18. Een-en-lwirtfigste jaer. 5 Mei 1867. vets loon, cke, 1»* hy iich 5, naby de h Ml gel»». Ie slach van kleuren van liuten, eni. rormen van ieU Üixrnude, Zondag, Politiek Dagboek, lenefraet, l F' 4 I «1 pryzen, irdienen. it hy by turen ge- zyn van Vernie, sn voorl azen zal waren en rwerven. TUIGEN J t hunne iouw ge- UDÊ, zich ge- sook van >ers van hoot en alle nier volgens pareerde de, heeft r by hem t ÏÉtoile, raeg der F, en der de, nbaer te He slach en. ach van e sedert 1 geëerd ten.. duizenden kinderen ontrukt, of zoekt le bederven door haer noodlottig onderwys. De volken, gelyk de goevernementen, zeggen op dezen oogen- blik dat ik al zuchtende bid over het lol van dit deel der kudde van Jesus-Christus, verwoest door de roovers in klaerlichten dag. Niemand ver roert zich om den Vader en zyne kinderen ter hulpe te komen. Het laelste nieuws is allervoldoenst. Het fransch goevernement heeft gisler in hel Wetgevend Lichaem van Frankryk, oflicieellyk aengekondigd dat dingsdag de konferenlie te Londen zal geopend worden, en dat de onzydigheid van het groother togdom Luxemburg lui basis der onderhandelingen kengenomen is. De Minister voegt by, dal men de «Verzekering» heeft dal deze onderhandelingen hel behoud vau den vrede tot gevolg zullen hebben, Aten kan biet klaerder noch duidëlyker spreken. Laten wy dus in de toekomst hopen, en ge- looven wy aen hel behoud van den vrede. Hét goede niéuws van het frausch goévernemenl heeft de Beurs van Parys merkelyk doen ryzen, al heeft het te Parys de vrees voor oorlog niet al en geheel wéggenomen. In zitting van woensdag heeft de tweede stem ming plaets gehad over het wetsontwerp op de kieshervorming. Hetzelve is aengenomen met 61 stemmen tegen 45 en eene onthouding. De eenige metkweèrdige verandering ten gevolge dezer stemming in de kieswet gebragt, is deze, dal degenen die gedurende driejaren de lessen in een pehsiontiael ol in eene foiddenhare school gevolgd hebben, slechts de helft van den kiescyns In zitting van vrytlag, zyn de art. I en 2 betrek- kelyk de verificatie kas Bureel van Weldaed en kas Burgerlyke Godshuizen, zonder opmerkingen goed gekeurd. Daerna drukt de heer Burgmeester zyn verlangen uil by welk er zoohaesl mogelyk zou overgegaen worden tot tie plaveijing van het over schietend gedeelte der Statieslraet, uitkomende op den Eessenweg, en van den te verlengen steenweg langs de Nieuwe Wandeling, beide werken die zich sinds lang laten wachten. De heer Verwilghen zegt te verlangen dat er van deze uil te voeren werken een plan en devies zoude opgetnaekl en naer de kommissie van open bare werken verzonden worden. De heer Burgmeester antwoordt dat daerover spoediglyk een verslag zal opgemaekt worden. Verders wordt, in geheime zitting, Amand Van- tieghem tot politie-agent benoemd, in vervanging van Jan Verschilde, overleden. DONDERDAG. Uit eene korrespondenlie uil Parys, schryven wy de volgende byzonderheden over, welke lamelyk klaer den toestand doen uit- schynen Na verklaerd le hebben dal hy veel meer aen den oorlog dan aen den vrede gelooft, pm dat de zaek van Luxemburg slechts een pretekst is voor Prui sen om den oorlog le kunnen voeren, vervolgt de korrespondent in dezer voegen Wanneer, in de tegenwoordige omstandigheden, zal de oorlog uit bersten? Niemand kan het juiste oogenblik aen- wyzen. Frankryk zet zyne wapeningen op eene krachtdadige wyze voort. Men maekt geweeren en kanons. De forteressen worden hersteld en ver meerderd; de regimenten circuleeren en begeven zich naer hunne aengewezene posten. Men ver zekert rny dal het morael van ’l leger iets te wen- schen laet. De soldael heeft geen vertrouwen in de wapens die hy bezit, en de tyd laet niet toe er hem nieuwe te verschaffen; ten anderen, al had hy er nieuwe, hel is le vreezen dal de tyd hem niet zal gelaten worden om er zich aen gewoon te maken. Daerotn wil Pruisen, die gereed is, den oorlog on- middelyk. Dat meer is, de soldael weet dat dilmael de taktiek en de militaire strategie eene groöte rol zullen spelen, en onder dit opzigl mistrouwt hy zich van zyue chefs. De brochuer van den generael Trocbtt heeft daertoe niet weinig bygedragen. De soldaet zal moeijelyk gelooven dat deze hoogofficier, zoo behendige generael als hy zyn vaderland ge negen is, kwaed hebbe gesproken van hel leger aen welk hy. behoort. VRYDAG. Het is nu vast bepaeld dal op dings- dag aenstaende de konferenlie te Londen zal plaets hebben Ier vereffening van hel geschil tusschen Frankryk en Pruisen. Zal uil die konferenlie of dal Koogres, de vrede volgen? Men hoopt van ja. ZATERDAG. Ons Belgisch goevernement heeft eene aenzienlyke bestelling van wapens ge- daen te Luik. Er is kwestie van de hervorming van 140,000 geweeren in Albini geweeren. Hel goevernement heeft er 105,000 by verschillige wapénlabriekanten van Luik besteld en 55,000 in de Staels-wapenlabriek. 4 de per- difications iu PARA- Blomme, Dixmude. De korrektionuele regtbank van Veurne heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken Lobbestael Laurentius, oud 21 jaren, schipper te Nieuporl, lot 16 fr. boet of 8 dagen gevang en de kosten, voor braek van afsluiting, ten nadeele van Paul Decuyper te Dixmude. Verslype Maria-Theresia, oud 48 jaren, werkster te Clercken, lol 10 fr. boet of 5 dagen gevang en de koslen voor slagen op Octavia Debruyne aldaer. Woensdag verscheen voor hel assisen-hof der provinlie Wesi-Vlaendeien, de genaemde Jacob Hubert, veldwachter te Ghistel, beschuldigd van in de uitoefening zyner bediening, vry willig en zónder wettige beweegredenén, slagen en wonden toege- bragl le hebben aen Karei Cloedt, werkman, oud 22 jaren, wonende le Ghislel, mishandelingen die de dood le weeg gebragl hebben. Ziehier in welke omstandigheden deze moord is gepleegd Den 26 december 1866, was het slagt offer in staet van dronkenschap, en de roenschen lastig vallende, wierd hy in eene herberg, waer men hem drank weigerde, aen de deur gezet. In het midden der straet had Cloedi een geschil met zyne moeder en zuster, in hetwelk de veldwachter lusschenkwam. Op verzoek der moeder trachtte de veldwachter, Cloedt tot redenen te brengen, maer deze, in zyne dronkenschap, nam zyne opmerkin gen kwalyk en wilde hem slaen. Nadat de veldwachter zynen tegenstrever neêr- geveld had, lol zoo ver dat hy in bezwyming bleef liggen, bragt hy hem nog stampen toe tot dal hy hem dood geloofde. Deze eenige oogenblikken daerna opgestaen zynde, zegde de veldwachter Hoe, de duivel leeft nog! en bragt hem nu nog drie sabelhouwen toe. Cloedt had negen wonden, len gevolge van welke hy den 18 january laelslleden overleed. De beschuldigde beweert van zyn wapen gebruik g^maekt te hebben, omdat hy zich in geval van wettige verdediging bevond. Gisteren avond moest de uilspraek plaets hebben. Een dagblad van Ryssel vraegt de afschaffing der hanengevechten, voor reden van menschlie- vendheid, en, in hetzelfde nummer, beweert het dat de gevechten van Franschen tegen Proissen noodzakelyk geworden zyn. Die lieden'bewyzen goed het nul der maetschappy ter bescherming der beesten. zullen moeten betalen om kiezer te zyn voor de gemeente en de provintie. In zitting van donderdag is de diskussie be gonnen over het wetsontwerp over de regterlyke inrigting. Alhoewel de reglers, zenderredens, niet kunnen afgesteld worden, heeft minister Bara, die eenige zyner vriendeo en aenhangers met een postje te velgelden heeft, door M. Dupont het voorstel doen doen by welk de magistraten by de regtbanken, aen 70 jaren, deze by de beroeps hoven, aen 72, en deze hy de kassatie-hoven, aen 75 jaren, zouden genoodzaekt worden hun ontslag le geven. Daermede zullen een aental plaetsen in de reg terlyke orde eerstdaegs openvallen, welke allen door miuislerieele krealureu zullen aengevuid worden. In zitting van gister heeft Mv Jacobs het Minis terie ondervraegd nopens de ontgraving der 2000 lyken die op het oud-kerkhof van Borgerhoul rus ten en die, omreden der versterkingen van Ant werpen, verplaetsl moeten worden. Het Ministerie heelt, door den mond van M. Vleminckx, geant woord dal men by die ontgraving voor geen ge- vaer van ziekte te vreezen heeft. Ook in deze zit ting heeft M. Moncheur eene zeer gegronde rede voering uitgesproken nopens de ongroodwelte- lykheid van hel voorstel door hetwelk de reglers zouden gedwongen worden, aen zekere jaren, hun ontslag le geven. Mortara- De terugkeer van den Paus uil Gaëta en het verschrikkelyk ongeval in het St.-Agnesklooster, waerby hy zoo wonderlyk behouden is gebleven, wierd den 12april laelst leRomen plegtig herdacht, ’s Morgens wierd eene dankmisse in de Sim Andrieskerk gelezen, en ’s namiddags ging de H. Vader hel St.-Agnesklooster bezoeken. Hy liet er, in dezelfde zael waer de vloer onder zyne voeten iustortte, talryke persoonen den voetkus geven. Geheel de congregatie van de kanunniken van Lalraen der St.-Pieterskerk was er aenwezig.. Onder de jëugdigë Seminaristen, door dit orde opgevoerd, bevond zich dé jonge Edgar Mortara, wiens naem in de Europische dagbladen berucht is gemaekt. Begaefd met eene zeldzame welspre kendheid, eene sierlyke houding en vee| -geest, was hy door zyne gezéllen gelast geweest den Paus, in hunnen naem, een geschenk op le dragen. Pius IX heeft hem met vpel welwillendheid aen- hoord, en gezegd Gy zyl my waerlyk dierbaer, myn zoon, omdat ik u voor Christus aen eenen groolen prys gewonnen heb. Gy hebt my een hoog losgeld gekost. Om uwentwille is eene algemcene los- bersting gekomen legen my en legen den Pauze- lyken Stoel. Goevernementen en volkeren, mag- tigen dezer wereld en dagbladschry vers, die heden ook de magtigen van onzen tyd zyn, hebben my den oorlog aengedaen. Koningen zelve hebben zich aen hel hoofd van het kamp gesteld, en door hunne ministers diplomatische nolas doen over zenden. Dit alles uil hoofde van u. Ik zwyg over de Koningen. Ik wil enkel maer de beleedigingen, den laster en de vervloekingen herinneren, uitgebragl door eene taliooze menigte van byzondere lieden, die verontweerdigd schenen te zyn omdat de goede God u de gave van Zyn echt geloof heeft geschQnkep, dooru le trekken uil de duisternissen der dood, waer uwe familie nog in gedompeld ligt. Vooral beeft men zich be- klaegd over hel lol dal uwé ouders zorgde.: ge- maekl geweest zyn, omdat gy herboren zyt geweest in het heilig doopsel, en omdat gy een onderwys genoten hebt, zoo als hel God bebaegd heeft er u een te verleéneu. En noglans beklaegt niemand my, den Vader allefgeloovigen, wien devrydenkery «Visa t i? i van alia ■de publiek BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilpendyk&traet, N’ 50. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 cenlitnen. t ntukuipje en Bier- r (verlot). iorgd voor ;M, alsook i. hoogte; Raep- en :m Chtynt. laten traut wat zyneti e orders lo o voor de den. JNSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, <t franks. Wet Suppl. S Hel Rotf.rkuiwe verscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. l.aetMe berigten. Dé Kamer. ingheid der l« wiunen. Openbare Zitting van den Gemeente-raed. Allerhande Nilcnwstydingen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1