zy he be de kv Na zich'met’een’ aental petitiën te hebben bezig gehouden, heeft de Kamer op eene orde-molie van M. Orts, in zitting van zaterdag de diskussie over de gewyzigde artikels van het Strafwetboek hervat. Velen onzer lezers hebben zich waerschynelyk meer dan eens gevraegd Hoe staet het met den yzeren weg van Veurne op Duinkerke; gael hy er komen of gael by er niet komen? En hoe is’l ge legen met den yzeren weg van Lichlervelde op Thielt? Nogtans moesten beide opgemaekt zyn, eerst tegen mei 1806, en dan, ten gevolge eener verlenging van lyd door het goevernemenl aen de koncessionnarissen toegestaen, tegen oogstmaend van dit loopende jaer. Welnu, ziehier wat in zitting der Kamer van 22 dezer, de Minister geantwoord heeft aen den representant van Thielt, M. Demeulenaere, die hem over deze beide yzeren wegen ondervraegde De verachtering in het uitvoeren der yzeren wegen van Lichlervelde op Thielt en van Veurne op Duinkerke, zegde de Minister, moet toege schreven worden aen de fianlieele krisis en ook hieraen, dat de koncessionnarissen aen hunne verpliglingen niet getrouw gebleven zyn. Het achtbare lid verzoekt my de compagnien te dwingen hunne aengegane verpliglingen uit te voeren. Ik ken daertoe geen ander middel, mynheeren, dan de borgtogt aen te slaen die zy gestort hebben. Indien dit aengenaem kan zyn aen de bewoo- ners der landen die dezeyzeren wegen moeten dóór trekken, ben ik er niet legen hun die voldoening toe te staen. het streng toezigt van eenen agent des goever. nements, en de mannen der kunst zyn hel eens om te verklaren, dat men er zonder gevaer weer vee mag inbrengen. V. De Inval. M. de Ridder De Coninck heeft, zoo als men ziet, slechts beloften bekomen voor de toekomst maer ’t is toch iels, en wy zyn overtuigd dat hy zal zorgen dat de Minister er de hand aen houde. Men schryfl uil Hasselt Wy vernemen dal vele stokers van Hasselt de toelating hebben gevraegd om hunne gestichten te openen, die hel goevernement uit vooizorg bad doen sluiten. Die magliging kan zich niet lang laten wachten. Al de stallen zyn gezuiverd onder Ziehier eene lyst van namen van gemeenten, afhangende der postbureelen gelegen in den ont trek van 50 kilometers, en voor welke een post- limber van 10 centiemen voldoende is. (Men kan zich deze (abel ten onzen bureele verschaffen tegen 5 cent). Een diergelyke posttimber is genoegzaem voor brieven geworpen in de briefbtis van al de gemeen ten in het poslbureel van Dixmude begrepen, in bestemming van al de hieronde^vermelde steden en gemeenten. VVederkeerig ook behoeft slechts een timber van lOcentimen vooral de brieven komende uit eene dier plaetsen, in bestemming van het postbnreel van Dixmude en de daeronderslaende gemeenten. Te Melen (provintie Luik) is al het vee van de stallen des heeren Colsou, pachter, zondag moeten geslagt en gedolven worden de 17 koeijen en veetzen waren door de runderpest aengedaen. Hel pachthof wordt door de gendarmerie streng bewaekt en de stallen zullen gereinigd worden. Ondanks de vlytigsle opsporingen heeft men niet kunnen ontdekken op welke wyze de ziekte in den stal van pachter Colson is gebragt. Hy heelt geen vee gekocht, er is niemand by Item gekomen, eene melkvrouw uitgezonderd, en die is nog in den stal niet geweest; ook is niemand van bel pachthof in besmette plaelsen geweest. Men zegt nogtaus dal de runderpest eukel door besmetting wordt over gezet. Er zyn door den minister van oorlog 20 man van hel voetvolk naer Retinue (niet vet re van Melen) gezonden, om hel afgemaekte vee in den grond te delven. De bekommering in deze streek is uiterst groot, en dit zal niemand vet wonderen, daer in bel land van Herve ongeveer 50,000 koppen vee geleld worden. In den stal der gebroeders Duterne, landbou wers te Gombes (dit ook in de provintie Luik), zyn twee koeijen bezweken, en de plaelselyke overheid heeft de noodige maetregelen genomen om de voortzetting der ziekte te beletten. Mgr. do Bisschop van Gent heeft negendaegsche gebeden bevolen, om van de goddelyke bermher- tigheid te bekomen dal de runderpest ophoude. In al de kerken eu bidplaelsen des bisdoms zullen, na de groote misse, de lilanien van Allerheiligen gelezen worden. en van pa Si 1U t* Mannen van buitengewone energie en stand vastigheid van karakter. Onder de mannen van buitengewone energie en stand vastigheid in hunne voornemens, die zich den weg tot de '1S be 'de gr vy he vu De Kamer. jnBBBHMBB9MnFWKr^MnMVW0BB|IMnKffggM|nBBKnnDIIII Yzeren weg van Dnlnkcrko op Veurne Lichlervelde op Thielt. ■Ct dc or zo 1111 11< va lit A, die vei eet I eer dat zor in ink wa sla al dei Pn Zw rjk Au hoi scl: lou alh ze; te i zyt va lie b’ ff ver te i roe bel Hol nii< ren do( tra uer ook bes 1 de bet ine om net gei bet wet pel hee ver gra pf€ baj noorden van Fraukryk en der grenzen vau Belgie gewor den. Allen, lor de vreedzaemsie landbouwers toe, gevoel den hel gewigl vati deze alschrikkelyke zinneloosheid, welke Fraukryk mei bloed overstroomd had. Maral, Kobes- pierre en deszeils aenbangers, hadden al helgeue dal ryk, edelen nnglig was, doen beven. Muueuse nam er zyn deel aen; by den werkzamen landbouwer, by den vreedzameii amblenaer, by den eeuvoudigsien dorpsberder, rigite hy den roof, den brand, de dooo aen. Te zwak, mei zyne zes tig siruikroovers, gekund onder de benaming vau vuerslo- kers, om de sleden of de groote dorpen aen te vallen, te knevelen, wierp hy zich gelyk een woesl dier, op de ge huchten, op de pachthoeven, op de lusthovende dood of de pynigingen gaven zyueii doorgang overal te kennen. De wellén 'deelden in deze aigemeeiie gevoelloosheid mede en bleven, legeu deze euveldaden, krachtelooshel was hel ivk der tnagl en des gewelds. De notaris Lehon wierd vaslgegrepen cn wreedelyk ge bonden alsook zyue vrouw en zyne dienstmeid. Mevrouw Lehon vraegde tuer liaer kind en riep hetzelve mei luide geschreeuwd! zy viel voor die wezens, voor die lygers, den tiaem van menschen dragende, op hare Uien neder, nfaerzy bekwam alleenlyk eenen afgryzelykeu glimlach len antwoord, waerdoor de wille ougeu en landen op deze zwarte en duivelsc.be aenzigten zigibaêr schitterden. De koorden waermede de notaris gebonden was, drongen lol in bel vleesch. Hy beklaegde er zich over. man en van haerkind!... Dit oogenblik was plegtig en verschrikkelyk. Een kort stilzwygen bad plaets; vervolgens hoorde men bel gekletter van wapens en men zag. schitterende gliu- slcrs op den voorgrond. Wie gael daer? riep de notaris met eene sterke doch beschroomde stem uit. Op hetzelfde oogenblik, verhrften zich aen de andere zyde der vensters, voor hem, verschei dene gedaeuten tien handen te gelyk, met de vlugheid des bliksems, grepen hem by de keel vast en verscheidene moordpriemen te gelyk, dreigden heat te doorbooren. Eene holle slem roept hem toe Werp uwe wapens weg of gy zyt dood De notaris Lehon, wanhopeud, liet zyn vuerroer vallen. Een geweldig gerucht liet zich hooren. Het waren de glazen en de vensters die tien stukken wierdeu geslagen hel kasteel wierd door fakkels verlicht... Wondeilyk ge- kleedde mannen, van itoofd lol voel gewapend, met zwart gemaekte aenzigten, vermomd of vreesverwekkend mis vormd. overweldigden hel kasteel en wierpen zich op des- zells inwooners... Hel waren Moneuse, de vuerstoker, met zyne zestig baenstroopers. Moneuse was in dit tydstip de vrees der dorpen van bet en «en groot getal gemeenten zoude alzoo twee distribu tion en twee inzamelingen daegs kunnen Itebbeu, zonder dat er eenige vermeerdering van kosten voor den Staet zoude uitspruiten. Ik ken zulke gemeente van myn arrondissement Woutnen, onder andere, alwaer er drie of vier mael daegs ntaelposten voorby ryden en alwaer hel onmogelyk is, per retour van den koerier, eene antwoord te zenden op eene depeche den dag zelve van den ontvangst; T is te zeggen dat er drie of vier dagen ttoodig zyn, by voorbeeld, om te Brussel antwoord te kunnen ontvangen op eeueu brief uil die stad gezonden aen eenen bewoner der gemeent* in kwestie. Voor wat het opzigl betreft, dat zoude alzoo gemakkelyk zyn als nu, dewyi volgeus den maetregel dien ik aenwys, de manier van vervoer der korrespondentien zoude ver anderen; de ntaelposten zouden geuiakkelyker en spoedi ger, en zonder kosten den weg afleggen welke de landelyke briefdragers nu verpligt zyu te doen. Ik denk dat de maelregel waerop ik de aendaclit roep van M. den Minister eu die levendig verlangd wordt door de bevolkingen, van een groot nut zoude zyn, want onder andere voordeeleu zoude hy voor uitwerksel hebben de verbetering vau den dienst van de uildeeling der korres- poudentien, van zekere omreizen te vermyden die over lastend zyu geworden ten gevolge der groote vermeerde ring van het getal brieven, dagbladen en afdruksels die alle dagen moeten t’huis besteld worden, en dezelve zoude daerenboven hel voordeel hebben niets te moeten kosten aeu den Staet. M. Vanderstichelen, minister der openbare werken. Wanneer men, in eene vorige zitting, de verhooging vraegde vau het traktement der fakleurs, heb ik geant woord dal deze vraeg my niet gegrond Scheenlieden komt men rekiameren ten voordcele der uitdeelers. M. De Coninck. Zy trekken minder dan dé fakleurs. M. Vanderstichelen, minister der openbare werken. Zy trekken meer; de middenmatige jaerwedde der fakleurs is 750 franks dewyi liet Iraktemenl-minimum der distri buteurs 750 franks is; deze laelsleu ontvangen, daeren boven, kosten van hutspacbl en regie die teu minsten lol 200 franks beloopen. M. De Coninck. Zy verteeren ze. M. Vanderstichelen, minister der openbare werken. Niet geheel; de hoogste klas der distributeurs geniet een traktement van 900 franks en eene schadevergoeding vau ten minste 200 franks. Ik herken nogthans dat hel traktemenl-miniinum der distributeurs te laeg is en alle dagen vau langsom meer ontoereikend wordt, ingezien de toeneming vau liet werk en vooral de verantwoordclykheid die weegt op de be dienden van deze soort. liet traktement minimum zal dus moeten verhoogd worden (niet het trakternent-maximum)doch zulks kan maer allengskens geschieden. Ik zal maken dal het trakte ment minimum der distributeurs kunne gebragt worden op 900 franks in eeue'n tyd van twee jaren, hel jaer 1867 niet medebegrepen, want de budget is gesloten.. Voor wat de herinrrgting betreft der diensten van distri butie der brieven waervan de achtbare beer De Coninck gesproken heeft, ik zal er bel voorwerp van eene ernstige studie van makenhet is mogelyk daler gemeenten zvu alwaer de brieven zouden kunnen bebandigd worden aen de lakteurs io plaets dal dezen dezelve moeten gaen halen naer het hoofdburecl der posten. M. De Coninck. Er zyn er een groot getal. M. Vanderstichelen, minister der openbare werken. ’T is iets dat moet onderzocht worden. Brievenpost. Itlxmude. ALVERINGHEM. Oeren, St. Ricquiers. ARDOYE. DIXMUDE. Caeskerke, Sluyvekenskerke, Oostkerke, Lamperuisse, St. Jacobscapelle, Oudecapelle, Nieucapelle, Beerst, Keyem, Leke, Zarren, Wercken, Eesseu, VVoumen, Vladsloo, Bovekerke, Clerckeu. GHISTEL. Bekeghem, Eerneghem. Meere, Zevecote, Zande, Si. Pieterscapeile, YVcslkerke, Rexem, Zerkeghein. HOOGLEDE. ISEGHEM. Cachteui, Emelghetn. 1NGELMUNSTER. JABBEKE. Snclleghem, Stalbille, Clemskerke, Vlis- seghem, Hnuthave. LANGEMARCK. Poelcapelle. Si. Juliacn, Bixschote. LICHTERVELUE. Zwevezeele. ME ESSEN. Wytschaele. MERChEM. MEULEBEKE. Oostroosebeke. MOORSLEDE. Passchendaele. N1EUPORT. Lomb.irtzyde, VVestende, Slype, Rams- capelle, Schoore, Manuekensvere, Sl. Jooris, Wulpen, Boitshoucke, Oustduinkerke. OOSTENDE. Steene, Breedene, Mariakcrke, Middel- kerke, Wilskerke, Lefihighe, Snaeskerke. OOSTV’LETEREN. VVestvletereti, Crombeke, Renin- ghe, Noordschote, Pollinchove, Loo, Huogslaede, Gyvc- rinchove, Woesten, Zuidschote. PLASSCHENDALE. Oudenburg, Ettclghcm, Zand voorde. POPERINGHE. Abeele, Walou, St. Janscapelle, Reninghelst. Westoulre, Locre. ROL1SBRUGGE. Haringhe, Proven, Stavele, Beveren. ROUSSELAERE. Beveren, Gils, Rumbeke, Oost- nieuwkerke, Ouckeue, Westroosebeke. STADEN. THOUROUT. Aertrycke, Cortemarck, Couckelacre, Handzaeme, Ichleghem, Ruddervoorde, Zedelghem. i VEURNE. Adinkerke, Avecappellé, Bulscamp, Cox- yde, Eggewaerlcappelle, lloulbeui, Isenherghe. Leysele, Pervyse, Sleenkeike, ’s Heerwillemscappelle, Panne, Vin» cliem, Wulvcringhem, Moëres, Zouteuaye. YPEREN. St. Jan. Zillebeke, Gbeluvelt, Zonnebeke, Kemmel, Vormezeele, Brieleu, Elverdiaghe, Vlamerliugbe, Dickebusch. Voort antwoordde men hem, en hy wierd geweldig- jyk naer de naburige kamer voorlgedreven. Het was aldaer dal Moneuse zich met den meeslen hoop zyner bende bevondhet was voor hem dat men eisclna dal de notaris verscheen gelyk voor eenen regter, gewa pend met hel schrikkelyk regt van den sterkste. De notaris bemerkte er eenen man van omtrent de veer tig jaren ond, van eene hooge gestalte met een sterk lichaemsgesteldikke knevels overdekten zynen mond en groote zwarte kaekbaerden omringden zyn aengezigtnog- tbans, de uitdrukking zyner gehetstrekken had niets ver- schrikkelyks; maer men las op zyn gerust eu bleek aenge- zi«t, eene koude wreedheid. Hy moest zynen evenmensch verworgen met de gerustheid van den slagler die het schaep slagt. Eene soort van zachtmoedigheid scheen by oogenblik- ken op zyn aengezigt ten voorschyn Ie komen. liet was de zacht moedigheid van den scht-rpregler, leu opzigte vau den veroordeelde. Zyne kleediug was eene gioote drykantige hoed met ‘zwarte vederen omringd; euu blauw kleed, eene lange bloedroode sluijêr, en leerzen met slooven. Aen zynen gordel schitterden twee pistolen, een breede dolk aeu zyne zyde een groote sabel. flForifl voorlgeietj. Runderpest.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2