I I 4 Gisteren heeft de Kamer hare werkingen her nomen. De eerste zaek die op hare dagorde komt is, na de stemming van bet budjet van openbare werken en van ooi log, de herziening van het Straf wetboek, alreeds herzien door den Senael. d. ui v: is Mi- M. Fiére wordt geroemd als een zeer bekwaem financier. Wy betwisten zyn talent nietmaer ver mits hy middel vindt om nu en dan belastingen al' te schallen, waerom zorgt hy niet eerst voor die burgers voor wie ééne centiem meer kost als een franc voor anderen? Het is in denzelfden zin dal wy, over eenige weken, spraken over de vermindering van vervoei- prys ingebragl op de yzeren wegen van den Staet, en waerby de welstellende burger die van hier naer Brussel of naer Luik voyageert, maer half zoo veel moet betalen als de werkman en de geringe neeringdoener die, voor zyne aflairens, op den yzeren weg van den Staet een paer uren ver moet reizen. hi I |i Wy zyn ten vollen in den winter; de straten en velden zyn met sneeuw overdekteetwaren en handstoffen, alles is duer, en er is geen slag werk voorden werkman. Noglans hebben wy niet gehooid dal het Armbesluer onzer stad lol nu eene enkele buileogewootie deeiing van kleêren of eet waren aen onze armen hebbe gedaen. Of denken onze armbestuerders dat het geld van den Arme maer dient om op interest uil te geven, en dal de beste armbestuerders deze zyn die erin gelukken, door met niets te geven, in eenige jaren den spaerpol der Anneti liet dubbel te vergrooten? Wy welen dat liet blad van zekere lieden onzer stad zou vei langen dat armoede en ellende heihuis van eiken buiger enweikman zouden binnen drin gen om, gelyk hel zondag laelsl deed, de schuld ervau op hel tegenwoordige Siadsbesluer te kunnen leggen; maer hoezeer ook door zyn drukker by hel Armbesluer vertegenwooidigd, willen wy deze administratie de oneer niet aendoen van te ver onderstellen dal ze, als het blad in kwestie, zulk haleiyk doelwit zou beoogen. Wy bepalen ons dus met de aendacht te trekken van hel Aimbestuer op zooveel arme familien die (bans, by gebrek aen werk, hongeren koude te lyden hebben. Wy kennen er zulke die drie, vier kinderen hebben, arm en ziekelyk zyn, te veel eer hebben om van deur lot deur te gaen schooijen, en die nogthans, ondanks hunne smeekingen, nog geenen centiem van hel Armbesluer hebben ont vangen. Wy hebben ree Is gezegd dal de bestendige depu tation van Belgie, by uitzondering van twee, hel verlangen le kennen gegeven hebben dal de Slaet zou afzien van den opbrengst der regten op den genever en den tabak, ten einde tot de afschaffing te kunnen geraken van de barreden op de provin ciale- en gemeentewegen. Hel Ministerie, over deze kwestie geraedpleegd, heefl hel verzoek der bestendige depulalien van de hand gewezen, en deze uitslag was ligt le voorzien. Immers, van zoobaesl de opbrengst dezer regten in de provinlie- of gemeentekas viel, kon dezelve niet meer medegerekend woruen tot de vorming van den kiescyns, en acht 4 tien duist herbergiers zouden moeten van de kiezerslysl geschrabl wor den. Nu, wy welen allen dal hel goevernement aen ditslachvan kiezeis houdt gelyk aen de zoetig heden van hel Bestuer, om dat zy zyn zekerste en gelrouwsle steun uitmaken. Het is van den 4 dezer dat de wet welke hel bareelgeld heefl afgeschaft, in voege is gebragt. Alle vermindering van lasten wordt allyd door het volk welkom geheeten en ook hebben wy dier- gelyke maetregels altyd toegejuichd. Nogtans, men sta ons eene'opmerking toe. Wie zyn hel die alweer het meeste profyt in de afschaffing der barreelregten zullen vinden? Door- gaens de welhebbende burgers en geenszins de kleine, de geringe volksklas. Zy die peerd en koets houden, kunnen, denken wy, zonder zich tekort te doen, eenen^geringen tol, als het barreelgeld was, zeei wel betalen. Maer nevens deze treft men den werkman aen, den ge- ringen burger die dagelyks met zyn stuk brood te rekenen beeft, en, op den nooddruft van dezen weegt nog menige zware belasting. Het bier staet nog allyd even hoog geslagen en hel zoutjbetaelt nog altyd 7 op 4. (Hel ruw zout kost 5 centimen Blijft fr. 100-06 ct. In de zelfde zitting is de begrootingstaat .van de Burgerwacht, voor het dienstjaar 1867, gesloten in ontvangsten en uitgaven ter somnte van 201 franks 08 ct. 56 lotelingen dezer stad zijn dit jaar voor den milicie-diensl ingeschreven geweest; 10 zijn tot den werkelijken dienst geroepen. 34 lotelingen kunnen lezen, schrijven en cijfe ren; 1 kan slechts lezen en schrijven; 1 is zonder geleerdheid. TITEL IX. Openbare werken. Een der belangrijkste werken, sedert lange jaren in deze stad uilgevoerd, is zonder tegenzeg den waterput nabij de Hoogebrug. Deze put is thans geheel ópgewaakt, het waterhuis is gebouwd en de twee pompen zijn er in geplaatst. Wij mogen dus de drooge zomers zonder vrees ver wachten; de werkende klas zal nooit meer van i’oed drinkwater beroofd zijn. De Halve-maenput, sedert eenige jaren zoo na- deelig aan de openbare gezondheid, is ook gansch opgevuld en in land veranderd; gij zult eerstdaags over de beschikking van dit land te beraad slagen hebben. Het zand, voortskomende van de verdieping van den waterput, is gebiuikt geweest om de nieówe wandeling te verzanden en er eene beiijd- rare straat van te maken. Hel alignemenl-plan der Statiestraten, bij het welk gij de straat loopende van de Slalieplaats naar den Eessenweg op 20 met* 30 c. breedte ge nacht hebt, deze van de Koeimarkt naar de Statie-* plaals op 14 m. 43 c. en deze dienende om eenen uitweg le geven aan de brouwerij van den heer doktor Woels op 40 meiers, is thans definievelijk goedgekeurd. De menigvuldige vragen, om in het Leerwerk- ruis aanvaard te worden, hebben UEd. bewogen om provisoir lijk hel lokaal, voor dit onderwijs dienende, te vergrooten. Wij koesteren de hoop dat er in den loop van den toekomenden zomer een definitief nieuw lokaal ter beschikking der eerlingen zal gesteld worden. De ondervinding geloond hebbende boe nood* zakelijk het was de ijzeren leuning op de Noord- yrug te vei lengen, om groole ongelukken te vermijden, gij hebt ons gelast den uitvoer van dit weik aan het Provinciaal bestuur te vragen. De aestendige Deputatie heelt beslist dat bet de stad was die de onkosten van dit werk moest aldragen, aai we pr< scl I eei I ne 56 11 TITEL VUL Militie en Burgerwacht. De rekening der Burgerwacht voor het dienst jaar 4863 is gesloten geweest, in zitting van 51 augusti 1866 in algemeene ontvangsten op fr. 472-46 ct. in algemeene uitgaven op 72-40 et. be be ah vi 1 1 T? •4 b k De Kamer. n e II 1 i Di U Ut V< L n pa be b< ui U_-gggg den kflog. en betaell voor accynsregten.... 18 cen tiemen per kilogr). J J IScl is winter! Dat was te voorzien. Afschaffing der Harreelen. dat meuschenhandeu 'tegen die plaeg uieis vermogten eu getroostte uiy reeds met hel gedacht myne schoonste hoo rnen te lien afsterveu. Daer kwamen nu legen den winter, dagelyks, tairyke scharen van meezeu en goudhaentjes voorby gevlogen. De rupsennesten verminderen. In de lente, nestleu omtrent 20 meezesparen in mynen tuin. Den volgenden zomer, was de rupsenplaeg oneindig minder en, in ’l jaer 1850 hadden de kleine gevleugelde tuiniers myne hoornen zoo goed gezuiverd dat ik die, door hunnen vrien- delyken arbeid, den ganschen zomer door, in T schoonste groen zag staen. Demeezen stelt Heer von Tchudi ook tusschen de by uitstek nuttige vogelenby bemerkt dat een enkel paer ’s wekelyks aen zyjje jongen middelmatig 2000 rupsen toedient, iels dat wel legen een handvol krieken of gratiën kan opwegen. Hetzelfde moet gezegd worden van de uilen, die op morgeud- en avondlochten, geweldige menigten bosclt- insecten verslinden, byzonder avond- eu nacht vlinders. Eenige utl-soorieu onderscheiden zich, zoo wel als de spreeuwen, de kauwen, de roeken, de maerkolven, de tuineksters, hy vernieling der meikevers. De engelsche natuurkenner White ging lang een kerkuiien-paer na, en vond dal hel middelmatig alle minuten een muis in zyn nest droeg; een slceiiuilen-paer .bragl op eeneu Juuy- avoud elf muizen aen zyne jongen. Kan men nog, zegt kreeg wcliiaest de overtuiging Heer von Tchudi, eene grootcre dwacauciü uiiüeukcu uuu j 1 en liet ze vliegen. Op eenige uren at zy al de luizen op en niaekte de planten geheel vaeg en schoon. Men heeft de vliegcnjagl van een roodslaertje naergegaen, eu gevonden dal hel op een uer omtrent 900 vliegen vong. Een paer nachtzwaluwen vernielden des avonds, op een vierde uers, onbegrypelyke mitggeu-zwermeo. Een paer goudhaentjes brengt aen zyne jongen middelmatig ieder uer, 36 tuael aes van kerfdiertjes. Voorde viuchtboomen en de bos schee, zyn de uieezen, van onafmeelbare gewigtigheid, byzonder omdat zy de eieren van de vervaerlyke riugelrups verslinden, lerwyl zy aen de met hair bedekte rups niet aenkunneu. Hel wyfje van die spinrups legt, in den zomer, dikwyls tweemael 600 lot 800 eieren, en eene mees met hare jongen eten er verscheidene duizenden daegs. Op haer spoor, doorzoeken de goudhaentjes viylig de booinen, des zomers zoowel als des winters zoo ook werkende blauwspechlen eu de boouikruipers die zeer kundig het insecteu-gebroed uil de diepste schorssplelen welen le lialeu. In den bof ook bewyzen de meezeu de grootste diensten. Graef Casimir Wudzieki verhaell in 1848 had eene ontelbare menigte rupsen van den bekenden tuiu- vyaud Bombyx dispar al liet loof van myne bootuen ge vreten, die geheel |kael stonden, lu d<"u uerlst, bemerkte ik miljoenen van eieren, met een harig omhulsel bedekt, die op alle stammen en lakkeu zateu. Ik liet ze mei de grootste zorg aldoen, maer I dc hel vervolgen van zoo hoogst nuttige dieren, welke, nog tans de domme boeren nog Sikwyis op du deur der scliuer nagelen De meeste kleine vogelen voeden zich, geheel of gedeel- lelyk, het geheel jaer of gedurende den legtyd, met insec ten, wormen, slekken, spinnen, enz. Zulke zyn voorname- lyk de grasmusschen, tuineksters, zinglysiers, spreeuwen, vliegenvangers, karekielen, tuinfluiters, kwikslaertjes, goudhaentjes, tapuiten, meezen, piepers, leeuwerikken, vinken, mussclien, geelgorsen, zwaluwen, boomkruipers, nachtzwaluwen, muerspechten en anderen. Alleu vernie len myriaden van rupseueieren, rupsen, vliegen, muggen, kevers, mieren, bladluizen, nachtvlinders, wormen, enz., en de reuzen-arbeid is met wotiderbaer wyze verscheiden heid onder hen verdeeld de eeiien jagen meer op deze, de andere meer op gene soort van ongedierte; de eeiien ver volgen dc insecten op blad en twing; de anderen boorenze uil het hout, vangen ze in de lucht of scharren ze uit den grond. Alle landbouwers, zegt Heer von Tchudi ten slotte, zou den alle mogelyke pogingen behooren in te spannen opdat die nuttige diertjes de natuerlyke bondgenooten en de trouwste en werkzaemste vrienden van den akkerbouw u.cu uug. zeg* overal dien schul en die bescherming vinden, waervao dwaesheid uitdenken dun 1 hunue 6uede eü ör°ole diensten hen weerdig maken. •ladieB....- j«bbb1 Verledene inaend had er te Romen eene zeldzame ge beurtenis plaets. Zekere edele jufvrouw, met name Amelia Laniard, woonachtig te Marseille, had aldaer door hare ootmoedigheid en verhevene deugden de algemeene achting verworven. Zy begaf zich dikwyls naer Romen, want niets was hier zoo gevoelig als de sieert waerdoor hel hert van Pius IX heden getroffen wordt. Om Gods regtveerdige gramschap le bedaren, en lot herstelling der oneer en god deloosheden waermede de wereld als overdekt is, slichtte zy te Marseille het hospitael der Zusters van den H. Vin- ceutius-a-Paulo, was aeu T hoofd vau verschillige Regu liere gestichten, en ontving in haer huis armen en vreem delingen om met hun haer brood te deelen. Wanneer zy lot dit inzigt het grootste deel harer ryke fortuin in wer ken van liefdadigheid had besteed, verlangde zy niels ineer dan haer leven, tot welzyn van Pius IX eu den zegeu- prael der H. Kerk, te mogen len beste geven. Den 16 december verkreeg deze edelmoedige jufvrouw bet geluk van by den H. Vader loegelaten te worden. Zy had dit verhoor gevraegd om voor de laetste mael eene ryke gift lol Si. Pieterspenning aen de voelen van den stad houder van Christus neór te leggen. Op hel einde van hel gesprek, vroeg de heldin aen Z. H. of zy, lol herstelling der beleedigingen bet zienlyk hoofd der H. Kerk aenge- daen, haer leven mogl opofferen, opdat de Allerhoogste aen Pius IX de gezondheid en aen de heilige Kerk den zegetrprael zou scheuken. Men verzekert dal de Paus haer antwoorde <r Myne dochter, hel ie in myne magt niet u sulk sacrificie toe te laten. Handel volgens de gratie en den wil van God. Nauwelyks was jufvrouw Amelia Lautard in haer hotel te Romen teruggekeerd, of zy wierd door eene ziekte over vallen. Hare toestand verergerde op eenige uren zoodanig dal haer leven in gevaer scheen te zyn. Eenieder herkende in deze zeldzame zaek den vinger Gods, die hel sacrificie had aeuveerd en hare verlangens ging voltrekken. De Zus ters van den H. Vincentius, die haer omringden, alsook een groot getal vrienden en£arinen die haer teederlyk be minden er. getuigen waren geweest van hare verhevene deugden, storlteu tranen van aeudoening wanneer zy haer met eeue engeleuliefde de heilige Saki amenten der ster venden zagen ontvangen. Gedurende drie dagen zag men haer de hevigste pyuen onderslaen, zonder dat men een woord van onge duld aeu hare lippen hoorde ontsnappen; neen, maer als eene ware martelares, brandende van Helde, riep zy gedu rig vol vreugde uit Ik offer aen U, myn God, alle myne smerlen, ja myn leven, voor Pius^lX en de H. Kerk. Denderden dag haers lydens, den 19 december, gaf zy als een slagtoffer van liefde, om 9 1/2 des avonds, den geest. Hare plegtige begrafenis had plaets in de kerk der hei lige Apostelen. Onze edelmoedige Zouaveu die met deo- zeifden geest bezield zyu, en ook naer hel uer verlangen om bewyzen te geven dal zy bereid zyn voor hel welzyu van Pius IX en den zegénprael der H. Kerk.hun bloed ten beste te geven, beweerden dal deze heldin lot de bunueu behoorde, om welke reden zy dan ook door de Zouaveu plegliglyk naer hel graf wierd gedragen. nia om I. en l'S£I£SLAC> over de besturende zaken der stad Dixinude, van 1* October 1SG5 tot 30“ se-v- teinber 8 SStt, gedaan aan den Gemeente-raad, in zitting van 9° October flSGG.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2