Üixmude, Donderdag, 7 February 1867. reecke, oquel, ker, ndt, Politiek Dagboek. ot en een klein- lynde, Beersl- ;n is van MAT- aen zeer gena- 7 45 8 po 8 05 8 15 8 25 8 40 8 47 8 55 9 05 S 40 5 47 5 55 6 10 6 20 50 0 40 6 45 7 00 i Schepenen, ARET. 8,000 56,040 2.000 5.000 4,500 De Klok en 'l Land van B’aes. De Denderbode. De Vrede (Lokeren). Het Ware Vosken (Audenaerde) MAENDAG. Men spreekt nog altyd over de finantjeele konvenlie Scialoja-Langrand; heloffi- cieele blad van Romen verklaert stelliglyk dal die konvenlie door Z. H. den Paus niet aengenomeo noch goedgekeurd is, en dal heel die boutique "nen aerdig dingen is. Over dal dingen is nu een kleine twist ontstaen lusseben den Journal de Bruxelles, die bedoelde konvenlie goedkeurt en voorsiaet, en den Bien public, die ze af keurt en als een ilaliaen- schedeugnielstrek beschouwt. DINGSDAG. De seklien der Kamers in Italië zyn de konvenlie Scialoja-Langrand ook niet ge negen om dal ze vreezen dal mei dezelve, te groote voordeelen zouden toegeslaen worden aen de Kerk. Inderdaed, het ware een minder voordeel voor de Kerk als het goevernemeut van Italië alles behield wal het gestolen heeft en niemendal terug gaf. Hoe weinig ook men het gestolen kerkgoed ver- koopen zou, zou men dan toch altyd van hetzelve ten minsten 600 miljoen franks maken. Maer of het behoud van dit gestolen goed geluk zou by- brengen aen Italië, dat is eene andere kwestie. In de Kamers van Frankryk bestaet nu eene tri- buerf voor het volk, maer ze is ‘nog maer klein; doch men verhoopt dal ze grooter gaet worden. Maer het fransche volk zal er daerom niet minder aen den muilband liggen. WOENSDAG. Volgens een gerucht wordt de hoofdstad Mexiko door 18,000 republikeinen bedreigd. Omtrent een lOOOlal fransche soldaten en vry- willigers zynte Vera-Cruz voor Europa ingescheepu Men hoopt dat, onder dit getal, onze beide jonge lingen van Dtxmude zich znllen bevinden. De Times verzekert dal de troonrede in Enge land de onmiddelyke nitvoering belooft van de hervorming, de uitbreiding der vrye kiezing en de hervorming der wetten betrekkelyk de boeren in- Ierland. Patrie (Brugge). Journal d'Vpres. Journal de Courtrai Gazelle van Thiell De Landbouwer (Rousselaere). De Veurnaer Boter kuipje. De Vrede van Thourout Journal de Bruxelles. Journal d’Anvers Handelsblad (Antwerpen). La Dyle (Mechelen)- Moniteur de Louvain. Courrier de Bruxelles. Ami de COrdre (Namen) L’Union de Dinant Voix de Luxembourg. Gazelle de Liège Le JVouvellisle de Verviers. Le Conslitutionnnel (Hasselt) Le Courrier de Huy Le Hainaut (Bergen). 5,200 Courrier de I'Escaut. 44,920 Union de Charleroi 8,280 Tolaelreeds meer dan 502,300 franks. Van nu reeds is bet cyfer der inteekeningen booger dan verleden jaer. Europa slaet op eénen vuerberg; de laetste bloedige en moorddadige oorlog van Duilschland heeft eene schitterende logenstraffing gegeven aen die zoogenaemde filosofen die beweerden dat, dank zyhet progrès onzer eeuw, dank zy de verzachting onzer volkszeden, dank zy de kennis van damp en elektriciteit, de oorlog voortaen onmogelyk was geworden. Waren die groote mannen immers niet nog bezig met het ontwerp van hun geliefkoosd vrede- kongres al meer en meer uit te breiden, met er de voorwaerden van te bepalen, met er, in een woord, de stevigste grondvesten van te leggen, wanneer eensklaps de vreeslyke oorlog uitborst? inschryvings-prys. Buiten stad, ft franks. Hel Suppl. 81 i Bet BoTERKtiipjE verscbynt Doch niet alleen ontstaet 'de beroerte, de stoor nis in de betrekkingen die de volkeren genoodzaekt zyn wederzydsch met elkandeien te hebben, maer dezelve vertonnen zich overal, op de troonen, in de paleizen der edelen, in de huizen der ryken, tot zelfs inde hut van den schamelen werkman. Vrees lyke overstroomingen verwoesten op dezen oogen- blik geheele provintiende cholera, tot over lange jaren in Europa onbekend, sleepte over weinige inaenden naer het graf wal de oorlog had gespaerd; de vreeslyke runderpest, na alreeds de ryke stallen in Holland, Engeland en Duilschland ontvolkt te hebben, komt zich thans op eene verschrikkelyke wyze in ons eigen land te verklaren; desaizoenen hebben hunnen natuerlyken loop niet meer; de volkeren staen op tegen hunne wetgevers, alsof de herkenning van het gezag, der autoriteit, de grond zuil niet meer ware van het maelsebappelyk leven; de natiën worden afgunstig van elkandereo en bejegenen zich niet dan met de bedreiging op da lippen; de kleine wil niet meer onderdoen voor den groote, terwyl de groote nog slechts eerbiedigt wat hy niet rooven kan; kortom, de woeligste driften van het oude heidendom schynen zich hel orde woord te hebben gegeven om, met eene over spanning van krachten, alle de vruchten le ver- Verscheidene dagbladen hebben de inteeken- lysten voor dit edelmoedig liefdewerk gesloten. Ziehier het cyfer, door verscheidene onder hen lol heden bereikt Bien Public. i 42,318 fr. Hel yiaemsche Land 4,470 De.Ooparlydige (Dendérmondc) 4,578 c 8,2 W< 5,270 16,500 10,060 5,620 5,680 5,000 2,700 4,200 2.500 62,678 16,500 4,552 10,000 - Aenkondigingsblad van Turnhout. 2,000 4,490 1,060 12,725 600 ïd. opgeslacen in landen door de r zijn zij sedert gen. os in Holland, jgingen gedaan mine en Alve- gemeenten van n ondersteund, slden heer heelt aan ons .hlaus in ons vallen van run de boonen, die beschadigd ge- au Augusli ea der beetiapee volledig en zij ,laat van zakeu edige regens, appelen hebben van de lang- GROOT FEEST IN ONZE STAD, gegeven den 3 Juny 4764, by gelegenheid vaneen konkoert me< den Handboog, uilgeechreven door de maeUchappy -Sist Sebestuen. ZONDAG. Men zal zich herinneren dat wy over eenige weken het nieuws meldden waerby Turkye eenen omzendbrief had gestuerd aen de pronte mogendheden van Europa, ten einde deze by liet goeveroemenl van Griekenland zoudeu heb bes willen aendringen opdat dit goevernemenl niet langer den opstand der kristenen in Candia zoude hebben aeogemoedigd. vi'elou, Rusland heeft thans op dezen omzendbrief geantwoord, en bet beeft gezegd dat het de genegenheid der Grieken voor bevolkingen van hun ras niet kan afkeuren, co dat Turkye moet trachten zooveel mogelyk voldoening te geven aen de billyke eischen der be volking van het eiland Candia. De andere mogend heden hebben nog niet geantwoord. Als men de ilaliaensclie bladen mag gelooven, dia zouden Italië, Frankryk en Oostenryk op het punt zyn eene overeenkomst te sluiten in vooruil- zigl der dreigende kwestie van den Oosten. De oorlog duerl voort in de Vereenigde Stalen tusschen de Kamers en den president Johnston. 1)esenateur. Summer.heeft in ppen.Senael gezegd dat Johnston een overweldiger en een mon ster van wanorde is. Maer de president wykl niet achteruit en schynt zelfs zich weinig gelegen te laten aen de brutale aenvallen zyner tegenstre vers; hy zou gezegd hebben dat hy de Constitutie zaf getrouw blyven en die desnoods^met de wapëns inde band zal verdedigen. Hy zou eenen oproep doen totzyne aenhangers door het geheèfe land. Eindelyk loopt ook hel gerucht dat geheime socie- teitetj, zich inrigten in het zuiden der Vereenigde Staten. Het gaet er daer ook maer heel mank, zoo men ziet. FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. - -- ’T BOTUKUIPJE 9 (l) Dit gildhof was en is nog in de Woumenstracl. ION. (2) Pieter Wyckaert was koning sedert den 27 juny 1705. (5) Geboren Maria-Josephina-Victoria Merghelyact. 45 ct. den drukregel. Bureel Wilgemlykslraet, N« 44. Voor elk afzonderlek sun nier, 42 ceutimen. een, dal hy zich iet N° 3, uahy de i, zich zal gelat en alle slach «au erlei kleuren van oen, linten, euz. n hervormen van e geringheid der nieder te wiunen. op Veurne. ober 4866. 2 00 2 45 2 20 2 50 2 40 2 55 3 02 5 40 3 20 44 55 42 02 42 40 42 25 42 55 42 45 42 55 1 00 4 45 Water- en Bier- :n yzer (verlet), jwaerborgd voor rossekot, alsook centim. hoogte; 'abak-, Raep- en systeem Cheynr en laelsteu Irani Iers al wal zyoen hunne orders te en, zu2 voor de aanbieden. De keteltrommers, gevolgd der trompetters in dienit- kleederen. Het blazoen der gilde gedragen door eenen schildt- draeger in T arnas. De Gilde voorzien van hare wapens, met uitgerolde vaendels, gevolgd deor den koning dragende zyue eere- leekens en omringd door de officieren en den kapellam. Een open rytuig (phaëlon) getrokken door zes rykelyk met vederbossen versierde peerden. In dit eerste rytuig zat de dame van den hoofdman (hoofdlmnninne) alsook eenige andere dames en voorname persoonen van Ypere. De daine des kapiteins (a), vergezeld van andere dames, had plaels genomen in een prachtig gespan door vier peerden getrokken. Onder de likeijeu bemerkte men eenen Zwarte (nègre), wiens ebbenhuutkleur hel blanke leliewit onzer seboone ypersche juffer» op eene schitte rende wyze deed uitschynen. Al de ruiters, al de dames, alsmede de porsoonagies uit het eerste rytuig, droegen de kokaerde met de kleuren der Gilde. Het zadelpeerd van den hoofdman; dat peerd opge- loomd met een rood dekkleed, bezet met de wapens van zyn meester, was by de hand geleid door eenen knecht die iusgelyks le peerd zat. Zy hebben oogen en.... te raeskallen. Donderdag in geheel blad eudeu Zondag in half blad. IWfeuwjaergfften ar» den l*nwa. 3.500 340 twee dagen lang uitsluitelyk ten dienste staen der Gilde. Hel duerde niet lang of de vrywilliger» scheepten in met wapen en bagagie, en hel schip, getrokken door drie struisebe peerden, stevende lagcheud en schitterend naer T dorp Boesinghe toe. Een andere stoet of konvooi stelde zich terzelfder lyd te lande op weg naer Dixiuude; deze stoet bestond uil ryke ekwipagieu, gezadelde peerden die door lakeijen by de hand wierden geleid, en uil vervoérrytuigen, De dames en officieren der Gilde, alsmede andere dames en ypersche jonkers, hadden plaels genomen in de ryke koetsen die zich voren aen deu stoel bevonden. Deze stoet kwam toe aen de Hoogebrug te Dixmude, terzelfder lyde als het vaertuig met de konfraters vrywilli- gert. Omringd van eene ontzaglyke menigte ontscheepten welhaest du Yperlingen, ouder bet duizcndmael berhaeld geroep van Leve Ypere! Een opperstalmeester, voorgegaen door eenen postbode le peerde, ging by T Magistraet, naer 't stadhuis en by de Ghilde in haer gildhof (t), de komst der ypersche konfra- lers aenmelden. De Ypersche stoet stelde zich in de volgende orde op weg Een postbode le peerd, dragende de livrei der konfrerie. De standaerd der Gilde. De serjaul-majoor te peerde, met blooten sabel. torzien van »lb geëerde publiek (Eerste vervolg). Den 2 juny 's avonds doorkruisten de tamboers der Gilde, het rappel slaende, de straten der slad Ypere, om aeu de konfraters en koufraleressen hel feest te heriuueren dat ‘s andercudaegs zou plaels hebben. Den 5 juny waren de officieren en konfraters, die per brieve zich aen het feest hadden aengesloten, reeds om 4 ure 's morgens in hel Gibliiof vereecigd; ieder koulnler *as voorzien van drie ponden poeijer, uilmakemle 60 kar doezen. Welhaest schikten zich de vryilligers in stoel en begaven zich met bel wapen op de schouders, met uitgerolde vaendels, ouder 'l geschal der trompet en bet geroefel der trommels, uaer de hoofdkerk héén, alwaer door den Prooel de mis wierd gelezen aen hel ailaer der konfrerie; alle de konfraters gingenten offer eu, na de Kgeuiog iugi-roepen te hebben van huuiien 14 Patroon, deu edelen ridder Sint Sebasliaeu, trokken zy in stoel naer dc Jeege stad. Eene bargie, versierd met de kleuren der Gilde en behangen met vlaggen, vaneu en slaudaer- deii, lag vaslgelegd aen de kacijnig der groote vacrt. Dil **erluig, iu huergenomeu leu pryze ran 35 guldens, moest

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1