Geloof nogthans niet, goede lezer, dat dit enkel sclioone woorden op 'l papier zynwilt gy u van de zaek overtuigen? Luister, wy laten het woord aen B Lacroix, een vrymelselaer van Brussel. Na te hebben verklaerd en bevestigd dat de mensch zyn eigen God is, drukt hy zich uit op de volgende wyze niet’rgen die hel kristendom ten pryze van twintig eeuwen zweet, en arbeid erin gelukt is in Europa te stichten 1 Kan men groolere zwetsery uitkramen, wanneer hetgeen wy dagelyks onder onze oogen zien, aen zulke lael de schitterendste logenstraffing geeft Waerotn dan, B Lacroix, wanneer de grootheid van den mensch aen het oneindige grenst, wanneer hy er toe gekomen is de elementen te bemeesleren, de wetten der natuer te doordringen, lol zelfs byna de wellen ontdekt te hebben der werelden die boven onze hoofden rollen, op millioenen uren afstandsvan onzen aerdbol, waerom, de mensch zoo verstandig en maglig geworden, belet hy den oorlog niet, de overstroomingen, die beiden zoo veel kwaed doen aen hel meiischdom? Waerom belet hy niet dat de aerdappeiplaeg, de cholera, den typhus, de runderpest en veel andere rampen, het menschdom voortdurend blyven geeselen? Waerom?.... Ah! misschien zyn de volkeren nooit ongeruster, nooit zoo hard beproefd, nooit zoo naby eene algemeene omwenteling geweest als heden, en ’l is juist in zulk oogenblik dat de Opperpriester der francmaponnery van Brussel niet aerzell uil te roepen, dat welhaesl de mensch van God in T ge heel niet meer zal noodig hebben, dewyl hy van nu Welnu, de oude Pharao zoo leert ons het Oud Testament, hield geene andere tael op het zicht der wonderen van Mozes, en hy ook riep uit, dal toen niets meer aen’t genoegen van den menseh ontbrak en de tien plagen van Egypte hielpen er maerloe om zyn herl te verharden Van waer mag die verblindheid komen? Wie zal ons dat schroomelyk mysterie der menschelyke ziel verklaren?... Hel wyssle der boeken, het Evangelie, dal, sprekende van de goddeloozen, ons leert, dat God ze overgelaten heeft aen de bedor venheid van hun herte. Ze hebben oogen, en ze zien nietze hebben ooren, en ze hooren niet ze raeskallen, als de dwazen die geen verstand meer hebben En buiten den godsdienst, loont my cens aen waer men nog princiepen en ware deugd vindt? Welke waerborg kan eene eeuw ons leveren, wier zedelyk versland zoo zeer is verduisterd, dat ze niet meer klaer ziet, zelfs niet in ’l aenzyn der vreeslykste leekenen des tyds Wat meer is, de herten worden van langsom ongevoeliger en meer verhard. Men loochent God van den eenen kant, en van den anderen kant roepi men de vergoddelyking uit van den mensch; de mensch is alles, God is de niet. Hel is altyd de geschiedenis van dien romeinschen Keizer die zich voelende wegsterven, uilriep Ik gevoel dat ik begin God te worden. reeds God byna gelyk geworden is in wysheid en in magt De vooruitgang der wetenschap, zegt hy, is alleen een schitterend en ontegensprekelyk bewys myner thesis. Van dag tot dag doorgrondt men al meer de myslerien der schepping, men doordringt de wetten der natuer, men beheerscht de stof, en het menschelyk vernuft is reeds zóo ver gekomen dat, na de elementen bemeesterd te hebben, de ruimte overwonnen en de afstanden weggenomen te hebben, het byna. de wetten ontdekt heeft der werelden die boven onze bouf- den rollen, op millioenen uren afstands van onzen aerdbol gelegen. Wie dan, roept de spreker uit, zal nog de kreet van onmagl! durven aenhetfen, wie zal nog durven spreken over de menschelyke krankheid? Ik roep en vier de grootheid alsmede de oneindige magt van den mensch. Zondag en maendag hebben de werklieden in de melaelgieteryen van Marchienne hun werk gestaekl, om dat hun dagloon van lOper cent verminderd was geworden, te beginnen met 4 february. Maerdaerby hebben zy zich niet bepaeld; ge holpen door de koolmynwerkers van Damprémy hebben zy oproer gemaekt, en ten geialle van omtrent 2000, zoo onder mannen, vrouwen als kinders, de troepen aengevallen met slokken, sleenencn slyk, zoo dal de troepen verscheide mael genoodzaekt geweest zyn te chargeeren. Men telt onder de oproerlingen vier dooden en verscheide gekwetsten. De molen van Marchienne is geplun derd geworden. Thans is er de rust ten vollen hersteld; nogthans M. den Pastoor van Clercken 20-00 i 2-00 Te samen 1507-54 h iti; 48-50 4- 00 20-00 5- 00 2-00 2-00 2-00 2-00 <-00 6-50 20-00 30-00 <2-60 40-00 5-00 21-00 5-00 5-00 25-00 40-00 5-00 4-00 4- 00 2-00 5- 00 40-00 0-50 muziek aen liet hoofd, was onze konfraters te getnoet ge komen, die zy als in triomf naer de Groote markt geleidde, na dat de hoofdman en koniug, de heer Van Woumeu, de officieren-schollers van Ypere had verwelkomd. be groote markt van Dixmude was, zoo als wy gezegd hebben, hel besloten perk waer de genoodigde konlralers hunne behendigheid moesten doen uiiscliynen. Wanneer onze ypersche stoet ter plaels aenkwam, weérgalmdc bet geroep van Leve Ypere! al luider en luider. Onze vrywilligers schikten zich rond de pers, die reeds geregt was, waerna zy hunne rangen openden om door gang te laten aen de rytuigen en peerdeu. Eenparige toe juichingen begroetteden de ypersche hoo/dlmaninne en andere dames, wier rytuigeu majestucuzeiyk de Groote markt overreden. Zoohaest de rytuigen en peerden zich op zekeren af stand bevonden, schikte zich onze Gilde in slagorde en begroette hare gastheeren door een driemael herhaeld muskeltenvuer, hetwelk ontniddelyk beantwoord wierd door drie losbrandingen met de kanonnen der stad Dix mude. Na deze eerste plegtige exereilieu geleidden onze konfraters hunne officieren en dailies naer hel stadhuis, alwaer er logist was bereid gemaeklze legden er de vaendels af, de eereleekens en wapens, en begaven zich daerna naer de Hoogebrug. Een eetmael door den hoofd man aengeboden, wierd opgediend op bet schip zelf hetwelk onze Ypcrlingen naer Oixmude had gebragt. Maer eene zekere beweging ontslaet onder de menigte die hecnsuell naer bel stadhuis. Welhaesl ziel uien deu Oproer te Marehlenne (Henegouwen). Statistiek der misdadigheid te Londen. Wy hebben onder bel oog een verslag door de politie van Londen opgeniaekt over de misdaden eu wetoverlredingen in deze slad begaen gedurende bet j.ier 1865. In dit ver slag vinden wy, wel is waer, niets anders dan cyfers, doch deze cyfers zeggen meer dau gausche boekdeelen. Het getal der personen gedurende liet jaer 1865 te Lon den aengehoudeu beloopt tot 70,224. Op dit getal zyn er 51,105 iu vryheid gesleid geworden na een of twee dagen gevangenis, 35,164 zyn losgelaten geworden na het stellen van eene borg, 5,957 zyn pligtig herkend en veroordeeld geworden, 702 wierden vrygesproken. Het getal der gevangene mannen is geweest 47,424 en dat der vrouwen 22,805. indien men acht sliet op den ouderdom der gevangene personen en op den aerd hunner misdryven, dau komt men lol zonderlinge resultaten De misdryven genoemd assaulti on the polite genval len of wederstand met wapenen of met vuistslagen legert de agenten der politie, zoo gemeen te Londeu, zyn by- ua allemael begaen door jongelieden van twintig lol vyf eu twintig jaren. De gevallen van dronkenschap, die talrykerzyn in deze stad dan in eenige andere der wereld, bieden zich zeer zelden aen by personen die den manuelyken ouderdom behooren, dit is te zeggen van dertig lol veertig jaren. Onder en boven dit cyler is het getal der drunkars ver- schrikkelyk. De grootste misdadigers zyn niet de volgroeide mannen, maer de kinderen, of ten minste de jongelieden die geene twintig jaren bereikt hebben. Op 5,091 personen lot den dwangarbeid, de vervoering, enz. veroordeeld, waren er 702 die geene vyf-en-twintig jaren telden. Iiidien men het verslag bestudeert in het opzigt van hel onderwys der veroordeelden, dan verkrygt men de volgen de cyfers Op 70,224 personen, waren er maer 10,000 die uocb lezen noch schryveu konden; 57,045 konden lamelyk goed lezen en schiyveu 2,299 baddeu eene volkomeue opvoeding ontvangen80 waren geleerde meusebeu. De aenslagen op de personen zyn te Londen ver meerderd in vergelyking van de vier voorgaende jaren met 998 gevallen. De evenredigheid is minder groot in de aan slagen op den eigendom. Het getal der personen die verdwynen op eene gehiim- ziuuige wyze is steeds zeer aenzienly k. Verleden jaer heeft de politie op 4,444 verloren personen er slechts 2,260 dood of levend kunnen terugvindenmen heeft van de 2000 anderen niet meer hooren spreken. De misdaden hebben hunne byzondere saizoenen. Zoo hebben de pogingeu lol zelfmoord algemeen plaets in de mueuden juuy, july, eu de vechtparlyen door reden van dronkenschap zyn iu deze maendeu ook lalryksl. Des win ters ziet men het getal der dieften met inbreuk loeuemen alsook de uitgift van valsche munt. 40011 Z. II. DEN PAL»! Bedrag der vorige lyst' 4,227-04 fr M. den Pastoor, Merckein Eenige parochianen van Merckem, om verlost te zyn vau 't hoog water Moeder Therese vraegt de zegen van Zyne Heiligheid voor haer en geheel hel Hos- pithel van Merckein De Congregatie der jongmans, Clercken id. dochters, id. De religieuzen van het Gasthuis en der Arme school, Clercken Twee dienstmeiden van Clercken. Nog van Heerst H. Vader geweerdigt te zegenen den Pastoor van Beerst en zyne kleine kudde M. de Onderpastoor van Leke Eene onbekende, id. Eenige Pausgezinden van Keyem Eene onbékende van Avecappelie Een landbouwer van Eessen II. Vader zegen my, myne vrouw en kin-1 deren. Een onbekende van Clercken Eene onbekende van Eessen Zegent my, Heil'ge Vader, Zegent ook myu' vrouw en kroost; Opdat God ons aliegader, Schenke 's Hemels ryk en troost. Een werkmansbuisgezin, St. Jacobscapelle Uit liefde en eerbied. Eene dienstmeid Eene Congreganiste van Dixmude Weinig doch uit goeder herte.Eene Con- gréganiste vau Dixmude Onbekende Onbekende. M. Desoutler-Ameloot. Eene kristelyke moeder Onbekende Uit liefde en eerbied voor onzen H. Vader Pius IX. Eene byzondere, Dixmude Marie Vandervisch vraegt den zegen van den Paus N. van Caeskerke Byzondere van Dixmude Ik vraeg aen God, door voorspraek van Maria, dal Z. H. Pius IX met geheel de kalholyke en kristene Kerk zoudet mogen zegen- pralenIk vraeg veor myu huisgezin zyn heilige zegen, voor myn man de verduldig heid, voor.dny de ootmoedigheid, voor inyqe zuster hetgeen meest strekt lot hara ziel zaligheid. Onbekende van stad 40-60 burgmeester van Dixmude (v) vooruitkomen, vergezeld van twee schepenen en eenen raedsheer-pensionnaris (s)twee boodschapdragers gaeu hun voor, dragende op een zil veren platted, eene gouden inedalie aen een blauw rn geel lint vastgemaekt, deze de kleuren der stad Dixmude. Het is de eermedalie bestemd voor de gilde die hare schitterenste inlreé doet, en deze medalie wordt toegewezeti aen onze Ypersche schotters! Met zyn gevolg binnengeleid in de kamer waer de officie ren onzer gilde en onze dames vereenigd waren, behamlig- de de heer Burgmeester aen den hoofdman van Ypere de eermedalie na dal de heer raedsheer-pensionnaris aco de officieren, aen de dames eu de gilde, de gulbertigste geluk- wenschen had toegestuerd. De konfraters komen welhaesl toegesneld, stormen de zael binnen en, met eenparige stemmen, smeeken zy hun nen hoofdman deze, medalie te willen aenveerden en ze immer als een bewys hunner verkleefdheid in bewaring te houden. Dertig gilden, uitmakende zestig pelotons, ongeveer 560 schotters, hadden beantwoord aen den oproer der konfraters van Dixmude. Ten I ure vereenigden zich al deze gilde iu een’ onmeetbaren stoet die zich, met roefe lende trommels, spelend muziek en uitgerolde vaendels, op weg stelde naer de groote markt. De konfraters mar- (7) Jacq Deprez de Camusel was toen burgmeester. (8) Waren raedsheer-pensionnaris en grellier te Dixmude in 1764 de hecren Demullel en Pieter Van Vosscm. Het peerd van den vice-hoofdman (s), opgetoomd met een blauw dekkleed bezet met de wapens van dezen officier, wierd geleid als dit van den hoofdman. Het peerd des. kapiteins (a), insgeiyks opgetoomd met een blauw dekkleed bezet met de wapens vau zynen mees ter, wierd geleid zooals de peerden die bet voorgingen. Hel peerd des konings. Hel peerd vau den oudsten opperstalmeester; dit peerd was opgetoomd met ecu groen dekkleed bezet met de wapens van dezen officier. Het peerd van den broeder des hoofd mans, den wel edelen beer Carton, konfrater (ter dood); dit peerd was opgetoomd met een rood dekkleed bezet met de wapens der familie. Eindelyk een puk- of legerwagen met de wapens der keufrerie. !n dien wagen, getrokken door drie peerden, bevondenzich de bogen en pyien, alsmede de bagagie der konfraters. Al de dienstknechten en tot de peerden toe, droegen de kokaerde niet de kleuren der Gilde. Het is in deze orde dat, op 5 jnny 4764, onze schitte rende ypersche stoet hare beerlyke intrede deed binnen de slad Dixmude. De Gilde dezer stad, ouder het bevel hebberschap vau haren kapitein Parrel, in stoel met (5) Pieier Vander Espt, licenciael in regten, geboren deu 46 October 1712. (6) Louis Walwoiu, geboren den 50 October 1728. rli'i

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2