De zes bestendige deputalien die het ontwerp Het wets-ontwerp tot herziening der kadastrale schattingen voor het reglement der grondbelasting, is openbaer gemaekt. Vyfonzer provintien zullen Luik Limburg Namen. In Holland beloopen reeds de inschryvingen voor den Paus tot omtrent de 500,000 franks, of honderd duist franks meer dan in Belgie. Er zyn nogtans veel min katholyken in Holland dan iu Belgie. 15-70 5-00 5-00 5-00 0-50 0-50 0-50 20-00 15-00 4 00 165-00 5-00 fing der doodstraf? Bestaet, door de verklaring van minister Bara, de afschaffing niet met der daed? Voorzeker, en wat daerby nog bestaet, *t is dat de Maetschappy niet ontwapend is in het geval dat buitengewoon groote schelmstukken wierden gepleegd. Ofschoon in het algemeen niet loegepast, blyft de doodstraf toch bestaen en zy kan toegepast worden. Dit is eene bedreiging die de moordenaers aen- lioudend over het hoofd blyft hangen, en hun toch ten minsten weêrhoudt van schelmstukken zoo als een Dumollard, een Philippe en de mannen der Zwarte bende er hebben gepleegd. (Men zie hierover verder ons feuilleton.) Henegouwen fr. 228,543 116,348 5,046 149,392 In zitting van zaterdag is de beraedslaging over hel strafwetboek voortgezet geworden. M. Pirmez heefteen voorstel gedaen, waerby by vraegde dat hel voorloopige gevang dal een be schuldigde moelondergaen, hemzoudeaengerekend worden voor den tyd gevangenisslral waenoe by veroordeeld wordt. Doch M. Bara heeft dit voor stel bestreden, omdat, zegde hy, er in dit geval geene vergoeding zou bestaen voor den onschuldige die een voorloopig gevang heeft moeten onder steen, maer alleen voor den pligtige; en ten anderen omdat de ryke, die by voorbeeld, drie maenden voorloopig gevang onderging, en daerna tot zes maenden celgevang veroordeeld wierd, het al te schoon zou hebben, als die drie maenden voorloo- nig gevang, in welken tyd hy, behalve de vryheid, zich alle mogelyke voldoening heelt kunnen ver schaffen, hem voor drie maenden celgevang zouden aengerekend worden. van den heer Mevius zyn hygetreden, strekkende om de provinliale barreelregten af te schaffen, zullen in'l kort eene pelilie in dien zin aen dé Kamers en aeu T goevernement zenden. Ziehier de namen der representanten die vóór de afschaffing der doodstraf hebhen gestemd, alsook van deze die er tegen hebben gestemd. Hebben er vóór gestemd Hebben er legen gestemd Men heeft over eepigen tyd aengekondigd dat zekere heer Vincentius Degroof, van Brugge, het middel uitgevonden had om te vliegen, dat is te zeggen, van zich door middel van een werktuig voorzien vau twee vleugels, in de lucht le ver heffen en zich naer willekeur in alle rigtingen le keeren. Menige lezer zal twyfelachtig de schouders op- getrokken en gemeend hebben dal die nieuwe uitvinding in de hersenpan van eenen droomen den gazetschryver geboren was. En nogthans schynt het dal alwie mei de verbazende uitvinding gelagchen heeft, ongelyk had. Inderdaed M. Degroof gaet te Brussel eene konferencie geven, waerin hy hel heel mekaniek zyner uitvinding zal uitleggen en zich by middel zyner vleugels in de lucht zal verheffen. De kouferencie zal plaels hehben le Brussel op Zondag, 27“ dezer, om 12 i/a ure 's middags, in de groute zael der Koninklyke sociëteit Mébul, groot Sablon, 19-21. Alle ongeloovigen zyn ver zocht de experiencie by te woonen. daerdoor eene vermindering bekomen op hetgeen zy lot heden moesten opbrengsn, uamelyk Antwerpen Brabant Oosl-Vlaenderen Wesl-Vlaetideren Luxemburg In zitting van gister hebben M. Thonissen en anderen hun voorstel ingetrokken, by welk zy vraegden dat de veroordeelde, die zyne straf heeft ondergaen, door de juslicie openbaeriyk en op eene meer of min plegtige wyze in zyne eer zoude hersteld worden. fr. 79,066 22,964 514,163 555,766 65,135 De vier andere provintien zullen eene vermeer- dering ondergaen, le weten 5-00 2-00 2-00 2-00 137S-51 fr. id. id. 6-00 1-00 1-00 1-05 10-00 wel te leven en te kan gebeuren dat in de eene tien jaren hel getal moorden veel grooter is in eene streek dan in een ander tydslip van tien jarende moorden slaehten de ziekten op de eene tyden zyn er meer dan op de andere. Ten tweeden, in voornoemde waelsche provintien is de doodstraf nooit afgeschaft geweest, zoo als ge T wilt, maer men heeft za er alleenlyk in eenige opvolgende gevallen niet toegepast. Ten derden, die provintien zyn weinig bevolkt, in even redigheid onzer Vlaenderen, en er heerscht misschien niet half zoo veel armoede als in onze Vlaenderen. En toch en is dit een gevolg van de ntd-toepassing der doodstraf in deze waelsche provintien? wy hebben daer over eenigejaren niet één moordenaer, maer eene geheele bende moordeuaers gevonden, de Boucher’s en Leclercq’s en vier vyf anderen, die de Zwarte bende uitmaekten, en voor wie hel schavot, als hel niet reeds bestond, zou verdienen opgeregl te worden. Hebt ge in vyitig jaren van zulke tnoordenaersbende gehoord in onze Vlaenderen Ge spreekt my verder over hel oude groothertogdom Toskanen, alwaer de doodstraf is afgeschaft geweest. Welnu, ja, de doodstraf is er afgeschaft geweest eerst van 1786 tot 1790. en dan later van 1847 tot 1852; maer telkens na dien korten tyd van Pen vier'a vyftal jaren heelt men er de doodstraf wéér in voegen gebragl, VVaer- ze my voor, wanneer ik in overweging neem dalne Samen leving het regt niet heeft eeueu mensch te doodcu dit regt kómt aen God alleen toe, aen Hem, den schepper van bel leven. Dal men dus den meordenaer in de onmuge- lykheid stelle van nog kwaed te doen, dat men hem voor zyn geheel leven opsluite in een celgevang, en de eeu wigdurende celgevangenis zal den misdadiger alzoo veel schrik aenjagen als de doodstraf. Pier. Jan, ge ontkent van den eenen kant aen de Maetscbappy hel regt van eenen mensch het hoofd af te slaen, en van den anderen kant wilt ge dal ze moge eenen mensch op eene langzame wyte dood martelen, en zulks nog wel naer ziel en ligchaem Want men kan geene lange jaren in een celgevang opgesloten zitten, zonder zinneloos te worden en eiudelyk van krachten uilgepul, te sterven. Jan. Vreest gy niet, Pier, gy die u zoo zeer verklaerl voor hel behoud der doodstraf, voorde onschuldige ver- oordeeling van persoenen die aen de misdaed geene schuld hebben Waren nu de gebroeders Geens en Bonnet ont hoofd geworden, er ware voor die regterlyke dwaling geelt herstel meer geweest. Pier.Daerom juist, Jan, zoude ik geern zien dat de MM. Anspach, Bara, Beeckman, Carlier, Coomans, Couvreur, Crombez, David, Be Coninck, De Fré, De ■Kerckhove, De Lael, De Macar, De Maere, De Bessies, Descamp,* Dethuin, DeWandre, D’Hane-Steenhuyse. Dolez, Dupont, Elïas, Ftère-Orban, Funck, Gerrits, Guillery, Hagemans, Jouret, Kervyn de Lettenhove, Lambert, Le Hardy de Beaulieu, Lelièvre, Mouton, Muller, Preud’- homme, llogier, Sabatier, Thouissen, Valckenaere, Vander Maesen, Vanhumbeeck, Van Nieuwenhuyzen, Venueire, en Vleminckx. MM. Allard, Ausiau, Bouvier-Evenepoel, Bricoult, Broustin, De Baillet-Litour, De Haerne, Delcour, De Lexhy, D’Elhoungne, De Mérode, De Moor, De Meule- naerc, De Nayer, De Rougé, De Smedt, De Terbecq, De Theux, De Vriêre, De Woelmont, Dumortier, D’Ursel, Jacquemyns, Julliot, Lienart, Lippens, Magherman, Mas- cart, Moucheur, Moreau, Mélis, Nolelliers, Nolbomh, Orban, Pirmez, Schollaert, Snoy, Tesch, Thibaul, Thien- pont, T’Serstevens, Van Cramphout, A. Vandenpeereboom, E. Vandenpeereboom, Vauder Donckt, Vanderstichelen, Van Heorne, Van Iseghem, Van Overloop. Van Renynghe, Van Wambeke, Verwilghen, Vilaiu Xllll, Warocqué en Wouters. Vliegende mensehen. Bediag der vorige lyst. 776-89 fr. Den heer Pastoor van Caeskerke en zyne zuster. Een krislelyk huisgezin. Onbekende De geestelykheid en geloovigen van Zarren Onbekende Uil liefde en eerbied voor onzen II. Vader PiuslX, Paus en Kouing. Eene dienstmeid le Siuyvekenskerke. Tot geluk en welvaren myner familie. H. De Burchgraeve. H. Vader, uwen zegen om sterven. Eene dienstmeid. 5-00 M. F. Vanbiervliel 5-00 M. den Pastoor van Houthulst 10-00 M. den Onderpastoor en zyne moeder. Houthulst 10-00 Twee dienstmeiden die den zegeu van den H. Vader vragen. - Houthulst H. Vader, zegent ons. Twee dienstmeiden te Houthulst Heilig Vader Plus lief. Geef uw' zegen als 't u belieft. Om te kunnen overvaren, ‘s Werelds woedend schuwe baren. J. R. vau Houthulst H. Vader, zegen my. Coleta Vatiacker-Syoen. Uil liefde voorZ. H. deu Paus.' Twee dochters vau Eessen De verdrukkingen der regtveerdigen Zyn menigvuldig; maer de Heer Zal hun van alle deze verlossen. De Heer bewaerl al hunne beeuderen Niet een vau die zal er verpletterd worden. Pieter Decock Vier pausgezinde kaertspeelders. Te samen. Allerhande Nieuwstydingen. M. Decock, priester in’t seminarie, is professor benoemd in T kollegie van Thielt. M. Verwaerde, priester in ’t seminarie, is surveillant benoemd in 't pensionnael te Thouroul. Gister legen den middag voerde Jan Debaeker, brou wersknecht eu herbergier alhier, een drietal biertonnen op eene ysslede getrokken door twee, jonge peerden, toen omtrent de Vischmarkt gekomen, een werkman haestig met eene ysslede waerin twee kinderen zaten uit de Beerst- slrael kwam gereden, en de peerden deed verschrikken. De geleider der peerden trachtte de peerden te bedwingen doch gleed met den voet over bet ys en wierd onder de peerden geslingerd, met het ongelukkig gevolg dat men hem lamelyk erg gekwetst van den grond heeft moeten opuemen en hy in een nabyzynde huis is gedragen ge worden. Zyn toestand verwekt geene onrust. Vrouw weduwe Adelaide Looten, van alhier, doch sedert eenige maenden met hare twee minderjarige kin deren te Vladsloo gehuisvest, is aldaer eergisteren mor- gend, even als haer jongste kind dat ze op den schooi hield, ten gevolge van honger en koude in hare woning dood gevonden. De nog jonge vrouw, in de uiterste armoede en ellende vervallen, gaf sedert eenigen tyd leekens van zins- verbystering. De gekwetste machinist, Henri Doeselaere, van Z. 81. 8IE1W PAUS! Pensionnael van den H. Aloijsius, Dixmude. Om door de HH. Herten van Jesus en Maria den zegepraal van onzen H. Vader, Pius IX, te bekomen. M. Baerl, directeur, met de leerlingen van den eersten koers 25-20 Leve Pius, Paus en honing! Roomen blijve steeds zijn woning’ Krijg’ Hij wéér zijne oude landen Uil des vijands stervend’ handen M. Debacker, professor, met de leerlingen van den tweeden koers 22-70 M. Affetiaer, professor, met de leerlingen van den derden koers 28-20 M. Scherpereel, professor, met de leerlingen van den vierden koers 29-50 MM. Foulon, Veys en Dechièvre met de leerlin gen van de laagste sektie Jufv. Louisa Baerl Ludovicus Debets, dienstbode. Maria Anna Debets, dienstmeid. Sidonie Vanthuyne, Herminie Sabbe, Franciscus Syoen, dienstbode. Te samen fr. 155-60 om? Het zal waerschynelyk niet geweest zyn omdat meu er zich beter meè bevond dan te voren, anders zou men er de doodstraf niet weer hersteld hebben, geloof ik. Eindelyk is er nog kwestie vau eenige Stalen van Amerika, alwaer de doodstraf ook niet bestaet. Hewel, weel gy hoe bel er daer toe gaet? De Lynchwet bestaet er, dat is het volk doel er zichzclveu regt met de pistool of de sabel, zonder dal de zaek ooit voor de juslicie komt. Ge ziet wel dat uwe bewysredeus gemakkelyk kunnen weerlegd worden. Jan. Ja, maer uwe wederlegging geeft my toch de overtuiging niet dal het loepassen der doodstraf eene noodzakelijkheid zy; en indieu uu die toepassing nog eene noodzakelykheid ware voor eenige weinig beschaefde lan den, als Turkye en Rusland by voorbeeld, vind ik niet dat dit by ons 'l geval is; by ons, die beschaefden verlichlzyn, zou die straf gemakkelyk uil ons strafwetboek kunnen weggelaten zyn. Pier. Zyn de Franschen en Engelschen minder be- schaefd dan wy? En nogthans vinden de goevernemeiilen van die landen dal er de doodstraf niet mag afgeschaft worden. Jan. Ik heb al gezegd dat ik de doodstraf aenzie als eene verfoeijelyke zaekmaer nog veel verfoeijelyker komt doodstraf maer zou loegepast worden op schelmen die zich

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2