Twintigste jaer. 16 December 1866. .1 SO. R Dixrpude, Zondag, Politiek Dagboek. koopen on» staen met 51 tegen55 stemmen en 2 onthoudingen. ZONDHEID. Ga. heen met mynen zegen en myn vaderlyk I I iV Uoonrede voor de opening der Kamers zal uit spreken, zal de Paus eene allocutie in het Konsis- lorie doen. Morgen zullen wy den tekst verwachten dezer allocutie, die zeker heel belangryke openbaringen zal bevatten. voor de OPEN PC. ers en otn lerbeig het n betaling, >NV1LLE, voort. Donderdag wierd in de Kamer de diskussie over hel budjel van juslicie voortgezet. Er wierd gehandeld over de hervorming van het militaire strafwetboekover de afschaffing der jaerwedde van den beul; over eene gevraegde ver meerdering van 40,000 franks voor hel drukken der Annales parlementaires. Na eenige opmerkingen van de heeren Coomans en d'llane de Steenhuyse, is voornoemde vermeer dering, door hel goeveinemeni gevraegd, toege- de intentie der geefster; ze wil alleen een onderwys aenmoedigen dal door religieuzen gegeven wordt; en ingeval hel goevernemenl in dit haer verlangen niet wil toestemmen, dan wil zy dal hare jonsl diene tot vertroosting van den Armen en tol la- venis harer ziele. En wat doel minister Bara? Hy slael de jonsl der godvruchtige geefster aen, en stelt ze in handen van het gemeenle-bestuer van Familleureux, om bestemd le worden tol aenmoe- diging van het officieel gemeente-onderwys, opgrond dat het goevernemenl geen ander onderwys erkent dan hel onderwys dal regtslreeks of onreglslreeks aen zyne zorgen toevertrouwd Op deze wyze miskent minister Bara twee mael den wil der geefster.... Hierover ondervraegd door den heer Delcour, heeft hy geantwoord dal het goevernemenl voorlaen in deze zaken opgeene andere wyze meer le werk zal gaen. Ziedaer hoe ons liberaler goevernemenl den oorlog voerl legen hel godsdienstige onderwys, ol beier het onderwys door religieuzen bestuerd, welk hel wil vernietigen! In zitting der Kamer van gister, is het budjet van juslicie, beloopende tol 15,473,708 fr.,J met 51 tegen 27 stemmen aengenomen geweest. By gelegenheid dezer stemming, zegde de heer Kervyn de Lettenhove hel budjet van justicie niet te stemmen, en dit wel omdaljsederl eenige jaren, de hateiykste en onregtveerdigsle wetten telkens van het ministerie van juslicie zyn uilgegaen. De wet op de Studiebeurzen, de verbreking der testamenten wanneer het de Kei k of den gods dienst betreft, en de menigvuldige tergende maet- regelen die genomen zyn in zake van fondatien en giften, dit alles heeft zynen oorsprong ge vonden in het ministerie van justicie. En daerom zou M. Kervyn de Lettenhove het budjet van justicie niet stemmen. Deze verklaring, hoe redelyk en gegrond ook, heeft minister Bara van kolerie uit zyne schoenen doen springen. Wat! riep de woelige vervolger onzer godsdienstige vryheden uit, gy durft bewee- ren dat de wet op de Studiebeurzen, de wet op de kiisielyke liefdadigheid, wetten die door de meer derheid der Kamer zyn gestemd geweest, de bron der liefdadigheid onder de kalholyken zullen doen t.it Iroogen? Dil iseeneschaemlelooze onwaerheid! Wy zouden zeggen ’l is eene nog veel schaemte- loozer beweering die gy doet, minister Bara, met zoo opentlyk (e durven verklaren dat hetgeen gy by overtuiging tegen de katbolyken doet, tn voor- deele der kalholyken moet strekken. Die zaek had geene verdere gevolgen. TITEL VI. Openbaar Onderwijs. Lager Onderwijs. Het Stadsbestuur, aan de laureaten van den prijskamp van 1865 een openbaar bewijs van te vredenheid willende geven, heeft op 15 October laatst ten Stadhuize die leerlingen plechliglijk elk een boekwerk als belooning overhandigd, en te dier gelegenheid wierd er insgelijks aan hunnen onderwijzer, den heer Reynaerl, van wegens de Regeeiing een prachtig boek ten geschenke aange boden, als hulde-bewijs over den ijver dien hij aan den dag legt en die blijkbaar uitschijnt door drie opvolgende prijskampen in welke zijne leer lingen al de prijzen behaalden. Dit feest heeft den voordeeligsten invloed gehad op de school en op de wet kende huisgezinnen. In 1865-1866 zijn er 144 leerlingen inge schreven geweest om de lessen der Gemeente school te volgen; 29 hebben dezelve in den loop des jaars verlaten; onder anderen zijn er meer dan de helft die nauwelijks 12 jaar oud zijn. Hel ware le wenschee dat de inrichting van het onderriebt voor volwassenen, hetwelk door een onlangs vetscheneu koninklijk besluit geregeld wordt in onze stad, welhaast tot stand kwame, en dal onze jongelingen, de voordeelen van een uiigebieid onderwijs beseffende, die gelegenheid le baat namen om alzoo de noodlottige gevolgen van het vroegtijdig schoolverlaten te verhelpen. De toestand van de Lagere school is zeer voldoende. De leerlingen volgen er regelmatig de lessen. De leergang voor fransche laai in onze Gemeenle-school is gevolgd geweest door 14 leer lingen. Jammer dal de schikking der scboolzalen een beletsel zijn aan de bijvoeging van oenen Een konitiklyk besluit benoemt den luitenant- generael baron Goethals, ’s Konings aide-de-camp, lol Minister van Oorlog. ZATERDAG.In Oostenryk is de regel, dat iedereen soldaet moei zyn, in, princiep aenge nomen. Europa zal dus ACHT miljoen man onder de wapens lellen ’T is de kortste weg om tol de barbaerschheid terug le keeren. Ten lyde van Attila war en er juist zoo veel oorlogsmannen, en byna zooveel ten tyde der Kruisvaerlen. In sommige landstreken van Azia is men nog meer in progres in Dahomey, onder andere, zyn hel de manskerels alleen niet die ten oorlog op- Irekken, de vrouwlién ook bemoeijen er zich mede. Patiëntie, wy gaen goed vooruit Ondertusschen heeft Z. II. de Paus de vroeger aeogekondigde brieven doen verzenden, waeiin al de Bisschoppen der Krislenheid worden uitge- noodigd om den 29" juny 1867, le Romen, den IBOt?" verjaerdag le komen vieren der marteldood van den Apostel Petrus, eersten Paus van Romen. De fransche ambassadeur, M. de Sarliges, is voor Romen ingescheepl. Een tweede amerikaensch vaertuig is te Civita- Vecchia aeogekomen. Terzelfder lyde als koning Victor-Emmanuel de In zitting der Kamer van woensdag, heeft de heer Delcour eene belangrykekwestie opgeworpen; hel is deze betrekkelyk hel testament gemaekt door mej. Favier, grondeigenares te Familleureux. Wy hebben vroeger onze lezers reeds met die zaek bekend gemaekt. Herhalen wy aogtans in kort waervan er kwestie is. De helft van hare goederen schenkt mejufler Favier aen de Kerkfabriek van hare gemeente, onder zekere voorwaerden die in haer testament bekend zyn, onder andere van eenige missen te doen lezen tot lavenis harer ziel, le voorzien in het onderhoud van deze en gene voorwerpen der kerk, en zoo voorts. Het is de Kerkfabriek van Familleureux toege- slaen deze gift le aenveerden. De andere helft van hare goederen schenkt mejuff. Favier aen hel Bureel van Weldadigheid hater gemeente, met last van een gedeelte harer gift, welk gedeelte zy bepaelt, te verbruiken lot het onderhoud der zusters-religieuzen, gelast met hel ondetwys der arme kinderen harer gemeente. Hewel, T is deze laelste schikking van hei tes tament vao mej. Favier, die het goevernemenl wei gert le aenveerden. Maer, alsof de godvruchtige geefster deze wei gering had voorzien, bespreekie ze de volgende conditie in haer testament Ingeval hel geene religieuzen waren die met hel onderwys der armen in myne gemeente wierden gelast, alsdan bepael ik dat de helft dezer jonst aen de Kerk- fabriek, en de andere helft aen hel Weldadig- heids-bureel zal gegeven worden, aen de Kerk- fabriek om missen le doen lezen, aen hei Wel- dadigheids-bureel om aen den armen uitgedeeld te worden. Hier bestaet dus geen den minsten twyfel nopens Keizer Maximiliaen is voor Europa nog niet ingescheept; hy verblyft voorts te Orizaba, eene stad in Mexiko. Het schynt dat de zaekgelastigden der Ver- eenigde-Stalen van Amerika, naer Vera-Cruz ge zonden om er de zaken van Mexiko le regelen, in Havana zullen verblyven lol dal eindelyk keizer Maximiliaen, na afstand van zyne kroon gedaen te hebben, vooi Europa zal ingescheept zyn. In Denemarken zyn niet alleenlyk naeldgeweeren gekommandeerd voor hel voetvolk, maer ook nog voor het peerdenvolk. Merkelyke veranderingen zullen daerenboven aldaer in het militair stelsel in gevoerd worden. VRYDAG. De ontruiming van Mexiko van alle vreemde troepen, moet tegen de aenslaende maend maert geëindigd zyn. Het projekl van hervorming van het fransch legerstelsel is in ’l licht gekomen. Volgens dat ont werp zal geheel Frankryk uog enkel een soort van veldkamp uitmaken. Het leger zal op een miljoen twee honderd duist man kunnen gebragt worden, zonder de reserve; de soldaten zuilen niet eerder mogen in huwelyk gaen dan na vyf jaren werke- lyken dienst en vier jaren reserve. Alzoo zal het leger in Frankryk op hel dubbel gebragt worden van hetgeen het nu is. In Pruisen zullen de Staten der Noorderkonfe- deralie eene Grondwet krygen, maer daerom zullen ze niettemin onder alle opzigten, zoo besluerlyk als mililairlyk, ooder hel gebied van Pruisen staen. Frankryk heeft thans geen enkel soldaet meer te Romen; nog slechts de Pauzelyke vlag wappert op het fori Sl. Ange. Romen blyfl rustig. By het springen van eene koolmyn te Barmsley (Engeland) hebben 300 menschen hel leven verloren. DONDERDAG. In den tekst der toespraek van Z. H. aen de officieren van het 85e linie- regiment, tekst die hel fransch blad Le Journal des Débats hel eerst heeft afgekondigd, bevinden zich eeitige regelen die het goevernemenl van keizer Napoleon de dagbladen van Frankryk verboden heeft aen hunne lezers mede le deelen. Die regelen de laelste der pauzelyke Allocutie zyn de volgende Ga heen met mynen zegen en myn vaderlyk vaerwel. Indien gy den Keizer der Franschen, uwen Keizer, ziet, zegt hem dat ik voor hem bid. Men zegt dat zyne gezondheid wankelendis; ik bid voor zyne gezondheid. Men zegt dat zyne ziel niet rustig is; ik bid voor zyne ziel. De fransche natie is kristen; haer hoofd ook moei kristen zyn. ’T BOTERKUIPJE 1 BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N» 14. Voor elk atzonderlyk num mer, 12 ceniimen. I 'U. Dal heeft ge- 1 de maeg en zien dikwyls wonderbare de maeg te e vochten en luistering van lerende apo- u dezer won- alle zwakke i alle loevalli- jong of oud, geneesmiddel Het geneest ig zyn. huidziekten, prachtig be werken, hel- n der huid en gd de bodem physicalische aersteld. inedecyn wil dezulke welke Hen. Zelfs in dch heeft ver- deu als eeue iu<ier wanneer rsl en aen de oede gezond- n beroofd is geldheid van d worden by rende Pillen, es bloeds van irde gebragie :n herslelien irlyke kracht erugwerking. faegziekle. aerde bekend zoo wonder- rzelver voor- ge en lever- nden, is geen ly's onschal- ly deze onge- is, de ver- gemakkelyk I en zedelyk oor de Gallen- ig beschouwd r onoplelleud- r gevaerlyk is. >in Holloway's kuil der maeg worden voor etyl, kracht en van duer zyn. smiddel bekend 'oorls, asthma, lyken, ver stap ler zucht, roode n, alle soorten erteerbaerheid, zyde, hemoroi- o, schurf, zeere tweede graed, >enerische aen- an allen aerd. pot gevoegd. r. B-5O cl.. t. Voor den >y B’rofessor DON. INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, G franks. Met Suppl. 8 Het Boterkuipje verscliynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. VEÏtSÏ_,4G over de besturende zaken der stad Dixniude, van 1" October 18G5 tot 30" sep tember 1SGG, gedaan aan den Gemeente-raad, in zitting van 1° October I8GG. Itenoeming van eenen Minister van Oorlog. ESe I&atner.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1