op- èe lei Ns nil di. Het laetste dat wy lol hiertoe ter verwering der vettnade kennen, is het gazwater (naphlaline) welk voor naekle en onbeplante plaetsen voortreffelyk is, doch daer waer planten ed hoornen groeien, niet mag gebezigd worden, omdat het een nadeelig uitwerksel op de wortelen uitoefenen zou. Worden de vetmadeu aen de wprtels der boomen aeuge- trollen, dan kan men' ze daeraf leiden met op eenigen afstand van den boom salaed of aerdbeziën le planten; zy zullen de wortels van salaed en aerdbeziën komen afknagen, de planten doen ver flauwen en zich zelven verraden alzoo kan men ze nog al in grooten getalle vanged. Laet ons nu de vetmade een weinig rusten, gaen wy tol den meikever over om dekzells verwoestingen boven den grond na te speuren, De vetmade dan; na hare laetste gedaente- verwisseling, is eindelyk een volkomen insect geworden. Dit volkomen insect is de alom bekende meikever. In het begin van mei, soms op hel laetst van april, naermate het weder gunstig is, komt die voorbode van warme dagen en zoele nachten, legen den avond uit den grond gekropen en begint een gansch ander leven. Van onderaerdsch insect als hy vroeger was, wordt hy nu bewooner der vrye lucht en zal zyn voedsel in stede van aen de wortelen der boomen, nu op hunne nieuw onlluikle twygjes en bladeren vinden. De meikever leeft zoo nagenoeg wat op alle ge wassen, maer wel byzonderlyk op de eiken-, doornen-, linden-, olmen-, beuken-, wilgen-, krieken- en kersen-, pruimen en andere boomen. Daer vergenoegt hy zich met de bladeren af te knagen en de natuerlyke luchtpypen der boomen wat in te korten. Is hy in klein getal, dan is het kwaed dat hy verrigt zoo erg niet, want hy heeft gelukkiglyk niet (angle leven, nngihanskomt hy met groote benden te voorschyn, ’t geen sommige jaren plaels grypl dan kan hy de hoven en de bosschen zoo danig kael vreten, dal men beweeren zou, terug in den winter gedompeld te zyn. Gelukkiglyk hebben wy hier te lande nog geene voorbeelden daervan gezien dit kan echter toch geschieden, zoo als het iu Frankryk en andere streken van Europa? meermaels plaels heeft gegrepen. ’sn Daerover zullen wy later schryven. Ern. Van Meerbeeck. Hof van assisen van' Westvlaenderen. Hof van assisen van Ooslvlaenderen. oei <k zou pel tan vo ho r he de 61 g« V( ei d< 8' ei d fa! vo eei <e Da an VI Io el Allerhande Nieuwst;dingen. M. Juliaen Viaene, priester in hel Seminarie, is professor M. Copin, professor in het Klein Seminarie le Rousse- sbl onz 5 TOC er via slei I teg nit rer fee Fl rel F' kl ge kl V€ bi ra ba Zt bi f.tn T in ad* '1 reg <fet pro 0 VI is rt tc VI tn ei In <1; dei pe pr 17, del zy gaen verkondigen, naer oevers wier naem zy nauwelyks kennen, en zich voorbereidende, met sterkte en moed, tot harde stryden, tut wreede vervolgingen van welke zy gelyk het lol van hunne godvruchtige voorgangers hun geleerd heeft de slagtoflers kunnen worden. Zy worden niet afgeschrikl door zulke vreeslyke lessen. Zy zetten hunne reis voortzy trekken althans meer vouruit, en vreezeu niets. Want, indien de dood hen op hel einde van hunneu'logt afwacht, het is de marteldood, eene roemryke cn heilige dood, de eeltige vergelding naer welke zy streven! Hoogverhevene zelfverloochening! Wonderbare onderneming, van welke de hedendaegsche geloofszende lingen alleen ons nog een denkbeeld kunnen opleveren Hel duerde niet lang, of Livinus ondervond alles wat eene eenvoudige, wegslepende en overtuigende predikatie kan uitwerkeu en te weeg brengen op geesten die weinig gewoon zyn aen eene welsprekendheid vol waerheid en overtuiging. Ook wierd zyn verblyf te Holthem door ontelbare bekeeriugen opge.nerkl. Misschien was de heilige apostel gedeellelyk de gelukkige uitslagen die l.y erlangde, verschuldigd aen eene omstandigheid die, itiderdaed, wel bekwaem was otn zyne zending te begunstigen. In dit barbaersch oord teelden alleen en afgezonderd, twee vrouwen, eeuigen tyd te voren tol het christen geloof bekeerd door den heiligen iever van St. Amandus, die hun tc Gent had gedoopt. Craphaïldis én Berna waren hunne namen. Deze twee vrouwen ontvingen den heiligen apostel, en boden hem de gnlherstigde herbergr.aemhetd aen. Van dien dag af, was de evangelische zegtmprael van Livinus verzekerd. (Wordt voortgezet). en geheel de koniuklyke familie. Een algemeen geroep van Viw le RoiLeve de Koning begroette deze woorden. Üaerna stelde de heer Rembry, schepene, de gezondheid, voor van den heer Burgemeester, welke dronk door de ge- heele vergadering wierd toegejuichl, en wae.op de heer Burgemeester antwoordde Ik bedank den heer Schepene Rembry voor de woorden van toegenegenheid welke hy my komt toe te sturen; ik bedank u allen, Mynheeren, voor de blyken van genegenheid die gy my zoo even bebt betoond; om aen die gevoelvolie betoogingen le beant woorden, zal ik allyd trachten my er weerdig van te maken dooi de nauwkeurige uitvoering myner pligten en hel zorg vuldig gadeslaen uwer interesten. Ik stel voor, MM., le drinken op hel geluk en den voorspoed van Dixmude De heer Raymond Degroole drukte zich volgender wyze uit Als'jongste tegénwoordig lid van den Raed onder hel bestuer van den heef Parot, draeg ik de gezondheid voor van onzen gewezen burgemeester, die door zyne on- partydige, minzame haudelwyze en zyn vaderlyk bestuer, zich de algemeene achting heelt verworven. Deze woor den wierdeu warm loegejuiebt, even als de voorgaende, door den beer Burgemeester uitgesproken, en de volgende van [ien heer Senateur Vanwouiueu MM., ik Iteb de eer eenen dronk voor te stellen op de gezondheid eerst van denbeer schepene Rembry,myn oud- kollega en schoolvriend, die zich door zyne volksliefde de algemeene toegenegenheid verworven heeft, en dan op de gezondheid van den heer schepene Paret, die, ofschoon uog jong, door zyn minzaenLkarakter en de schoone toe komst die hem wacht, zich de achting en de liefde zyner medeburgers zal welen le verwerven. In anlwourd op den dronk van den beer Vanwoumen, zegt de heer schepene Paret getroffep te zyn over de zoo loegenegene en gevoelvojle woorden van den heer senateur Vanwoumen, alles wal in zyne magl is in het werk te zullen stellen tol bet welzyn van allen, verhopende zoo beslüil hy zich daervoor le mogen steunen op de hulp en de welwillendheid zyner medeburgers. Deze woorden van den heer Edm. Parel wierden levendig toegejuichl. Weinig daerna, de heer senateur Vatiwbtfnien nam eene tweede mael het woord, en wierd allerlevendigst toegejuichl voor den volgenden dronk Aen de achtbare Buigery van Dixmude. Ik ken geen schoo ner, edeler en achtingsweerdiger titel dan diouvan Burger. Burger, dal zegt meer dan al andere eer-lilels, boe schoon deze ook moge wezen. Op de gezondheid van al de brave en achtbare Burgers van Dixmude De beer oud-burgemeesier Parel stelde verde.s eenen dronk van bedanking voor' aen deti heer Steverlynck, dienstdoende schepene onder zyn bestuer, aen de heeren leden van den Raed en aen den heer Sekretaris. (Toejuic.) In antwoord op den toast van den heer schepene Paret, drukte zich de heer Vrederegter in dezer voegen uit Ik bedank den heer schepene er. drink eveneens op zyne ge zondheid, opdat hy langen tyd aen het hoofd der stad moge blyven tot hel geluk van Dixmudeen met evenveel ge noegen drink ik op den vooruitgang der stad. Daerop volgden toasten welke aen den heer Burgemeester wierden voorgesteld door den heer Th. Reiubry, in zyne hoedanigheid vau hoofdman der muziekmaetschappy Sint- Cecilia; door den beer Isid. Paret, als hoofdman der koor- zangmaetschappy de Vryheid; door den heer Ad. Doolaeghe, als deken van hel schuttersgild Sint Sebaeliaen. De beer L. Vaughillewe stelde eenen dronk voor aen de heeren leder, van den Raed, welke toast even als de vo- rigen wierd toegejuichl. Eindelyk wierdeu nog eenige dronken voorgesteld, die (1) Dit artikel nemen wy over uit het belangryk Tyd- echrift over land - en tuinbouwkunde en verdere nalutrweten- echappen. uitgegeven door het antwerpich Kruidkundig Cenootichap, eerste en tweede aflev. Aulwerpeu, Carnul- straet, 407. Prys, fr. 4,40.. LANDBOUW. De Vetmade. (I) (Tweede vervolg en einde.) Begier!) ke Kroniek. Zittingen vau 45 en 26 april. Donderdag is voor het Assisenhof van Weslvtaenderén de zaek begonnen van Jou Vanhee, oud 23 jaren, zwin gelaar te Cobckeluére, beschuldigd van nioordpouging op zynen vader Cornells Vanhee, oud 64 jaren, landbouwer iu de zeilde gemeente. Ziehier in wélke omstandigheden dit misdryt gepleegd zyn Op Nieuwjaersdag verlieten vader en zoon, rond 4 ure -a. -k - de oude moeder, die haren zoon zegde dat hy moest naer huis komen, beweereude dal zyne zuster, welke te Keyein woont, op hem zat te wachten. Jan liet zich bepraten én ging met zyne ouders naer huis, maer toen hy opmerkte dal men hem bedrogen had, - wierd hy boos en zocht legen elkeen twist. Vat. woorden beDOe,,,d ,u hel Kortryk. ging men welhaesl over lol daden, en voor een nietig Copiti, professor in het Klein Seminarie te Rousse- voorwendsel greep de schurk zynen vader vast. De moeder ,aere>is lweeJe onderpastoor benoemd te Eeniegbem. l“- 1.-i.x-.a -- By koninklykc besluiten van 22 april zyn benoemd Tol regter by de reglbank van eersten aenleg te Brugge, iu vervanging vau den heer Tttncq tot andere bedieningen geroepen, de beer E. de Coital, thans regter van in- j in de keuken aen den muer hing eu schoot hel afdaerna I vervoegde hy zieh by xynen vader, en hem willende be- i letten naer den burgemeester te gaen, greep heiu nogmaeis j vast en rolde met hem ten gronde. Op dit oogenblik kwam Karei Vaudamme voorby, bevrydde Cornelia en vergezeldo hem by den burgemeester. Hel hof heeft den beschuldigde lol vyf jaren sluiting varwezeu. Zitting van 26 april. Ten eerste, Emiel Herreman, oud 2t jaren, kopersla ger ten tweede, August Desmet, blikslager, oud 20 jaren, beiden wouepde te Wacken, beschuldigd vau in den avond van 15 February 1867, op den publiekeu weg te St.-Baefs- Vyve, arglistig en met geweld eeue beurs ontnomèn te hebben, iiihuudeude rond de 8 franks, acu Jan Raven school, zyn beide als dader of medepliglige, ingezien de bezwarende omstandigheden die de diefte vergezeld heb ben, verwezen tol eeuwigdurende!» dwangarbeid, tentoon stelling eu de kosten. b' Zitting van 27 april. Victor Warlop, oud 55 jaren, excentriek-wacbter te Oostkerke, beschuldigd van eeue diefte van 1125 franks begaen le hebben in 1865 en 1866, achterhouden van biljetten en valschheid in geschrift, alles ten nadeele der maetschappy van den yzerweg Lichtervelde-Veurne, is tol 8 jaren gevang en tol de tentoonstelling verwezen. Pieter Jan Sips, schoenmaker, oud 27 jaren, geboren le Mechelen, die op de besehuldigingabank zit, heeft reeds dry veroordeelingen oudergaenin 1856 wierd hy eerst tol 14 dagen gevangzitting veroordeeldin 'l zelfde jaer kwam hy weder voor bet geregt en wierd nog eens voor diefstal veroordeeld lol een jaer en eenen dag gevangenis. Thans is hy opgesloten in hel rasphuis van Gent, om de veroor- deeliog lol eeuwigdurenden dwangarbeid te ondergaen, die in 1859 door hel assisenhof van Antwerpen legeu hem is uitgesproken, voor diefstal op den 'openbaren weg gepleegd. Den 15february laelstleden werkte hy in dc zael der schoenmakers, in het rasphuis le Gent, aen eenen vrou wenschoen des morgens reeds had hy zyn werk getoond aen den gevangene Adolf Rops, schoenmaker, oud 23 jaren, ook door het assisenhof van Antwerpen tot eeuwig durenden dwangarbeid veroordeeld, en wiens tafel tegen over dien van den beschuldigde stond. Deze bad echter hel werk weinig willen bezien. Des namiddag* van den- zelfdeu dag, rond vier ure. terwyl de wachter ten einde de zael was gewandeld, verliet Sips zyne plaets, kwam by hem en loonde hem wederom den byna afgewerklen vrouwen schoen. Rops zegde hem spoedig naer zyne plaets terug J te gaen, omdat zy gevaer liepen in bot cachot gestoken le worden. De beschuldigde beweert echter dat Rops hem gezegd heeft ik zal u in bet cachot doen werpen. Wat er van zy. op dit oogenblik gaf Sips, vergramd, Rops eenen slag met de hand op de kaek. Deze nam hierop weérwraek, door eenen schoen, welken hy in de hand bid, op het hoofd van zyneu aenvaller te slaen. Spoedig daerop greep de gevangene Sips een schoenmakersmes op de werktafel van zynen makker eu bragt er hem vier wonden mede toe, waervan drie op zeer gevaerlyke plaetsengelukkig waren zy echter niet doodelyk. De moordenaer is van kleine gestalte, terwyl de gekwetste een groot en kloekgebouwd man is; het gelukte dezen laetste den arm vau Sips te vallen, helmes in zyne handen te breken en hem tegen den grond te werpen daerna wierd hy uaer de ziekenzael gebragt wier hy meer dan eene tuaend ten gevolge zyner kwetsuren is moeten verblyven. Hel openbaer ministerie scbryft de moordpoging toe aen jiloerschheid. Sips had zich willen wreken omdat Rops met andere gevangenen sprak. Nog zegt hy dat Sips het mes niet heeft genomen van de tafel van Rops, maüer wel met hetzelve reeds gewapend was, toen hy zyne plaets verliet om by zyn slagtoffer te komen, wal echter tegen gesproken wordt door zynen verdediger, meester Boddaeit. De getuigen in deze zaek waren de brstuerder, de ondcr- bestuerder. de adjudant en eenige wachters van het rasp huis. Ook wierdeu zeven gevangenen gehoord, zonder den eed af te léggen. Zy werkleh allen iu de zael waer de misdaed wierd gepleegd. Vele van deze gasten waren tot eeuwigdurenden dwangrbeid veroordeeld, zelfs was ereen ter dood veroordeeld geweest, doch had verzachting van straf bekomen. Een stei k detachement gendarmen be- waekte al deze veroordeelden, eu dit gaf een zonderling ■gi^t-aen de zael. 15 arrsw Aen den jury worden de vrageu gesteld I* of P. J. Sips, den 15 February laetst, eene moordpoging heeft hegaeu op Ad. Rops, welke poging door omstandigheden vreemd aen zynen wil is mislukt, en 2* of de moordpoging met voor bedachten rade is begaen. De jury antwoordt alleen op de eerste kweslie bevestigend. Hrt hof, aengezien de beschuldigde in bervalling is, en dat hy reeds nu tol eeuwigdurenden dwangarbeid is ver oordeeld, spreekt de doodstraf tegen hetp uit en beveell nanoen, in dronken'loeslaud eene herberg en ontmoetten dal de habregling op eene vau de openbare plaetsen der de muli» ninedpr die haren »nnn /t»« --slad Gent zal plaets hebben. I de warmste toejuichingen verwierven, onder andere deze halsdoekdoor le snyden, doch alsdan liet Jan los engine door den heer Aug. Vaoderheyde, door den heer sekretaris de vader heen, zeggende dal hy den burgemeester eeue Woets en door den heer Casteleyn-Vanhille. De heer Cas- R,nK indieueti. leleyn drukte zich volgender wyze uit: «MM., ,ae* öns ;n ,e*n *e,we;r> dat eens drinken op den voorspoed van den geheelen com- munalen raed, wier leden, ik heb er de overtuiging van, elkander ten besten zullen vérstaen in het belang van den vooruitgang en het geluk Vafr'Dixniude. Daerinede begon de vriendenvergadering uiteen le schei den, ten uitersten vergenoegd en vast besloten van elk hel zyne by le dragen tol het behoud van den vrede en de eeu- dragt, en lot den voorspoeden den vooruitgang der slad. huis, maer toen hy opmerkte dal 1 ging men weihaest over iot daden, en voor eeu nietig kwam er tusschen om beu te scheiden, maer viel ten gronde en sleepte de andere in harén val mede. Jan had zyneu vader by den halsdoek gegrepen en vetoorzaekle hem, door de drukking, pyn; hy vroeg eeu mes om deu

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2