Als de Gazelte va» Thiell ous huert, wy zullen haer koecht zyn en ze getrouwelyker dieueu daa semiuige barer korrespondenlen. bet I ten NI oppervlakkige diskussie die, gemengd onder een i aental kwestien van allerhanden aerd, van geen gevolg zou geweest zyn. Zy hebben besloten eerstdaegs en grondiglyk die kwestie te behandelen van den Yser, waervan de|werken maer al te veel veiachtering hebben geleden. Het Weekblad ook, denkende daermeè aen M. de Coninck nadeel te doen, heeft vergeten te melden dal de Minister van ’l inwendige en M. de Horisoone, beide volksvertegenwoordigers van Ypeie, zoo veel belang hadden in de kwestie van den Yser, als M. De Coninck. Waerotn, zegt het Volk, is de gevel van elk ministerie in geene groote venster veranderd? Dan zouden de achatpligtigen immers zien dat al de kleine geëmployeerden aen 1200 en 4500 franks appointementen, er het werk alleen moeten afspin nen, en dat de mannen met 8 a 10 duizend franks traktement er hunnen tyd do u brengen met gazet ten te lezen en cigaren te rooken. Waerom is geene overgroote venster iu d‘ Banque nationale te Brussel? Dan zouden de dompelaers zien dat de kerels die onder de be scherming van het goevernement hunne wissels escompteren, als er een hall dozyn solvabele hand- teekens opstaen, zich met het zweel en hel bloed van den kleinen handel vetten, en zoo veei diensten hewyzen in Belgie als de Bank van den grooten Turk. Waerom is in de bnreelen van al die Maetscbap pyen van Yzeren wegen, van al die geldclubben geene groote venster? Dan zou bet publiek van de statenkamer welen, waerom de Bepresentanlen de meeste yzeren wegen, hoeliepulten en banken verdedigen. Waerom wordt er geene ruit van 24 meters vierkant voor het budjet van oorlog gezel? Dan zouden de Belgen met stomme verwondering zien hoe veel nul er met 58 rnillioen wordt geslicht. Waerom eindelyk staet de groote komedie te Brussel niet rondom in vensterglas?... Dan zou de burgcry van Brussel zien waerom dat Funck, De- vadder en andere confraters van hel Stadhuis den franschen opera verdedigen. Als de studie-beurzen gestolen waren, dan zei den de zoogenoemde liberale gazetten 'l Is liet werk van de meerderheid der Kamer; de Kamer heeft uitspiaek gedaen; de meerderheid is oniael- baer, kunt gy meer vragen? Ja voorzekerde meerderheid is ’t regt niet. Boven de meerderheid is het regt de meerderheid steelt; de slem der naluer zegt gy zult niet stelen. De verledene week was er spraek van ’t alge meen slemregt. M. Coomans had gezeid dat hel algemeen stemregt de meerderheid is. Wat gaf M. Frère voor antwoord? Voorzeker ja, ’t is de meerderheidmaer wy, wy aeuveerden deze meerderheid niet; wy gelooven niet dat in getal de meerderheid en 'l regt is. ’t Getal is in de wet der studiebeurzen. Zyn de waerheid en T regt er in? BENOEMING VAN BURGEMEESTERS EN SCHEPENEN. VIL Een schrikkelyk Bevel. Het Weekb'ad legt hel onzen volksvertegen woordiger, M. De Coninck, ten laste, van in de Kamer niet gesproken te hebben over de laelsle overstroomiugen in onze streek. De reden waerom M. De Coninck over deze overstroomingen niet gesproken beeft, 'l is dal de representanten van Ypere, Vearne en Dixtnude overeengekomen waren van, by gelegenheid van liet budjel van openbare werken, over de kwestie van den Yser niet te spreken, uit vrees voor eene Ypert eu sp onbt maei zond pedii sterl een I hielt dwei derz de k iu si gaet den luig veri le I sens is u| blyv vert Zi Ljoi vorn der mon eent gest H toei hen neei de 1 téri zrki chit plej de I bru de ven Pill del, gen gen gen vail S3 nedrg delyk dre»e te lie beedi steli i eo ve juii er sch eet russi de I* Jieilij wild! bet d bem i Ov gracl zich dekt lekke waer kali i word W petal letei het i De schri als b De pool de vi men stekt Keulse Warrom’s. naerl tl., schep. Ghyverifuhotx. Vandeuberghe A., burg., Rooryck Pb. en Vaudeuheyde F., sch' Hoogslaede. Beesau A., burg, en Rooryck B., sch. Houlhem. l’ecieu Cli., burg., Lammens D. eu Pal- foort I, sch. Maekt de meerderheid het regt uit betap naem lierb: ton. sprak de br wurei de ar ARRONDISSEMENT DIXMUDE. Beerst. Biervliet L., burgm. Duytschaever R., schep. Bovekerke. Descliryver J., burgm., Swaels D. en Van Couillie P., schep. Caeskerke. Troost A., burgm., Cambier E. en Van Slecbeli.- in L schep. Clercken. Vandenbussche L„ burgm., Soenen J., sch. Corlemarck.HemeryckJ., burgm., Volckaert P. en Van isacker L. scbep, Couekelaere. Desnick R., burgm., Perdu C. en Van Praet H., schep. Eesten. Ampe A.. burgm., Vanmiddelom J., schep. Handzaeme. De Grendele B., burgm., Roelens G., seh. Keyem. Monteyne J., schep. Lamperneste. Missuwe C., burgm., David J.-B., sch. Leke. Defever P., burgm. Loo.Syoen B., burgm., Vanbiesbrouck J. en Ver- lende L., scbep. Merckem. RidderCh. de Goninckde Merckem, burgm., Van Exem A. en Bruneel L., schep. Nieucappelle. Cardinael P., burgm., Deceuninck C. en Annooi P., schep. Noordschoote. Bartier P., burgm Jacob C., schep. Ooslkerke. Vanhuysse C., burg., Houtsaegher C., sch. Oudecappelle. Cavereel J.-B., burg., Degraeve D., sqh. Polliuchove. Debruyne J., burgm., Pil P., schep. Reninghe. TahoiiC., burgm;, Wuliepit-Buiaeye L. en Wullépii-Billiel P., schep. Suil Jacobs- Cappelle. Markey J., b. en Opsotner C.,s. Stuyvekensketke. De Graeve J.-B., burg, en Boucke- neere A., scbep. Vladslao. De Crombrugghe de Pickendaele E., burg. Wercken. Sabbe A., burgm. eu Vaadenberghe L., sch. Zarren. Wullepil C burgm. ARRONDISSEMENT VEURNE. Adinkerke. Ryckeboer L., burgm. en Rabaey F. sch. Aleertng hem. Groensteen L., b. en Houtman F., sch. Avecappclle. Devrien.il J., b. eu Cardinael J., sch. Beceren. Desaegber A., burg, en Gesquière B., sch. Boiltkoucke. Gliyselen Ch., b. en Carteyn Ch., scb. Bulscamp. Decrup F., burgm., Delurck E. en Sar- razyu P., scbep. Coxyde. Declèrcq F., burg, en Cornille J., scb. Eggewaerts Cappelle. Wittekens P., burgm. eu Moe- beds gebonden. Afgryselyke gesebreeuwen bragten haer allengskeus lol haer zelven. Zy luisterde en scheen de slem haers mans te hoeren... Alsdan kwam haer kindje haer in hel gedacht; bel was niet meer by haer. Rare han den strekten xieb op den vloer uit; zy locbleu een licbaeui.. of bloed... zy voudeu niets. Met gerucht en hel geschreeuw ging voorthel was wel de slem haers rnaus lol den boogsicu graed van sniert ge slegen. Zooveel gemoedsaendueuiiigen overtroffen de krachten d«r ongelukkige. Zy wierd door eene zware zenuwtrekking aengedaeu, en op bare beurt liet zy door dringende gesebreeuwen hoorei!; bet liep niel lang aeu of er verschenen eeuige van die booswichten, de kamer wierd op nieuw verlicht. Zwyg! riep een van ben met eene bedreigende stem. Maer zy was verward, byna zonder kennis, baer ge schreeuw ging voort. Een dier mannen naderde baer en wierp haer eene» zakdoek over hel hooid. Waeriyk de beulen tyu somtyds uieuschelyk Deze kwaedvoorspellende zakdoed deed baer tol baer zelven komen, zy dacht te begrypen, boog bel hoofd neder,, beveelde bare ziel aen God en wachtte de dood af... Zy boorde eeneu sabel uil de scheede Irekken... Nieuwe slap pen, woordenwisselingen van gemengde stemmen lieten zich booreu... Zy wachtte steeds... hel was de augst van deu veroordeelde dien uieu op bel schavot acu de nood- Isenberghe. Rooryck N., burg., Linseele P. ea Decae P., schepenen. Leysele. Slove J., burg, en Feys Tb., sch. Moeres. Corlier E., burg, en Pallou Ch., schep. Nieuporl. Meynne L., burg., Vanbaeckel-FocqueurF. en Meynne-Vandevyvere L., sch. Oeren. Gliyselen P., burg, en Dequidt J., sch. Ooslduinkerke. Ryckewaert F., b. en StockelynckP.,s. Pervyse. De Grave A., burg, eu Vanhoutte B. sch. Ramscappelle. Vandewoude F., b. eu Cavereel C., sc. St. Jooris. Legein-Porlicr L., b. en Vannecke H., sc. SI. Rycqiert. Feys F., burg en Dinnekeiu C., sc. Stavele. Cornells 1., burg, en Recour Dejonglie 8., sc. Sleenkerke. Feys P., burg, en Vantoortejboom B., sc. Vinchem. Cambron J.-B., burgm., Symoens C. cn Verfaillie D., sch. Wulpen. Deschoolmeesler P., b. en Vanhoulte J., sc. Wulvetinghem. Lahaye F., burg, en Folley P., sch. Zoutenaye. Duhucquel B., burgm. Allerhande üiienwslydingen. M. d'Hoop is professor benoemd te Veurne, M. J. Van Hove, oud-onderpastoor van Lauwe, is in den ouderdom van 66 jaren overleden. Hel is niet onbelangryk de hoeveelheid van de ver schillende bouwstoffen te kennen, die voor bel lenloou- stellings-gebouw van Parys woiden verbruikt. Zy bestaen uil 50.600 kubieke nieters metselwerk, 12,000 tonnen plaelyzer, 45,000 vierkante meiers zink, 65,000 vierkante meters glas, enz. De totale kosten van aenleg xyn op <0,85(1,000 franks geschal. Aeu bel inwendige van het tenisonsielliugs-gebouw xyn op dit oogenblik twee duizend werklieden bezig. De schooringswerken in den uithalingspot der kool- niyn Boa Buveub kunnen, volgens den Journal de Liège, slechts langzasm voortgezet worden. Men beeft hei be schot op ongeveer 5 meiers hersteld, en de inzakking van eeneu der wanden bestaei op eene hoogte van 18 tot 20 meters. Men tal daerenboven de lagere beschotten moeten schoorcn en de puineu wegruimen, welke op eene diepte liggen vau 145 nieters. Men denkt dat er nog ver scheidene weken zullen veriuopeq, aker men de lyken der 20 martelaren vau den arbeid uil de inyn zal kunnen balen. Jufvrouw Betlelheim, zangeres by 'l italiaenscb opera van VVecuen, heeft dienst genomen by dit van Parys. Zy ontvangt eene jaerwedde van laclieulig duist franks, moet acht keeren te inaende zingen, en krygl telkens builen da jaerwedde 600 franks. Dal staet zonder bemerkingen te lezen in dagbladen die voor overdreven aenschouweu deu spotloon welken betaeld wordi aen Zusters van liefde, die hare jongheid slyteu iu de gevaren en walgelykhedeu vau oudmausbuizen en hospitalen. Er zyn thans in Holland een rnillioen 280 duizend katbolyken, vyfiig duizend meer dan in i860. Zy maken maer hel derde deef der bevolking uit ep worden met een derde min onregl bestierd door 'l goevernement dau wy, belgische kalhoiyken hel zyn. De cbassepots-geweeren dragen duizend meiers verre. Dus ten gevolge heeft de ruilery veel vau. hare kracht verloren. Er zyn redens om te voorzien, zegt da Paix, dal twee of drie regimenten ruilery zullen worden afgeschaft mei de toestemming van M. Geeihals. In zekere stad alwaer iemand uil een vensler ge sprongen was, deed het besluer de volgende bekendmaking uilpiakken Gister avond is een jong mensch uit het vensler eener tweede verdieping gesprongen. Hyisopeenen voorbyganger De zes duizend frank Mevrouw Lebon beefde. Ik heb niets meer, xeide zy met wanhoop. Moneuse bevool dat men haer aen het voeteinde des beds zou vaslmaken; eu allen verlieten de kamer. Zy zag niets inner, aileeulyk gevoelde zy haer kind over baer wegnemen. Twee mannen kwamen een oogenblik daertra weder; de eene droeg eenen fakkel, in de banden van den andere flikkerde een stiy.nes. Hy naderde het kind en zette den punt van het ines op zyue borst, hy huilde deze woorden aen de ouren der moeder Gy hebt nog geld; waer is hel?... Mevrouw Lebon wilde spreken, maer zy kon niet; haer hooid sloeg geweldiglyk, een donkere wolk scheen voor hare oogen te dryven zy wierp eenen schreeuw uit en viel ter aerde neder, het scheen haer alsof zy iu de duisternis gevallen was. Het seheeu alsof er voetstappen naderden en zich ver- wyderden. Mevrouw Lebon kon zich geen gedaehl maken van hetgene er zou vreemd, zoo verscbrikkelyk omging. Haer verwarde geest kou geene denkbeelden verzamelen. Moneuse was op nieuw in de kamer, alwaer hy den no taris onder de waekzacuiiieid vau eemge zyner mannen ge laten bad, terug gekeerd. Zult gy my zeggen waer uw geld is? hernam het opperhoofd der baenstroopers. ’t Ware my gemakkelyk het u te geven, antwoordde de notaris. Moneuse keerde zich lol zyno mannen en zegde op eenen gerukleu toon. Hout! i De notaris gevoelde geheel zyn lichaem sidderen, hy verwachtte de dood. Hy bad in dit uiterste oegeublik al zyne krachten verzameldmaer de pyuigingeu welke hy vreesde te moeien oudergaen, verscbrikteu hem. Men bragt bout. Een groot vuer wierd aengestoken. Men maekte aen eenen leunstoel, in dewelke men den notaris plaetste, eenen omgekeerden stoel vast; men ontmaekte hem van zyne koussen. Zyne becuen, zyue armen en geheel zyn lichaem wierden sterk aeii deu leuuslmd eu deu omgekeer den stoei vastgebonden iu die gesteldheid waren zyue beenen vimruitgestrekt. Hy smeekte Moneuse, vooreen oogenblikzyue marteling le willen opseborsen, euozcgde Ik zie wel dat gy my groote pynigingen gael aendoen om er my vau le onttrekken zou ik een miljoen geven, indien ik zooveel bezat; maer ik heb maer een weinig guurl hetwelk u loebehoorl. Welken eed etscbl gy van my? Ik beu bereiih denzelve te doen, ludieu er iu den grond uws herten neg eeuig medelydeu voor uwen eveumensch overig blyft, voor iemand die u niet wederslaél, die u de waeiheid gezegd heeft en overgegeven al hetgeen liy bezat, bid ik u, spaer my afschuwelyke eu ouuoodige suierleu. i Deze pyuigiugen brengeu veel bekentenissen mede, antwoordde Muneuse met een slach vau vrulykbeid; nadert hem by liet vuer want hel is koud Dit verscbrikkelyk woordenspel deed de baenstrooperg lollige plank vaslmaekt. lachende notaris verboupte niets meer van zyue beulen. Maer de siemmeu en de Happen verwyderden zich nog. De leunstoel wierd by hel vuer geschoven... Welhaest gesebreeuwen ook hadden opgehouden. Allengskeus krimpteu de spieren zyner voeten ineen en het vleesch verminderde al dal gerucht, hel hield op ty hooi ene roostte... meer. (del Einde hierna.) Mevrouw Lehon bleef nog altyd aeu liet voeloiude haers

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2