V A N° 10. Een-en-twintigste jaer. 7 Maert 1867. L EENE STRUIKROOVERS-HISTORIE Dixinude, Donderdag, Politiek Dagboek. LEGERIGE Pl j ieder. ken «lat Spekjes, Peercn an Moes VI. De Ondervraging. MAENDAG. Ja! er is eene regtveerdigheid in deze wereldDeze woorden, zoo zeer loepasselyk op de volkeren als op de persoonen in ’t byzonder, hebben wy op eene dnidelyke wyze zien toepassen op het fransche volk in de laetste jaren derver- ledeneeeuw; wy hebben ze zien toepassen op de vervolgers van God en van de H. Kerk Juliaen de aposiael, Luther en Hendrik VIII hebben in hel opeobaer de waerheid van bovenstaende woorden beleden; Italië ook begint^topna te denken, want het moet gevoelen dat men niet straffeloos de tra nen doel vloeijen uit het oog van den Stadhouder vau Christus. Immers de-Zoon Gods heelt hel ge zegd die myne Kerk versmaedl en ze bedroeft, versmaedt en bedroeft my. Eenmael heeft Jeru salem Christus versmaed en den Zaligmaker over hare ondankbaerheid doen tranen storten, en veer- ZONDAG. Het is geen gewone kiesstryd die zich voorbereidt in Italië, zoo begint een niet- katholyk dagblad van Brussel zyne kroniek van den dag. De parlementaire oppositie, anders gezegd de bevechters van het goevernement, wagen den stryd op leven of dood. Ze zyneringelukt Garibaldi uit zyn eiland te lokken en hem eene dier uit stapjes te doen doen welke zoo goed geschikt zyn om de driften der volksmenigte op te winden en de onzeggelykste aendoeningen te doen onistaen. Na twee dagen in Florenlie doorgebragt te hebben, alwaer hy met zynen naem eene der meest ophit sende proklamatien heeft onderteekend is Garibaldi vertrokken naer Bologne en van daer naer Venelie, alwaer hel volk hem op degeestdrif- tigsie wyze heeft onthaeld. Van Venelie zal zich de volksheld naer Napels en Sicilië begeven, deze beide gewesten, die het theater geweest zyn zyner zegenpralen. Overal zal zyne tegenwoordigheid de magt der op positie levendiger en sterker maken. Niemand kan, voor den oogenblik.den uitslag voorzien van den stryd die de toekomende week zal beginnen, maer allen erkennen dat de toekomst van Italië groolendeels zal afhangen van den uitslag dier kiezingen. De Italianen hebben thans hun lot in handen; aen hun van te kiezen tusschen eene avontuerlyke politiek die noodzakelyk op eenen staetsaenslag moet uitkomen, en eene langzame maer voort durende ontwikkeling der vrybeid. Voortreffelyke toestandniet waer. tig jaren later wierd die stad door de Romeinen zoodanig verwoest, dat geen steen op steen meer regt bleef. Italië heeft Z. ILPius IXende Kerkgrof x beleedigd en doen tranen stollen in den persoon j van bet achtbare opperhoofd der II. Kerk heelt hel den Zaligmaker versmaed en bedroefd... ja! er is eene regtveerdigheid in deze wereld!... DINGSDAG. Een ander bewys van deze waerheid De opsleller-uitgever van het dagblad le Siècle, van Parys, heeft in zyn blad eene inschry- ving geopend voor hel opregten van een standbeeld aen Voltaire, die in zynen tyd den meest gevierden en vermaerdsten schryver was van Frankryk, al hoewel geheel zyn leven een onafgebroken oorlog was tegen God en zyne bedienaers. Men weel hel, Voltaire eerbiedigde niets van alles wat eerbied- weerdig is! Helaes! zyne faem, zyn invloed, ’t is het geheugen aen het kwaed dat hy betracht heeft. Zyne scherts beleedigde de godsdienst en de glorie, by had noch vaderland noch geloof; ’t is juist de reden waerom hy de leids- en raedsman is van alle degenen die, zoo als hy, zonder liefde en zonder God, hel versland niet hebben om te schertsen, het oordeel om te denken, noch het talent om te schryven. Zoo is dil helsch vernuft de patroon ge worden van hel onlellyk getal dwazen en zotten, die de verstandigsten dier klas van lieden, het volk noemen. Welnu, nietlegenstaende al het verstand dat Voltaire had, niettegensiaende de groole rol die hy gedurende zyn leven hier gespeeld heeft, niettegensiaende hy geliefkoosd is geweest van kei zerinnen en koningen, kost het thans de grootste moeite van de wereld om eenige inschryvingen le verzamelen ten einde een monument op te reglen dat zyne gedachtenis herinnert. Arme Voltaire! Na de loftuitingen van den grooten Fiederiek II, deze van een solidairen gazelschryver! Na de plaets van God-zelve ingenomen te hebben iu den Pan theon te Parys, nog geen standbeeld in de hoofd stad dal zich degedachtenis van Voltaire herinnerd Ja, er is eene regtveerdigheid in deze wereld! WOENSDAG. Hel nieuws dat het vaertuig le Bhóne, melde belgische vrywilligers uit Mexiko gekomen, vooiby Oostende was gevaren, is mis; dit vaertuig was een russisch koopvaerdyschip. Uil Brest vertrokken is le Rhóne de haven van Cberburg moeten binnen loopen, ter oorzaek van het stormweder dat eenige schade aen het schip heeft toegebragt; toch worden onze belgische jon gens alle dage le Antwerpen verwacht. De verledene week zyn er weêr 26 jongelingen van Brussel vertrokken om dienst le gaen nemen in het pauzelyk leger allen waren uit hollandsch en belgisch Limburg. Reeds van ’s zondags waren er 18 te Brussel aengekomenzy wilden tegenwoordig zyn aen eene plegligheid die hun het gansche leven zal byblyven. Een jongeling met name Eduardus Smitz, oud 26 jaren, geboortig van Vezel, in Prui sen, ging ’s maeodags bet lutheranismus afzweeren over eenige maenden had hy hel ongeluk gehad zyne moeder le verliezen deze in het kalholyk geloof geboren en opgekweekt, riep haren teerge liefden zoon aen het sterfbed Myn zoon, zegde zy, ik ga u verlaten, mogt ik u eens wederzienja, voegde zy er hy, dit geluk zal my gegund worden, indien gy u bekeert en daerna den H. Vader gaet verdedigen. Diep was het kind door deze laetste woorden eener stervende moeder ontroerd. Nu leefde hy sedert eenigen tyd in Brussel. Ge durig had hy het beeld zyner beminde moeder voor oogen. Op zekeren dag vraegt hy om het katholyk geloof te omhelzen hy wordt onderwezen, en verleden maendag had hy het geluk van, na het H. doopsel ontvangen te hebben, te naderen tot de H. Communie. 18 jongelingen knielden met hem aen den communiebank neêr, om samen den God-mensch te ontvangen, wiens vertegenwoor diger zy te Romen gingen verdedigen. Ónder de gene welke men aldaer het brood der engelen zag nutten, bemerkte men verscheidene leden der sociëteit Vincenlius a Paulodeze aendoenlyke plegligheid bad plaets in de kapel alwaer voortyds de joden het gezegend en lielderyk IJ. Sakrament des Altaers wreedaerdig mishandelden. Des avonds vertrok de nieuwbekeerde met zyne edelmoedige gezellen naer Romen; voor Lel vertrek, en by het handdrukken zyner vrienden, zegde hy hun nog deze woorden Nu ben ik te vreden; de wil myner moeder is volbragl dezen morgen heb ik dien God ontvangen, waervan zy my zoo dikwyls heeft gesproken; nu ga ik te Romen haren laet- slen wil volbrengen voor Pius IX ga ik stryden, myn grootste verlangen is te mogen sterven voor myn Vader. Men mag dan zeggen dat de Hemel hedendaeg$ wonderen verrigtziet men het kwaed fier het hoofd opsteken, weldra zal het wyken voor den heldenmoed, welken men heden onder de katho- lyke jongheid ziel onistaen. I FEUILLETON VAN 'T BOTERKUIPJE. !l 1 V w. I I Moneuse scheen een oogenblik te iwyfelenvervolgens zegde by. Sla op en geleid ons, wy zullen zien of gy hel leven verdient. Mevrouw Lehon geleide de roevers in het kantoor haers mins. Aldaer toonde zy eene kas in dewelke een koffertje was waerin zich eenige goudstukken bevonden. Is bel daer al? zeide hy op eenen spolswyzen loon. Volg my nog, zeide mevrouw Lehon, en zy wendde zich naer hare slaepkamer. Zy scheen onbeschroomd ie wezen en eene soon van moed deed zich op geheel haren persoon bemerken. Zy berekende in haer hoofd al helgene zy bezat en waervan zy de weerde zoude willen verdub belen, om, met ineer zekerheid, diegenen die haer zoo dierbaer waren, te reddenook had zy haer kind in deze kamer niet gelaten Men had moeite om haer te volgen. Men hoorde geschrei... Ach! myn God! het leeft nog, zeide zy tot zich UIT HET SCHRIKBEWIND. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N’ 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 centimen. Ie gevallen verbran- itervoelen, gezette en erzwellin- schurftig trft, zee re icingen. 1 gevoegd, -50 ct.. Voor den r o lessor I. ra veel. e genezen I daegs in hel lang- oldikkelyk voliuaekle* l voor deze fk by ons Izucht zich t genomen ek van de tl worden beruchte :n wryviug gier zyde, ichtige ge le invloed helgene u dierbaer is, doodt mynen man noch myn kind zelven... 3 De roovers hadden reeds deze kamer doorzocht. Het kind, verschrikt, weende op het bed van hetwelk men reeds de matrassen en de dekens had weggenomen. Me vrouw Lehon liep naer haer kind hetwelk zyne armtjes uaer haer uitstak, maer men wederhield haer. Deze wree- daers kenden maer een god, eenen godsdienstbet goud maer eenen middel om belzelfve te bekomenhel vuur en het bloed. De handen van mevrouw Lehon waren gebonden; zy toonde hun den sleutel, men deed hel open, alles wierd genomen lot het linnengoed toe. Hot is datgene niet wal wy eischen, zeide Moueusc met eene donderende slem. 1NSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, ft franks. Mel Suppl. S Hel Boterkoiwe verschynl jen Donderdag iu geheel blad enden Zondag in half blad. 'T boterkuifj: 1- Deze de geest, lekendheid len liemo- ïds hebben geublikke- zotider het it anderen. Ier zy bel aengedane VerAoud- nezeu wor- borst en de weldra iii- alle graden lehandelilig luderdaed en. icrofula en voor ring- gewortelde onderhevig er genezen a If, legeiyk oo krachtig :n dat deze worden en Er was in de groole zael een groot gerucht van stem men. Moneuse, legen de tafel geleund, de armen kruiswys op de borsl, wendde zyn gezigi rondom hem Er heerschle onder deze booswichten plotselings eene groole siilzwy- gendheid; men hoorde niets meer dan het gerucht der deflren, in de hoogere verdiepingen, die geopend of inge- slagen wierden. Zyt gy de notaris Lehon? Ja, ik ben die. Kent gy my? Neen, ik heb u nooit gezien. Welke zyn de bewooners van uw kasteel? Ik bewoon hetzelve met mynt vrouw, mynen j'ongen zoon en eene dienstmeid alleen. Is er niemand verborgen? Niemand. Gy gaet my de waerheid zeggen, denk er wel aen, uw leven hangt er van af. Het is dry dagen geleden dat de bode van hel dorp met eenen grooten zak geld hier binnen gekomen is, durft gy hel loochenen? Hel is waer. De bode is hieruitgegaen, maer de zak is hier geble ven, waer hebt gy hem gedacu? Dezelfde bode die hier bel geld gebragt heeft, is gis teren morgen, om negen ure, uaer Bergen vertrokken; hy was drager van denzelfden zak, inhoudende eene som vau zes duizend franks, door my ie Doornik by den heer C. ontvangen; ziedaer de waerheid, ik zweer hel u. Uwe geschiedenis is behendig. Dal men zyne vrouw bier geleide, zeide hy legen zyne mannen. Mevrouw Lehon verscheen, bleek gelyk de dood; zy wendde haer gezigi naer dien hoop leelyke mannen. Alsdan naderde zy onbeschroomd dengene dien zy erkende voor bel opperhoofd te zyu. Moneuse ging voort. Het is dry dagen geleden dat er hier eene som van zes duizend frank ingebragt is. Antwoord, indien gy liegt wordt uw man voor uwe oogen dóórstekenwaer is dit geld Mevrouw Lehon wierp zich op hare kuien neder. Mynheer, in *s hemels naem, in den naem van al - niet. Ik zal u geheel de waerheid zeggenheb medelydeu... Wy hebben dil geld niet meer, hel is gislereu naer Bergen 'hl'K in rfe iden, kwaed ve over de elke plaeis efenende op >r zuivering iet koiui en ing. martelen^ anscbaibaer srzachlende schytii tee- tkt de pyn i naluerly. "genoemde eu ouwan- geslierd. Zy zyn hei vensl mompelde Moueuse. Mevrouw Lehon verslond hel. Ach genade Hoor my... Ik zweer het u by mynen God, by myne ziel, dal hetgeen ik u zeg, waerheid is.... Zou ik het leven myns mans kunnen verkoopen Wy heb ben deze som niel meer; maer... wy bezitten nog een wei nig goud... voorwerpen... eenige juweelen... neem alles... alles is aen u, maer laei ons het leven! En zy trok haren ring van haer band af en bood hem den Struikroover aen. Eene acndoenlylic plegtiglield.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1