im i 21 February 4867. N° 8. Een-en-twinligste jaer. rukker. mp, 'onver, aghel, ia »ogebrug; EENE STRU1KROOVERS-IIISTOKIE mp, kamp, idt, yser, ie maken dat ft van Spekjes, ion (y te Peered tori van Moe* 1 Dixrnude, Donderdag, ementen, Politiek Dagboek. I I maer I'h in teiieder. n is van MAT, iea zeer gen?- vragen by den ure namiddag, laele. >rg De Passer, ure namiddag herstellen en verhoopt, zoo i door- de zorg e gunst en het innen. MAENDAG. De Senaet en de Kamer in Frankryk hebben hunne eerste zitting gehouden. Iu den Senaet heeft de president de vergadering bekend gemaekt dat, in den loop van hel verleden jaer, de Senaet zeven zy tier leden door de dood heeft verloten. Hel jaer 1866 is dus ook voor den franschen Senaet een rampspoedig jaer geweest. Te Romen heelt een groot feest plaets gehad, waeraen niet minder dan 120,000 geloovigeb hebben deel genomen. Het gold namelyk de heiligverklaring van den gelukzaligen Benedikt d’Urbioo, van de orde der kapucienen. Deze heilige wierd te Urbino (Italië) in 1560 geboren, en stierf ia 1625. Hy was de laelsle van tien kinderen, deed schitterende studiën, en ondanks zyn vader en moeder die hem groot in de wereld wilden zien worden, wierd hy arme paler-kapucien. Hy muntte uil in edelmoedigheid en liefde lot zynen even- mensch. Des avonds van de plegligheid stormde bet volk naer de groote St. Pieletskerk, om er hel meesterlyk geschilderd afbeedsel van den heilige, dal van (luizende lichten was omringd, te beschou wen, terwyl het kanon van hel fort St. Angelo door zyn herhaeld geschot, de katholyke wereld verkondigde dal ze een nieuwe voorspreker by God onder bare heiligen telde. Hoe heerlyk, boe groolsch DINGSDAG. Ofschoon we in ons Supplement van zondag laelst de troouiede van keizer Napoleon et, maekt liet een geperfec- iqj het snyde? ne trouwe e<t het publiek te Hetslagten van het vee wordt voortgezet te Hasselt, doordien de runderpest, van de stallen der groote stokeryen is overgebragt geworden naer de stallen van eeuige melkboeren. liet laelsle nieuws uit die stad meldt het volgende Een nieuw geval van runderpest heeft zich heden (15 february) in de stalling van den melkboer Coune verklaerd. By de stokers heeft men geen nieuw geval meer opgemerkl; het is ook waer dat byna al het vecgeslagl is. Te beginnen van morgen reeds besproken hebben, vinden wy het niet onge past hier eene andere byzonderheid dan degene waervan wy melding gemaekt hebben, uil die rede voering te doen uitschynen. De zoogenoemd liberale gazetten roepen gedurig uit Waertoe dienen dié Nieuwjaergiften aen den Paus, welke in alle de katholyke landen van Europa worden ingezameld? Is hel ooit gezien geweest dat een vervallen troon met eenige duizenden franks eu een bandvol zouaven kon regt gehouden worden? Laten wy hierop keizer Napo leon antwoorden. Tot voor nu, zegt hy, was het Frankrvk alléén hetwelk de revolutie belette den pauzelyken troon omverre te werpen; immers in Frankryk alléén zag men die groote manifesfatien, en in de Kamers en onder het volk, in voordeele van het lydelyk gezag van den Paus; maer sedert hebben zich die manifestalien vertoond in alle de katholyke landen van Europa! Uit alle de groote sleden van Holland, Duitschland, Eugeland, Spanje, Belgie, en zelfs uit de Staten van Amerika, hebben dezen jare en verleden jaer duizeode en (luizende stemmen uitgeroepen Ge wilt gy, revoluliou- nairen, die u als vyanden van ons geloof a. ustelt, den troon van onzen H. Vader omver stoolen, en ge steunt u daervoor op de toegeving van Napo leon welnu als Frankrvk zich tegen die hetlig- schending niet verzet, dan verzetten wy er ons tegen, en tol preuve, ziehier onze peuuing!... Deze is een bewys dat wy niets zullen veronacht zamen, maer integendeel alles iu ’t wetk zullen stellen wat in onze magt is, om, trots uwe godde- looze aenslagen, den Pauzelyken troon regt te houden. En nu, zien wy wieviklot ieusuil den slryd zal komen, gy of wy Ziedaer wat keizer Napoleon in zyne rede voering heeft doen uitschynen, wanneer hy sprak van eene groote onrust.... die in Europa heerscht, en van het doen van eenen oproep aen Europa... in het geval dat demagogieke conspiratien het durfden wagen de hand te slaen aen het wereldlyk gezag van deu Paus.... Katholyken, gy die uwe Nieuwjaergift aen den Paus hebt geschonken, aeu u is men die krachlda- digetael van keizer Napoleon en het behoud van den Pauzelyken troon verschuldigd; en gy zyt het ook die, door uwe moedige handelwyze én openbare proleslalie, Eutopa, ten minsten voor zekeren lyd oog, van de regeeringsloosheid hebt gered! Zoo dat de Nieuwjaergiften aen den Paus niets minder dan weggesmeten geld is geweest, gelyk onze legensttevers het beweerden. PERE, Ornementen ryk, i ter kennis te voorzien biyft en voor Kerk- rkappen, stan- ppyen, gebor. op zyde, enz. ie; gouden en i en breedten, Iben, comma- ord, met alles ZONDAG. Het ministerie van Victor- Emmanuel heeft uit gespaerzaemheid de bediening van almoeseniers by hel leger en de zeemagl afge schaft. Het vaderland mag daer het bloed en de dood der soldaten eischen, doch ze mogen geen priester hebben om hen te helpen sterven. Zyn zy kalholyk in het hert, zy zyn veroordeeld om, op de wyze der solidairen en vrydenkers, de dood te ondergaen zonder godsdienst, gebeden of pries ter.... En niet een onzer zoogenoemd liberale bladen spreekt een woord om die schending van gewetensvryheid te laken A propos van ministerie, het heeft in Italië niet alleen zyne demissie gegeven, maer daerby is de Kamer ontbonden, en de kiezers zyn tegen den lOmaert byeengeroepen om eenen nieuwen keus van representanten te doen. De nieuwe Kamer komt den 22 maert voor den eersten keer byeen. Be oorzaek van dit alles is het mislukken der linan- lieele konvenlie Laugrand-Dumonceau, waervan wy reeds meermaels hebben gesproken. Laetste Berigten. Er is een lap gelegd aen T Ministerie, waertoe zal dit balen, als de kiezingen tegen slaen? De Italia meldt dat het wetsontwerp op de vryheid der Kerk en op de likwidatie der gees- telyke goederen, geheel en al gewyzigd en herwerkt, in het nieuwe Parlement aengeboden zal worden. llongarie is thans ten vollen verzoend met Oos- teuryk, teu gevolge van het gunstige antwoord van deu Keizer op hel Adres van den hongaerschen Landdag. Gister was de hooldslad Peslh geheel bevlagd, en ’s avonds had er een fakkeltocht plaets. Nu zullen de Hongaren een eigenbestuer hebben met een afzonderlyk .Ministerie. WOENSDAG. Het begint er te spoken in Italië; nooit, roept een nogtans italiaenschgezind blad, L'Etoile beige, uil, heeft het zoo slecht ge; staen in Italië als nuhel is een stryd op leven en dood tusschen de dictaluer en de vryheid, ia andere woorden, lusschen het schrikbewind en de gema tigde bestiering. In de groote steden van het ryk, te Napels, Palermo, Milanen, Turyn en Venetie, wil men van het goevernemenl niet meer; alleenlyk in Toskanen, de Markenen ineen deel van midden- Italië heeft het nog eenige aenhangers. Door geheel Venetie slak het volk de vaendels uil by ’l vernemen van den val van ’t Ministerie; de geheele drukpers valt geweldig tegen het goevernemenl uil; welk zal de uitslag zyn der kiezingen Vallen ze tegen het goevernemenl uit, hetgeen zeer waerschynelyk is want door geheel Venetie kan het op geen drie stemmen rekenen dan is’Lde anarchie, deregee- ringloosheid in Italië! En te Turyn, te Napels, te Venetie roept hel volk dat het van’tgoevernement brood moet hebben, en T goevernemenl staet om bankeroet te maken!.... Ziedaer in welken zin het brusselsch blad den toestand van Italië afschetsl. Ah Italië uwe zon begint te dalen, terwyl deze van den Paus begint te ryzen 8 Febr. I. Beschryving van '1 kasteel van Ville-lès- Pomerail. MIBÏW.B i FEUILLETON VAN ’T BOTERKUll’JE. 'ion. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N» 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 cculimen. UIT BET SCHRIKBEWIND. gebouwen. De moortel, van deze kletsten, met roggenmeel gemengd, heeft de hardheid van den steen verkregen. Een groot deel van eeneu toner is veel hooger dan het gebouw en bedreigt hetzelve met zynen valnoglans heeft men verscheide mael gepoogd denzelven af te breken, doch men kou er geen enkelen steen van lusmaken. Dit kasteel inoeteenige bloedige belegeringen ondersteen hebben; men ziel nog overal hel merkleekeu van brand en vernieling; de dwarsbalken en de geankerde muren zyn tot kool gemaekt, op verscheidene plaetsen verkalkt; men heeft by uitgraving, gesmolten glas, lood, yzer en kanon ballen gevonden. Was hun beslaen vóór de uitvinding van hel buskruid? Zyn zy door werptuigen ol door bomketels geworpen? Het is hetgene men niet kan beslissen. De be- wysstukken door de vlammen vernietigd zynde, ontbreken geheel en al om de eerste opregting van dit heerengoed vast te stellen. Men weet alleenlyk dal de famihe de Ligne van de dertiende eeuw af hetzelve in bezit gehad heeft. Een prins de Ligne, bygenaemd de groote duivel, met Engeland tegen de Franschett in oorlog geweest zynde, wierd dit kasteel, door de laelsteu belegerd, ingenotnen en verbrand. De omstandigheden dezer gebeurtenis .zyn met een oudoor- dringbaren sluijer bedekt. Toen, ten gevolge dezer verwoesting, de familie de Ligne zich uaer bel kasteel van Beloeil, hare oude wooning, begaf, bleef hetzelve eene lange reeks vanjaren onbewoond. Twee kloosterlingen van het order van den 11. Beuedictus kwamen er, omtrent het midden der voorgaende eeuw, hunne wo tting vestigen en hadden de kapel hersteld. Deze eigendom, die onophoudclyk aeu hel huis de Ligtte behoord heelt, was 9 Feb. 24 28 J 27 - <4 a 15 71 15 25 a 18 14 75 a 17 8 a 10 - aers in koper, style gothiek en en, Mandelaers, teems, Ciboriën’ en voor lötnbeo, voor tnichaels, ■oonen, Scepters INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. S Het Boterkuine verschynt den Donderdag iu geheel blad eu den Zondag in half blad. Runderpest. Dit afgezonderd kasteel is gelegen lusschen Bergen en Condé, op eenige uren van Doornyk, in hel midden van uitgestrekte weilanden en in de nabyheid van twee dorpen, waervan het den naem draegl. Een boschaedje van hooge populierboomen omringt hetzelve in bet fraeije jaergclyde en geeft het de gedaente van een vochtig groen eiland in de wbestyn, of in dén winter van een vervallen praelgraf der verledeue eeuwen. By dage maekt deszelfs afgezonderde gesteldheid hetzelve treurig en by de nadering van den avond, rouwig. De overlegging van vader lol zoon, door de bygeloovige landlieden behouden, heeft niet nagelaten deze oude torens door de eene of andere ziel vac eenen afgestorven burgtvoogd, te middernacht, met een klagend gekerm te doen versehyuen. Ook, by hel aenkomeu van den nacht, wierd dit akelig kasteel geschuwd. Vier groote torens, waervan een in zyn geheel gebleven is, maken onder ben, door eenen breeden gracht omringd, een langwerpig vierkant uit; zy zyn aen elkander gevoegd door hooge en gescheurde mureo, in welker tusschen- ruimte, de heiloof, bel huislook en de wilde nagelbloem in overvloed groeijen. Het midden van eene der groote voor- z.ydeu van hel vierkant is voorzien van twee andere torens welke lager zyn dan de anderen en dienden lol verdediging der valbrug. Eene donkerevoulen eenedikke eiken houten poort vervoegden deze twee torens, neg met eenige over- blyfsels van vriesche ruiters voorzien, aeu elkander. Hel ander deel van hel vierkant bestael in een groot gebouw, hetwelk zoo oud niet schynt te zyn dan de andere deelen van het kasteel. Zeer waersebynelyk is hetzelve, na eene vernieling, in allerliaest opgeworpeu geweest, want de sterkte der bouwstoffen is veel uiiuder dan die der andere 25 - a 28 5» 16 50 16 17 a 4 7 5? 10 a - 14 50 a 16 48 10 a 49 - 48 10 a 49 - Ret was iu de maend January van het jaer 1794eene fyue sneeuw viel in overvloed op deu aerdbodem neder eu overdekte denzelve als met eenwyd uilgespreid doods taken, en, hier en daer, in de ruimte, onlwaerde men schaduwen welke in stilte verdwenen, vervolgens op nieuw ta voorscbyn kwamen, en alles keerde wederom in rust. De geheele natuur was als versteven. In eene vochtige zael van het oude kasteel van Ville-lès- Rotnerail, by een flikkerend vtter welkers hitte nanwelyks e koude luchtgesteldheid kon overmeesteren, wareu slil- ^*ygend gezeten de notaris Lchon en zvne vrouw met een umlje op haren school; en dit kindje lachte zyne moeder oe. Alhoewel jonger, schee» de notaris de veertig jaren “yeikt te hebbenby was groot van gestalte eu zyne l"arte oogen glinsterden ouder een gerimpeld voorhoofd. De avond zette aeu dit wiuteraehtig tafereel nog eene "e droefgeestiglield by. De noorderwiud liet zich geweldig tusschen de torens en de biaderloozo boómen La. Le"i gCL'"a,1'J'‘rge,lrl,is ,|;l" strcclend gelach van et kindje ontrustte deze ecuzaemheid.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1