I J L I? N° 5. Een-eii-twintigste jaer. 20 January 4867. :ering en, Dixmude, Zondag, Politiek Dagboek. hem lol heden lerug kunne vinden. olge den I I welke in rden door nte wiens 5 fr.ten n 400 lot te doen pakken, is zelf het slagtoffer hunner hel- sche listen geworden, zonder dal hel telegrafspel niUYNE, Iel genaak er hand unwind. genaemd ude, heeft er by hem 'ie l'Eloile, vraeg der i e Directie n voor de ich te be- EBAERT, EN, iteerd. te door de den. iGEZINS. r. n Joannes acre, alle ten voor woningen Jein, elk De kwestie waermede men zich in de Kamer onledig houdt, is de herziening van hel Strafwet boek, alreeds herzien door den Senaet. Aen het artikel 7, Doodstraf, is eene belangryke diskussie ontslaen nopens de afschaffing der doodstraf. Wy zullen in ons naesle nummer een woordeke zeggen nopens die diskussie, welke op den oogenblik dat wy deze regelen schryven, pog wordt voortgezet. In onze straten zyn een aental werklieden door ons Sladsbestuer aen heLwerk gesteld, om deover- groote massa sneeuw die dezer dagen gevallen is, uit onze straten naer de Ap^elrAarkt le voeren, van waer ze later, by dooiweder, in de vaerl zal over- gebragl worden. Deze maelregel, die werk en brood verschaft aen onze arme ingezetenen,J wordt door eenieder goedgekeurd. Ook het Bureel van Weldaed heeft eenige brood- deelingen beginnen le doen. Hel is beier laet dan nooit. -- J- Allerhande ^Jeuvoty,’in^en. ZATERDAG. Te Parys spreekt men veel over zekere geheimzinnige verdwyningen. Eene jeugdige Atnerikaensche mevrouw en een chef van den lelegrafdiensl zyn, benevens eenige kinderen, dezer dagen uit de stralen van Parys verdwenen, zonder dat men erin gelukt is op hun spoor le komen. Een blad van Parys maekt daerover de volgende bemerking Wat hel kind betreft, het wordt gestolen voor eene ryke dame; het leeft ongelwyleld in een veel gelukkigeren toestand. Men heeft zynen naetn veranderd; hel wordt groeier,"vèranderl van aen- blik met hel opgroeijen; het is zoo moeilyk, na ver loop van eenigen tyd, een kind lerug te vinden en te herkennen. Hel is juist nog niel verdwenen Naer e£n tnan, maet eène huismoeder, twee eer- lyke, geregelde, deugdzame persoonen, die eens klaps verdwynen, waer ligl de oorzaek? welke verschooning kan meo ervoor vinden? Die sombere en onbereikbare nachtroovers, die mei de strengste politie den spot dryven in de hoofdstad van Frankryk, alsof men terug gekeerd ware naer de tyden der nauwe slraetjes en mod derige steegjes, der rookende en uitgedooide lau- teerns, der pekmaskets, bedreigen in de verlichte XIX» eeuw nog liet leven der persoonen mei eene stoutheid zonder weerga de rang, de ouderdom, liet geslacht niets wederhoudl hen. Men zielhy, die zoo rneuigmael gelast was om booswigteu langs den telegral aen te duiden en insciiryvings-prys. DONDERDAG. De tuiksche Minister, Aali- >acha, heeft eene circulair gezonden aen de be schermende Mogendheden van Griekenland, waerin by zich beklaegl over de politiek van dal land. Daerby heeft hel Griekenland bedreigd mei zyne wraek. Men weel dat het grieksch goevert.emenl den opstand der kristenen van Candia legen de Turken, ondersteunt. Nogtans heeft Griekenland met veel te vreezen voor de bedreiging die Turkye het gedaen heelt, aengezien Rusland de politiek van Grieken land opentlyk goedkeurt, zoo als dezer dagen nog gebleken is op een banket tusschen russen en grieken le Weenen gehouden. In hel budjel van ontvangsten en uitgaven voor hel loopend jaer 1867, ziet de italiaensclfe Kamer, voor Italië, een tekort van 159 millioen. De algemeene expositie van Parys, zal vast en stellig den 1 april geopend worden. Al de oorlogsschepen, bestemd voor het terug brengen der fransche soldaten uit Mexico, hebben reeds de fransche haven verlaten. Tegen den 15 (ebruary zal die vloot anker werpen voor de reede van VeraCruz. Met deze vloot zullen ook de belgisclie soldaten uit Mexiko naer hun vader land lerug gebragl worden. VRYDAG. De armoede wordt zoo groot in Italië dat men er zich geen gedacht kan van maken. Uil Sardinië schryft men dat er de boeren ge dwongen zyn gras te eten, gelyk de dieren, en dal er een vader, welke voor hem en zyne familie geen ander voedsel had, zekeren morgen twee zyner kinderen dood van honger op hun bed heeft gevonden. Naby Cayliari, nog in Italië, voeden de inwoners, zegt de Gazetta del Popolo, welke vroeger in over vloed leefden, zich thans met mastenbladeren en haegappelvruchten.... De boonen, welke in den dag zyn gezaeid, worden des nachts door verhon gerde ongelukkigen uit den grond gehaeld. In Sicilië is het volk der sleden in gisting en dat van het platteland woedend; zesjaren van politieke dwingelandy, officieels afpersingen en baenstroo- pery hebben de mael doen overloopen. Het schynl datde Sicilianen eenen nieuwen opstand benogen. Gelukkig Italië! e 1 iVANGING, ST en C‘«. i en Thiell. 1 120 00 156 00 i BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N° 14. Voor elk afzonderlik num mer, 12 cenlimen. o Dixmude, i» onderpastoor benoemd le Ooslduiukerke. M. Timmerman, professor in T collegie l« Thielt, is onderpastoor benoemd te Bulseamp. M. Carbé, pastoor te Moere, is aldaer in 7Gjarigen I>e EAamer. 180 00 187 15 195 50 202 50 208 00 215 75 219 80 225 55 252 80 241 45 249 50 259 20 270 00 282 10 29l 00 506 518 550 542 560 590 420 slacht is, Een koninklyk besluit benoemd tot leden der koop- handelkamer van Ypere, de heeren L. Bouckenaer, koop man te Ypere; Castelein Vanbille, stoker te Eesseu Van Biesbrouck-Vaneecke, brouwer le Langemarck. Hel budjet van oorlog voor 1867 beloopt op 54 millioen 900 duizend franks, of 116,400 fr. minder dan verleden jaer. Doch men zou ongelyk hebben te gelooven dat de somtne, hoe groot ook, al de militaire onkosten beval die er gedaen wordener zyn verscheidene by- zondere kredieten en alles doet voorzien dal, by gevolg de duerte van de levensmiddelen en van het voeder, het bodjet van oorlog zal moeten verhoogd worden, 't zy aen- stonds of wel op het einde van hel jaer. De boop dat de strenge koude de veeziekte zou doen ophouden, is niet uitgevallen; volgens berigten in onzen Monileur opgenomen, gaet de ziekte integendeel meer en meer vooruit en overrompelt zy nu ook een aental stallen in de provincie Noord-Brabant, welke provincie tol over eenigen tyd byna was verschoond gebleven. In Nederland wierden van 25 lol 29 december niet minder dan 5852 gevallen van veeziekte aengegeven dat is een honderdtal meer dan in de verledene week. Het vooruilzigi is droevig. Ons land wordt van twee kanten bedreigd langs den kant van Noord-Brabant en langs den kant van Pruisen, eo nog meer langs den laetsten kant aengezien de pruisi- sche grenzen niet gesloten zyn. gelyk de hollandsche, en wy vooral sedert eenigen tyd een drukken veehandel dryven met Duitschland. Wie weet als ons goevernement binnen kort niet zal gedwongen worden, ook de duitsche grenzen af te sluiten! Middelerwyl worden de levens middelen al duerder; het vleesch verdwynt meer en meer van de burgerstate! en de rykdom van den landbouw wordt met vernietiging bedreigd. Men schryft uil Brussel, 16 January Verleden nacht en dezen morgend is er hier en in de omstreken zoo veel sneeuw gevallen, dal de dienst der spoorwegen er eenig- zius door belemmerd was. Maendag laetst zyn er 27 jongelingen uit Brussel naer Romen vertrokken, om in het Pauzelyk leger te gaen dienst ttetuen. Onder hen bevindt zich een oud-zouaef en de zoon van den luitenaut-kolonel Duvivier. De verledene week zyn er 45 vrywilllgers vertrokken. Een blad maekt de opmerking dat men eertyds, per diiigentie, om de reis van Brussel naer Parys af le leggen dry of vier dagen noodig had. Thans legt men dien weg af, met eenen expres-trein op tes uren. En nog laten de reizigers bittere klagten hooren omdat zy somtyds teven minuien te wachten hebben aen de grenzen De verledene week heeft eene aerdbeving plaets gehad in de omstreken van Luik. Als eene bydrage tot de geschiedenis der drukpers- vryheid in Frankryk moge dienen, dal de Précurteur van Antwerpen, sedert 25 december II. aen zyne geabonneer de» in dit land, wierd uitgereikt nadat de overheid het geheele slaelkundige gedeelte van hel blad had afgesneden, en zoo doende slechts de rubrieken, handel, scheepvaert, enz., ongeschonden gelaten had. Volgens la Paix zullen vier straten van Berlyn voortaen de namen dragen van Van Bisroark en van de generaels von It hoon, ven Molkleen en llortwarth. De sommen welke de Kamer der afgeveerdigden gestemd heeft om ten titel van nationale belooning uitgedeeld te worden aen de generaels, welke zich in den laetsten oorlog roem- ryk hebben gemaekl, zyn verdeeld als volgt Von Bismark bekomt 400,000 thalers (dat is 1,700,t>00 franks), von Rhoon, minister van oorlog, 500,000 thalers, en de andere generaels ieder 208,000 thalers. Die gelden komen van de oorlogs-kontribulien der ongelukkige duitsche volkeren welke verleden jaer door het pruisiseh leger bezocht zyn geweest. Te Rochefort, op den eigendom van den heer Alfons Collignon, zyn grollen ontdekt welker schoonheid de andere vulkanische wonderheden van ons land overtreft. De gang of trap, langs welken men lol die grollen afdaelt, is 575 voet diepals men dien afgedaeld is, bevindt men zich in de voorzael van het onderaerdsch paleis, hetwelk samengesteld is uit een groot getal galeryen en weidsche zalen; op sommige plaetsen zyn afdruppende kolommen gevormd, die het zigt verrukken. Hier zyn zy derwyze ge schikt, dat de zael den vorm eeuer uitgestrekte kerk be komt, waer men gemakkelyk de koorkapel onderscheiden kan en waer de verbeelding zelfs den priester kan ont waren die, eeuwig onbeweeglyk, er hel woord des Heeren scbynl te doen hooren. Verder wordt hel uilzigt der onder- aerdsetee zalen verschrikkelyk; hel kristal, in lange draperyeu afdalende, omsluijerl hunne diepteneen eng en glad pad loopt langs héén den afgraiul, waer ecu schuimende vloed zich in voortrolteen vochtige damp kring drukt op den verbaesdeu bezoeker en verzwakt de weifelende klaerle zyner toorts, naermale hy zich in dit ingewand der aerde verdiept. De beweging van den grot d die ongelyk en glibberig aldaelt, de lange en lage gewelven die men ai kruipend moet doortrekken om dit naluei- paleis te genaken, dit alles stemt den geest lot ernstig nadenken en schrik. Deze nieuwe grotten zullen weldra voor het publiek toegaukclyk zyn. M. Van Baeckel, onderpastoor te Bulscamp, is onderpas toor benoemd le Alveriughem. M. Devoghel, professor in de Normale school te Thou- rout, is onderpastoor benoemd le Vknickel St. Eloi. M. Eipile de Brabander, priester in T Seminarie, is Buiten stad, franks. Hel Suppl- Het BoTF/.sf'we verschynt a,n donderdag in geheel blad en den fynda9 in half b,ad* 14 Dec. a a 28 a 25 a 17 75 a 16 50 50 a- 50 a 16 ouderdom overleden. Woensdag avond, om 4 ure, heeft eene vreeslyke onlriggeling plaets gehad op den yzereu weg, op een half uer onzer stad. De trein die omtrent 4 ure uit onze statie vertrok naer Veurne, wierd door twee sloomers voort - gesleept die, een weinig hoven de dorpplaels van Caes- kerke gekomen, eensklaps van de baeu geraeklen ten gevolge der overgroole massa sneeuw die op dezelve was gevallen, en met een verschrikkelyk gedruis van weêrs- zyden in den grond stootten*. Een koopwaren-rytuig was de beide lokomotievcn in hunne ouurggeling gevolgd, terwyl de andere ryluigeu gelukkiglyk op deu weg bleven stilhouden. Een angstkreet, uit eer. ebar -i-banc komende, gaf eerst het siguael van het ongeluk, dal de scbrikkelyksie ge volgen had kunnen hebben hel was hel hulpgeroep van eenen heer die in dit rytuig zat hetwelk van den mar- chandise-wagen was losgerukl ten gevolge van den schok, en die dwars door de baeg uil deu cbar-e-bauc in hel veld was gesprongen. Onderlusschen waren de machinist van hel klein en de stoker van hel groot locomotief, welke beide op vier meiers afstand in de sneeuw warcu geworpen, zonder letsel regl op de beenen geraekt, en zochten uu achter bunnen maet, den machinist van bel groet locomotief, doch vonden dies nergens. Hel was slechts na eenige minuten dat men hem deerlyk genepen vond tusschen deu tender en bel loko- molief; de ongelukkige, in den diepslen angst verkee- rende, had hel goede gedacht gehad onmiddelyk de kraen te openen die deu stoom moest lossen, en zoo gebeurde het dal, omringd van damp die hem het aeuzigt schier verbraudde, men hem by hel eerst noch hooren noch zien kon. Hy wierd dan uit zynen benauwden toestand verlost en naer eene nabygelegene herberg gedragen, alwaer een doktnor hem spoedig kwam verzorgen. Thans bevindt hy zich in hel hospitael alhier, en alhoe wel nog zeer lydeud, is zyn leven builen gevaer. Men is thans bezig met le werken om de lokomotieven, waervan hel groot lol over de wielen in den grond isge- stooten, en het andere met de schouw in den grond en de wielen omhoog ligl, zoo goed mogelyk op de rails le helpen. Doch lol nu is men er niet in gelukt hel groote loko- motiefuitden grond op le halen. De tien reizigers die zich op den trein bevonden, toen de outriggeliug geschiedde, hebben het met deu schrik ontslaen. Houdcrde ingezetenen onzer stad gingen nog den zelfden avond van het ongeval, uiellegeuslaende hel slecht weder, hel yzingwekkend schouwspel bezigtigcu.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1