N° 15. 28 Maert 1867. Een-en-twintigste jaer. Ting •r, Dixmude, Donderdag, Politiek Dagboek. EZINS. ge den UP. 1 naest, rkel by WOENSDAG. De welgevende Kamer in Frankryk heeft gister de diskussie begonnen nopens oelke in m door e wiens 'r.; ten 400 lol Directie voor de i te be- AERT, maels in MAENDAG. In de aenslaende maend july zal te Romen, zoo als wy reeds gezegd hebben, de zaligverklaring plaets hebben van 205 martelaren van Japonie. Onder deze nieuwe martelaers be vinden zich 21 kloosterlingen der orde van den H. Dotninicus, 18 van den H. Franciscus, 5 van den H. Augustinus, zonder een groot getal geloo- vigen te tellen die lot den derden regel van deze drie kloosterbeloften behoorden. Builen verschei dene zyner katechisten, telt bet genootschap van Jesus (jesuieten) 55 zyner leden in deze heïden- schaer. De vermaerdsie onder hen is pater Karei Spinola, naestbestaende van Ambrosius Spinola, den grooten veldoverste die zich in Belgie onder scheidde onder deaerlshertogen Albeit en Isabella. en lyfsdwang, of hel gevangen houden van lie den die, by voot beeld, hunne schuhieischers niet kunnen voldoen. Men weet dal diezelfde kwes tie in onze Kamers op’t lapyl zal komen; daerom zal de diskussie in de fransche Kamer voor ons een dubbel belang opleveren. Daerna, na de kwestie van den lylsdwang, zullen de drie hoogst belang- ryke wetsontwerpen, alreeds zoo zeer besproken door de fransche drukpers, op hel dagorde gebragt worden, namelyk de wel op de drukpers, deze op hel regt van vereenigiög en het projekt van mili taire berinrigting. ZONDAG. De fransche dagbladen deelen dezen morgen den leksl mede der redevoering die koning Victor-Emmanuel heeft uitgesproken by de opening der Kamers in Italië. De Koning zegt weinig of niels nopens het gevaerlyke van den toestand, en schynl slechts met de geldkwestie bekommerd te zyn. Ook geen woord over Ro men noch over Frankryk. Het zou noglans betaemd hebben dat Victor Emmanuel een woordeje van erkentenis zou gehad hebben voor keizer Napoleon, aen wien het zoo veel is verschuldigd. Maer niets van dit alles; de koninklyke redevoering geeft te kennen dal Victor-Emmanuel in een moeijelyken toestand verkeert en hy alle middelen zal gebruiken om uit de verlegenheid te geraken. Nauwelyks is een verbond gesloten lusschen zuid- en noordduitschland, of men spreekt van eene toenadering van Oosleoryk met Pruisen. Zal keizer Napoleon, indien dit gezegde zich verwe zenlijkt, dan nog uitroepen dal het evenwigl in Europa niet verbroken is? DINGSDAG. Sedeil de terugkomst der bel- gische en fransche troepen uit Mexiko, is er van daer geen gewigtig nieuws meer ontvangen. Eene enkele depeche zou kenbaer zyn gemaekt, waeruit zou blyken dal keizer Maximiliaen, toen hy zich aen het hoofd van zyn leger stelde, bevolen heeft geene hoegenaemde tydingen naer Europa te zenden, opdat dezelve door de Juarislen niel zouden inge houden worden. iets wat overigens niet kan geloochend worden, dewyl al de goevernementen die ons omringen, zich ermeê bekommeren. Over korten tyd, vervolgt de spreker, wierd de hervorming der kieswet met veel gematigheid en op eene loyale wyze voorgesteld door M. De champs. Maer wat deed gy toen, gy die thans aen 't bestuer zyt? Gy wildet dat de kalholyken, tegen wil en dank zelf, aen het ministerie kwamen, en nauwelyks was hel kabinet samengesteld, het pro gramma van M. Dechamps aengeboden, of onmid- delyk verandert gy van taktiek; gy gelukt erin M. Dechamps te doen verslooten, omdat hy eene zeer gematigde uitbreiding wilde geven aen het kiesregt voor de gemeente en de provintie. En nu niet meer kunnende weêrslaen aen de publieke opinie, welks verlangens M. Dechamps hel verstand had gehad op tyd en stond te voorkomen, zyt gy, van koncessie lot koncessie overgaende, ertoe ge komen ons een projekt van kieshervorming aen te bieden, dat oneindig te wenschen laet by dit welk gy uil taktiek over twee jaren deed verwerpen Ziedaer de geschiedenis der electorale hervor ming in ons land, welke toeneemt naermate de tyd kort op welke zy opgelost zal worden. Verder, na betoond te hebben dat de geest van democratie in alle landen toeneemt, en hel onvoor- zigtig is niet te geven op gepasten tyd hetgeen men ons later met geweld zou kunnen ontrukken, zegt nog de spreker dat, in vooruitzigt dat aen het volk eene vermeerdering van regten zal worden toegestaen, al onze poogingen moeten strekken om hetzelve te onderwyzen en inden godsdienst en de goede zeden op te leiden. Maer is dit wel hetgeen men doet, vraegl zich M. Desmedl? En hy antwoordt Ahwelk eerlyk menscli die met herten ziel aen de instellingen van ons land verkleefd is, zou niel bedroefd worden by het zien der middelen welke in 't werk gesteld worden om het oud voorvaderlyk geloof nit het hert onzer volksklassen te roeijen? Het volk wordt hedendaegs maer al te veel be dorven; men verontzedelykl het, men ontneemt het met de overtuiging zyner pligten, het gevoelen zyner weerdigheid. Hy, die vroeger uitscheen door edelmoedigheid en de zuiverste vaderlandsliefde, is gemeenzaem geworden met de afschuwelyksle theorien hy verklaert somwylen den oorlog aen zyne getrouwste weldoeners, en in zyne 'doling versmaedl hy de duerbaerste belangen zyner fa milie, lot zelfs deze van zyn eigen bestaen, 'en dit eek op én der Bois en en by mregis-, ocieteit toni en b inrig- landeld en zyn M. Ro- m plak- beslaen willen valscli gen die u ze de e agent De debatten in de Kamer zyn zeer belangryk; men behandelt er eene kwestie die niel nalaten kan een groot belang op te leveren, namelyk de her vorming der kieswet. Onder de leden der Kamer die deze kwestie met talent hebben besproken, bemerken wy den heer Desmedt, volksvertegenwoordiger van Veurne. De uitbreiding van het kiesregt heeft sinds lang de algemeene bezorgdheid opgewekt, zegt hy; dal is Wy hebben reeds gemeld dal het artikel 1781 van het burgerlyk wetboek, waervan de Kamer de afschaffing had gestemd, door den Senaet wéér is behouden geworden. Deze beslissing wierd vrydag laetst genomen met 29 tegen 12 stemmen. Nu, zie hier wat er zou uit gevolgd zyn, indieu dit artikel, volgens den wensch en den wil van minister Bara, zoude afgeschaft geweest zyn. ’k Veronderstel een fabriekant die duizende werklieden heeft en wekelyks betaelt. Als hy pro cessen wilde voorkomen, zoude hy verpligl geweest zyn kwytantie te trekken van ieder werkman, ofwel de betaling te doen in ’t byzyn van twee geldende getuigen, die genoeg memorie zouden gehad heb ben om niels van de gedane betalingen te vergeten. Belaelde de fabriekant zonder kwytancie of zon der getuigen, dan kon de betaelde werkman de gedane betaling alloochenen en zyn meester voor de reglhank brengen. En voor de regtbank? Wat gedaen? De regter moet den meester niet gelooven. Hy mag tot den beslissenden eed toelaten wien hy wil. Ver onderstel nu een katholyke fabriekant en een liberale regter wie zal tot den eed toegelaleu worden, de fabriekant of de werkman? Het antwoord is klaer. T BOTEREUIFJE ANGING, I’enC1*. n Thidl FEUILLETON VAN T BOTERKUIPJE. I SRPOORT jgea de ten van familie ocieleil BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel VVilgendykstraet, N" 14. Vnor elk afzonderlek num mer, 12 centimeo. 120 00 156 00 180 00 187 15 195 30 202 30 208 0Ö 215 75 219 80 225 55 252 80 241 45 249 50 259 20 270 00 282 10 29* 00 306 318 350 342 560 390 420 lacht is. een weinig verder op zag men de kamers der vrouwen, bestaende uit eene eetzael met negen rustbanken, even prachtig als de groote zael, en uit eene kamer met vyf rustbanken, van waer een wenteltrap naer een ander groot vertrek met vyf rustbanken an naer eene kapel .f tempel van Venus voerde, waer men eeu schoon standbeeld der godin in marmer bewonderde. Vlak tegenover was de feestzael, geschraegd door bet fynste indische marmer, die al het door ons beschrevene in pracht overtrof, en zelve alleen overtroffen wierd door de zael van Bacchus, welker hearlykheid de schitterendste bescliryving tartte. In deze laetste zael zag men regts heerlyk nagebootste rotsgrotten, die de standbeelden der gansche koninklyke familie in parisch marmer bevalteden. Boven de groote zael, en dus op hel dek, had men een prachtig paviljoen in den vorm eener tent opgerigl. Aen dit paviljoen waren purperen zeilen vastgemaekt, om, by hel opvaren van den Nyl, den wind op te vangen. Van den kleinen hof vlak tegenover voerde een trap naer de over dekte galery en naer een ander geheel naer den egypti- schen smaek aengelegd vertrek, dal is met zuilen, die beurtelings wil en zwari waren, en welker kapiteelen prykten mei half ontloken roezen, lotusbloemen, palm bladeren en vruchten, doorstrengeld mol egyptische boon bloemen, want deze waren de in Egypte meest gebruikte versierselen. Eindelyk nog waren er lallooze kleinere doch niet min der sietlyke kamers. Niel alleen de zeilen, maer ook het touwwerk was van purperde mast had eene lengte van 120 voet. Dit was de Thalamegoi, een schip, geiyk men ziel, bel land der pyramiden wel weerdig!... (Einde hierna). Iels over de groote schepen in oude tyden. Hoe groot en prachtig de sedert cenige jaren gebouwde stooinvaertuigen ook zyn mogen met hoeveel regl zy ook aenspraek op gemak en weelde mogen hebben, moeten zy echter in rykbaid en grootte zwichten voor de schepen, die oudtyds door de koniugen van Egypte en van Sicilië gebouwd wierden. Wy deelen hier aen onze lezers eene beschryving der- zelve mede, zoo als dis ons door eenen griekschen sebry- 'er is nagelaten. Plolomseus Philopater deed een schip bouwen, dat 429 voel lang, 56 voel breed ep 72 voel boog van do kiel tol aen het dek w. s. Dit monsleracblige vaertuig had vier roeren van 60 voel; zyue langste riemen (want er waren er drie verdiepingen) hadden eene lengte van 56 voet, en de haudvatsels waren niet lood beslagen, om beter door de roeijors behandeld ie kunnen worden, llei schip had twee 'oor- en iwee achterstevens, mei zeven omgekrulde rost rums, waervan de eene zich allyd boven de andere verhief, roodat de hoogstede langste was. Van achter en voren zag •uen alM versierselen, de beelden van dieren, die niel minder dan 18 voelen hoog waren. Van binnen waren overal schoone schilderstukken. De bemanning bestond uit 'ter duizend roeijers, vier iwnderd slaven ef bedienden en oit 2820 zeeliedeu om hel vaertuig te leiden, zoodal er **'en inael meer vulk op was dan op onze grootste lot den oorlog uiigerusle bodems. Dezelfde I’tolon.atus liet ook nog een ander schip bou- *e<>, de Thalamegos of hel Slaepverlrek genaemd. De k'vuile van bel schip was minder monsieracltlig dan die INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. Hei Svpfi. 8 Het Botereüime verschvnt den Donderdag iu geheel blad en den Zondag in half blad. van hel eerste, doch daerentegen was hel veel ryker en prachtiger. Het was slechts 520 lang en 45 voel breed doch zyne hoogte, hel paviljoen (een klein paleis op het dek) medegerekend, bedroeg 90 voel. Het was een ont zettend plat vaertuig, bestemd om de wateren des Nyls te bevaren. Het geheel had een prachtig en waerlyk koninklyk aenzien. De voorsteven prykle met versierselen van de uiterste schoonheid. De beide voor- en achtersteven waren zeer hoog, len einde, geiyk men zeide, beter aen den stroom te kunnen weerstand bieden. In het midden des vaerluigs waren eetzalen en andere vertrekken, versierd met al hetgeen de rykdom uiiviuden kan om de luimen van een weelderig hof te bevredigen. Langs de zyden en het achterste gedeelte was eene galery van twee verdiepingen, zoodat men byna vyf morgen (landinaet) had o.n te wandelen. De onderste galery was een open peristilium, de bovenste was eene indische Veranda mei vensters. De eersle trad men bionen langs een voorportael van ivoor.en kostbacr hout, by den voorsteven geplaetst. De groote zael, geheel omringd met zuilen, was met purperen bedden versierd. Dit vcrlrek was geheel gelatnbriceerd met cederhout van Milele. De iwinlig deuren, welke men binnenkwam, waren van Thya-hout met ivoor ingeslagen. De hengsels, de bouten, de grendels, enz., waren van koper, schitterend als eoud gepolyst. De schachten der cypes-houten kolommen waren gekroond met gouden en ivooren kapiieelen. De balken, die vau liet eene kapiteel naer het andere liepen, waren van goud of ten minste, en daerboven was de architraef bedekt met hoogstaende bas-reliefs van het kunstigste maeksel. De zoldering eindelyk was ook van cypreshoul en prykle met gouden versierselen. By de grooic kamer was een vertrek van zeven bedden Hervorming der Kieswet. Het artikel 1781 van het Burgerlyk Wetboek.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1