pen, ten einde hen des te gemakkelyker te beletten D van van dro| gely A leek sten wel ges< roej C De hee en M te C S In 1 jaren avond Dupor by in In zitting van zaterdag heeft de Senaet het art. 4 van het wetsontwerp op het kiesbedrog aengeno- men met 51 stemmen tegen 24, artikel waethyde stemming per A, B, C, wordt ingevoerd. De kiezers van den builen hebben het dus nog niet lastig genoeg ten dage der kiezing, ze moeten Tydingen uit Zele (diglby Gent en Dender- monde) melden dal de runderpest in deze gemeente ongelukkiglyk terug is verschenen. De kudde scha pen die niel verre van de eerst besmette stal stond, is op hare beurt aengelasl geworden. Verscheide dieren zyn bezweken. De overheid heeft de gau- sche kudde, bestaeude uil 250 koppen, doen aen- slaen. doen herleven. Vreest, Z. L. B., vreest dat God. I die de onieering der heiligdagen reeds van i leven nooit ongestraft gelaten heeft, zynen wraek- nemenden arm meer en meer over ons zal uitreikeh. Nauwelyks van den cholera verlost, zoo wy ver hopen, wie wordt er niet reeds, in de verte, nieuwe geesels gewaer die ons bedreigen? Wy zyn de H. Kerk liefde en behulpzaemheid schuldig, omdat zy onze moeder is. Dit woord bevat alles. Men mag van de H. Kerk zeggen dat zy, even als de teederste moeder, ons bemind heeft vooraleer wy ter wereld kwamen, en ons niel op houdt te beminnen, zelfs na onze dood. Nauwelyks hadden wy het wezen ontvangen of zy was daer, om door haren raed en bezorgdheid onze zwakheid te beschermen. Hoe neerstig heeft zy over onze geestelyke herboring niet gewaekt om ons door het heilig doopsel kinderen Gods en erfgenamen des hemels temaken? Welke voorzigtigheid en heil zamer) angst heeft zy onze moedets niet ingeboe- zemd, om onze wieg van alle gevaer en ongeluk le bevryden? Wy zullen hier niet spreken van de vroegtydige en wyze ontwikkeling van de ver- mogens onzes verstands, dewelke wy aen hare lessen te danken hebben; noch van het geduld waermeê haer moederhand het zaed aller deugden in onze jonge hertjes heeft gezaeid en groot ge kweekt. Als eene allerbezorgdste Moeder zal zy haren zoon uit hare oogen niet laten gaen; lot op bet slagveld zal zy hem volgen; en wierd hy door eene besmeltelyke ziekte aengedaen, nevens zyn sterfbed zal zy onbeschroomd gaen nederzitten. Dau alleen zal zy vreezen eu zuchten, wanneer men haer geliefde kind aen haer met geweld zou willen ontrukken; en nog veel meer, als haer zoon, door de driften verblinden weggesleept, haerzou komen te verlaten; en zelfs alsdan, zonder erg of haet, verlangt zy al biddende en zuchtende om den ver boren zoon in hare armen te mogen ontvangen. O wonderbare Moeder, Moeder£zonder weêrga, H. Kerk! Dezen die zich te midden bet verdriet bevinden, kennen uwe schallen van troost en hulp; de zondaers en misdadigers weten hoe geern gy vergeeft, en allen die in lyden zyn, wat al genees middelen gy hun toedient! Doch is het in de ure der dood en na het overlyden, alswanneer de we reld en de menschen magleloos voor ons worden, dat de H. Kerk hare liefderyke poogingen ver dubbelt. Wie zal kunnen afschilderen de kalmte, de overgeving, ja den moed, welke zy den ster vende weet in te boezemen? Zy opent voor de ziel de deur des Hemels, en omringt het ligchaem met prachtigen rouw. Zy bidt enfweent over het gi af, terwyl zy de tranen van vrienden en mageu af droogt en hun de glorie der algemeeue verryzenis vertoont. Neen, daer is geene moeder gelyk aen onze Moeder, de H. Kerk. in dil in volle vryheid hun stemregt uit te oefenen. Ook zegde M. Pirmez ten regie, dat wy in politieke zaken nooit zoo zeer zyn onderdrukt geweest als tegenwoordig; zelfs niet onder het hollandsche goevernement. Voor die wóórden wierd hy door M. den voorzitter met eene tot orderoeping be dreigd. De waerheid mag immers niel gezegd worden? Daerna kwam het kluchtigste der wereld op het tapyl. Art. 5, of de zoogezegde kiesgang, welke in de Kamer met 52 si0, legen f6 aengecomen was, heeft in den Senaet op al de bauken een geduchten tegenstand ontmoet. En geen wonder! Het gold hier een gang van 4 meters lang op 2 1/2 meters hoog, een soort van bardelen kruipdoor, waerdoor wezentlyk de bnitenkiezers moesten, vooraleer naby hei bureel hun stembriefje in de bus te kun nen steken. Vooral de heer Malou heeft mei den kruipdoor of couloir, duchtig den zol gehouden, en de heer Minister van Binnenlandsche zaken heeft zyn politiek rimmeringske niet kunnen regt hou den. De heer Malou heeft er zoo hard en zoo lang op geklopt, dat het dingetje in stukken is gevallen, en de doktrinaire Secateurs het niet durven wagen hebben, het op nieu w aen een te dansen. Zy heb ben er zelven legen gestemde Ziehier de uitslag der stemming 47 stemmen tegen den kiesgang, en slechts 9eóórdie kinder achtige uitvinding, van welke laetsten wy hier de namen laten volgen zyne naer Pruis optiii taass en ko er in op ee 54 in kondi Japan Lode' en R< Hicha broed talig’ maen Biaru I we en hei VOl dal kei an ,ve wt da’ vei en mi Pi! mi kii di. 5M v di B 9 IM I fl a fl c I I 12 1 M. joemd oiitslai J ie Di* Hy «o out»" Terugkomst van het ISelgluch-MexlkaenBch legioen te Antwerpen. Men schryft uil Antwerpen Ze zyn eindelyk gekomen de Belgen, die in Mexiko de ongelukkige zaek van Keizer M.iximiliaen zyn gaen dienen. Te Vlissingeu reeds wierd de Rhöne, welke onze landgenoten naer Antwerpen overbragl, feestelyk outhaeld. Na aldaer een uer halt te hebben gehouden, wierd de reis voortgezet. Hel was zaterdag, ten ure, by bet vallen der duisternis, dat hel belgisch stoomschip Printer Charlotte de Rhöne op sleeptouw genomen heeft tot op onze reede. Eene ontelbare menigte volks verdrong zich op de kaeijen. Van alle kanten waren menschen toegeko- men, velen om te zien of hunne broeders of andere leden van hunne familie, nét liet korps terug keerden. De ontscheping moest eerst des zondags morgens plaets hebben: er waren dus geen muziek of soldaten aen de Werf. Maer het volk juichte de Rhöne toe, eu van boord van hel schip steeg een lang hoerrah en de loonen van het belgisch volkslied op. Aen wal wierden de huizen plotse ling verlicht; la Clef de Commerce, uiel de gaz verlicht, was inderdaed prachtig. Wy zegden hooger dal de ontscheping ’s morgens moest plaets hebben; doch het is te begrypen, dal dit niet in den smaek viel der Belgen een heeieu nacht afgescheiden blyven van hunne familie en vrienden, die aen wal wachten! Men heeft bun dan ook toegelateu te ontsche pen, ongelukkig heeft dit «iel zonder toevallen plaets ge had. Generael Paris viel in de Schelde, doch wierd gered door eenen werkman, Filip Minne, die in de Schelde sprong; men wierp den officier koorden toe en haelde hem naer boven. De zoon des generaels dankte den werkman Gy hebt uiynen vader geredgy zult beloond wor den zegde de jongeling berhaelde keeren. De beweging was oubeschryvelykmen riep, men woelde, men zocht, men drong om dezen of genen te vin den velen omhelsden aen wal hunne familien, die met inzigt sedert eenige dagen te Antwerpen verbleven. De grenadiers wierden eerst ontscheept, daerna de soldaten der kavalerie en eindelyk de volligeurs. De eerste wierden naer de Si. Joris-kazerne geleid; de tweede naer de kazerne der Kloosterslraet, de laetsle naer de Faleous- kazerne. De zieken ten getalle van tien wierden te Brest afgezet. Zondag morgen verspreidde zich het legioen in onze stad; een aenlal persooneu van regts en links waren nog gekomen, om te zien of dezen of genen was aengekomeu. Zoo zagen wy een oud vrouwken, uit den boerenstand, dal van by Brussel kwam, om naer haren zoon te vragen, Moederke, zegde een der soldaten; ik heb hem goed gekendinner tot myne spyt moet ik u zeggen, dat hy ginder gebleven is, en zelfs voor eeuwig. Hel vrouwke weende bitter; zy bad, de arme sloor! zoo zeker gehoopt haer kind nog eeus wéér te zien Velen der soldaten hebben souvenirs meégebragl voor de familien der gesneuvelden en gestorvenen. Onder ander die van M. d. Bdie op zyn sterfbed zyuen vriend verzocht zyn uniform mrê naer hel vaderland te nemen en hel als aetideuken aen zyne familie le geven. Waren er droevige looneelen, meer nog waren er vrolyke. De vrywilligers vulden de estaminets, eu vertel den vertelden met geestdrift, hunne lotgevallen aen hunne vrienden en kennissendoch schier alien bulderen uit legen de Frauschen, die hel belgisch legioen altyd op de gevaerlyksle punten plaetslen. Den ganschen dag heeft die beweging geduerd, en des avonds trokken eeu aenlal vrywilligers naer de Variétés, waer zy welkom waren. De Senaet. overige der geschiedenis van het kasteel eu deszelfs in- wooners te kennen, zal ik hem met eenige woorden voldoen. Het huisgezin van den notaris was vergroot; de oude puinen waren in levendig en byna vrolyk uitzigt veranderd maer op eenen zomerseden dag, wierpen de uitwasemingen van den wal, het zaed van de besmettelyke rotte koorts uil; zy viel dit jong huisgezin wieedelyk aen. Van dil lyd- stip af, wierd dil kasteel suellyk door de dood of door de huwelyken ontvolkt. Nu zyn de notaris en zyne vrouw dood, en zyne dienst meid ook, d’heer Lehon zoon, de eerste, de eenigste nog levende speler van dit tooneei, hetwelk ik kom te heschry- ven, heeft eeoe verblyfplaels verlaten, welke hem zooveel pynelyke geheugeuissen moest te binnen brengen. Twee andere zonen zyu ook reeds overleden. Dil huisgezin uil negen persoenen samengesteld, had verscheidene jaren dil kasteel verlevendigd. Dan is er een dag gekomen dal hel zich zonder iuwoouers bevond, aen de uilen en vlcdermuizeu die er niel ontbraken, over gelaten. Wie het ook zy, die deze hertverscheureode geschiedenis zal lezen, zal moeite hebben om zich te verbeelden dat hy niet ouder de oogen heeft eene bloedige kronyk der mid deneeuwen en negen-en-zesiig jaren geleden in eene onzer provinliett voorviel. Niels noglhans is meer waer. Ik heb dezelve niel beschreven om, met vermaek, den lezer te bedroeven of te ontroeren; elke omstandigheid is getiou- I welyk historisch, want zy zyu allen door denzoon van den notaris Lehon gegeven. (Einde). Runderpest. Allerhande Aieuwstydingcn. M. E. Dainbre, onderpastoor te Dottignies, is aldaer den M. Verslraete, pastoor le Blankenberghe, is pasior w Sinte Kruis benoemd, in vervanging van M. VanHaubaver- Aelbeke, is pastoor be- schal harer müziek-instrumenten, die vermaerde beeren- jagt le doen dansen welken zy verondersteld zyu volkomen le kunnen, itigezien hunne lalryke nederlagen. Wal hunne belagchelyke benoeming van congrega- nisten-muziek betreft, welke het Weekblad ons iiefila- diglyk toepast, wy zullen ons veroorloven ie zeggen, voor zyn ouderrigl, dat wy de schooue kunsten houger plaetsen dan de parlyen; want dezelve aen de pariyen verslaven, is zeafkeeren van hunnen weg, T is eene beiligschen- dery. Als muziekanten, wy bewyzen dienst aen degenen die er van ons verzoeken, zonder voorafgaendelyk te vragen welke politieke of godsdienstige princiepen zy be- lyden; daer de leden der zoogezeide symphonie-maet- sclnppy, door den geest van uitsluiting welke er algemeen iu zwang is, eerder eene hindernis dan een voordeel zyn voor de stad, en slechts kunnen aenzien worden als on nuttige meubelen voor de groote meerderheid der tnwoo- ners van stad en vau het arroudissemeut, L. UUU, I l'Vtlj IbU V11114V. ItbU UVU IU <>v. - -- MM. Boyaval, baron de Rasse, Gheldof, Decock, Sacque- leu, graef de Looz-Corswarem, Lauwers, Harou en baron Mazeman de Coutbove. In ’t land der blinden zyn de eenooglgen toning. De opsteller van 't Weekblad kondigde laelsitnael in zyn waerheidlievend blad aen dat, sedert eenigen lyd, de muziekmaetschappy S" Cecilia onzer stad, weinig of geene leekens van leven nieer gaf; dat zy allen moed verloren had. Ziedaer alzoo vide dwalingen als woorden. Het bladje heeft zyne weuseben voor wezenlykheden ge nomen; want onze konfraters-miuiekanten laten nooit na onze wekelyksche muziekoefeningen by le wonen, met al de volberdiug welke hunnen iever voor de kunst hun in boezemt. De muziekstukken, mei den besten uitslag in deze byeenkomsleu uitgevoerd, zyn ten minsten, om niets meer te zeggen, alzoo mrrkweerdig door hunne toonkun dige belaugrykheid, als de eenvoudige romancen gezongen iu de concerten met gesloten deuren onzer tegenstrevers, door persooneu die eene tamelyk luidklinkende stem hebben, doch welker muziekale kennissen veel le wen- schen laten. Maer wal geeft hun deze leemte? Zy zyn ver zekerd van le voren de luidruchtigste loftuitingen le bekomen door de kamaraderydie ze omringt, en de deuren van bet lokael zyu, ten anderen, nauw gesloten gehouden voor de protonen. In wvèrwil van al deze nultelooze voor zorgen om bet licht onder den kaudelaer le verbergen, wy welen nu echte bron dal, in zakeu van muziek, die heeren zich weinig zinuelyk tonnendat zy alles aenveerdeu, eu om reden, wat zich aenbiedt; trouwens, in het land der blinden, zyn de eenoogiyen koning. Verre van ons dat wy de muziekkunst, welke wy hoogachten en beminnen als lief hebbers, zouden willen miskeuueuwy zullen alleeu- lyk zeggen dal de Ceciliaeu vyaud is van alle overdreven heid en waenzucht, eu dal, onder dil opzigt, hy nog al boos is van aerd Wanneer men hem aeurandt, by ver dedigt zich. Die zelfde kw.iedwillige woorden wierden ons ook naer hel hoofd geworpen; iu zyu laetsle Verslag over stads belieerende zaken, door onzen ex-burgemeester Debreyne, met byvoegiug dat, iu vergoeding van den slechten toe- siand der zaken van S,e Cecilia, het muziek der gemeente school vooruitging eu groolen voortgang maekte. Maer, wedcrwaerdighetd van hel noodlot! slechts weinige maenden na de voorspelling vau deze schitterende toe komst, het muziek, de muziekanten-suotbaerdeu eu hun-' tieu beschermer waren vau hel openbaer tooneei weggevaegd en overleden. Mogen ditmael de onbeschofte woorden van het Weekblad niel dezelfde belreurensweerdige gevolgen heb ben op den wankelenden duer der semi-tymphonieke maetschappy welke het blad voorlgaet te verdedigen met die overdteveubeid welke het eigen is, maer die hel belagchelyke in eenen Imogen graed bereikt. ’T is immers ouder hetzelfde patroonschap dat deze maetschappy ge- plaelsl is en de opvolgster is vau wyletit hel muziek der gemeente-scbool, zamengesield uil deze belangryke jon gens waervau het grootste getal niet ualiet Sl. Nicolaes- rokje le gaen kussen, juist niet uil eerbied voor den Heilige, maer iu de hoop vau le mogen hun deel hebben van zyne lekkerdingeu welke zy veel liever zagen i dan hunne muziek-iustrumeiiieu. i De maetschappy S,e Cecilia heeft, iu hare veeljarige loopbaeu, hel lol ondergaeu van door hare tegenstrevers aeuzien le worden als de verslooteliugeook is zy, sedert i lang, geharnast legen de laslertael eu de kwaedwilligheid I I der benyders die haer vervolgen iu hel douker om ze J iu 'l geheim le oudermyuenzy volgt vreedzamiglyk hare r «"ue. pas.uur uu.ugu.c», bestemming, die is hel beoeleneu der sclmone kunsten, I 5 "'aer‘ “»eHedeu in den ouderdom va» 29 jaren. zonder zich gelegen te laten aen de hinderpalen welke I m-wi—r zich op haren weg bevindeneen eenige weusch onder- steunt ze, le welen de hoop dal, lange jaren nog, in hare beke, ontslaggever. politieke worstelingen legen hel uitsluitende en alleen- M. De Myllenaere, pastoor te hcerscheude Breyuismus, zy moge den zegeprael behalen noemd te Blankenberghe. om

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2