I Twintigste jaer. 15 December 1866. N° 50. zekering Dixmude, Donderdag, uel, Politiek Dagboek. Ui 1UISGEZINS. ude, heeft dat er by Bougies de aenvraeg en welke in lorden door eente wiens 75 fr.ten >an 400 lol de Directie ;en vóór de zich te be* 1EBAERT, 'VERVANGING ■®ÜT en Cl. gevolge den iO. inde DINGSDAG. In Engeland begint men zich zeer ernstig te bekommeren met de kwestie van den Oosten. De opstand van Candia, veeleer dan onderdrukt le zyn, strekt zich op eene groote schael uit, en men weel dat Rusland en de Vereenigde- Staten van Amerika dien opstand zeer te mede zyn. Uit die goede verstandhouding tusschen Rusland en Amerika, welke wel gemakkelyk op een ver bond zoude kunnen uilkomen, ziel Engeland niets goeds te gemoet, en inderdaed, hel ware niet onmogelyk dat, binnen eeu paer jaren, een kollos- sale slryd ontstonde tusschen het westen en hel oosten van Europa, het oosten ondersteund door de Vereenigde Stalen van Amerika. 180 00 187 15 195 50 202 50 208 00 215 75 219 80 225 55 232 80 241 45 249 50 259 20 270 00 282 10 294 00 506 - 518 - 530 - 542 560 590 - 420 - geslacht is, i. en Thüdt' ZONDAG. Te Romen is het een onophou dend heen en weêrgaen van fransche soldaten, die voor hun eindelyk vertrek uit de Eeuwige stad hunne kennissen en vrienden een laetste vaerwel willen wenschen. Men rekent dal vóor zondag aen- slaende, Romen ten vollen ontruimd zal zyu van fransche troepen. Ondetiusschen blyft Z. H. voort de teederste blyken var. genegenheid en liefde ontvangen van wegens zyne onderdanen van Romen. Gisteren, zalerdag, weêrkeerende van de opening der Novene van de Onbevlekte Ontvangenis, stond eene haeg van Romeinen langs beide zyden van den weg dien hy doortrekken moest om naer het pauzelyk paleis te gaen, en Lel luidruchtigste ge- roep van Leve Pius IX! Leve onze Paus en Koning! liet zich op gansch zynen doortogt hooren. Ziedaer hoe de Romeinen Pius IX halen! Ofschoon het tegengesproken wordt dal Pruisen aen den Paus eene schuilplaets in zyne Stalen zoude hebben aengeboden, ingeval Z. H. Romen moest verlaten, blyft het niettemin waer dat dit prolestantsch goevernement den Paus de verzeke ring heeft gegeven van zyne goede gesteltenis voor hel Opperhoofd der H. Kerk. Welhaest zal hel keizerryk van Mexiko, zoo als Romen, geheel aen zyne eigene krachten over gelaten zyn; Frankryk verhaest zich om er zyne troepen zoo spoedig mogelyk uit le trekkenwat de oostenryksche troepen betreft, deze verlaten iosgelyks Mexiko, doch gelukkiglyk ooder de be scherming van Franki yk. Maer onder wiens be scherming zullen onze belgische jongens den overzeeschen moordkuil verlaten? Is keizer Maximiliaen ingescheept voor Europa, of is hy niel ingescheepl? Dit is en blyft nog altyd een raedsel, dat op verschillende wyzen wordt opgeiosl. WOENSDAG. De dagbladen bevatten heden geen byzonder politiek nieuws. Alleenlyk deelt eene depeche uit Florencie de geheele toespraek mede die Z. H. beeft gerigt tol de officieren van het 85' fransch linieregiment, en waervan wy hooger eene verkorting geven. In deze allocutie zullen de volgende woonden van Z. II. op de ware kalholyken eenen byzon- deren indruk maken Ik wensch dat het vaendel in Frankryk ont- vangen worde, gelyk het vertrokken isnoglans twyfel ik eraen. Men moet zich geene bersen- schim maken de revolutie zal welhaest aen de poorten van Romen komen. Men zegt dal Italië gemaekl is; neen, en indien hel bestaet gelyk het is, komt dit om dal het klein stukje gronds be- stael waerop ik ben. Wanneer dit stukje niet meer zal beslaen, zal de revolulionnaire vlag in deze hoofdslad wapperen. MAENDAG. De Keizer van Oostenryk heeft alle vervolging doen ophouden welke door zyn Ministerie was ingerigl geweest legen de generaels Benedeck, Henickstein en Krismanics, generaels die, men weel, iu den laelsten oorlog legen Pruisen zoo ongelukkiglyk den groolen veldslag hebben verloren. Aleer Romeo le verlaten, hebben de officieren van hel 85‘ regiment fransche troepen een vaer- welsafscheid genomen van Z. H., welk afscheid het eerbiedweerdige opperhoofd der H. Kerk diep heeft ontroerd. Geliefde kinderen, zegde hun de grootmoedige Pius IX, gy gael in Frankryk terug keeren om aen het bevel uws oversten le gehoorzamen; gy doet wel, T is uw pligl; ik ook zal mynen pligl doen, herhael het goed aen uwe familien, ik ook zal mynen pligl doen; gy lael my alleen met de Dit ware de verschrikkelykste.stryd dien men io Europa zou gezien hebben; het ware een slryd op leven of dood tusschen Frankryk, Engeland, Duits land, Italië, Spanje, Portugael, Belgie, Holland, Oostenryk, van den eenen kant, tegen de ooster- mogendheden waeronder misschien Pruisen, Zweden en Denemarken, en voorzeker Grieken land, Egypten, Turkyen, Ruslaud en de Veree- nigde-Staten van Amerika. Rusland en Pruisen beginnen twist te zoeken tegen Oostenryk, de eerste om hetgeen in Gallicië gebeurt, de andere, omdat de Keizer van Oosten ryk den verbannenen Koning van Hanoveren in zyn ryk gedoogt. Van eenen anderen kant begint Duitschland zich al openllyker en sterker tegen Pruisen te verklaren. Revolutie, die zich hier gevestigd heeft, maer ik bevind my in de handen der Voorzienigheid, die my niet verlaten zal. Vaerwel! Deze woorden rukten de tranen uit de oogen van vele aenwezigen. Te Romen zyn er reeds een groot getal koning- moorders aengekomen. Over eenige dagen be vonden zich in de pauzelyke hoofdstad van 8 lot 900 garibaldianen, 1500 mazzinianen, 2000 radikalen, 5 tol 4000 uitgewekene napo- litanen en sicilianen, die van het revolulion naire midden-komileit bel bevel hadden gekregen van zich gereed te houden tegen den dag op welken de franschen volkomenllyk Romen zullen verlaten hebben; doch gelukkiglyk heeft de pauze lyke politie in tyds kennis van dit misdadig ontwerp gekregen. Maer zullen de revolulion- nairen daerom den moed laten vallen? Neen, dat zyn ze immers niet gewoonniets kan die zende lingen der hel bewegen om hunne beoze ont werpen te laten varen. Middelerwyl worden alle middelen in het werk gesteld om de fransch-italiaensche konventie te doen mislukken. De revolutie stookt de municipale overheid aen van de groote steden van Italië, die elk op hare beurt bel verlangen uitdrukt om de hoofdslad te worden van het nieuwe koningryk; in allen gevalle willen zy niet langer Florentie als hoofdslad van Italië zien; en zoo zal men welhaest hooreu, dat ook de Romeinen zullen willen dat Romen de hoofdslad worde van halte; en voor welke stad, denkt gy, dat hel goevernement van Victor-Emmanuël hel meest genegenheid zal loo- nen? Hel zal niet zyn voor Napels, noch voor Bologne, noch voor Turyn, maer T zal voor Romen zyn Ziedaer eene der duizende middelen die de revolutie begint in ’t werk te stellen om de kon- ventie le vernietigen. Oostenryk rigt tegenwoordig zyn leger op zul- ken voel in, dal bel in tyd van vrede 850,000 man onder de wapens zal hebben; in tyd van oorlog denkt bet ’t dubbel van dit getal op voet te kunnen brengen. Dal belooft niet vooT de toekomst. i©o« z. Plus ix t Heden openen wy voor de derde mael eene inschryvingslysl voor Z. H. hel opperhoofd der katholyke Kerk. Hel goede onthael dat in de twee verledene jaren dit werk heeft bekomen by de goede en god vruchtige kalholyken van stad en den builen; bet dringend verzoek dat ons van alle kanten wordt gedaen; hel gevoel en de overtuiging die de ware kalholyken hebben van de gevaren die de Kerk op dezen oogenblik doorslaet, en de nog groolere gevaren die haer in eene nabyzyode toekomst be dreigen, dit alles wettigt voorzeker den oproep dien wy aen de milddadigheid der geloovigen doen. Het einde van dit jaer is het tydslip op welk de wanden van Kerk ep Paus hunne misdadige ver langens hopen verwezenlykl te zien woiden; hunne vreugde hierover geven zy luidop le kennen. Nog eenige maenden, roepen ze uil, en ons programma zal zyne volle uitvoering bekomen hebben; Pius IX zal den weg iogeslagen zyn van den Koning van Napels en Sicilië, van den hertog van Toskanen en s- 1 MTMIW I FEUILLETON VAN T BOTERKUIPJE. I is. t ITE1T. en van alle crde publiek ne orders le uo voor de eden. BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgemlykstraet, N- 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 ceniinien. "'elke Zie 20 19 18 17 16 15 14 15 12 II 10 9 8 7 6 5 4 2 1 1 1 20 20 er- en Bier- zer (verlof), rborgd voor ekot, alsook in. boogie; Raep en eem Cheyns. ■etsten trant 11 wal lyoen 120 00 156 00 INSCHRYVINGS-PRYS. Builen stad, <5 franks. Met Suppl. 8 Hel Boterküipje verschynt den Donderdag in geheel bl.nl (U den Zondag in half blaJ. In 1833 zeilde een schip, onder fransche vlag, naer de Socieleils-eilanden. De grootste kalmte, de diepste slil- ZBJgciidheid heerschten aen boord. Oflieiers, malroozen, reizigers, allen ondergingen den invloeit eetier hnilen- gettooue hitte; allen zwegen. De malroozen, die niel aen het werk waren, hadden zich in de schaduwe van eenige zeilen op hel dek uilgestrekl. Twee priesters, die aen den eeuen kant zalen, hadden een boek ui de. hand en schenen ln diepe overdenking le zyn, lerwyl de kapitein mei ae«- daehi hel oog naer eene groep rotsen gevestigd hield, "'«Ike men sedert eeu hall uer in ’l zigl had. eeus, zegde by eensklaps tol zynen luitenant, ter- "ylby hem zyn verrekyker loereikte, men zou zeggen dal er ginds rook is. En uogiaiis zyn die rolseti onbewoond. Inderdaed, zegde de luitenant, na een oogenblik ge- zi<i> le hebbeu, my dunkt ook dal bel rook Ik wil weten wat hel is, hervatte de kapitein. Luite nant, voegde by er by, zei den boot uit, neem zes man mede en ga die rotsen verkennen. De oQieier mackte eene buiging, zonder een woord te spreken, en tien minuien later waren de bevelen van den kapitein uitgevoerd. Vier uren later was de boot weder by het schip terug, en de luitenant deed van zyne verkenning verslag aen zyu overste. Het eiland is bewoond, zegde hy, dat wil zeggen het bovenste gedeelte der rotsen, hetwelk eene vlakte vormt van omtrent zes mylen uitgestrektheid, .byna ongenaek- baer. De inwooners zyn zachlaerdig en vreesachtig. 3y onze aennaderiug hebben zy de vlugt genomen zy dragen geene wapens en spreken eene tael die my onbekend is. kapitein, zegde thans de oudste der beide priesters, op zachten doch ernsiigen toon, ik verzoek u vriendelyk my met myuen gezel aett land le talen slappen. Dit is onmogelyk, antwoordde de kapitein beleefd; het spyt my dat ik uw verlangen niel kan voldoen ik heb stellige orders, ik moet le Taïti zonder slilblyven aenlan- den, en ik heb reeds vier uren verloren die ik, door sneller door te varen, moei tuhalen. werpen, drong de geestelyke aen. U op de kust werpen hervatte de kapitein, wel ik wierp er neg liever mei eigene handen, mynen besten masiop! Deukt gy dat ik geene achting en liefde voor u heb Heb dank, kapitein, antwoordde de priester, lerwyl hy hartelyk de hand van den zeeman drukte. Maer, ging hy voort, heeft de luitenant niel gezegd, dal er menschen op die rotsen woonen? Ja, wilden, en misschien menscheneiers. God geve dat dit zoo niel zy doch in dat geval zou het eene reden le meer voor mynen reisgezel en voor my zyn, om hen tot beschaving en tol hel ware licht des Evangeliums le brengen, zegde de pnesicr glimlachende. Uw gedacht is schoon en edelmoedig, sprak de kapitein, doch my dunkt dal gy uw leven le zeer in gevaer steil. Hy, die over leven en dood gebiedt, hervatte de jongste der beide geesteljken, zal ons beveiligen en beschermen. Maer, hervatte de kapitein, wal zal er van tt gewor den, gy die, zonder hulp eu levensmiddelen, zonder Er is slechts de tyd uoodig om ons op de kusl le wapens zyt? 0 Nov. a- 50 a 29 3- 15 a 17 50 3- 15 a 16 50 >0 a a 15 50 a- a- 0 a- 1 Dec. - a 27 50 75 a 17 25 - a 17 50 50 a 17 75 15 a 9 75

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1