.EN, 17 January 1867. Eea-en-twinligslc jaer. N° 5. DE VOGELEN EN DE LANDBOUW.''’ ;he, end dat hy SAED van n. Door at van een4 ion, Dixmnde, Donderdag, nteetter, Politiek Dagboek, ÊS, 77«-S9f?. seen klein; le, Beerst- TANE, «4 de eer het innen stiel flyven u<l4 el voort. Daer geheel de kristene wereld wedyvert, ja de armste man zelfs zyo penningske bydraegt om den 11. Vader eene nieawjacrsgtft aen te bieden en hierdoor eenigzins de smert van zyn gewond hert te heeleo, zoo denken wy dat het aen onze katho- lyke bevolking van het arrondissement Dixmude, welke nooit achteruit wykl als er kwestie is van Pius IX te oudersteunen, zeer aengenaem zal zyn hun eene edelmoedige en zeldzame dochter voor oogen te stellen, die, tol welzyn van Z. H. Pius IX en tot den zegeprael der H. Kerk, haer leven wilde ten beste geven. Zoo lezen wy in den Rosier de Marie n* 6, regl di, 55 02 ió ès 55 45 55 00 15 rv, slaendè ebruikl by ZONDAG. De opening der Kamers in Frank ryk schyol vaslgesteld ie zyn op 11 february. De groole bekommernis der stadsmannen in Frankryk blyfl ondertusschen de berinrigting van het leger, over welke kwestie er inde Kamers zal beraedslaegd worden. In Candia is de opstand der kristenen thans geheel onderdrukt. Van al de gioole mogendheden van Europa, is Engeland nog het eenige land dat by het goeyer- nernenl van Rusland geprotesteerd heeft tegen de algeheele vernietiging der nationaliteit van Polen, door den keizer van Rusland. den Paus zyn de eenige Staten van Europa waerop de Revolutie gedurig vreest de hand te leggen. In Japonie is de burgeroorlog geëindigd. M. Coomans heelt opgerekend dat, sedert onze historie bestaet, meer dan 8 millioen 500 duizend Belgen op hel slagveld gesneuveld zyn. Onze legerkosten, van 1830 tot nu, beloopen tol de som van twee duizend millioen. Dat maekt eene jaerlyksche kroos van honderd millioen. Hadde men maer 't vierde der legerkosten gedaen en dezelfde belastingen behouden, dan had ons land thans een zuiver inkomen van vyf-en- 7 Koning^ het wrr fa r geringe pre- >gele vrucht^ DINGSDAG. Heden kondigt de fransche Moniteur eenen nieuwen zegeprael aen van bet kalholycismus. In Algerie, alwaer voor weinige jaren hel katholyk geloof byna niet gekend was, zyn thans verscheidene bisdommen ingerigt, waer- van een aertsbisdom te Algiers, en een bisdom te Oran en te Constantine. By keizerlyk dekreet van 9 dezer, is Mgr. Lavigerie aertsbisschop genoemd van Algieis; de priester Gallet bisschop van Oran, en de priester Las Cases bisschop van Constantine. Griekenland heeft 900 vrywilligers ontscheept in Candia; deze vrywilligers zouden den opstand der kristenen tegen Turkye op nieuw ontsteken; mis schien ten dien gevolge is het dat, volgens eene depeche uil Constaniitiopel, Turkye zyuen ambas sadeur uit Griekenlaud’s hoofdstad zal terug roepen. Men meldt insgelyks dat Garibaldi zyn eiland Caprera heeft verlaten, om de Candioten in hunnen opstand tegen Turkye te ondersteunen. Wy zagen liever dat Garibaldi op zyn eiland bleef, want die kerel zal voorzeker de zaek der Candioten be derven. De kwestie van Romen is eene kwestie van tyd, welke volgens de nationale verzuchtingen zal opgelost worden, heeft Victor-Emmanuel geant woord aen de deputatie der Kamer welke gelast was hem het adres aen Ie bieden. Die woorden geven te kennen dat, voor Victor-Emmanuel, Romen eene prooi is die men nog niet zoo ligt mag aeugrypen. Het is wonderlyk De Stalen van MAENDAG. Het schynt dat de italiaensche revolulionnairen den nacht van 5-6 January ver kozen hadden om Romen de hoofdstad van Italië te proklameeren. In dezen nacht, op welken de romeinen feest vieren, wierden in de verscheidene kwartieren van de stad plakschriften uitgehangen, het romeinsche volk tot opstand aenstokende, maer gelukkiglyk wierd de politie in lyds verwittigd en zoo hielden die revolulionnaire betoogingen dadelyk op. zeventig millioen. Daermede zouden wy verlost worden van den dwangsoldatendienst, van de lasten op het bier, op het zout, op de patenten. Wy zouden maer het derde betalen van Frankryk en Pruisen, en wy zouden zes keeren meer vryheid hebben. Dal zou ons eene sterkte geven grooler dan die van tachtig, van twee honderd duizend man achter de vestingen van Antwerpen. Welke is de mogendheid die zou durven peizen op de verovering van een land dat zulk eenen mo- reelen wederstand zou bieden! Het rykske van Hanoveren geeft reeds veel hoofdspanning aen M. de Bismarck, alhoewel geheel deszelfs wet geving maer al te gelyk was aen die van Pruisen. Wy lezen in de dagbladen dat de Gemeente-raed van Chênée (Luik) in zyne zitting, vau 5 dezer, een schitterend bewys van zynliberalismus heeft gegeven. De gemeente bezit eene school van Zuslerkens die, lydens den cholera, de grootste diensten hebben bewezen en dagelyks nog bewyzen door de goede opvoeding die zy, om zoo te zeggen, gratis aen de kinderen van het dorp geven. Welnu de Gemeeole-raed heeft besloten Ten eerste van de Zusters uil haer lokael te zetten en ten tweede van een proces legen de besluerders in te spannen, ten einde zich, hel lokael toe le eigenen om er eene wereldlyke school van te maken. Boe liberael toch! Als men de oranje uitgeperst heeft, zegde Voltaire aen Frits vau Pruisen, dan werpt men de schellen weg.' Zoo denken en doen de liberaters ook. De Zusters hebben jaren lang haer best gedaen; maer ziet! de ziekte is voorby; de moeijelyksle stap voor hel onderwys is gedaen, en nu jaegt men ze weg! Dal is hunne manier van liberael endankbaer te zyn ’T is toch schroomlyk enaeene 1-50 Te samen. FEUILLETON VAN T BOTERKU1PJE. fl h I I gelieve tick te en Agent dtr 1-00 5-00 5-00 1 50 2-00 4-00 >RCE LAINE. Hixtautle. Glaswerk in ir némen. BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N’ 14. Voor elk afzonderlek num mer, 12 centimeu. 7 4S <’9 ’>5 8 15 8 25 8 40 8 47 8 55 9 05 5 40 IS 4 a 6 29 6 30 0 40 6 45 7 Eene edelmoedige dochter. stoers, Kêrk- yk voor het i ander Glas- vöfei of vier- *1 nieuw tan lie slach van 541-89 fr. 10-00 2-50 Veurne. 1880. 09 15 20 -50 I 40 55 i 02 i 10 20 5-00 2-50 1-00 5-00 1-00 150-00 en Koning. Eenige 20-00 standerd is v»n enslraet, n° 2| Hui Decneuvei rjenomen hfetefj pryzen. «el haken en l. Hy 'ëriiöoht iryzei, ■T BOTERKUI weinig onder bet luchtgat, dat too ongeveer eenen duim groot is, en nagele die aen den boom, met den ingang naer hel oosten, op eene boogie van niet over de 10 tol 20 voet, (uitgenomen wanneer bel spreeuwhuisjes betreft); men kieze hoornen die niet te laet in 't blad komen of die niet te veel afgezonderd slaen. De kaskeas en de viugigaten moeten van verschillende grootte wezen, pe meezen zoe ken er die van binneu zoo wat zeven duim lang en 5 duim breed zyn; de andere vogelen eenigszins grootore. Daerby moeten degene die uit stukjes plank gemaekt zyn met eeno zwart-grauwe verflage bestreken of met lakwerk en mos bedekt worden. In Duitscbland, waer vroeger, in ver- scbillige streken, bet uitzetten van spreeuwkaskcns door de wet bevolen was, wordt er zeer veel in die rigting ge daen, in de dierentuinen, boomkweekeryen, landbouw, scholen, groole iand-bezittingen, en jaerlyks worden er door het aeuspreken der ambtenaers, leeraers en verstan dige grondeigeuaers duizenden zulker nestkaskeus opge- rigt, omdat men steeds duidelyker ondervindt dal mis schien geen kapitael sneller en beier rente geeft dan deze kleine uitgaven. Van de gewigligheid van bel verdelgings- werk der insekten, 't welk voorden mensch eepe nood- zakelykheid lol welsland, ja lot leven is, haell beer von Teiiudi eene menigte voorbeelden aen. In eeu broeihuis stonden er drio boogstammige roselareo, bedekt met omtrent 2000 bladluizen. Men ging eene kuifmacs balen 1NSCHRTVINGS-PRYS. Buiten stad, O franks. Mel Suppl. S Hel Boterkuiwe verschynt den Donderdag in geheel blad eü den Zondag in half blad. Hadde men geen soldatenleger scheu gestuwd en dan eindelyk hebben moeten erkennen dal er niets die verwoestingen kau afwercu. Eeuige dozy- nen vogelen waren daerlue in stact. Wy kunnen wel zeker geen einde stellen aen de zondige en schaudige ver nietiging van vogelen die in Italië gebeurt; maer wy kunnen het in onze streken, voor ouzo kleine weldoeners, zoo aengenaem makeu dat zy aen onze velden en'bosschen verkleefd blyveo. Elk wyze goedhestierdi-r zou moeten zorgen dal de zoo nuttige zwaluwen, vinken, meezen, roodslaertjes, by beu eene woning vonden. Men spare de boomen die bol of met weergateu voorzien zyn, wamde vogelen die in holten broeien vinden daer de beste tue- vhigl. Wanneer men zulke boombolleit vau de vuile plaul- aerde en bladeren reinigt, en, in geval zy tamelyk lood- regt slaen, een plankje boven de opening ervan aeubrengt om die tegen bet invallen van den ftgen te beschermen, dan zullen zy haest genoeg bewoond geraken, en de dier tjes, die er intrek vonden, zullen op weinige uren reeds de moeite vergelden die er voor hen genomen is. Men ver- menigvuldige de kaskens die nu reeds voor de spreeuwen zyn uitgezet en men wake dal de jongen er niet uil worden weggenomen. Maer eerst en vooral make men, zoo dik- w’yïs bel gelegenheid geeft, uil korte of lange stukken van bolle boom-knusieu of boomslamniekens, of, desnoods, uithuizen of oude plankskens, broeibolten voor de kleine insteteu-veruielers, men vóórziet ze van zitstokje, een r veroortaektl ./OENEN 200 Heer Fr. von Tchmli, van Melonenhof, naby St. Gallen (Zwitserland) heeft op eene aldaer geboudene landbouw kundige vergadering, een woord gezegd over het belang der vogelen inden landbouw, en dal woord verdient alle •nogelyke rugtbaerheid, omdat hel alle slreken en lauden betreft. Zonder de vogelen, zegt hy, ware er geen landbouw, geeu plantengroei inogelyk. Zy verrigten eenen arbeid dien miljoenen meuschen-handeu niet half zoo goed noch zoo rap zouden uitvoeren. Dal ziet men vernamelyk hy de Wrwoesiiti.gen die de bosch insecten uitvoeren. Er zyn reeds oneindige commission byeen geroepen, die dan •oaetregeleu genomen hebben, honderden werklieden ver- ïaineld, diepe vuren doeu delven, de zwyueu in de bos- Overgenomen uit hel Tijdschrift door het Anlwerpsch "ruidltundig Genootschap uitgegeven over land- en tuin bouwkunde en verdere natuerwctcnscluippcn Antwerpen, c*ruoutrael, 107. NOOR Z. H. DEIW PAUS! Bedrag der vorige lyst. M. Dewitte, onderpastoor, Ctercken Regina Vervisch, Clercken H. Vader Pius, zegen ons klein gemeente en alle Linders aen onze zorg loevertrouwd. Klooster, Eessen 10-00 Veel zegen zal, op *s werelds dal, op Pius nederdalen, en voor zyn loon een gloriekroon in Sion’s vredewoon. Pauline Diibare Eees keek Sint Pieter langs bet hemelpad, Eu zag een Galant bomm’. Wal ’s dat? «Ik zelf, sprak Vidor met pretentie, Maek plaels, hier heb ik de conventie Eu Petrus nam het stuk Oh’k zie 'T is fiks geleekenil door Louis, i En u; maer, met uwe gratie.... Loop eerst naer Romen om legalisatie. Onbekende Onbekende Om de zegen te vragen van den H. Vader over myue familie. dufvr. S. V. T. Familie Delheye. Myn dierbreu Engel, ’k groet uw Excellentie, Maer zeg, siuis de conventie, Is alles regl en klaer, Niet waer? De Engel. Hem Stort maer uw Sint Pietersgift Want keizerswoorden, koningsschrifl Dat ’s looze munt in *s Heeren Staten Wy kennen bier geen diplomaten. Onbekende Onbekende Eene congregauiste Onbekende Roza Devaebt Parochie Woumen Hulde aen Pius IX, Paus cougreganisten van Dixmude. Allerheiligste Vader, Zegent ons allegader. Eene onbekende familie. 10-00 Om bevryd te zyn van eene hseslige en sebie- lyke dood. Eene dienstmeid Onbekende Y—--f- Hoe liberael toch!

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1