BERIGT. Landen en Maeig razen, behoorende aen gemelde Kerkfabriek. INSTEL, 9“ April 1867, om 1 ure nanoen, Eduard Morlion, ET voorouders ge- fr. jngelukkig tederen eu n burger en deelke eisten in minstens iker den aen den e laelste iet brood anderi hy ook nog ie rest te alles be- duizend :rika iaet verd aen die ma- y kleine erkocht, ers, aen ndt, met per kilo ocht, en en kofiy, oudervin- oor, is de lingsjaren naer de aer eene tr M. De. ad in de ers hem •ebreyne igchelyk 8 Kamer 1 touts la had toen Weekblad tyne on- •<r in de id. id. id. 26 10 17 33 1G U It 25 IS 37 17 57 'raukryk’s Ie hy naer Aen het Boter kuipje, M. Frère de geneververkoopers vooren by de land bouwers, die dikwyls 50,000 fis fortuin hebben en nog geen kiezer zyn, terwyl de eersten met eene gebroken tafel, drie stoelen en een vat genever alle de groote kwestien van hel land mogenjhelpen beslissen... En dan eischt nog minister Frère dat, om kiezer te zyn voor de gemeente, men gedurende driejaren een kollegie gefrekweuteerd hebbe, en om kiezer te zyn voor de Kamer en den.Senaet, is het genoeg eene patent te hebben van kantiene- houderl.... M. Coomans heeft het stemregt gevraegd voor al de vaders van familie. In zitting van gister heeft minister Frère gezegd dat dit het ergste, de geweldigste akt is die kon uitgevonden worden! Naluerlyk gaen by elf, onder n voorby- mel zoo- de tegen- i schoone ne oogen myn ver- noorheen.; die kerk t dezelfde me, ging tinen nog gesteldeu temen op- d geleerd, I was by die ik lief hetzelfde tel geloof, was in het ik, I, gejaegd, In zitting van zaterdag hebben de heeren B. Du- mortier, Wasseige, d’Ursel, Moncheur, Schollaert, Kervyn de Leltenhove, Belcour, Magherman, Van- derdónckt en de Merode-Westerloo een amende ment neêrgelegd, waerby ze hun verlangen hebben te kennen gegeven, dat de helft der grondlasten den pachter of den landbouwer zouden aenge- rekend worden tot het uitmaken van den cyns die vereischt is om kiezer te worden voor de provinlie en de gemeente. 1s Cohier van lasten, bouwing Gemeenteschool. 2* Plaatsen eener pomp op den Oostvesten. 3* Aankoóp door de Godshuizen. gj» EEN SCHIP met doornyksch kalk en arduin en een schip met brabandsche goederen zullen alhier aeokomen voor rek. van Adolf Flour. Het groot nieuws van den dag is het antwoord van .M. von Bistnark op de interpellatie van den heer Benningsen in den duitschen Ryksdag, no pens de kwestie van Luxemburg. De prutsiscbe minister, na verklaerd te hebben dat Frankryk wel zeker in onderhandeling geweest ia met den kouiug van Holland om Luxemburg te koopen, eindigt met Frankryk en Holland te be dreigen. Het staet u vty, zegt hy tot Holland, uw regt van soevereineleil op Luxemburg af te slaen, iets wat wy u niet betwisten, maer op uwe rieske, op uwe verantwuordelykheid... En Luxem burg afgeslaen, na het fail accompli, dan zullen wy onderzoeken wal onze belangen en de belangen van Duitschland van ons zullen vereischen... Wat zal nu Frankryk zeggen? Voelen de Fran- schen niet reeds hel bloed in hunne aderen rui- schen by het hooren der uildagingslael van den heer Benningen, onregtstreeks goedgekeurd door den oppermagligen von Bismark? Overigens, ziehier boe bel antwerpsch Handels- blad de zaek bespreekt In den Ryksdag voert M. Benningsen eene voor Frankryk uitdagende tael. Pruisen zoekt den oorlog niet met Frankryk; maer als het waegt de eer van Pruisen aen te randen, zal het de kracht van god-Zundnagel ondervinden. Die nieuwe uitdaging zal Frankryk voor het oogenblik moeten verkroppeu; doch eeps loopt de mael over, en spoediger by die liglgeraekte natie dan by eene andere, zal dit by de fransche hel geval zyn. De politieke horizon wordt donker de zwarte stippen dreigen wolken te worden en tol een onzaglyk onweer byeen te dryven. Weekblad it dal de ve over eyne ge nl is ge- oe komt ral na de op het kenbare e? Toen het ge 1 vervult te Dixmude, in den Gouden Leeuw. Koop 1. Een schoon WOONHUIS en HUIDEN* VETTEBY en H. 0-04-20 c. Erf. 2. Een GEBOUW, dienende voor Hui* denvetlery, en H. 0—72—20 c. Land. 3. Eene DRIEWOONST en Heet. 0—02—04 c. Erf. COHTEMARCQ. Koop 4. Eene HERBERG genaemd de Kappellr, en Heel. 0—78—00 c. Land, gebruikt door Vereecke. 5. H. 0—60 —60 c. LAND, gebruikt door de K" Bevloo. Koop 6, 7, 8, 9 en 10. Een HOFSTEDEKEN, groot H. 5—45 -99 c., gebruikt door Jacobus Vancompenolle. Koop 11. H. 0-66- 80 c. ZAEILAND. 12. H. 0— 98—50 c. 13. H. 0—93—90 c. 14. H. 1— 82—10jC. Koop 15. H. 2—10-40 c. ZAEILAND. Koopen H, 12, 15, 14 en 15, gebruikt door Ambrosius Vanslimbrouck. Koop 16, 17 en 18. Een HOFSTEDEKEN, groot H. 5—52—44 c., gebruikt door Francis Vion. Door ’t ambt van den Notaris STEVER- LYNCK, te Dixmude. Inlichtingen by den Notaris KESTELOOT, te Thourout. Weststraet, N" 70, te DIXMUDE, maekt hel publiek kenbaer dat hy thans voorzien is van een machien voor HET KERVEN VAN TABAK. Door zyne trouwe eu spordige bediening en de gematigheid zyner pryzen, verhoopt hy de gunst van hel publiek le wiuneu. kleine Veeree. beestialen, iogerigt te erlieat. 25 Maert. 26 92 25 96 4110 Per hektoliler. Tarwe, 1* kwal. id. 5* id. Getal hektolilers Tarwe (middknpms) fr. Rocue Rogge Sucrioen Haver Boonen Erwten, blauwe In d’aloude tyden wierden onze noemd Puieuialcn. Wy, in Zevecute, zien dikwyls een oud versleten boer met name Fluppe die, dag voor dag, den glazeu handboom hanteert en met een luid geschreeuw denzelven, by wyze Van glazen muziek, doel klinken. Met dit geklink en al siiabbelen liet hy over eenigeu tyd hooreti, dat hy, in vroegere jaren, eene aelpompe gekocht had te zamelt met ecu van die Potentaten, op conditie van ze overhands, elk op zyne beurt, te mogen gebruiken; dat deze Potentaet al zyne reglen had overgelaleu aen zynen schoonzoon Engeltje, een jonge ryke boer, die den bonjour d la mode kan uitspreken. Fluppe heeft naderhand aen Engeltje gevraegd of hy de pompe, op zekere konditien, geheel wilde aen hem houden; en deze heeft gezeid Ja, gebeur, ’t is goed. Ja- iiiaer, hernam Fluppe, je mengt je woord niet meer in trekken als je ’l seultje ne keer ga gezien hén. Neen, De Kamer. Openbare Zitting van den Gemeente-raed. Op Zaterdag, 6 April 1867, ten 10 ure *s morgens. Zaken aan de pacorbb. OVERLYDENS. 50 Maert. Hector Morlion, oud 2 m., z. van Eduard en vau Melanie Decuuitick. (Wesistr). 2 april. Valentina Maria Hiudryck, oud 13 d„ zoon van Amandus en vau Maria Ludovica Baeckeroot. (Kiekens.) 5 id. Joannes Verschilde, politie-dienaer, oud 48 jaren 10 in., 20 d., zoon vau wyleu Petrus én van wyl. Amelia Neyriuck, eerst weduwaer met ks. van Amelia Deleu, nu echtgenoot met k. van Rosalia Geeraert. (Hospilael). neen, antwoordde Ingeltje; ’t is al wel. En daermeó was en bleef *t akkoord gesloten En Fluppe was hierover blyde, niet omdat hy van de pompe onslegen was, maer vooral omdat, zeide hy, de Ghistelsche gebeuren met hem en zyne pompe niet meer zouden kunnen lagcbeo, en tol preuve der waerheid stak hy het iu zynen bol de zake overal te doen uitbazuinen door een orgelman niet eenen luiden Elk iegg» hel voort». Dat nu zoo zynde, zal niemand ineer van hem noch van zyne pompe spreken, iudieu hy er zelve kan vau zwygen. Een Ghütebche boer. Op Vrydag, ®6 April 1867, om 1 ure juist namiddag, ter herberg St. Eloi, by II. Roose, op Zarrendorp, zullen de besluerders der Kerkfabriek van Zarren, door het ambt van den heer SCHOTTEY, notaris te Dixmude, openbaer- lyk verpachten voor negen naeenvolgeude jaren, ia te gaen 1 October 1867, alle de Laelste berigten. 5 April. 880 zak keu tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 55 00 a 58 75 Nieuwe id. -a- 15 z. Rogge 25 a 24 50 192 z. Sucr. 18 a 26 50 Nieuw id.-a- 54 z. Haver 15 50 a 17 50 128 z. Boon. 25 3 26 50 De verknop ging traeg. Brugge den zaterdag van de goede week, zal van dit jaer op den 15 april plaets grypen. Er is te Brussel eene brochuer verschenen van zekeren M. H. Vigneron, getiteld Guerre de la Hollande. Réviilon de» traité» de 1859. De schryver dringt er met levnudigheid op aen, dat Belgie aen Nederland den oorlog aendoe ten einde Limburg, Luxemburg en den linker oever van de Schelde te reklameeren. Meer niet voor 't oogenblik I De policie van Brussel heeft den verkoop van deze brochuer verboden. De inschryvingen door de Tyd van Amsterdam ver zameld, ten voordeele vau hel Werk der Nieuwjaerigijten aen Piut IX, bereiken voor 'l oogenblik de som van 225,0nt) franks. Een schipper van Hoei is in zyne kabien verslikt gevonden en zyn knecht verkeert in eenen gevaerlyken toestand. Zy hadden den sleutel dér «loof toegezet, toen zy zich te bed begaven. .-'i De derde algemeenc Vergadering der katholieken zal plaets hebben te Mechelen, den 2 september 1867. Te Tongeren is eeu afgryselyk schelmstuk gebeurd Eene onlaerde moeder, welke van hareu man gescheiden was. heelt baer eigen kind vermoord, en in stukken ge sneden om heer misdryf te verbergen. In verscheidene dorpen van Limburg zyn de huizen vergeven met ratten en muizen't is eene plaeg die zeer onaengeuaem is en veel kwaed veroorzaekt. De katten kunnen er uiel genoeg dooden; zy zyn overmand. Met de helste Vasten-avonddagen had een jongeling van Leibnitz in Styrié zich willen verkleeden in eenen neger, en bygevolg had hy zyne handen, gezigl en hals doen zwart makenja maer, men heeft hem zoo wel gezwart, dat hy zich niet meer wit kan wasschen, en nu wordt hy van elkeen uiigclagchen en moor genoemd. Men schryft dat er, in de Expositie van Parys, wonderen zullen te zien zvn, doch hel is veorziglig- van niet al die wonderen te gelooven zonder ze eerst gezien te hebben. Zoo verhaell men, ouder anderen, dal er eene pommade uil Amerika te koop gesteld is, welke wondere genezingen te weeg brengt Hebt gy, by voorbeeld, eenen vinger afgesneden, stryk tuaer een weinig dier pommade aen de wond, eu de vinger wast er oogenblikkelyk aen. Men heeft, zegt men, eene proef gedaen op eenen hond. Och arme, men sneed die beest den steert af, doch men streek aenstonds een weinig pommade op de wond, en er kwam seffens een andere steert; maer hel schoonste dier historie is, dat iemand den afgesneden steert vast nam en er ook een weinig pommade aenstreek, eu ziet, won der, er groeide aenstonds een hond aen die in allerbaest wegliep, en hy loopt nog. Wat zegt ge daervau? Te Baraeliina in Spanje hebben vier wolven, door den honger aengedreven, een tiental kinderen aengerand, welke in de slraet aen 'l spelen waren; zy hebben er vier van dood gebeten en verscheurd, en andere gekwetst. De bevolking beeft die wreede dieren niet wapenen aeugelast en er twee van gedood. Mén zegt dat de eetwaren en wel byzonder het logist schrikkelyk duer zullen zyn te Parys tydens de Expositie; meu zou voor eene kleine slaepkamer 10 of 15 franks per dag moeten geven. Men raedt de vreemdelingen aen met den yzerweg naer eene naburige stad of dorp te gaen vernachten, of wel eeue leut mede te nemen en ze ergens iu het veld néér te plaetseu. Doch voor wal men byzon- dere zorg moei dragen, is voor de rattendie uw geld of uwe kosielyke juweelen zullen wegpakken zonder dal gy hel zult gewaer worden. - Burgerstand der stad Dixmude. GEBOORTEN. 50 Maert. Emma Houvenaeghel, z. van Petrus en van Maria Clemencia Vandycke. (Weststr). 2 April. Gustavus Petrus Franciscus Feys, zoon van M. Napoleon Eduarduscn van jufv. Maria Juliana Antonia Vau Baeckel. (Noordstraet). HUWELTIEX. 28 Maert. Karolus Camerlyuck, wed. met Einders van Rosalia Vancaillie, winkelier, uud 55 j., 8 ui., met Ro salia Amelia Degraeve, j. d dienstmeid, oud 24 j., van Leysele. Allerhande Ateuwstydingan. M. Bametis, onderpastoor te Waermaerde, is onder pastoor benuemd té Lendolede. M. Dooms, piiesler in hel Seminarie, is onderpastoor benoemd te Waerniaerde. M. Jaeckx, onderpastoor le Slype, is onderpastoor be noemd te Leffingtie. M. Geerebaerl, onderpastoor te Lendelede, is onder pastoor benoemd te Slype. Meu schryft uil Nieuport Dé werken aeu den yzereu weg worden met alien vlyt voortgezet. Bylen en rails zyn sedert eenige dagen met spoed gelegd geworden om het vervoer van de groote niasla gronden tusschen de stad en de Veurnevaert te bespoedigen; maeudag laetst kwam het eerste lokomotief aen, en dezen vervoerde nug iu den namiddag al <Je reeds geladene wagens. De vrye vergadering der landbouwers te Ghistel heeft aen do landbouwers eene overvloedige uildeeling van Noorweegsclie aerdappeleu gedaen. In goede voorwacrden geplant, zuilen die aerdappelen ougetwyfeld hunne uit muntende hoedanigheden behouden en voortdurend van de ziekte bevryd blyveu. De jaerlykscbe pryskamp van STAD DIXMUDE. THOLBOLT. WEKCKEM. 1IANDZAEME. 6 ITS. 27 Maert. 750 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 55 00 a 59 50 Nieuwe id.-a- 12 z. Rogge 25 00 a 24 00 152 z. Sucr. 25 50 a 26 50 Nieuw id.-a- 67 z. Haver 14 a 17 25 87 z. Boon. 25 a 29 25 De verkoop ging traeg. Bergen, (Frankryk). 1 April. 26 81 24 47 5250 26 II 15 66 17 01 1! 53 18 54 18 87

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 3