den goeden lyd, en T is om dien goeden tyd le ver- a In 1845waren er slechts 1084 drankverkoopers die kiezer waren voor de Kamer. In 1849 waren er 3893, dusdriemae! zooveel als in 1845. In 1864 waren er 11,425, dal is driemael meer dan in 1849. Wy kennen nog de statistiek niet voor 1866, maer in de provintie Henegouwen.alleen, inde welke onlangs de bloedige oproer van Marchienne groolendeels aen de demoralisatie moet toege schreven worden die uit de drankhuizen voortkomt, is hel petal derzelve van 10 ten honderd vermeer derd in twge jaren tyds, van 1864 tol 1866. Zoo dat we zondei overdryven het getal drankverkoo- pers thans op de kieslysten ingeschreven, op zestien H hu Te Gorcum wierden eenige paters die nu binnen kort zullen heilig verklaerd worden in eenen grooleu lederen zak geuaei I, en alzoo levend in een klein vertrek gelegd, dal men op voothand met een legioen ratten had doen opvullenanderen wierden op scherpe slaken gesteken, weer anderen levend Datgene wat Marnix de Sl. Aldegonde betracht heelt, roepen de voorstaenders van den beeld stormer uit, het was de civilisatie invoeren daer waer de domheid met het gezag jjer geestelykheid het volk meester was. Heel goed; maer thans ook roepen onze tegenstrevers van den morgend lot den avond uit, dat zoolang de katholyke geeste lykheid haren invloed ten platten lande blyll uit oefenen en de kloosters niet lotaellyk worden afgg- {schalt, de domheid nimmer tem platten lande zal ujtgeroeid worden. Zouden zy misschien ook die liberale middels by ons willen gebruiken, die de hervormers der XVI’eeuw, met Marnix aen het hoofd, gebruikten om de civilisatie in hun midden te brengen? Toen bediende men zich onder andere zal het onweer zyn wanneer het uitberst, daer de van hel volgend middel om dë pest der kloosters in, zou de opbrengst der inschryving maer voldoende geweest zyn om den grooten man wy willen zeggen den grooten schurk in plaester af le gieten; maer dank zy de katholyke lastenbelalers, zal het standbeeld in zuiveren brons kunnen gegoten worden. En om dat de smaed aen God en de Kerk gedaeu te grooter zoude zyn, stelt men zich voor het standbeeld van den grooten man, den schryver by excellentie, die tydens de Hervorming in Holland den oorlog tegen de Kerk, de beeldstormery, de vernietiging van kloosters en kapellen aenpredikle, men stelt zich voor zyn standbeeld op te regten op Caudenberg, (eene der voornaemsle plaelsen van Brussel), regt voor de kerk... Dit belet noglans niet dat de liberale gazetten en gazetjes als naer gewoonte zullen uitroepen dat niemand meer dan onze liberale Ministers, de re ligie genegen is vlaeg lang gemoerd zal hebben en de wolken den j tyd hebben gehad om zich digi en zwaer byeen te pakken. De kwestie van Luxemburg is op de fransche tribune gebragt; na in hel duitsche, hollandsche en engelsche parlement besproken le zyn, moesl de beurt aen Frankryk komen. Niettegenslaende de woorden van vrede die de Keizer door den mond van M. Mouslier doel uitspreken, is de zaek nog heel verre van opgelost te zyn. Waerom verzwvgt juist de Keizer hetgeen hel publiek van hem ver langt te weten? Hy zegt wel dal het fransche Staetsbesluer de kwestie van Luxemburg nooit anders heeft begrepen dan onder bet zichtpunt der vrye toestemming van Holland, enz., maer het geen waerover hy niets lael uitschynen, ’t is over de trouweiooze en vyandelyke handeling (opzigtens Frankryk) van Pruisen in geheel deze kwestie; en daeruil besluiten wy dat voor keizer Napoleon het uei der wederwraek nog niet geslagen is. Onder- tusschen bellen de helste berigten alle lot oorlog over. Waerom heeft de geheele fransche drukpers de woorden weggelaten uil hel diskoers van lord Stanley, by^dewelke deze engelsche staetsman de onschendb,aerheid uitriep van het grondgebied van Belgie? En terwyl Engeland zyne vloot naer de kusten van Spanje zendt om weérwraek le nemen door het iubeslag nemen der spaensche schepen, voor de oneer aen hel engelsch pavillioen aenge- daen, hebben de koning van Portugael en de koning van Beijeren laten weten dat ze afzien van hun voor genomen bezoek naer de Wereld-expositie, uit oorzaek van den krielieken toestand in hunne wederzydsche landen. Verders eene depeche uit Berlyn, zegt van den eenen kant, dat met het aenbreken van het schoone weder, eene groote uitbreiding zal gegeven worden aen de forteressen van Duitschland, en van den anderen kant, dat door geheel Noord-Duitschiand er aeumerkelyke aenkoopen gedaen worden van haver en ter we, voor rekening van het fransch goevernement. In zitting der Kamer van gister, heeft M. Vle- minekx, representant van Brussel, der, gevaer- lykeu toestand van Europa inroepende, deaendacht van den .Minister ingetrokken op de bewapening onzer legerlroepen. Minister Frère heeft geantwoord dat ze voorden oogenblik het niet eens zyn wegens den keus van het stelsel van wapenen, dat ze geneigd zyn voor het aennemen der geweeren stelsel-Andini, maer dat, zoohaest ze het eens geworden zyn, het goe vernement aen de Kamer een krediet van eenige millioenen gael vragen voor de spoedige invoering in ons leger, van geweeren van dit slach. Daerna is de diskussie voortgezet geworden nopens de kieshervormihg. Terwyl de fransche vrydenkers en alles wat in - - r, i ,i. ii gev aden.... maer onze voorouders beleefden toen is, zich bezig houden met het opregten ten hunnen koste, wel te verstaen van een stand beeld aen Voltaire, den palriark der goddeloosheid van de achttiende eeuw, bereiden er zich onze zoo genoemde liberalen op toe om, ten koste van den Staet cn der stad Brussel, een gedenkstuk op te regten ter eere van den beeldstormer Marnix de Sl. Aldegonde. Hel doelwit dezer beide manifes tation is hetzelfde men wil hel kalholyk Geloof eene openbare schande aendoen, door hel verheer- lyken van twee zyner doodelyksle vyandémf Nog- tans moet hier opgemerkt worden dat het opregten van een standbeeld aen Marnix, met het geld van den Staet en van de stad Brussel, eene veel zwaer- wigliger beteekenis heeft dan het opregten van een standbeeld aen Voltaire, zonder tusschenkomst van den Staet of der gemeente. Terwyl in Frankryk de kalholyken er voor niets zullen in komen, by de opregting van hel gedenk stuk aen Voltaire, zullen het by ons de kalholyken zyn die, dank zy onsgodsdienstminnend Ministerie, de negen tienden der kosten zullen betalen voor - het opregten van hel standbeeld aen Marnix. Aen ^utst raa» re*iCnen- Hel tseen geheel leger, de byzondere milddadigheid overgelaten van de ---- delt, om niet te zien dat thans de oorlog tegen venerabele broeders der Logie, Pruisen hem naer hel jaer 1813 van zyn oom zoude leiden, ’t is le zeggen dal 1867 voor Fran kryk de coalitie van alle de Staten van Europa tegen Frankryk zou teweeg brengen. En keizer Napoleon zal nog wel eens, vooraleer een besluit te nemen vóór den oorlog, zich de woorden van M. Thiers herinneren, te weten Er is geene faul meer te begaen Nu dan, in geval van oorlog tegen Pruisen, wie zou Frankryk voor bondgenoot tegen Pruisen en Duitschland hebben? Het zou voorzeker Engeland niet zyn, en veel minder Rusland. Zoude bel Oos- tenryk zyn? Maer Oosteoryk, alreeds twee mael in acht jaren door Napoleon bedrogen, heeft niels te winnen met zich voor Frankryk te verklaren en heeft alles te verliezen met zich tegen Duitschland te stellen. Het zoude ook Italië niet zyn, dat zich meer dan eens legen Frankryk heeft verklaerd, en daerenboven met 600 millioen schulden staet; Spanje, omgewerkl door de revolutie, vermag niets, en Polen bestael niet meer. Blyven Holland over, dat reeds overhelt naer Pruisen, aengezien het in de kwestie van Luxem burg niet vreest Frankryk le misdoen om te vol doen aen Pruisen; Belgie en Zwitserland die zich onzydig zullen houden; Denemerken, dat door Frankryk is verlaten geworden, en Zweden, welke beiden zich mei zorg aen kant zullen houden. Ziedaer de toestand. Frankryk zou dus alleen staen tegenover Pruisen en Duitschland, dal voor i bondgenooten zou hebben Rusland en Italië, zeer waerschynelyk Oostenryk, en ten langen laelsie ook Engeland. Zou keizer Napoleon de dnaesheid begaen van zulke slechte kans te wagen? Wy ge- hoven het niet. Maer hy zal wachten en verkrop pen en het fransche volk zal bloed zweeten van spyl en wraekzueht, en zoo veel te schrikkelyker inde Nederlanden uil te roeijen I 5 6 i 5 5 4i 9 Komen wy weder tot een deel van de beschryving der reusachtige puinen. 'T welk onsliet meest heeft getroffen. Pal vat Vh vat Het getal drankverkoopcrs die op de kicslyst zyn gebragt va» 1815 lot ISG-1. ho is tel Ho vei vn de re< ■I der sen Wie Hel aft, sitl <Iei me Jua we bel tee aei ie bc dei g-l »tn urn vii sell jen me W5 stu vat ver gre Are ae Oi vu kr hei wii ■q tre de wii bo vei SDI PO gte De voi na I ge! stil eu Eu Sp vyi tol be mt op be hi steen, buiten gekleurde steenen, gebruikt voor borduren of om de oogen der standbeelden le maken. Er zyn trapsgewyze pedeslalen, beroofd van hunne standbeelden, die liooger en grooter zyn dan de kerk van Si. GermainTAuxerrois. Beeldt tt achtkantige pyramided in, afgeknot in hel midden. nageslagten moest te weeg brengen. Indien de schryver niet gekend en levens een verdienstelyk man was, men zoude mogen veronderstellen dat hy eene vertelling uil de Duizend en eenen nacht heeft willen vernieuwen. Om welke redenen willen sommige schryvers beweeren dat de Egyptenaren van indiseben oorsprong zyn, terwyl anderen, met meer zekerheid, zeggen dat de Indianen en zelfs de Chineezeit van eenen rgypiischen volksstam voortskomen? Volgens de lydrekening dezer laetsten willen zy hun bestaen onder dan deze van onzen eersten Een middel van civilisatie tydens de Hervorming der 1” eeuw. zondvloed zoude plaels hebben; en hoe zy van God gestraft helste, volgens de schryver, elfmalen de lengte had over bunnen hoogmoed, hun werk niet hebben kunnen voltouijen, in verwarring kwamen, vreemde talen verzon nen en zich eindeling in alle gewesten verspreidden. Gissing ef waerheid, zou bet niet kunnen gebeuren dat geweest, zou men vry mogen een u_— - en destyds als bel puik van de zeven wonderheden marmerstad le bouwen, derwyze dal zede verbazing der des werelds wierd aenzieu, verre meel overlrofleu hebben Allerhande Aleuwstydingen. Donderdag laeisl beeft te Clercken met groote plegtig- heid de installatie plaets gehad van den heer Vanden- bussche, als burgemeester dier gemeente; gisteren, dings- dag, heeft le Woutnen, insgelvks met grooie plegtigheid, de installatie plaels gehad van den beer notaris Prooi, als burgemeester dier gemeente. By koniuklyk besluit zyn benoemd Dümude. Burgemeester, 51. J. Ghyselen schepenen, MM. C.-E. Rembry en Edm. Parel. Vladeloo. Schepen. M. P. Zwaenepoel. Z arren. Schepen, M. P. Souneville. Zaterdag avond heeft de muziekscliappy Ste Cecilia, eene serenade gebragt aen de beeren Ghyselen. Rembry en Laetste herig ten. Men vindt in de oudheids-kabinellen van liefhebber», alsook in de publieke museums van vele steden vin Europa, sleenen, voorlskouiende van de ruienen van Ninive, Babylonie, Jericho, tevens ook voetstukken en kroonlysten der zontempelen van Baalbek cn Memphis, en bovenal gebeeldhouwde stukken van kolomhoofden en standbeelden der marmerstad Theben, met hare honderd poorten, zoo heerlyk en dichtryk bezongen door den aloin- bekenden Homeros, by de negen honderd jaren voor Christus; de schoone obelisque van Luxor sedert 25 jaren op de Place de la Concorde te Parys geplaelst, is er insge- lyks afkomstig van. Dit alles loont ons aen de vergankelykheid, de nietig heid der meuschelyke zaken, hoe grootsch ook tegenover de hemclligchamcn, door Gods banden daergesteld cn be stierd, om in hunne wederzydsche kringen onverbreekbaer het onmetelyke hemelgewelf te doorloopen, en welker loop zal eindigen met den laetsten dag der wereld. (Nota Redactie)., lie Hainer. Hel is algemeen gekend dal, na den zondvloed, de af stammelingen van Nuê te menigvuldig geworden zynde om nog langer te samen le kunneu blyven woonen, beslo ten, vóór van elkander te scheiden, eene reuzenslad te vader Adam doen doorgaen. bouwen en eenen toren die zich zou verheffen lol aen den hemel, ten einde hunnen naem vermaerd te maken en er misschien eene schuilplaets le vinden indien er een tweede is hel gebeeldhouwde been met voelen groote leen, welke zyn jagtgeweer, dus ten min-te zooveel meters! Indien dal deel aen een standbeeld behoorende, te gelyk op een voet zuil, hooger dan de hoogste torens van Parys, is geheven - -j [jesiniten jat je kolos cn deel dezer vermetele ondernemers in een meer ryk zyne hoogte hel standbeeld van Rhodes, in koper verveer- gewest zich hebben neérgezel en begonnen de reuzen digd, Een standbeeld aen den beeldstormer Marnix de M. Aldegonde. r rflnkryk acn kafnnlVKPn frnrlQziiPnQt vvanriw n den kalholyken godsdienst vyandig heerlyken, dal men thans den held ervan, Marnix de St. Aldegonde, een standbeeld gaet opregten

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2