i 1 i U Maert 4867. EENE STRUIKROOVERS-HISTORIE 5 Dixmude, Donderdag, Politiek Dagboek. Een-en-lwintigste jaer. EGEfiJGE 1 planlen. n alhier. WOENSDAG. De eerste uitslagen der kie- zingeu in Italië voorspellen de zegeprael van het goeveruemenl op de party der Revolutie. Het moet zyn dal de vrees voor hel Schrikbewind veel kiezers heelt beweegd om, ondanks bun haet legen een goddeloos bestuer, niet legen hetzelve te stemmen, wanl van de 88 kieskollegien heeft de party-Gari- baldi slechts in 22 gezegepraeld, en op de 156 bal- loteeringen zyn er 108 gunstig geweest aen het goevernement. gy bekennen dat indien de opstellers van zulkda- nige schriften, pret regt als wanschepsels zouden aenzien worden, kwamen zy ooit hunne eigene moeder aldus te mishandelen, gy zult bekennen dat de lezers, de onverschillige of toegevende aen- schouwers dér oneer aen de H. Kerk taegebragt, geheel anders zouden te werk gaen, indien iemand, op hunne natuerlyke moeder, slyk en modder wilde werpen. Onze geestelyke Moeder dan, krachtens haren goddelyken oorsprong, de zuiverheid harer lee ring en de verhevenheid harer deugden en pleg- tigheden, heeft alle regt om aenspraek te maken op onze eerbiedigheid. Maer van eenen anderen kant, daer haer goddelyke Stichter haer met het hoogste gezag heeft bekleed, zoo heeft ze niet min regt op onze gehoorzaemheid. InderdaeÜ, ’t is niet van de menschen maer regt- slreeks van God dal de H. Kerk hare magt ont vangen heeft. Hetzy dat wy gebieden, het zy dat wy verbieden, wy handelen, zegt de Apostel, als de afgeveerdigden van Jesus Christus. DINGSDAG. - In het projekt van herihrigting yan het leger in Frankryk, geeft keizer Napoleon te kennen dat bel hem spyl bel land lot groote onkosten te moeien noodzaken voor de vermeer dering der algemeene wapeningen in Frankryk. Dit gelooven wy, maer aen wie de scuuld daer- van anders als aen keizer Napoleon? Had hy de eenheid van Italië niet gemaekt noch dê eenheid van Duitscbland laten tot stand komen, Italië en Pruisen zouden thans zulk geen groote legers hebbenOoslenryk zou hel zyne, niet moeten ver meerderen hebben om te herwinnen hetgeen het Verloren heeft 'ro den veldslag van Sadova, die dan ook niet zou geleverd geweest zynen de groote Stalen, die na langs alle zyden bedreigd worden, zouden erook niet toe genoodzaekd geweest zyn hunne legers te verdubbelen. Zoo dal de geheeie schuld van de algemeene wapening van Europa uitsluitelyk aen keizer Napoleon moet geweten worden; hy is het die den tegenwoordigen kritie ken en hoogst gevaerlyken toestand heeft gemaekt. Oudertusschen schryft een korrespondenl uit Venetie aen een brusselsch dagbad, dal by gelegen heid der tegenwoordigheid van Garibaldi in deze laelste stad, er een soort van conciliabuel is ge houden geweest, in welk er deputation van al de IX. De Uitkomst. Logien van Europa waren vergaderd. Daer, in die nachtvereeniging, onder hel voorzitterschap van Garibaldi gehouden, zon er door de grjeksche, Pruisische, oostenryksche, engelsche en ameri- kaensche deputation voorgesteld geweest zyu, den opstand in Turkye te haet te nemen voor het doen uitbersten van eenen algemeenen oorlog, van welk het tydstip bepaeid zou zyn op juny aenstaende, vóór dat Frankryk en Ooslenryk den lyd hebben gehad om hunne legers te verdubbelen. De H. Kerk is onze moeder, en als zulkdauig moeten wy haer eerbiedigen, gehoorzamen en be~ minnen. Dat men de H. Kerk eerbiedige in hare vryheid en in haer beslaen. Dal men ze eerbiedige in hare onfaelbare geloofs- en zedeleer, iu bare heilige plcgligheden. Dal meu ze eerbiedige in hare goe deren, door de godsvrucht onzer vaderen haer ge schonken en welke haer lol hel uitoefenen des godsdienst oumisbaer zyn. Dal men ze eerbiedige in hare kerkhoven, en ze niet kome sloren terwyl zy aen hare kinders de laetsle «eldaed eener gewyde en onaeugerande begraefplaets bezorgen wil. Dat men ze eindelyk iu hare.dienaérs eer- den persoon van den werkman eu den arme, ver- biedige. 1 Helaes! Z. L. B., hoe verre zyn sommigen hedendaegs van dezen eerbied aiel hlgewekenEn wal al middels wordeu er niet ingespannen om dit 2oo noodzakelyk als heilzaem gevoelen te ver kreukenHoeveel boosaerdige beliglingen, voor bedachte leugens en lasteringen wordeu er op onze dagen, niet alleenlyk gedrukt en rond verspreid, maer, wy bekennen hel al zuchten, gelezen en ge loofd? Hel spreekwoord zegtwaren er geene af- koopers daer waren geene dieven; en wy voegen erby waren er geene slechte lezers, daer zouden geene slechte schryvers zyn. Ondertusscben zult VIII. Groote Angst. Onze H. Moeder heelt de wet van den Vasten en der vleeschderving ingesteld; aeu al hare kinders legt zy de groote pligt op van de Zondagen en Heiligdagen te vieren; op strenge straffen schryft zy ons voor vau onzen Paschen te houden. Helaes! iu sommige plaelsen, tol hier toe, God zy geloofd, weinig in getal, van ons beminde bisdom, dank aen dea gelddorst der eenen en de ongodsdien stigheid van anderen, de groote wet der zoodag- rust wordt niet meer onderhouden gelyk ten tyde onzer voorvaders; wal zeggen wy? Slavelyke wer ken hebben wy met onze eigene oogen in ’t open- baer zien voorizetlen, gansclte zondagen door, lot groote verergernis der geloovigen. Namens de ge- schoudeue wel Gods en der li. Kerk, zoo als in den naem van ’t menschdom dat men onteert in zetten wy ons uit al onze magt legen een zoo schandig misbruik. Doch moeten wy ons niettemin verzetten tegen de zonden enbaldadigheden van alle slach, waermede de jongelingen, byzonderlyk van zekere klassen, de heiligheid van den dag des Heeren bezoedelen. Van hel hoogste van den berg Sinai, te midden van den donder en den bliksem, heelt God zyne slem laten hooren $ees indachtig dat gy den dag des Heeren heilig maekt; en die ougelukkigen, 't zy uit keldunkenbeid, ’t zy uit boosheid, verwisselen de heiligmaking tegen de verfoeijelykste dadeu, hel gebed legen de gods lastering; by zoo ver dat zy te midden vau het ZONDAG. De onrust en de wanorde ver- toonen zich overal. In Ierland maken de fenians dat zyn deze die zich aeu hel slavenjuk vau Engeland willen onttrekken op nieuw opstand, doch weêial zonder goeden uitslag; in Italië is men in volle kiesworsteling; in Frankryk wordt het volk van langsom meer misnoegd wegeus bet projekt van herinrigting van hel leger, dal den duer van den soldatendienst vau zeven öp negen jaren be- paelt, het jaerlyks kontingenl van 100,000 man op 160.000 taan brengt, en in plaets van 620,000 soldaten, zoo als er lot nu ten dienste van bet goe- veroement wierden gesteld, dit getal tot 1 miHioen verhoogt en 258 duist man. En wat gezegd over Turkye, dal dagelyks meer naer zynen ondergang nadert? MAENDAG. Welhaesl zal de nieuwsgierig heid door geheel Europa opgewekt worden ter gelegenheid eener redevoering die de groote stads man en geschiedenisschryver Tbiers donderdag in de Kamers van Frankryk zal uilspfekea, waerin hy de kwestie van Duilschland en Italië breedvoe rig zal onderzoeken. FEUILLETON TAN T BOTERKUIl’JE. heeft om om voor deze i by ons :ucht zich genomen k van de worden beruchte i wryving ter xyde, tbtige ge- s invloed BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgeudykstraet, N« 14. Voor elk afzonderlyk num- nier, 12 cenlimeu. ELAINE, inude. Verkoud- jzeu wor- >rsl en do veldra lu ie graden handeling loderdaed rofula en jor ring- ewortelde iderhevig genezen f, legelyk krachtig dat deze orden en aveel. genezen da?g» in het lang- iblikkelyk rolmaekte e getallen verbran- ler voelen, geieUe en 'rswcllin- echutflig rft, were vingen. gevoegd. ■50 et.. Voor den rofcufcor I. Deze de geest, ikendheid ;n hemo- Is hebben cnblikke- omlcr hel anderen, ■r zy hel engedane DIT HET SCHRIKBEWIND. 'T BDTERKUIFJE 1NSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, ft franks. Met Sa'ppl. 8 Het Botkrkuiwe verschynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. lig in de :i>, kwaed over de Ike plaets mende op zuivering komt en larlelende schatbaer jachtende thyultee- l de pyn natuerly- genoemde i onwan- een eindperk aen zyn lyden gesteld had, en zy bad. Eindelyk hoorde zy omtrent tien ure des morgens, in de naburige kamer, alwaer zy gehoudeo laj, eerbaeste schre den weèrgulmeu de deur ging open cn de dienstmeid, in tranen smillende, wierp zich aen bare voelen; zy bad een gebroken mes tu de hand ea beide hare handen waren bebloed. Een weinig van bare gemoedsaendoeningeu her steld zynde, sneed zy de koorden af, waermede hare mees teres gehouden was eu vertelde haer op welke wonderbare wyze zy van hare banden verlost was. Toen ds slruikroovers hel kasteel overweldigd hadden, had de dienstmeid da vlugl in den kelder genomen; maer zy was aidaer vervolgd eu aeti de deur gebonden geweest. Door een zeldzaem geval was zy op de siecoen trap geze ten, op den welke zy geuieenlyk de messen wette. Zy her innerde zich vap eeus een mes gebroken en hetzelve ia den hoek van den trap gelaten te hebben; zy zocht en vond hel, en met behulp vau bel overblyveude deel van deszelfs lemmer genekte zy zoo ver, alhoewel hare handen op den rug gebonden waren, van de koorden los lesuyden. Mevrouw Lehon, op hare beurt verlost, snelt naer haren mau; hy lag in de wieg van hel kind uilgesirekl, op loo- dauige wyze, dal zyne beunen en voelen verschrikkclyk verbrand, er uilhingeu. Zyne banden waren aen de hen gels vastgeboudeu. Terwyl de dienstmeid hem de eerste zorg loebragl, zocht mevrouw Lehou haren zoon; zy vond hem iu eeue algelegeue kamer opgesloten en van koude hyua versteven. Het wa» op haer hert eu door haer gekus dat zy hem de warmlp en bet leven wedergaf. Een heelmeester wierd sptjediglyk De II. Kerk is onze Moeder. (Uit den Bevetbrief van Z. Ilgw. den Buschop van Brugge). Was deze stilzwygendheid de dood?... Was zy alleen levende in dit kasteel gebleven?... Deze verscheurende onzekerheid duerde meer dan een tier... De baenstioopers waren zonder twyfel vertrokken, want geen gerucht bad zich laten hooren. Eindelyk mét de grootste aendacbl luisterende, denkt zy Reruchl te hoeren. Zy verzamelt al hare krachten, en roept... Eene zwakke slem driugl nauwelyks lol haer door; Bet was die baers mans... Zy riup naer haren zoon, naer Bare deinsliueid, maer hare stem wierd niet beantwoord. God alleen weet iu welken angst zy gedurende deze lange uren geweest is. Een sombere, donkere dag kwam eindelyk aen een dag, weerdig van een diurgelykeu nacht be notaris Lehon had toen nog maer weinige bezigheden er verliepen soratyds versclienieue dagen, zonder dal •euiaml ia dit eenzaeui kasteel een bezoek kwam geven. Hel verscheurend vooruitzigt van mevrouw Lehou was na aen de moordpriemen der slruikroovers ontsnapt llebbeh, vau koude eu van honger te sterven, zonder areu zoon te kunnen opzoekeo, ea haren man, waervau gesteldheid haer oubekefid was, bystaml te bieden. Vau J'i lot tyd riep zy uaer hem, eu wanneer zyne verzwakte 'tui tot haer toefde Ie komen, dacht zy dal er de dood zorgen aeu den notaris Lehon Ie geven. Vervolgens onder zocht meu de meubelen, de kasseu, alles was yilelgeene stapingen, geene voorwerpen, geen linnen meer... Men was genoodzaekt shpingen en linnen, in het dorp, om den notaris te heelen en lot rust te leggen, te gaen leeneu. Het was wel dry jsren, na dezen afschilweiyken nacht dat de notaris nauwelyks op zyne beeneu kon staen eu zyneu gang is moeilyk gebleven lot bel eiude zyns levens. Hel lichaem van den hend, van den getrouwen Picard, wierd op hel voorplein gevonden. Men had hem, u»el eenen sabelslag de wervelbeenen verbryzeld. Dewyl men de terugkomst dor roovers vreesde, bad men de valbrug welke men alle avonden oplrok, hersteld. Op den toren welke op bet voorplein zigt had, maekle men een paviljoen, in hetwelk langen lyd twee wel gewapende en sterke mannén sliepen. Te zwak, om aen eön groot getal mannen wederstand te bieden, konden zy hun, ten minste, eenigen tyd tegenhouden om bystaml der naburige dorpen te ontvangen. Ten andere, de rust begon te her leven en de wetten onlwaekleu uil huuueu diepen slaep, om eindelyk de gruweldaden te straffen. Moneuse mei het grootste gedeelte zyner benden aeugelioudi-ii, wierd door hel geregtsbof van assisen van Bergen, alsmede zyne nieder pligiigen, ter dood veroordeeld eu op de gioote plaets der stad, bel hoofd afgeslagen. De heer Lehon was iuderdaed voor hem de gevaerlykste getuige. Moueuse wisl hel en vóórzag zoo wel zyu lot, dal hy bekende onder de anureu van hel kasteel ver-cheidene uachleu doorgebragt lé hebben, gewapend met een vuer- roer, in de buop den notaris te doudeu. Indien de lezer nu de

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1