van de hertogin van Parma, dal is hy zal den is, want hel Pausdom is de sluitsteen van het groot weg van hel ballingschap zyn ingeslagenmaetschappelyk gebouw, dal de Samenleving wordt Paus is de vrye bewaernis van bet toekomstige lol es van de zedelyke ew stuilelyke belangen van Europa. In zitting der Kamer van gister, is de disknssie begonnen over hel budjet van justicie. De heer Gerrits, van Antwerpen, heeft eene belangryke redevoering uitgesproken waei in hy de herstelling heelt gevraegd van de regten der Vlamingen, by- zondetlyk by de regtbanken in de vlaemschsprekende provinciën. Eene lamelyk hevige disknssie is op die rede voering gevolgd, aen dewelke hebben deelgenomen MM. Gerrits, Coomans en de Minister van justicie. De zaek is zonder gevolg gebleven. Welnu, aen ons, katholyken, aen ons, kinderen geheeten; dal meer is, hel tydelyk gezag van den van een en hetzelfde Geloof, komt den pligt toe, u kraelildadiglyk en openllyk te prptesteeren tegen dien goddeloozen wensch der Revolutie; aen Ons komlbel toe, den H, Vader spoedig en vryelyk te bewyzen dat, indien er onder de katholyken zoo veel misdadige lieden gevonden worden die hem haten en vervolgen, er van eenen anderen kant ook vele dankbare en getrouwige geloovigen zyn, die zynen naem zegenen en vereeren. Komt dan allen, gy die in Pius IX den Stad houder ziet van Jesus-Christus, gy die hem met een kinderlyk vetlrouwen uwe genegenheid en lelde hebt geschonken, komt, met de goede wen- schen van uw herl, uwen penning nederleggen aen den voet van den pauzelyken troon; dat deze uwe gill de uitdrukking zy van uw levendig geloof, van uwe onderwerping aen het geestelyk gezag, van uwe verkleefdheid aen de regten der II. Kerk. Groote voorbeelden zyn ons reeds gegeven; families van allen rang en staei hebben den H. Vader het offer gedaen van hun bloed wekelyks zien wy hunne kinderen naei Romen irekkeu om er, lep koste van hun leven, de regten van Paus en Kerk te verdedigen. Dil heldhaftig sacrificie kan voorzeker niet elkeen doen, maer eenieder kan penen penning storten om den Vader der kris- tene wereld in zyne noodwendigheden te onder steunen, en hem in slael te stellen zyn legerke ge trouwe zouaven te onderhouden. Die eene almoes geeft, oefent de liefde, en de liefde is een gebed de liefde trekt den zegen over zich van dezen wien hy de almoes doel; nu, die geeft aen den Pays, geeft aen God. Hel is dus de zegening van God die men over zich en zyne fami- lien trekt, wanneer men zynen penning aen den Paus schenkt. Wy hebben gesproken, of beter, wy hebben beantwoord aen hel dringend verzoek dal ons door de vtlenden van liet Pausdom is gedaen geneest, en voegen wy erby, wy hebben volkomen aen het verlangen van ons eigen hert, met het doen van eenen warmen oproep ler ondersteuning en tot Iroost van hel eerbiedweerdig Opperhoofd der H. Kerk. Wy fiebben een eerste bewys onzer gene genheid en liefde gegeven voor de groote zaek van hel Pausdom, door hel scitryven dezer re gelen; geef ook gy nu van uwen kant, geachte lezer, een bewys uwer liefde voor diezelfde gehei ligde zaek, door het slorlen van uwen penning, die gy ten onzen bureele of by eenen der heeren geesleiyken van stad kunt behandigen. Zoo als |jei verleden jaer, zullen wy de namen der gevers met hel beloop hunner gift, mei of zonder kenspreuk, in hel Bolerkuipje afkondigen, onder den titel Nieuwjaergifl voor Z. U. den Paus. Dit Qpschrifl zal gevolgd worden van de volgende woorden. onder den vorm van kenspreuk mede gedeeld, die Z. H. uijspreekl by het geven van zynen zegen aen al wie door het storten van zynen penning, hoe klein ook, den H. Vader een blyk zyner fieldt zal gegeven hebben. Katholyken, Het uer is plegtig en beslissendPius IX heeft gesproken zyne stem heeft aen de krisiene wereld de schrikkelyke onheilen verkondigd óie Europa zullen treffen, byaldien, in dezen laelslen stryd, de revolutie zegeviert; en als ware die voorzegging van den Vader der geloovigen alreeds op hel punt van verwezenlykt te worden, zoo ziel men alle de landen zich wapenen van hoofde tot de voeten, voor den dag op welken het sein tol den schrik- kelyksten oorlog, eenen oorlog tusschen de Revo- lutie en hel Regt, lusschen hel katholycismus en gilde, dat zy allen diep ontroerd waren eu iu de banden de goddeloosheid, in Europa zal gegeven woiden. (Men zie vooraen in ons blad hel politiek nieuws beginnende Dingsdag). Katholyken, Geeft! want onze eigene belangen zyn op het spel; geeft! om te protesleeren legen het mis dadige princiep dat de inslorping wettigt der kleine nationaliteiten; geeft! ten einde wy, Delgen, bevryd mogen worden van alle overweldiging, gelyk van waer ze moge komen, want hetgeen de Paus verdedigt, hetgeen wy u vragen dal ge rpel hem zoudl verdedigen, ’l is het regt der kleine |an- dekens legen hunne overweldigers, ’l is ONZE 0NAFHANKELYKHE1D, welk in hetzelfdeprinciep betrokken is, Katholyken, Geeft! maer geeft als kind der H. Kerk, geeft als een kind dat geeft aen zyne moeder die in lyden ’an De banier. Allerhande üteuwstydingen. Gisreren heeft alhier op hel Stadhuis de verpachting plaels gehad van het straelvageu. Sieur Louts Maes heed de vier seclien in pacble genomen, ten jaerlykscben pachl- pryze van fr. 270. Vóór nu, waren de vier seclien te samco slechts in de tuegeniig franks verpacht. Een sierlyk kloklorentje met klok is alhier op de ruime gebouwen van liet Pensionnat! St.-Louis geplaetst. Een werkman van Woumen, zondag alhier in het gevang gebragl ouder de beschuldiging van de dielm ge pleegd te hebben van 201) fr. ten huize van eenen andere# werkman le Woumen, waervan wy in een vroeger num mer gesproken hebben, is nog deuzellden dag op vrye voelen gesteld geweest. be vetledene week had te Brugge een bloedig gevecht plaels gehad in twee herbergjes, liisschen soldaten en bur gers; gisteren wierd er weerom duur du soldaten duchtig gevochten. De grootste fabriek van Roubaix, deze van M. Motte- Bussut, alsmede de fabriek cr over slaeude, behooreude De maelsehnppy der PSSL’IKEM te Dixmude. Lieve lezer, reist geheel Europa door, en nergens zult gy zoo veel Pruiken, zien pryken dan binnen ons klein stadje van Dixmude de eeuwe van Louis XIV kan er niets aen doen. Leest hel Weekblad van zondag laelsl, en gy zult onder- v mlen dal ik waerheid schryve. Hel artikel St. Barbare - feest enz,., geeft ons die khichte met sluis en schroo, en dat uit bet midden barer gilde Nu, morgen niet. Dier immers wierd hel 51*“ levende lid jubilaris uitgeroepen, de medaliu aengevest eu Je Pruik opgesteld. Ja, lezer een en- derliy jubilarissen zyn er le Dixmude le vinden, in de gilde Nu, morgen niet alléén!! Die nieuwe gildepruik in per soon, maekle zulkdamgeti indruk op de gemoederen van al de aenwezige medebroeders en medezusters dier jubilaris- plakten. 'T eu is daermeé nog niel al. Wanneer dil eeiste looneel was afgespeeld, hebben de vrouwen mogen loleu om pryzen, die waerschynlyk (wat weet ik) bestonden uil Pruikjougskeus, om ze le sparen eu le kweeken, voor hel gewenschle lydslip, op welk hun geliefde wederhelft hel geluk zou hebben van jubilaris le wórdeu eu 's vrouwens prys op hel hoofd temogen zien zetten! Dal Pruike-feesl wierd van langs om leuiigerwant laet in den avond, wanneer iedereen ferme verwarmd wierd le zyn, hebben zy zoo lustig beginnen le dansen en walsen le zwieren, dat byua al de Pruiken veriiestcld waren. Ik vergroot geens zins, want hel Weekblad zegt zelve, dal de dans door al de jubilarissen zelve, met vreugde eu geestdrift ipgeslcld eu de ilanszael lol iael in den nacht met groote kwadrilien eu walsen vervuld wierd. Ja, lezer, ik herhael hel, al de Pruiken waren uil den liaek, eu waler omging onder de muts der medezusters, dal weel ik niel iels wal my spyl baert, is van die gepruikte ouderlingen niel te hebben mogen zien flikkeren dal moest toch geestig zyn. Mel regt dan roept hel Weekblad in zyne ontgeesling uilBloei dan voort, oude maclschappy Als hel daer die 51 jubilarissen, die 51 oude Pruiken, van alle kleuren, voor zich ziel slaeu, om le bloeijen 1* voor liuuueii eigen roem eu 2* voor die van huuueu marmeren voetzuilMoet Daervoor zal de Voorzienigheid zorgen, zegde de oudste priester. Wil onze wapens betreft, deze bestaen hierin, zoo ging hy voort, lerwyl hy een kruisbeeld van onder zyne kleederen te voorschyu haëldi- Uw verlangen geschiede sprak de kapitein, over den moed der geesleiyken zigtbaer verwonderd. En by dit gezegde begaven zich de beide priesters ver heugd naer de kajuit om eeuige bagagie vatt weinig weerde hyeen te doen, lerwyl de kapitein bevel gaf om den boot met gewapende mannen te voorzien. Wanneer de mission- narissen weder op hel dek gekomen waren, vonden zy de ekwipagie onder de wapi ns. Kapitein, zegden zy, gy behandelt ons niet te veel voorkomendheid, wy zyn slechts arme werklieden, die Gy zyt weerdige priesters, heldhaftige wannen, on derbrak hen de kapitein. Ik bemin, acht eu bewonder u. By deze woorden omarmde hy de heide priesters herie- lyk. die spoedig in den boot stapten, om zich aen hel scheepsvolk öiiidèklen'ziid? hët 'en liet geroifddër j deu volgenden dag hunnen weg voort le zeilen. fH'ordl vaortgczel) Benedicat vos Deus el eustodiat corda vestra el inlelligentias veslras. Dal God u zegene, eu uwe herten en verstand beware. hy niet dom endwaeszyn, hy die Dixmude durft ne|..c stellen aen Bovekerke, Caeskerke, Oeren en andere nestjes meer, wanneer men in die oude nnelsehappy Nu, morqf niet, alléén zoo veel geestdrift vindt en waer men nogians byna niet anders dan oude gedienden, jubilarissen eu Pruikdragers ontdekt. 'T is ook waer, dat men in Nu, mor. gen niet, geen enkel lid zou willen activeerden, vooraleer hel zyn exaem gedaen hebbe wegens zyne politieke optnj en dat hel belove, voor gansch den Perrukenraed, van zjC| nooit te zullen talen verleiden door hel bywooneu van andere maeischappycji, door de Perrukeu gedoemd. |n enaetschappy immers, moei men zich afhouden vau a||B administratie of andere hoofdbrekingen, die niets dienen dan om hel versland le verbyslereu, bel hoofd te dWB draeijen en in nesten te komen. Men moet in Nu, morqen niet op zyne renten gaen leven; zander gerucht, iD|le[ donker spelen en van tyd tol tyd den marmeren voeiZllji gaen kussen. Dit is hel middel om Nu, mórgen niel tezyn- hel middel om lange le leven jubilaris te worden; niet'i|» medalie le slaeu, eene schoone Pcrruke le dragen; Ul(. de medezusters in uwen ouden dag te tcalszunern de eeuwe van Louis XIV, in Dixmude, le ovcrirefleu eu’vaa de grootste gevaren bevryd te zyn want Si Absalon perruque avail eu, A l’arbre, il n'aurait pas pendu. Dat is politiek!.... Onder den titel Wal mag er dan gebeurd :yn zoekt bel Weekblad zynen vriend van Dixmude-kermis II., byliet publiek te verschoonen over de schandalige daed die i»y te Ttmucoul heelt gepleegd, en dit wel met van die zaek eene politieke kwestie le maken, en ons Ie beschuldigen eeoe eerlyke familie schaemleioos door den modder getrokken le hebben. Welnu, ziedaer wéér de eerlyke takliek van het blad, dat wekelyks met niets anders dan met leugens en laster is opgevuld. Het artikel waeraen de konfrater allusie maekt, en waeria hy zegt dut eene «eerlyke familie» op eene schaemleloou wyze door den modder is getrokken, is een artikel waerva.i niets anders kwestie is dan van eeuige edele daden waeraen de genoemde Alfous Dagheldere, byzoudere le Thourout, zich in onze stad tjdens de helste Dixmude-kermisfeesi heeft pligtig gemaekt, daden voor dewelke wy in volle regt tegen hem eeneaenklagt konden indienen by den Prokureur des Konings. Doch dit deden wy alsdan niet, wy noemden hem zelfs niel volop met zynen tnaetn, juist uit achting voor zm familie, en om dal de kerel ons veel te verach- lelyk voorkwam. En wat nu de politiek betreft die het Weekblad in de zaek ziel, wy vragen ueens Daer komt een zedelooze snotneus, die kennis noch versland heeft, veracht van al wal eerlyk en treffelyk is, en die daeretiboven vreemdeling is, u, vreed zame burger, is uwe eigene stab, bloediglyk honenhy komt u. als een andere De Meslrieau, op al uwe slappen vervolgen; in uwe gewone estamiuet wacht hy u des avonds aen de deur af, om u by gelegenheid der duisternis verraderlyk op hel lyl te vallen; hy loopt de velschillende liberale estaminets af, met eene oude cigaerdoos onder den arm, waerop hy mei kryl een voor u beleedigend opschrift heeft geschreven hy maekt zich in volle markt phglig aen eenen aki van grove onzedelykheid, by welk zicht de minst scrupuleuze menschen uitroepen Daervoor moet ge schaemtelooze kerel zyn! Moest de Kommissaris hier aen- wezig zyn, hy ginge dadelyk den bak in!.,.. Eu ge demm- ceerl nog zoo’u kerel hy hel gcregl niet.... maer ge bepaell u met hem iu uw dagblad eenen duchligen zweepslag met de pen te geven, en dan handelt gy uit politiek!.... Ilewel, Weekblad, 't is voor zulke politiek dat uw gun steling binnen kort voor hel gereglshef le Brugge zal le verantwoorden hebben. Wy wilden nu zien dat de konfrater zondag nogmauls de verdediging vau zyn gunsteling tegen ons opname. hebben moed, die mannen Zeg eens, wie van ons zou met een boek, en een kruisbeeld een schip durven aeuklauipeu? Ik nietik nielriepen drie of vier matroozen te gelyk uil. En hoe er de jongste vastberaden nilzag, voegde er een andere by. En hebt gy de lidieekenen van den oudsten wel be zien? vroeg een derde. O, die beeft in vroegere missiën veel doar de wilden geledeu, sprak eep vierde; ik heb hel bem aenden kapi tein booreu vertellen. Gedurende die woordenwisseling was de boot met snel heid vertrokken. Na verloop van twee uren was de oQicier, die over deuzelveu het bevel voelde, aen boord vau hel schip terug en verhaelde aen den kapitein dat hy de twee missiouuarissen halfweg der bewoonde vlakte bad gelaten, «.v.-eu ue. *a«r»y «len nacht waerschynlyk in eene rotshblle zouden treffend afscheid le onttrekken. De kapitein en hel overige overbreugeii en nieuwe krachten in hel gebed eu oen s.aep ....ia.... .iiJ.iii il-i.i liiirmort umii vnrit'f tr» 7a>lla»ii Dommel begroette het vertrek der nederige priesters. Gy kunt er van zeggen wat gy wilt, zegde een oude matroos, zie dal zyn priesters die er niet ineé lagchen. Zy

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2