I II Id; noglhans «ui' i imunrss, bevinden er zich veel soldaten ter plaets, want vele werkhuizen waren met plundering bedreigd. Een 50lal persoonen zyn aengehouden. Ik De runderpest heel! le Hasselt een einde geno men; 573 beesten zyn gedood; 2/5 daervan is be graven en het overige vleesch is verkocht. klieden in de ■erk gestaekt, verminderd uary. lepaeldge- i Damprémj’ geiaile van vrouwen als iel slokken, scheide mael eu. Men telt j'n verschelde ne is geplun- lost 48-50 me in-* ti ler 2-00 an 10-00 1507-51 fr Veurne. 4 fr. ringt en te veortsluwt. Edellieden, met den degen aen de 10-00 3-00 yne 08- d, stormen de iceken zy hun- teerdeti en ze id in bewaring «meester. ier le Dixmude ussem. 1-00 20-00 5-00 2-08 2-00 2-00 2-00 1-00 stad liet, is verdwenen, langs de haven voort 16 50 10 34 l yn 6-50 20-00 30-00 12-60 i I 21-00 5-00 5-00 25-00 10-00 5-00 1-00 1- 00 2- 00 5-00 10-00 0-50 ia, ke o- fn R- or ra I’S! 1,227-04 fr. 20-00 itaer de officie ren, beltandig- van Ypere d* ntiaris aen de enigste geluk- Allerhaude NHeuwtstydingcn. van stad met lie1 6 February. 1055 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 56 a 40 50 Nieuwe id. a 12 z. Rogge 25 a 25 295 z. Sucr. 2t 00 a 25 50 Nieuw id. a- 72 z. Haver 14 a 17 105 z. Boon. 25 50 a 26 00 De verkoop ging spoedig. 50 January. 225 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 37 a 41 Nieuwe id.-a- 8 z. Rogge 25 a 2ö 42 z. Sucr. 25 a 25 Nieuw id.-a- 25 z. Haver 14 a 17 45 z. Boou. 25 a 26 De verkoop giug traeg. Bergen. February. 28 11 24 98 5350 27 55 17B6 16 42 10 96 7/8 dier buletyns ingevuld geworden zyn door de agenten, die ze geschreven hebben in de tael welke hun eigen was. Daerin ligt geheel hel geheim dier 60,700 Iransche bul- letyns. January. 28 25 81 6469 27 45 ons, ongeveer en oproer der tigden zich al ch, met roefe- »hle vaendels, mfraters mar- vergezeld van naris twre e op een zil- blauw en geel tixmude. gilde die hare rdl loegewezen Sinds ongeveer twee jaren is de toestand van Nieuport, onder het materieel eu zimlelyk opzigt, reeds veel ver beterd, en de kritiek die wy alstoeu iu feuilleton gaven, is thans, wy moeten het bekennen, óp hetzelve niet meer toepasselyk. De ieeiyke slykpoel, dien men regts by hel ingaen der Het is klaer le zien dat Nieuport’s lotbestemming niet ligt in eeuwig van hare zustersteden afgezonderd te leven neen, de onverwiunelyke hoop in de toekomst die de N'ieuportnaren met immer veel kracht en betrouwen by- blyft, nieltegenstaende zoo veel teleurstellingen die zy te lydéu hebbeu gehad, hlyfl huu eene zekere waerborg dal Nieuport ecus rang zal nenteti ouder de meest gezochte eu bevoorregle stedekens vau Belgie. Maer dat zal natnerlyk nog veel tyd en geduld vragen. Tóch is meu er op goeden weg. ouwen) Ecn woordeke over Mieuport. Eergisteren, maendag, zag hel er te Nieuport uit alsof liet er feest ware geweest. Des namiddags, rond 5 en half ure, zag men een.deel der bevolking, op hacr best gekleed, de iu 'l winterseizoen gewoonlyk zoo eenzame straten der stad dóórtrekken, en zich begeven naer de straet waer het lokael gelegen is der rederykers maelschappy, gekend ouder de kenspreuk Van vrocsccpe dinne. (Het blazoen der Gilde stelt eene O. L. Vrouw voor, in de wolken verschy- nende op de bede vau eeuen-zeemao op eene woelige zee)., liet waren onze Dixmudsche looneelliefhebbers die, aen het verzoek der maelschappy van Nieuport beantwoord hebbende, de stukken die zy alhier op hunnen gewonen schouwburg met zulk goed gevolg hebben gegeven, op den schouwburg dier stad kwamen uitvoeren. Eu de menigte die men netjes gekleed door de straten zag trekken, die kwamen allen de verlooning der Dix- mudsche Scherp d’uerz bywoouen. Die menigte was dus groot. Hel was 6 en half ure wanneer de represenlalie geopend wierd; eene lieve Ouverture dooreen door goed orkesl gespeeld, onder hel hestuer van den heer Vandamme, kon digde die opening aen. Burgerstand der stad Dixmude. GEBOORTEN. 28 January. Maria Coleta Eugenia Declercq, dochter vau Eduardus en van Eugenia Deseck (Konynstraet). 50 id. Richardus Josephus Vandecasteeie, zoen van Rubertus en van Coleta Leynseele (Oud kerkhof). 56 id. Hippolytus Karolus Didier, zoon van Karolus en van Silvia Theresia Valcke (Koeimarkl). 50 id. Eduardus Camillus Didier, zoon van Karolus en van Silvia Theresia Valcke (Koeimarkt). 50 id. Ida Bellarmina Dejonghe.Rdochler van Karolus en van Elisabeth Calleeuw (Kasleelslrael). 31 id. Hector Leonardos Eduardus Morlion, zoon van Eduardus en van Melania Deconynck (Weslstraet). 1 February. Julia Victoria Brunona Haemers, dochter van Augustus Joannes Petrus Alexander en van Fanny Sophia Vanackere (Paphoek). •VEELVDEES. 50 January. Carolina Deswarte, dienstmeid, oud 59 ja-, ren 4 m. 17 d., geboren te Wouwen, gedomicilieerd td Eessen en lydelyk verblyvende le Dixmude, dochter van wyleu Ignatius en van wylen Rosalia Vandenabeele. 30 id. Emma Augusta Descbeemaker, oud 2 maenden 18 d., geboren en wonende te Dixmude, dochter van Petrus en van Henrica Willaert (Kleinen dyk). 2 February. Maria Sophia Deschacht, oud 1 jaer 10 m. 18 d., dochter van Karolus en van Juliana Vuylsleke. 2 id. Eugenia Theresia Lambert, jonge dochter, oud 27 jaren 1 m. 6 d., van Dixmude, dochter van Ludo- vicus en van Juliana Vuylsleke (Kiekenstrael). 5 id. Georgius Camillus Esther, oud 5 maenden 25 d-, van Dixmude, zoon van Karolus en van Paulina De- schepper (Halve maeoslraet). ZALF en PILLEN van HOLLOWAY. Hoest, Griep. De verzachtende eigenschappen van deze geneesmiddelen maken ze overweerdig om voor alle soorten van long ziekten beproefd te worden. Voer eene gewoone verkoud heid en de griep zullen eene dosis Pillen ingenonien, en e*ne wryving. uitwendig aengewend met de gemelde Zalf, zeer heilzaenAzyn. Wanneer de griep aenstekend is, is die behandeling de gemakkelyksle, de gezondste en de zeker ste. De Pillen van Holloway eu zyne Zalf zuiveren bet bloed, brengen al de verstoppingen er van lol zynen vryen omloop terug door de longen, verligten de verstopte lot de ademhaling dienende vaten |en maken de ademhaling vry, zonder de krachten le verminderen, de zenuwen te over prikkelen of den geest zwaermoedig te maken. Zoodanig zyn de aliyd verkrygbare middclenjom de zieken te redden wanneer zy door verkoudheid, kinkhoest, aeudoeningen vau de longen en andere kwalen zyn aengelast, die het meerendeel der landen zoo ernstig en zoo voortdurend teisteren. en eene seboone plaveijing leidt naer de zee. De netheid der straten laet er, T winlersaizoen in acht genomen, niets te wenseben. Ook zyn er versclieide verbeteringen gebragt aen de partikuliete gebouwen, zoo ond<T andere aen de Weezenschool, als wy ons niet bedriegen, welks voorgevel in antieken stiel hersteld, een allerliefst zigl oplevert. Nieuport heeft zich sedert lange jaren by onsen omstreeks cetie faem verworven om zyne goede violen en ofschoon de uitvoering van hel openingsstuk eene meesierlyke uit voering mag geheeteu worden, wierd ons noglhans gezegd dat de lief hebbery voor muziek in Nieuport sinds eenigeu tyd veel heeft afgenomen van baren vroegeren luister. Het scliynt dal persoonlyke interest hieraen niet vreemd is. De eerste aki van het drama wierd goed gespeeld en verwierf de luidruchtigste toejuichingen van hel gebeeie publiek. De zael voor komedie leNieuport is allerbest geschikt; ruim, verbeven en luchtig, ze bezit de drie hoedanigheden vereischl voor eene goede Iheaterzael. De tweede en derde aki van het drama, en ook het Bly- spel voldeden ten hoogsteu de aenwezigeneen groot gedeelte van bel gezelschap bad beurtelings geweend en gelageden, eu nu trok hel er vreugdig vau door. Verlaten wy ook de voor bel orkesl gereserveerde plaets in de zael, en begeven wy ons ter eslaminetplaets vau bel zelfde gebouw, alwaer in eene zykamer een klein uitgelezen gezelschap rond eene warme kagcbel beeft plaets genomen. In Nieuport is men falsoeulyk, beleefd en heel bedienslig, zoo wel onder de burger- en armeuklas, die er de 19/2I),1'a der bevolking uitmaken, als onder de klas der zeer wel- stelleuden. Een vreemdeling wordt er aenzien als eeu broeder eu ook als zulks bejegend en behandeld. En dat moet ieder falsoeulyk ineusch behagen. De goedhertigheid der Nieuportnaren beviel ons dus ook, zoo dal het ons heel aengenaem was le zien dat onze aenwezigheid hun wèl zoo zeer beviel als de hunne ons aeugenaem was. zyde, burgers die hun zondagskleed haddenfaengeltokken doen de gilde stil houden om, op bel oogenblik dat ze voor hunne woningen voorby trok, haer den eerewyn aen le bieden. Maer het is wanneer de stoet op de groote markt acn- komt dal de vreugdebetoogingen met eene ontzettende kracht uitbersten. Het oude karillon van hel aloude belfort laet het ypersch aria hoeren en de hoogwaclil neemt de wapens! Alstoen komen twee afgezondenen, voorgegaen van twee boodschaplieden in kosluem, uit bun hotel te voorschyn, om het welkom te weuschcn aen deschollers en hun den eerewyn aen te bieden. Deze betoogiugen duerden voort, want hel was slechts ten 9 ure dal de konfrerie, trotsch over de pryzen die ze behaeld had, in het gifdhof terugkwam Deze pryzen wer den broederlyk in gelyke parten verdeeld tusseben al de konfraters die aen de sehieting hadden deel genomen. De hoofdman deed een geschenk aen de gilde met de eerme- dalie, die by twee dagen lang op de borst bad gedragen. Deze gouden medalie met de wapens der stad Dixmude, maekt op heden nog deel van de talryke verzameling meda- lien die aen den schaekel zyn vastgehecht van den konitig onzer koninklyke gilde van sint Sebastiaen. Alzoo, zegt kapitein YValwcin die ons in zyn verhad de geheugenis be- waerd heeft en de byzonderhedeu dezer sehieting, Alzoo zegt hy, met volcommen lof en glorie voor de Yperlingen deze [eest geindight heu-eesl EINDE. Ziehier de namen der lolelingen nummer dat zy verleden maendag getrokken hebbeu 24 Vanbavinckhove Eduard. 25 Vaualderweireldl Lud. 26 Claeys Polydorus. 27 Dupoud Bernardus. 28 Vancuyck Eugeuius. 29 Maerteu Aloïsius. 50 Demente.aeesler Leo. 51 Quaeghebeur Emilius. 52 Calteeuw Benjamin. 55 Storm Aloïsius. 34 Vertinde Aloïsius. 55 Verschilde Keuaius. 56 Biuyueei Fraiiciscus. «7 Desuuler Remomlus. 58 Vaudydke Edmoudus. 8 Dewaele Karolus. 9 Vereecke Alpbonsus. 10 Selschotter Ludovicus. 11 Pladys Emilius. 12 Cliristiaeu Constant. 15 Oekemel Franciscus. 14 Elie Alphousus. 15 Feys Augustus. 16 Leyre Karolus. 17 Exter Edmoudus. 18 Beun Hippolytus. 19 Vansteclielmaii Petrus. 20 Vincke Richardus. 21 Vieubled Albertus. 22 Wancour Leon. 25 Vatibove Camillus. Meu schryft uit Ypere, 29 january Eene droevige gebeurtenis heeft de gemeente Elverdin- she iu rouw gedompeld. Eergisteren, rond f O 1/2 ure, kwam de graef d'Entielièr d’Hulst van Ypereu, waer by als burgemeester der gemeente Elverdtuglie den eed bad afgelegd. Aen T gemeentehuis uil zyn rytuig geslapt, had hy precies detï gelukweuscli aeuboord van de rond hem vergaderde raedsheeren, eu zelfs eenige woorden vau be danking geuil, toen hy plotseling door eene geraektltéid getroffen wierd. M. Bayard, heelmeester en geuieenle- raedslid, diende hem aeustouds de uoudige zorg toe; maer de kwael verergerde gedurig, eu om 4 ure bezweek de graef, n'a kerkelyk bediend le zyn. Graef U'Hust wa» sedert meer dan 56 jaren buigemeesler. Zyn iever eu be langloosheid waren boven allen lof. Tydens de laelste optelling iu de boofdslad Brussel, zyn er ten huize der inwoouers, door d« zorg der sledelyke overheid, 61,060 bullelyus uitgedeeld. Elk dezer bulletyus was iu T frausch en in 'l vlaemsch opgesteld. Op die 61,600 bulletjes zyu er iu hel stadhuis 60,706 ontvan gen, die beantwoord waren in hel frausch en slechts 500 in hel vlaemsch. Waerschynlyk zal men daeruil het gevolg trekken dal er le Brussel maer 500 huisgezinnen zyn, waer er vlaemsch gesproken wordt; maer die gevolgtrekking heeft men voorzien en voorzegd eenieder weet dal de citeerden mei blooten sabel. De massa volks was ontellyk; tie goede bewooners van Veurnambacht waren van alle gewesten toegesneld. De daken der huizen stonden vol met kurieuzen, en meer dan eene venster wierd voor dezen namiddag verhuerd ten pryze eener kroon (fr. 5,82 ct.). Rondom de pers waren de knapen gerangschikt, en, zoo als eerlyds de schildknapen en de ridders die in't stryd- perk traden hnntie wapens behandigden, ook behandigden deze knapen aen onze yporsche konfraters, thans veerdig om de sehieting te beginnen, huu pylen en boog. Eindelyk nam de stryd eenvang. Volgens lotlrekking, hetgeen des morgens om 9 ure -had plaets gehad in tegenwoordigheid van twee kommis- sarisseu van iédere konfrerie, rniek de ypersclie gilde de pelotons u°’ f I, 27 eu 56 uil. Hel pelolou u« II bestond uil den hoofdman, den kouiug, uil twee officieren, den greffier én den oudsten opperstalmeester. Dé hoofdman schoot de eerste en mei toejuiching van allen, raekie hy den zydvogelhet 27,l“ peloton velde eeiien vogel ueêr, en een scholier van het 56'1* kwetste zoodanig den opper- vogel dal er nog Slechts een Stuk op de spil bleef. Dit sluk stortte neder zoohaest hel volgend pelolou de pyramied raekie. indien de prys lol beloouing der behendigheid ware geschonken geweest, ongelwyield zou onze gilde dezen zegenprael hebben behaeld 1 De sehieting duerde tot acht ure 's avonds; de gilde van Ypere had een tamelyk groot getal vogels ueèrgeveld, acht- eu-twiiilig waren er op de pers gebleven en een derzelve 'iel duetcubuveu by loting aen onze kuufreric te beurt. De nacht verging iu vreugde; elkeen roemde zyne be hendigheid en verhielde zyne heldendaden, onder het drinken van kannen groot bier, waermede de scholters ten allen tyde hunne lauweren hebben weten te besproeijen. ’S anderendaegs na de sehieting, trokken de konfraters van Ypere met roefelende trommels naer de parochiale kerk vau Dixmude, alwaer de Proost om 9 ure de H. Mis celebreerde; al de konfraters met hunne officieren aen T hoofd gingen ten offer en waren gevolgd door de gilde- zuslers die voorgegaen wierden door mevrouw de Hoofdt- maninni. Eindelyk stelde zich de ypersche gilde in rang voor hel stadhuis en, na parade gemaekt te hebben op de groote markt, deed zy eeno losbranding van musketvuer, dit otn hei uiagistrael, de gilde van sint Sebastiaen en de inwoo- ners der stad Dixmude te bedanken voor hel zoo schit terend als gulhartig onthael welk z’er ontvangen had. Den 4 van junymaend 1764, om 6 ure 's avonds, ont scheepten onze scholters te Ypere; de landing der kaei was opgehoopt met beyegers cn volk dat niet ophield met volle longen uil te roepen Leve Ypere! Heal Sint Sebastiaen! De gilde in stoel vergaderd in dezelfde orde als byltare intrede te Dixmude, trok welhaast door stads poorten en deed hare zegevierende terugkomst in hare goede stad Ypere. Edele dames, ryke burgerjuffrouwen, schoone baesinnen bezeilen de vensterramen der huizen welke zigt geven op den doortogt der overwinnaers, en de stoel trekt met moeite door de onmeiclyke volksmenigte die dezelve om- Thans heerschl veel bedryvigbeid le Nieuport. Men werkt er op verscheidene punten van de stad aen het af breken der vestingen, een schoon werk, dat le Nieuport de herinnering wegneemt aen vroegere tyden van broeder moord en ellende. Men werkt er aen de nieuwe yzeren baen van Nieuport op Dixmude, die men denkt met oogst- of septemberuiaend aeustaeude te kunnen inhuldigen. Men werkt er ter plaets van de baden, aen een hotel dal nevens hel Kursael is gebouwd. En een heer verklaerde ons dal Nieuport thans nog over eeu millioeu kan beschikken voor het uitvoeren van open bare werken aen de haven en in de stad. Kortom, Nieuport is op goeden weg; de krachtdadigheid, hel geduld en hel vertrouwen, inde toekomst ontbreken bel niet, en daermeè kan men bergen verzetten. Eindigen wy met op nieuw hulde te brengen aen de beleefdheid en gedienstigheid der Nieuportnaren, en ver nieuwen wy hier ook de belofte diewy huu gedaeu hebben, namelyk dal hel de eerste maer de laelsle mael niet is dat de Tjeefkens van Dixmude aen Nieuport eeu bezoek hebbe^ gebragt. Per hekloliter. Tarwe, kwal. id. 3* id. Getal hektoliters Tarwe (midoenprts) fr. Rogge Sucrioen Haver

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 3