N° 12. Een-en-twintigste jaer. 24 Maert 1867. Dixrnude, Zondag, ilzetter, nenten, Politiek Dagboek, V irstellen en hoopt, zoo or de zorg inst en het ;n. 9 Maert. 25 a 26 - a 15 50 a 18 U 50 a 16 25 75 a 10 50 achtbaren Minister, zoo veel mogelyk de werken ter verdieping der Loovaert te verhaesten, welke vaert geschikt is om dezen toestand merkelyk te verbeteren. De plans zyn opgemaekt en de wa teringen zoo wel als de provintie zyn bereid om hun aendeel in de kosten af te leveren. Heden beeft het gedeelte van den Yser,- ’twelk gelegen is lusschen de Fintele en de fransche grenzen, geenen aflos langs welken hel de over tollige waters kan afleiden; terwyl, door de daerslelling van den ontworpen vaert, de kotn van den Yser verlost zoude zyn van de overstroomin- gen aen welke zy heden gedurig blootgesteld is. De ingenieur, die belast geweest is met de studie van dit werk, heeft zyne zending met goe den uitslag voltooid; er blyft maer slechts de handen aen bet werk meer te slaen. Het ware te wenschen dat, wanneer men zich met dit werk zal onledig bonden, men zorg droege er in te begrypen de verdieping van het gedeelte van den Yser gelegen tnsschen de Fintele en de fransche grens, en eea der brugbogen te doodigen van de brug geplaetst op den weg van Ypere naer de grens; want de waters komen van Frankryk af met eenc grooie snelheid, en daer zy aen deze brug eetie hinderpael ontmoeten welke zy niet oogenblikkelyk kunnen te boven komen, er volgen nier noodzakelyk overstromingen uit tydens de een weinig hooge vloeden. ’T is alzoo dat een groot gedeelte van hel dorp Rousbrugge over eenigen tyd zoodanig overstroomd is geweest, dat er meer dan 60 a 70 centimeters water stond ia meest al de huizen. Hel gewaegt dus van een zeer ernstig belang en dal zekerlyk weerdig is van al de bezorgdheid des heeren Minister der openbare werken. In zitting van den Senaet van gister is het pro- j’ekt van hel goevernement betrekkelyk art. 1781 van bet strafwetboek, verworpen geworden met 39 stemmen tegen 12. In de Kamer wordt de diskussie voortgezet no pens de kieshervorming. In ons aenslaende num mer zullen wy breedvoeriglyk deze kwestie be spreken, even als de stemming in den Senaet. RE, Ornementen, i, ir kennis te orzièn blyft voor Kerk- ppen, stan- en, gebor- zyde, enz. goudeneo, n breedten n, comtnu- met alleg ZATERDAG. De natiën, zegt Thiers in zyn felste diskoers, slaen evenzeer onderworpen aen hel oordeel vanden eeuwigen Regter, als depersoonen in 't byzonder; wy voegen by.en elke persoon in 'tbyzonder heelt zyn deel van verantwoordelykheid, zoo in de slechte als in de goede akten van het bestuer zyns lands... En daerna leert men de jong heid dat het genoeg is goede koopman, ryke in dustrieel, welstellende jongen te wordendal de princiepen voor niets meer te lellen hebben, dat hel onverschillig is of wy een liberaal (of godsdiensl- Wy vernemen met veel genoegen hoe de Burge meesters en Schepenen van den builen reeds wel verstaeu, dat de gemeenten volgens onze Consti tutie hunne vryheden hebben, en dal zy eerst gekozen door het gemeente en maer als gekozene genoemd door 'l goevernement, niet blindeling moeten aen- veerden al hetgeen 'l centrael goevernement hun voorstelt, maer alleenlyk dat wat zy aenzien als niet legenslrydig le zyn noch aen de intresten, noch aen de vryueid van hun respektief gemeente. hatend), eeu kalholyk (ofgodsdienstminnend) Mi- l nislerie hebben I En die leering, of beter dat stelsel, ■is ALGEMEEN geworden.... En de Samenleving, op zulke vermolmde en verrotte 'grondvesten ge steund, zoude niet instorlen De maetschappy, waer God zyue band aftrekt, om dat hare hoofden honveeidig zyn geworden en den Hemel hebben getergd, zou niet vaneen worden gescheurd?.... Men moet geheel onkundig zyn in de geschiedenis der volkeren, om die vragen niet te kunnen beant woorden. Overigens, ziehier eenige byzonderheden over den politieken toestand van Europa r Frankryk wapent zich op eenen retisachligen voet; vóór het einde van dit jaer, wordt alle man soldaet in Frankryk. Pruisen heeft thans geheel Duitschland opge slorpt, en zal ten dien gevolge een leger van een millioen 200 duist man op voet kunnen brengen, vooraleer nog de fransche expositie dezen jare zal kunnen gesloten worden; hel traktael van’t bond genootschap lusschen zuid- en noord-Duitschland, mei Pruisen aen T hoofd, welk traktael donderdag door M. de Bismarck is bekend gemaekl geworden, betitelen de doorzichtige politieken meiAntwoord van M. de Bismackaen M. Rouher, deze laetsle het orgaen van keizer Napoleon, die maendag ant woordende op de redevoering van M. Tl.iers, uilriep Frankryk heeft niets te vreezen van Pruisen Frankryk wil Hollandsch-Luxemburg, waerschy- nelyk in vergoeding voorde zedelyke ondersteu ning die hel aen Pruisen verleend heeft tydens den laetsten oorlog tegen Ooslenryk, en Pruisen betoont reeds, door bel magtig garnizoen welk hei, spyts het regt dat Holland heeft, in Luxemburg legt, dal het van geen zin is, Luxemburg aen Fran kryk af te slaen. Italiëverslaet zich onderling met Pruisen, dus tegen Frankryk. Pruisen verstaet zich onderling mei Rusland, dus tegen Frankryk. Griekenland heeft aen hel goevernement van Frankryk laten weten, dat het den kristenen op stand in Candia en den opstand in den Epyrus en Thessalonie niet kan afkeuren, dus ondersteund door Rusland legen Frankryk. Rusland trekt zyne troepen samen in Podolie, op de lurksche grenzen, en denkt er een leger te hébben van 163,000 man tegen einde Mei, het geen veelbeteekenend is. En wie met aendacht de diskussien gevolgd heeft in het Wetgevend Ligchaem, of de Kamer, van Frankryk, is ervan overtuigd geworden dat Napoleon, wien sinds een paer jaren de omstan digheden alle zyn legengeslagen, zich niet meer op zyn gemak bevindt. Ondertusschen, en terwyl zich allen tot eenen uitroeijingsoorlog voorbereiden, zal men te Parys, by gelegenheid der Expositie, het bymna van den Vrede! zingen. Alzoo beschaemt de Almogende den hoogmoed van de kinderen der menschee! DONDERDAG. Zonderlinge zaekTerwyl overal, uil alle de gewesten van Europa, een kreet vau viyheid en onafhankelykheid wordt aengeheven, schy nl het ons dat wy nooit zoo naby de verslaving der volkeren zyn geweest, aK hedendaegs. Het is alsof een kwade geest over Europa ware neêrgedaeld, wien voor zending wierd gegeven, het ver,stand van vorsten en wetgevers te verwarren, zoo zeer, dat bun alles in de toekomst onyerklaeibaer, hoogst twyfelachtig voorkomsl. Niemand beter dan Granier de Cassagnac heeft de ware toestand van Europa afgescheist Europa, zegde woensdag die franscle gedeputeerde in zitting van het Wet gevend Ligchaem van Frankryk, Europa is gelyk een schip geworden, dat, op een onstuimig water, naer 't roer niet meer omziet, en tot hetwelk de stuermagi den verscbrikkelyken, wanhopigen kreet heeft laten hooren, van Ga! zeil op Gods genade! Zón ook zien wy den tegeowoordigen toestand in van Europa, ee mogt iemand ons voor een on- weêrvogel doen passeeren, dezen zullen wy ant woorden De grootste onweêrvogel onzer dagen is de vergrysde slaetsman Thiers, want hy is’t die de alarmkreet heeft geslagen, wyl hy uilriep II n’y a plus une seule faule a commcttre! VRYDAG. Hel gevaer ligt niet zoo zeer in de reusachtige wapeningen dat is slechts de vöorbode van het stormweer, als in de verge- tenbeid van alle princiepen van regt en regtveer- digbeid. Deze zyn het roer van bel schip, waer de bemanning niet meer omziet, waervan Granier de Cassagnac spreken wilde. En inderdaed, zag men ooit schandelvker het regt en de reglveerdigheid onder de voeten treden als hedendaegs? Wat deed Victor-Emmanuel, over vier jaren, toen hy in Italië koningen en prinsen van hunnen troon verjaegde, en ten dien einde ter zynerbulp inriep al wat vyand is aen Troon en Altaer? Wal deed de russische Keizer, toen hy over drie jaren het oud-koningryk Polen te vuer en te zweerde stelde, en 30,000 aen hun'godsdienst en vaderland getrouwe Polakken zond sterven in de steppen van Siberië? Wal deed hel verleden jaer de Koning van Pruisen, toen hy ten koste van hel onschuldige bloed van 100,000 menscben, wettige prinsen en koningen uit hunne Staten van Duitschland verjaegde? Wal deed keizer Napoleon toen hy alles wat gebeurd is, lydelyk liet zyn gang gaeo. alhoewel hy alles kon voorkomen en beletten? W7al doen onze meesters en bestuer- ders, wanneer zy uil alles wat de opvoeding raekt, het princiep van godsdienst willen bannen? Wat doen zy eindelyk, die duizende katholyken, die on verschillig en stilzwygend de H. Kerk laten uit- stroopen, regteu reglveerdigheid laten vertrappen, den godsdienst dagelyks in zoogenaemde liberale dag- en weekbladen, openbaerlyk en gcdektelyk, laten honen en versmaden?... En zoo veel vergoten bloed, zoo veel slagtoffers, zoo veel onregtveer- digbeid, zoo veel goddeloosheid, zoo veel pligtige onverschilligheid, zouden eindelyk niet om wraek roepen by God, vooral na dal men openllyk heeft durven uilroepen dal men in de ziekten en plagen, waermede het menschdom het verleden jaer is ge troffen geworden, de wrekende hand Gods niet wil herkennen?.... In zitting van den Senaet, van 19 maert, by de beraedslaging over den budget van openbare werken en ter gelegenheid van het art. 37, by welk er eene builengewoone som van 6000 franks wordt toegeslaen voor verbeteringswerken aen den Yservaert heeft de heer Mazeman, senateur voor het arrondissement Ypere, het volgende gezegd M. de baron Mazeman. Ik geloof de aendacht te moeten inroepen van M. den Minister der openbare werken over de overstroomingen welke meermalen plaels hebben in de kom van deu Yser en hem verzoeken alles te duen wat van hem af hangt, om de aenlanders van dezen waterloop te onttrekken aen de rampen aen welke zy periodie- kelyk blootgesteld zyn. Ik bid byzouderlyk den 8 Maert. 14 a 26 90 a- 21 a 18 28 a H 58 I Maert. 12. 217. a- 00 a 41 i 59 00 a 58 a 25 a 17 a 55 50 a 9 50 72 a 5 09 50 a 85 50 a 88 5» ■T BOTERKÜIPJE i in koper, le golhiek en Kandelaers, ns. Ciboriën, root tomben, »r tnichaels, en, Scepteré BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N« 14. Voor elk afzonderlyk num- I mer, 12 cenlimeu. 11 Maori. 66 a 27 52 a 25 52 50 a 14 66 52 a 11 52 10 a 46 <5 00 a 48 15 1 Maert. 34 21) 62 25 25 9 50 5 10 anderd is vJB islrael, n’ i| ui Dedttuvtl\ lenomeu heeft iryzeu. le slacb van N, alles naer het maken en Hy verhoopt lyner pryzen, INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, G franks. Met Suppl. S Het Boterkuipje verschynt den Donderdag iu geheel blad en den Zondag in half blad. AilerhantTe Mieuwstydingen. M. Messiaen, coadjutor le Watou, is onderpastoor be noemd te Dotlignies. M. Bernaert, coadjutor le Noordscbole, is coadjutor be noemd te Ettelghem. M. Mervillie, coadjutor te Ettelghem, is coadjutor be noemd te Noordschole. M. Brugghe, pastoor te Soaeskerke, is aldaer in 75jari- gen ouderdom overleden. De militie-raed heeft in zyne zitting van donderdag, over de lotelingen de volgende uitspraek gedaen Uilgestelde lotelingen van vorige jaren. 1. Verschilde Alphons, doofheid. 2. Vanthuyoe Seraphin, broeder in dienst. 5. Declercq August, uitgesteld voor zwakke gezondheid. 4. Vandecasteele Hippoliet, goedgekeurd. 5. Tyberghein Eduard, id. 6. Denyft August, te klein. 7. Vanaiderweireidt August, broeder in dienst. De twee eersten zyn lotelingen van 1865, de anderen van 1866. Lotelingen van 1867. N’ 8. Dewaele Karei, vrygest. broeder in dienst overleden 9. Vereecke Alphons, goedgekeurd. 10. Selscboiter Louis, id. 11. Pladys Emile, id. De Yservaert. 1 3 57 09 a 2 36 27 a 1 56 0-46. J Maert. 25 a 27 75 50 a 16 25 a 17 50 50 a- a 16 a-- a-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1