N° 14. Een-en-twintigste jaer. 7 April 1&67. np, 3 ure oa bewoond Benoeming Dixrntide, Zondag, BERIGT. Politiek Dagboek. 1 4 De Sekretaris, (get.) WOETS. In zitting der Kamer van gister is het voorstel van den heer Wasseige, strekkende om alle verdere diskussie over de kieshervorming tot later uit te stellen, verworpen geworden met 70 stemmen legen 32. Daerna is het artikel 1 van het ministe rieel wetsontwerp aengenomen geworden. Dit artikel houdt voor dat, in plaels van 25 jaren, het voldoende is 21 jaren ond te zyn om kiezer te worden voor de Kamer. in, 6, regt van Burgemeester en Schepenen. Heden is in onze stad, door het geluid der klokken en het spelen van den beijaerd, de benoe ming aengekondigd geworden van den heer Ghy- selen-Vanbiervliet, als burgemeester onzer stad, en van de heeren C.-E. Rembry en Edm. Parel, als eerste en tweede Schepenen. Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Dixmude, brengt ter kennis der belang hebbende dat er eene plaats van DIENAAR VAN POLITIE alhier opengevallen is. Degene die zouden wenschen deze plaats te bekomen, worden verzocht hunne schriflelijke aanvragen voor 24" dezer in hel Sekrelariaat te bestellen, alwaar zij kunnen kennis nemen van de voor dit ambt veteischle hoedanigheden. Dixmude, den 6 April 1866. Burgemeester en Schepenen, (gel.) C. E. REMBRY. I a 42 - a 40 a 59 a 22 75 a 18 -a S3 I a 10 00 I a 2 72 a 83 50 zal zien loegepast worden. Ziehier wat men des wegens uit Frankryk’s hoofdslad schryft Het is besloten dal de kerkhoven van Parys alle op 25 kilometers (meer dan vyf uren ver) builen de hoofdstad zullen Overgebragl worden. Zoo meldt ons een rapport waervan lezing is ge geven geweest in den Senaet. Het is inde gemeente Méry, by Ponloise, dat de algemeene begraelplaets voor de Paryzenaers zal gemaekt worden. ’Stads bestuer heeft te dier plaels reeds voor meer dan een millioen gronden aengekochl, en men is bezig mei eenen yzeren weg te leggen die uitsluitelyk zal dienen om van den morgend lot den avond de doo- den in lykkislen uit de hoofdstad weg te voeren. Ziedaer hoe ver men er toe gekomen is in onze eeuw van progrès! Men beklaegt een kind wiens ouders in eene schipbreuk zyn omhals gekomen, om dat dit kind niet op hel gral kan weenen en bidden van deze die hem duerbaer waren... Maer zullen de kinderen te Parys nu niet allen, zoo als de zoon van den schipbreukeling, by hel verlies van hunnenaestbestaenden,dubbel weezen worden? Oh! hoe veel benydensweerdiger is het lot van den werkman te lande, wiens stoflelyke overblyfselen in de schaduw rusten van hel huis des Heeren, en die dagelyks de godvruchtige aendacht intrekken om hem desnoods in de kwellingen van hel ander leven te verligten, dan hel lot van den bewooner van Parys, wiens stoflelyke overblyfselen vyf ureu ver in de aerde worden gëdolven, zonder dal de lamiliezyne laetste rustplaels kennel... ZATERDAG. Het feit wordt bevestigd waer- by keizer Napoleon plotseling in tranen uitborst, wanneer graef Walewski hem, by hel geven van zyne demissie van Voorzitter der wetgevende Kamer, eenige woorden van bedanking toestuerde. Graef Walewski heeft zyn ontslag gegeven, om dal Mi nister Rouher het hem ten kwade aenrekenl van M. Thiers niet lol de orde geroepen te hebben, wanneer hy in zyn diskoers hel staelknndig regiem van den Keizer op eene lamelyk hevige wyze bestreed. De kwestie van Luxemburg blyft voorts het voor werp aller gesprekken. De keizerlyke dagbladen van Frankryk zien niets erg in de tael die de prui- sische minister von Bismark in hél Noorder-parle- menl heeft gehouden, maer hel is te zien dat de reden dier voorbehoudenheid geene andere is dan dat Frankryk voor den oogenblik niet gereed is met zyne wapeningen. Onderlusscben verklaren de dagbladen van Rusland zich opentlyk tegen het afstaen van Luxemburg aen Frankryk. Ziedaer een teeken des (yds. Een soort van coa litie tusschen de Noorder-mogendheden en het revolulionnair Italië dreigt teontstaen tegen Fran kryk. Zal Frankryk hel tegen zulkdanig bondge nootschap kunnen houden? En in allen gevalle, welk lot zal ons te wachten staen? Men schryft uit Nieuport W’y hebben voor onze zeebadplaets eene zeer goede lyding aen te kondigen de heer Crombez, grondeigenaer te Doornik, heeft dezer dagen be sloten op zyne uitgestrekte gronden, gelegen in het naburig Oostduinkerke, een groot zomerverblyf te stichten, waeraen van nu af reeds de handen aen het werk zyn geslagen. Hel zal gebouwd worden naer het reeds aenge nomen plan van onzen bouwkundigen inede- stadsgenoot, den heer De Man-Bogaert, directeur- leermeester by stads teékenschool, op onzen schoonen zeeoever en west van hel lief Paviljoen del'Yser, van den heer De Jaegher-Van de Cas- leele, grondeigenaer te Nienporl, verleden jaer naby het Hotel Kursael, door de zeebaden-mael- schappy op dezelfde gronden van den heer Crom bez geslicht. Het hof van beroep van Gent, kamer van inbeschuldigingstelling, heeft voor het hof van assisen van Wesl-Vlaenderen verzonden 1” Emile Herreman, oud 21 jaren, werkman en August Desmet, oud 20 jaren, blikslager, beide woonende te Wacken, beschuldigd van op den open baren weg met geweld eene beurs met 8 franken in, gestolen te hebben, ten nadeele van Jan Ravenschoot. 2° Edmond Nolte, oud 27 jaren, student, geboren te Marcke en Marcellinus Vandesleeue, leurkramer,. beiden woonende te Kortryk, beschuldigd de eerste, van den 30 januaiy 1867, te Kortryk met voorbedachtheid en bioderlaeg eene moordpoging te hebben gepleegd op Benedictus Parel; de tweede, van medepligtigheid in dit leit. 3s Leopold Durnez, oud 25 jaren, woonende te Becelaere, beschuldiggd van te Frelonghien (Frankryk), by middel van ovei klimming en braek, eene som van 2000 fr. te hebben gestolen ten nadeele van FL Malhranke. Hypoliet Malaige, soldaet-militiaen by het 2” linie-regement, is door den krygsraed van Oost- Vlaenderen tol vyf jaren gevang en vervalling van den militairen rang verwezen geworden, voor nachtdief te, dienslbodendiefte, aftroggelary en ver koop van kleederen. Volgens deze man verklaert, zou hel schynen dat hy al deze misdaden gepleegd heeft om van de plageryen ontslagen te zyn hy het regiment, waertoe het hakkelen, dat hy doel, aen- leiding geeft. Hy zegt gelukkig te wezen zyn doel te hebben bereikt, zeker zynde niet meer in hel leger te moeten terugkeeren, en bevestigende, dat hy het door zyn gedrag wel zal weten te bewyzen eens dat hy zyne straf zal hebben ondergaen. De dieften, die hy tydens zyne weglooping heeft gepleegd, waren niet erg; de echte beweegreden enkel de hoop zynde, zich van den militairen rang te doen ver vallen verklaren. DONtfliRDAG. Dealgemeene wereldtentoon stelling te Parys, het feest van den Vrede, is ein- delyk geopend, doch niet melde groote plegtigheid welke men algemeen verwachtte. In eenvoudig kostuem en met een weinig talryk gevolg, hebben de Keizer en de Keizerin zich begeven naer hel ge bouw van hel Marsveld en eenige zalen doorwan- deld; daermede was hel groote leest der nyverheid geopend. Indien de omstandigheden gunstiger waren geweest, dan zou de Keizer deze gelegenheid geheel anders hebben gebruikt. Welk eene heer- lyke gelegenheid om aen de volkeren te verkon digen, dat thans, dank zy Frankryk’s magtigen invloed, de wereldvrede wederom voor eene reeks van jaren was verzekerd, dal de troon der Napo leons vaster stond dan ooit. Maer de eenige af stammeling van den Keizer, de kroonprins, was te lydend om de vermoeijenissen van zulk eene pleg- tigbeid te kunnen onderstaen; de wereldvrede is zoo weinig verzekerd dal men byna iederen dag hoort spreken over de waerschynelykheid van eenen oorlog die nog in den loop van dit jaer moet uit bersten. Het geheele feest krygt daerdoor iets spookachtigs; de tentoonstelling is er; men kan haer, om zoo te zeggen, voelen en tasten, en toch huivert de toeschouwer by 't gedacht dat al dit schoons en prachtig ryk, eensklaps zou kunnen verdwynen... VRYDAG. We begrypen niet wat er eer lang van de kristene Samenleving gaet geworden, wanneer wy aendachtig en nadenkend een oogslag werpen op hetgeen wy rondom ons, doch vooral in de groote steden zien gebeuren. In ons laetste nummer hebben wy klaerlyk beloond dat wy de schandelyke eer hebben Frankryk vooruit te loopen in den weg der godloochening; in ééne zaek uog- lans zyn wy by Parys ten achteren, doch dat de vrydenkers daerom den moed niet verliezen; zyn wy er nog zóó ver niet toe gekomen, wy bevinden ons op goeden weg, dank zy de pliglige onverschil ligheid van hel grootste deel der kalholyken. Hoedikwyls hebben wy niet onze kerkhoven zien onteerd en ontheiligd worden, en van dezelve eene publieke delfplaels maken; het Ministerie vindt dit goed en wel, en het zal den liberalen burgemeester aenmoedigen, die zich niet schaemt hel kerkhof van zyn geboortedorp, den gewyden giond waer zyn vader, zyne vrouw en kinderen rusten, te ont heiligen. Het Ministerie, dal een uitvloeisel is der FrancmaQonnery, vindt hierby zyn voordeel, om dal hel voor eenig doelwit heeft het Geloof uit het hert der kalholyken zoo veel mogelyk weg te ruk ken. Nu, wanneer men het kerkhof zyn’igodsdien- slig karakter ontnomen heeft, wanneer men er eene openbare delfplaets van gemaekl heeft, wal belet nog dat men hetzelve verreweg uit de stad verschuive, en men daerdoor aen de kalholyken hst eenige voorwerp outtrekke dat in stael zy eenen zaligen invloed op hen te maken, hun te midden *an ’t gewoel en der plezieren, soms aen de dood, aen de overledenen, aen het toekomstig leven te doen denken... Ten platten lande, alwaer het kerkhof nog rondom de kerk gelegen is, beslaet thans ook nog hel gebruik, dat de geloovigen, uil de kerk komende, het kerkhof niet Verlaten zonder over hel gral van hunne duerbarè afgestorvenen een kort gebed gestort te hebben. En hoe troostryk moet dit zyn voor de afgestorvene zielen In de steden, zoo als by ons en elders, zyn de zielen onzer afgestorvene vrienden en magen van dien onzeggelyken troost beroofd, doch niet al en ge- hee.Iiyk, dewyl de plaels waer hunne assche rust, niet zeer ver van de kerk en onze wooning is ver- "yderdmaer hetgeen men thans ziel plegen te Parys heeft iels verschrikkelyks, des te meer daer nien dien maelregel welhaesl in alle groote steden '11 T BOTERKUIPJE I V 'l Haswerk in nemen. De Kamer. Maert. i i 26 i a 15 56 i a 48 25 i a 16 i a 10 75 BEKENDMAKINGEN. <5 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N« 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 centimen. aert. .4 12 1 75 3 ,5 0 25 2 85 Maert. i a 27 52 a 25 52 a 14 66 i a 21 60 a 47 05 a 49 'ors, Kcrk- voor bet ander Glas- iei of vier nieuw vau slack vau eanae. 166. 00 15 10 50 40 55 H 10 10 5 2 0 5 5 5 humatiscbe lyk en g«. k van welk teelpyu. aurraet te pril. 95. 3 I a 88 7 45 8 PO 8 OS 8 15 8 25 8 40 8 47 8 55 9 05 5 40 5 47 5 55 6 10 6 20 6 30 5 6 45 0 6 40 5 1 00 Allerhande Nieuwst,dingen. INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, ft franks. Met Suppl. 8 Het Boterkuipje verscbynt Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. April. 4 a 27 25 I a 16 55 I a 18 28 5 a It 90 5 a 18 10 a 5 a 2 09 I a 1 41 - a 9

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1