DE. N° 7. Een-en-twintigste jaer. imen. 14 February 1867. iker. Dixmude, Donderdag, Politiek Dagboek?-) Cl I i Mexiko, iet mexi- ebben ter Catharina aer 1800 bewyzen taris DE in dat er geweest irlez was js Thomas ja HEN- n Petrüs IAER.DT, en by den e Kroon, isenstraet, sn Notaris vergegaen n alle de d, Vrouw- nagelaten jduwe van en. betaling, van den e Beerst. orstad, op bewoond MAENDAG. Altyd dezelfde barbaerschheid in Italië ten opzigteder priesters en kloosterlingen. Over eeoige dagen wierden alle de mondbehoeften weggevoerd uit hel klooster van St. Maerteo, te Turyn. De religieuzen zullen er zich voeden gelyk ze kunnen. Hetzelfde geschiedde by de zusters van de H. Maria Magdalena. Deze, byna allen van edele afkomst, hebben aenzienlyke sommen ingebragt; thans moeten ze byna sterven van honger. Over eenige dagen kwam er le Florenlie eene tyding aen by dewelke een aenlal religieuzen van Napels, wier goederen waren aengeslageu geweest, aen hel goe- vernemenl brood vroegen; en een hooge ambtenaer had de onbeschaemdheid te antwoorden dat het goevernemenl zich met ernstiger zaken le bemoeijenhad. Wil men nog een ander feil dat bewyst hoe on- weerdig de religieuzen in Italië behandeld worden, men leze het volgende Te Milanen zyn de paters Capucienen uit hun klooster gedreven en van het zelve wilde men een gevangenhuis maken; doch een volksvertegenwoordiger heeft zich hiertegen verzel de gevangenen, zegde hy, kunnen niet leven in die kleine, vochtige en ongezonde cellen; die zyn alleenlyk goed om door kapucienen bewoond le worden. tegen 114 fr. daegs. En de zuivere en heilige maegden, die den Heere zyn toegewyd, vragen te vei geels een stuk brood DINGSDAG. Wanneer de voorbeelden van diefte, goddeloosheid en allerhande baldadigheid door de overheden gegeven worden, dan is het geenszins te verwonderen dat zy in de leegere klassen navolgers vinden. In 1866 zyn er in het koninkryk Italië 82,616 diefstallen gepleegd. Het zedenbederf groeit er op eene schrikkelyke wyze aen. Buiten 10 hospitalen uilsluilelyk voor publieke vrouwen bestemd, zyn er 65 burgerlyke gasthuizen en 19 gevangenissen, welke laelste afzonderlyke ziekenzalen hebben voor dit slach van rampzalige schepsels. In het jaer 1865 hebben de veizorgings- koslen voor dit soort van zieken beloopen lot de som van 764,935 franks 77 cenlim.; dat komt ZONDAG. Uit Londen scbryfl men J... de armoede en ellende nooit zoo grerot geweest zyn als tegenwoordig. De handel is er dood, geene aenkomst van schepen, en gebrek aen werk. De armen sterven van honger in hun kwartier, dal nooit of zelden bezocht wordt door begoede lieden, eu dit alles uit oorzaek der faillieten die hel gevolg geweest zyn van den laetslen oorlog... Kende de honing van Pruisen al de rampen die hy door zynen bloedigen zegeprael van verleden jaer over de volkeren heeft getrokken, dan voorzeker zoude dezelve hem eerder een voorwerp van schrik dan een voorwerp van genoegen geworden zyn. WOENSDAG. Volgens depechen van den Iranschen ambassadeur te St. Petersburg, maekt Rusland vyandeiyke toebereidselen legen Turkye. In Italië heeft hel ministerie zyn ontslag ge geven. Een oproer der Fenians is uitgeborsten te Chester (Engeland). Ook zyn er troebels ontstaen te Liverpool. Te St.-Nazaire is een vaertuig aengekomen uil Mexiko, met 94 passagiers en 775 militairen. De gezondheid aen boord is voortrelfelyk. ge tracht uw huis, uwen eigendom le verkoopen om uwe schuld te kwylen, maer dit zal niet zyngy zult geene koopers vinden, de juslicie wil niet door het vonnis tegen u uitgesproken voor de schuld van 1000 franks, heeft zy uwen schuld- eischer het regt van hypotheek gegeven, niet al- leenlyk op uwen eigendom van nu, al ware dezelve 6000 franks weerd, maer ook op de goederen die u later by deeling of successie te beurt zullen vallen. Daerop slaet men uwe goederen aen, en op bevel der justicie, verkoopt men uwe meubelen op de slraet; welnu, met de onkosten van het aenslaen uwer goederen, van het maken van den inventaris, zyn uwe 1000 franks die ge eerst schuldig waert, en welke naderhand tol 1500 franks waren gerezen, nu tot 2,000 franks ge klommen. Maer men gaet over lot de verkooping uwer goederen, uwer meubelen, van uw huizeke, van uwen eigendom; ’k veronderstel dat alles eene weerde hebbe van 6,000 franks; men verkoopt het voor 5,000 franks, want in gedwongene, regterlyke verkoopiugen, wordt alles maer aen halve weerde verkocht, en wanneer nu de onkosten betaeld zyn van verkooping, van justicie, van enregistrement, wanneer de rekening der advokaten en hussiers voldaen is, blyft er den armen vader van familie geenen enkelen duil meer over. Men heelt hem ge- ruieneerd, en dit is het werk geweest der justicie; men heeft hem onteerd, en ’l is de juslicie die het gewild heeft; men heeft zyne vrouw en kinderen tot den bedelzak gedwongen, en dit is nog altyd het werk der justicie!... Wanneer zal toch in de Kamer eene waerlyk liberale meerderheid de afschaffing vragen van zulke halelyke misbruiken, weerdig van de eerste lydeu van het heidendom? Geene voorname politieke kwestien aen het orde van den dag zynde, bespreken wy cens eene zaek welke met de politieke geschillen geen het minste gemeens heeft, maer die daerom niet minder eene grove onregtveerdigheid daerstell, waervan hel slagtoffer alweer de arme duivel is. Spreken wy dus over de ruïneerende onkosten waertoe de justicie eenen ongelukkigen neeringdoener dwingt, die aen zyne schuldeischers zyne schuld, soms maer van een paer of drie honderd, of wel van een duizend franks, op tyd niet kan betalen. In vroegere tyden waren hel de koningen van Frankryk die regt deden; en dit deden ze gratis. Op onze dagen is hel nog wel uit name des Ko- Dings dat er regt wordt gedaen, en ’t schynl dat die mannen die daervoor uit de geldkas van den Slaet betaeld zyn, dit ook zouden kunnen gratis doen, doch neen; het uilspreken van een vonnis is getakseerd, geldslikkend, voor hel meestendeel der menschen, ruienerend. Wat heeft de Slaet le spe- culeeren op het ongeluk van den arme en deu kleinen neringdoener! Is ’t niet genoeg melde buitensporige rekeningen van de advokaten en hussiers Een kleine neeringdoener is eene som van 1000 franks verschuldigd; hy is vader van familie; door ongelukkige omstandigheden gedwongen, vindt hy zich genoodzaekt een wissel le teekenen in profyte van zynen schuldeischer, welke wissel valt op zulke of zulke dale van de maend. De valdag is daer, maer hy kan niet betalen; protest van wissel, kos ten van hussiers, van advokaten, van uitspraek van het vonnis, kosten van enregistrement, twee, driemael herhaeld, en zoo wordt de som van IOOO franks op 1500 gebragt. Ah! roept hem de justicie toe, ge kunt geen 1000 franks betalen Welnu, ik zal u dwingen er 1500 te betalen. Gy hebt een eigendom, een huis; MENGELINGEN. GEDACHTEN. Hasselt, 9 february.. Na de uitbersting der runderpest in de uitge strekte stallen der gebroeders Nys, valt hier niets meer te hopen. Ik zegde u in mynen laetslen brief dat de weerde van hel gedoode vee, dooreen genomen aên 7 tot 800 franks moest gerekend worden. Ik bedroog my; men heeft my sedert be vestigd dat de meeste der ossen eene weerde hadden van 1000 tot 1500 franks. Ik heb gisteren den vetten os zien dooden, voor welken men over veertien dagen 1700 ftanks geboden heeft; oordeel over de grootheid der verliezen. Het huis Nys deed alle jaren voor 14 a 15 millioen aflairens; welk onberekenbaer verlies voor den handel en den landbouw! Wat hier ontbreekt, het zyn slagters; tot 3 ikerke, uit an Veurne 'T BOTEKKUIPJE 'i De wanhoop is de moed FEUILLETON VAN T BOTERKUIPJE. 170,6X4 uren. a Merckem, voor jagt genaers,ie n met eene zaek. l men, ge- vecappelle, eldwoordeu fs, le Ave* igt zal het rgevels van ■r officieren BEKENDMAKINGEN. <5 ct. den drukregel. Bureel Wilgemtykslraet, W 14. Voor elk afzonderlek num mer, 12 cenlimen. !T. van den laf hertige. ongelukkige; hy, die Hem een mant van overleden, n, de wet* ieg hebben, vrykoopen, ongegoede, landlieden ingstvallig- den er dan am in dien keh van ja. el het volk ;heden ver- an van ont- enken. die et storten, te her- DE HEMEL. Hoe hoog mag wel de Hemel zyn? Dat zal ik u vertellen Indien gy, als een vogellyn, Op wieken voort kondt snellen. En opwaerts, immer opwaerls vloog, Onzag Onzaglyk verre, En kwaeml dan eiod'lyk daer omhoog Aen de eerste schoone sterre, En vroeg daer aen een engelyn Hoe hoog mag wel de Hemel zynï o Dan zeide de engel u gewis Ik weet niet, kind, hoe hoog hy is; Doch mogelyk dat by geval Die ster omhoog 't u zeggen zal Vlieg heên, doch zonder overylen. Het is slechts honderdduizend mylen. En vloogt gy tot die sterre voort, Men zeide u nog hetzelfde woord En yldet ge immer hooger voort. Van ster lot ster, van oord tet oord, En vraegt gy honderdduizend malen, Gy moest nog steeds uw vraeg herhalen; Want mensch, noch ster, noch engel, geen Die T weeldit weel maer God alleen. Naer hel buitsch. 1NSCHRYVINGS-PRYS. Builen stad, franks. Mel Suppl. S Hel Boterkuiwe verscbynl den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. dernemen ing wezen 1 chrikkelyke dooden de riuden, en ^haffen. In ■gelukkigen lêrsund Ift De dwaeshoofden zyn gemeenlyk koppighoe minder Rtuachten men heeft, hoe meer men er zich aen vasl- •‘lampt; de blinde mol vioet altyd voorwaerts. De fortuin maekt slechts hoeveerdige zotten de tegen spoed vormt den mensch. Hoe vele menschen zyn er niet die klauwen hebben aen hunne tong. Men weet dat, inden tyd van 165 dagen 5 uren en 49 minuten, de acrdbol den zonneweg of ecliptiekdie een langwerpige cirkel is, van den westen naer den oosten doorloopt. Die eeliptiek heeft eene circonferentie van -16,847,614 uren waeruit volgt dal de aerdbol eenen weg doorvhegt vau Per maend 18 07"*“" l’er daB 602,554 ue.r 25,098 Per minuet -418 Per seconde 7 Even als de mot hinder doet aen de kleederen en da wormen aen hel hout, zoo ook brengt de droefgeestigheid hinder toe aen hel hert. De volmaekste der menseben is diegene die het minst gebreken heeft. De onkosten <Ier justicie. Hy, die God niet kent, is een Ulc I niel bemint, een ondankbare; hy, die Hein vlujit dwaze hy, die Hem hael, een wanschepsel. Cresus, uitgedoscht in zyn koninklyk gewaed en gansch overdekt mei peerlen en kostelyke gesteenlen, vraegiJc aen Solo of hy wel ooil een zoo Inisterlyke pracht gezien had. Ja, zegde de wysgeer, ik vtttd dat een pauw prachtiger versierd isdangy; zyne schoonheid is natnerlyk, en gy blinkt maer mei eenen ontleenden glans. De vleijers vinden hun voordeel by de grooten, ’gelyk de geneesmeesters hy de waenzieken deze betalen voor Jtwaletj die ze niel hebben, cn genen voor deugden die ze zouden moeien hebben. Hel musulinaensche spreekwoord zegt Wanneer Ry iemand goed doet, werpt er hel geheugen van in de *ee indien de visschen bel iuslokkcu, God zal helgedach- De Kunderpest (e Blasselt.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1