stoifelykcn e» zedelykeu loesland onzer stad, blyven wy, spy Is zyne smaedwoorden, vooruitstappen op den weg van eenen gevoeligeu voorspoed en van welzyn, lot hiertoe onbe kend, en die niet zal ophouden le vermeerderen onder de bezorgdheid onzer wyze bestuerders. Een bewys van hetgeen ik zeg. en ‘l welk alle onparlydige opmerker kan zien door zyn eigen, ’l is dal nooit, op geen lydstip vóór de drie iaetsle Jarett, er een zoo groot getal huize» ge bouwd en herbouwd zyn geweest in onze stad. Er zyn bytia geene straten noch straetjes meer waer men er niét vele ol weinig aentreft. De lust om le bouwen heeft zieh lot by onze nederige bmgerklas voorlgezet, e», uiellegen- slaende hel gure en weinig vuordeeltge jaergelyde, wordt het werk zonder ophouden voorlgezet. ’T is als een hand schoen geworpen aen de honende woorden van ons schaeniteloos Weekblad, ’l welk uiel aerzclt te voorspellen dat er welhaest in Dixmude niets anders meer zal over blyven als stadhuismanneo eu oude wyfs. Hel zyn zyne eigene woorden, dal velen onzer beste werklieden elders hel werk gaen zoeken dal hun hier ontbreekt; iels dal geheel et: gansch valsel) is. Deze bovengemelde daedzaken zyn eene schil lerende logenstrafliiig der ikzuchtige en kwaedwillige gezegden van bel Weekblad. Indien, by uitneming, een klein getal onzer middelmatige werklieden liunue geboorle-slad verlaten, ’l is eerder uit goesting om op avonturen le gaen, of om zich le volmaken in hunnen stiel; iels dal plaets heeft gehad vau in onheugelyke lyden en dal overal plaets I J 'tfi anders van le zeggen maer wat komt er dit op aen, zegt gy, omdat het byzonderste daer is! O! indien ik u bier naer uw schryven poels weder poets wilde spelen en tl uit lachen gelyk gy met my in 'l begin vau uwen brief doel, wat zoude my dal gemakkelyk zyn Zoo dan, gy gaet aen de ondervinding, en misschien ten uwen koste, vragen met welken mensch gy voor het gansehe leven uw lot moet verbinden. Volgens hy godsdienstig, geleerd, goed en edel vau aerd is of niet, gaet gy een a.-ngenaem en gemak kelyk leven hebben of wel eene alledaegsche worsteling, een grilligen meester en dwingeland in plaets van eenen dierbaren vriend en leedereti bruidegom. My dunkt, of schoon die echtverbintenis vele voordeeleo opleverl, dat gy geenszins aen lerlingeo, aen die arme kloosterzusters verschuldigd is die i t|er hy hael eu veracht en die buu best doen om uen arm van eenen vergramden God le ontwapenen.... Uy zullen voor 1 elkandeten bidden, weerde vriendin; en onze gebeden goslhet huwelyk is volstrek! noodzakeiyk voor eene zullen van wederzyde ten hemel klimmen. Ik moet ophou- i vrouw niets schynt ongelukkiger aen eene klas van men den, gy zoudt kunnen denken dal ik u wil overhalen om schen voor meisjes dan jonge dochter te blyven Laten wy met my uaer hel klooster le gaen.... quj pjjden dal zee, wind en gety voor uw huwelyks huikje a Ik kootn lot het tweede kapittel van uwen kleinen moge gunstig wezenIk wil er niets meer byvoegen, brief. Gy gaet trouwen met eenen jongen mensch, die "eerde vriendin, omdat uw huwelyk nagenoeg beslist utooi, ryk eu welgemanierd is, en gy weel my er uiel» schynt te zyn. Ik vrees u reeds le veel gezegd le hebben. 1

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2