X. k v t l e 1 2 A 5 zi K* sit r br tie sit R n ii Een abonnent verzoekt ons hel volgende in ons blad te willen plaelsen, nopens de hoedanigheden die men, volgens hem, moet bezitten om goede Burgemeester te zyn in Dixmude om in de stralen te gaen plunderen; het is niet zonder bloedstorting dat de openbare magt erin gelukt die schriktooneelen te doen ophouden. By ons nogtans zyn die gevallen zeldzaeni, en dit strekt tot eer van het belgische volk, maer dat men oppasse; indien men aen de onibindingskrachten van alle maetschappelyke orde eene steeds groolere uitbreiding wil geven, dan voorzeker is bet gedaen met onze duerbaerste vryheden en met onze natio naliteit zelve. M. Desmedt eindigt zyn diskoers met de vol gende woorden -.Geen middenweg is mogelyk, myn- heerenof wel, zoo als het de achtbare minister van.linantien wil, men moet de groote meerderheid onzer medeburgers eeuwig willen onder voogdy blyven houden en met hem zeggen Noch heden noch ooit ofwel, hetgeen regtveerdiger en edelmoediger zou zyn, indien wy opvolgenllyk een grooter getal Belgen tot de stembus willen roepen, dan moet men den weg inslaen die door de klaer- zienste persoonen wordt aengewezen, T is te zeggen hel volk onderwyzen en verzedelyken en de gods dienstige invloed zyne wettelyke medehulp laten leenen tot dit groot werk van politieke stichting. By koninklyk besluit van 20 maert, is M. Proot, notaris te Woutnen, burgemeester genoemd iu vervanging van Sr Heittderycks; Sr'l). Vlamynck en L. Bommers zyn schepeueu genoemd. Vraeg concessie kerkhof. Alienatie gebouw stadsschool. Ordonnantie politie woonstveranderingen. Bestek bouwiug gemeenteschool. Scholen voor volwassenen. M. Van de Casteele, die sedert lang den oorlog vcrklaerd beeft aen de belasting op het bier, komt eenen brief te sturen aen den minister van finan- tien, waerin by toont dat, vóór de aenneming der hollandrclie wet van 1822, Belgenland de be roemdste bieren van Europa opleverde, en dal, sedert de aenneming dezer wel, wy onze voor- naemstc leveringsplaelsen verloren hebben. M. Van dc Casteele stelt dus voor, de vryheid aen de nyverheid der brouwers weder te geven, gelyk in Engeland. Volgens hem is het onmogelyk te zeg gen welke groote verliezen de handhaving der bollandsche wet van 1822 aen ons land heeft doen lyden nadat de revolutie van 1850 het maelgeld algeschaft had. Hel hedendaegsche stelsel, zegt M. Van de Casteele, is eene ware premie voor de slechte fabrikatie, en de afschaffing der oktrooi- regleo heelt de zaek nog verergerd door de belas ting op het bier le vei dubbelen; zoodat de wet t alleen de oorzaek is dat de brouwers slecht bier maken en dat hunne nyverheid in Belgie gevallen is. De diskussie nopens de kieshervorming wordt in de Kamer voortgezet. In zitting van gister heeft M. Royer-de Behr zich in dezen zin uitgediukt, te weten dat hy geenszins van zin is dat de Constitutie zou dienen veranderd te worden voor het invoeren van hel algemeen stemregt, maer dat hy toch het kiesregl zoude willen zien uitgebreid worden. Om met een verleegden kiescyns (gebragtop 15 en 10 franks) het stemregt te bekomen voorde provintie en de gemeente, zou M. Royer-de Behr het voor voldoende aenzien te kunnen bewys geven dat men kan lezen en schryven, (welk laetste zou bewezen worden wanneer men gedurende drie jaren de school met vrucht zoude hebben bygewoond). M. Kervyn de Letlenliove heelt er zich byzon- derlyk aen gehouden om de privilegie te bestryden die het Ministerie iu zynprojektvan kieshervorming heeft gebragt, namelyk dal zekere klassen van persoonen, als schryvers, bedienden van den Staet met eene jaerwedde van 1500 franks, enz., kiezer zouden gemaekt worden alhoewel zy geenen kies cyns zouden betalen. M. Kervyn de Lettenhove steunt zyne reklame op den geest onzer Grondwet, die wil dat het kiesregl gesteund zy op het betalen van eenen cyns. Ten anderen, wanneer de kiescyns voor de gemeente en de provintieafgeschaft wierde voor zekere klassen, wat zou nog kunuen beletten dal dezelve afgeschaft wierde voor de Kamer? In uitvoering van art. 7 der kiezerswet, art. 5 der provinciale en art. 15 der gemeentewet, zullen de gemeente-raden zich van 1“ tot 25° april moeten met de kiezerslysten bezig houden. Om stemmer te zyn voor de Kamers en den Provintialen Raed, moet men Om stemmer te zyn voor den Gemeente-Raed Over tien eeuwen waren onze voorouders meest al heidensch en barbaersch. De dwang-soldaten- diensl bestond voor allen. ’T krislendotn vattede grond by onze voorou ders. Hel-zaed wierd gezaeid en bragt trapsgewyze vruchten van krislene vryheid voort. Van met het jaer duizend verminderen de krygslasten. De vrye gemeenten komen op en de meerderheid der manspersoouen wordt verlost van alle soldateokarwei. De verbetering maekt haren weg zoodanig dat over honderd jaren de gedwongene soldatendienst by ons opgehouden had te beslaen. Dal was T werk vau de zoogezeide barbaersche middeneeuwen. In de jaren 1790 kwam de dwang-soldalendienst wederom in voege by ons door de franschen. Hy is er blyven beslaen zonder nogthaos alge meen le zyn. Thans is er kwestie van hem algemeen te maken. De liberale Organs de Namur heefl zulks afgekondigd. Ministerieele gazetten hebben gelo genstraft. De Organe houdt zyn gezegde slaende. Wy zullen zien. De l'tiiellenaer vroeg io zynen tyd de afschaffing vau den dwang-soldalendienst. Thans niet meer. (Gazelle van Thiell.) ID ve mind en geëerbiedigd zyu. sc SI I ir e d i 1 al st Fe’ ma ver icli me Fe' tbs en ku it xyi vai an Ü<1 I I 1 h h r w ti k ii a onl slat De tae 181 apt K bit ur. deel een mei door hem le ooderriglen dat eeue volkomen genezing in zyn bereik ligt. Wy gelooven niet dal eenig geneesmiddel ooit zoo populair in eenig deel der wereld geweest is, als Lel alom de Pillen en de Zalf van Holloway zyn. In Vene zuela, Nieuw-Grenada, in de Keerkringen, de Peru, Chili, Buenos-Ayres en Uraguai, mag men zeggen dal die ge neesmiddels in hel enirepöi worden opgeslagen als hau- delsarlikelen. Tol dusverre is nog niets zoo heilzaem uit gevonden als die Pillen voor dc aendoeningen van de gal, die zoo menigvuldig worden aengeiroffen in hel geheele dal van Rio de la Plata en langs de zeekust aldaer in de ongezonde jaergetydeiieti wy weten dat de agenten, in de voornaemste steden van die landen woonachtig, bet set^rt een jaer noodzakelyk geoordeeld hebben huune invoeren van die twee geneesmiddelen ie verdubbelen. Zuid-Amerikai'nsch Dagblad. 1’ Hen moet enafbankelyk van karakter en edelmoedig van hert zyn. 2* Alle gezindheden eerbiedigen, voor zooveel zy niet tegenstrydig zyn aen de wellen en hel welvaren der stad. 3° De geleerdheid en werkzaamheid van al de klassen der ingezetenen ten hoogste doen verspreiden. 4“ Waekzaem zyn voor nyverheid, koophandel, land bouw en schoone kunsten te doen bloeijen. 5* Alle de verdraeide nesten van -plans voor alignement vati bouwkunde, enz.,; welke er ellendig uitzien, zon der uitstel veranderen, en raed plegen aen de bekwaemste mannen in dat vak, van ons land. Men zal zooveel missla gen niet te beknibbelen hebben, en terzelver tyde het geld der stad nuttig zien gebruiken. 6* Voor verbeteringen te verrigten; niet hairklieven met de burgery voor publiek nul, rondborstig te werk gaen om de wederzydsche intresten te voldoen, en liever niet in processe gaen, dan stans kasse te ledigen met T betalen van advokaten, enz., enz. Dan hoop ik zal die burgemeester van eenieder be- Openbare Zitting van den Gemeente-raed. Op Vrydag, 29 Maert 1867, ten 10 ure 's morgeus Zaken aan de dagordk. De belasting op het bier. De Kamer. Herziening tier kiezersly sten. 1’ Belg geboren zyn of aenzien worden als zoodanig; Of de groote naturalisatie bekomen hebben Of de gewoonlyke naturalisatie, maer dit alleenlyk voor den Provintialen Raed. 2“ Ten volle 25 jaren oud zy n den dag der opmaking van de kiezerslyst. 3’ Zyn domicilie hebben vóór de opmaking der kiezers- lyst in hel getueeolc waer men begeert stemmer te worden. 4° In de schatkist van den Staet storten de sonime van 42 Ir. 52 cl., onder regtstieeksche belastingen, patenten, regien van debiel van dranken en de opcenten ten profyte van den Staet er in begrepen, zouder daerby te mogen Onder den titel Wat er zoo al voor en tegen ons blad gezegd wordt, lezen wy in de Rnomich kalhotyke Slem die wy deze week niet ontvangen hebben het volgende Onze moedeilael kan aen geleerden en »ok aen het volk spieken. Zy die babbelen van hoog vlaemsch en eenvoudig vlaemsch, weten niet wal zy babbelen. De hoogdravendheid besiaet alleenlyk in de gedachte, in den zin, aen de lezers voorgedragen. Straeltael, onder voor wendsel van eenvoudig vlaemsch, verstaenbaer vlaemsch gebruiken, dit zullen wy alweer maer aen die menschen overlaten die niet begrypen dat er geene hoogt woorden beslaen. Babbelaers, is dit een hoog woord? Ja, voor feetu die T woord babbelen niet verstael. De dwaling uitgeroeidde wacrheld ep der- zelve puinboopen opgerigt. Het is een zware arbeid otn oude dwalingen uit te roeijen. Hel is nog eene edeler lack, die door waerhedeu te vervangen. Bel is nu omstreeks 25 jaren geleden, dat Holloway, de groote Geneeskundige Hervormer, het eerste dezer werken van Hercules ondernam, en sedert lang heeft hy hel tweede lol stand gebragt. Hy vond den tuin der ge neeskundige wetenschap, een klein doolhof der dwaling omringd door de Friesche Ruiters der vooroordeelen. Hy wierp den ganschen boel omver, hy vestigde een nieuw stelsel; hy weidde zyne talenten, zyn vermogen en zyn leven aen de ontwikkeling er van. Dit stelsel is geslaegd, omdat de waerheid altyd zegeviert. Zy zweeft over de geheele wereld. Dit stelsel is niet samengevoegd of ingewikkeld. Hel bevat slechts twee geneesmiddelen Pillen en Zalf, de eerste voor de inwendige, de andere voer de lalryke menigvuldige ziekten waeraen de uiensch is blootgesteld. Ai de natiën van de beschaelde wereld, en ten minste hel vierde gedeelte van de wilde bevolking van den aerd- bol, zyn in de gelegenheid geweest oin de weldaden van die weldaden te genieten, en overal waer die geneesmid delen ingevoerd zyn geworden, zyu de uitwerkingen er vau geweest alles wat men eetiigzins kon verwachten ol hopen. Sedert vele jaren verrigten de Pillen en de Zalf van Holloway wonderen op de meest verwikkelde ziekten, die in Zuid Amerika heersclien. Zy hadden noch de oflicieele goedkeuring of bekrachtiging der verschillende gouverne menten, noch die van de Koningin van Spanje noodig, om hei ooiegeuzeggelyk bewys van hare voorlreflelykheid boven alle andere geneesmiddelen le beioogeti. Wy hebben een waerborg van hunne waerde in de duizende genezin gen, die sedert lang betuigd zyn voor dat hel spaensche Ministerie den invoer er van in dal koningryk had bevolen, lang voor dal Isabella, koningin van Spanje, Donna Maria, de overleden koningin van Portugael, en Ferdinand It, de gewezen koniug der Beide Sicilien, en nog vele andere Vorsten, den uitvinder er van mei httuue vorslelyke be - seheriuiug en welwillendheid hadden vereerd. Hel schynt dal die twee preparaten byzonder heilzaem zyn voor eeue klasse van zieklen, welke in al die lucht streken algemeen zyn. Indien onze bevolking niet onder hevig is aen verscheidene der ziekten, die iu do koudere streken heerschen, zoo schynt zy daereulegeu meer dan haer aendeel le hebben in al de pynlyke uitwendige kwa len. Over het gausche vasteland zyn aendoeningen van melaetscheii aerd, zoowel als al de soorten van huidziekten welke men zich kan voorstellen, de geessel van zyne be woners. Het koudere bloed van de inboorlingen der gema tigde luchtstreken maekt hen minder valbaer voor uitwen dige ontstekingen dan de bewoners der keerkringen. Hier hebben wy er van een zeer lasligen aerd, open wouden, etterbuilen, gezwellen, huidziekten, puisten, uit slag en ontstekingen, voorlskomende uil steken van veny- nige inseklen. Voor hel gausche menscheuras is de Zalf van Holloway van eene onschatbare weerde. Hel is den zieke, welke iiie Zalf in zyn huis heeft of die haer gemak- kelyk'kan aenschaifen.de helft van zyn angst wegnemen rekenen de opcenten ten profyte van de provintie of van het gemeente. Belg geboren zyn of aenzien worden als zoodanig; Of de naturalisatie, 'tzy de groote Tzy de gewoone, be komen te hebben. 2° Ten volle 21 jaren oud zyn den dag der sluiting van de kiezerslyst. 3° Zyn domicilie hebben in het gemeente waer men begeert stemmer te worden, vóór den 1 jauuary van hel jaer in hetwelk de kiezing plaets heeft. 4° In de schatkist van den Staet storten de som van fr. 42-32 c. in de gemeenten van 15,000 inw. en er hoven, 40-00 id. 10,000 lol 15,000 inw. 30-00 id. 5,000 10,000 id. 20-00 id. 2,000 5,000 id- 15-00 id. min dan 2,000 inwoners, onder regtstreeksebe belastingen, patenten, regten van debiel van dranken er, de opcenten ten profyte van den Smet er in begrepen, zonder daerby te mogen rekenen de opcenten ten profyte van de provintie of van hel gemeente. Allerhande Mienwslydingen. Te Noordschote is M. Bernaert, als coadjutor ver vangen geworden door M. Vandeweghe, priester in hel Seminarie. Men zegde eergisteren te Brussel, dat M. Bara zyn ontslag als minister zou geven, aengezien liberalen eu kalholyken tegen hem gestemd hadden. Volgens de grond- wellelyke gebruiken zou dit moeten zyn; maer M. Bira zal zich wel wachten van zulks te doen, want waer zon hy 21 duizend fr. ’sjaers en een schoon hotel vinden? Het zou toch by de kanonnikken van Doornik, die hem hebben laten sludeeren, niet zyn. Men verzekert dal de koning en de koningin de alge- meenc tentoonstelling vin Parys zullen gaen bezoeken, alvorens zy zich naer Duilschlaiid zullen begeven, om het huwelyk van den grael van Vlaanderen by te woouen. Volgens de laetste stukken, afgekondigd door het ministerie vau biuneidandsche zaken, lelde Zoulenaye op 51 december 1864 slechts 26 inwootiers, de vrouwcu eu de kinderen daerin begrepen. Op du getal moeten er niet meer dan 4 menschen zyn, oud 25 jaren, en kiesbaer voor dtu gemeente-raed. Voor wat het getal der gemeente- i kiezers betreft, biet beloopt slechts op 5, w^ervan 2 hebben

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2