N« 21. 25 Mei 1867. DE GELOOFSZENDELING LIVINUS. 1 Dixmude, Donderdag, Politiek Dagboek. Een-en-twinügste jaer. J MAENDAG. Te Parys heeft men dezer dagen veel gesproken over de gevaren van allen aerd waeraen keizer Maximiliaen in Mexiko is bloot gesteld. Dit versombert zelfs een weinig de be- schryving der schitterende feesten die te Parys gegeven worden. Zou hel fransch goevernement niet zyn deel van veiantwoordelykheid hebben in dien toestand van zaken in Mexiko? Wat heeft het WOENSDAG. De oneenigheid die dreigde te ontstaen lusschen hel fransch goevernemeot en de kommissie van hel Wetgevend Ligchaem, welke gelast was met het onderzoek der militaire kwestie, is op het punt van vereffend te worden. Mei. 35 22 50 25 50 25 11 50 2 20 - Mei. M a 29 75 a- >0 a 18 - a 18 a - a 16 10 a-- 10 a 48 gedaen otn eene gebeurtenis te voorkomen van welke men reeds gesproken heeft als van eene vol- bragte zaek? Er is kwestie, zoo men weet, dat Maximiliaen, krygsgevangen genomen, door de juaiisten zou gefusilleerd zyn. DINGSDAG. Men schryfl uit Warschow (Polen), dat ep weinig uitzonderingen na, al de inssische soldaten van nieuwe verbeterde geweeren voorzien zyn, en dal, ondanks de laelste vrede lievende nieuwslydingen, de toebereidsels tot den oorlog voortduren. Blind en zestigjarige ouderling zyn, en dan nog zoo wreed zyn voor zich-zelven! Het is om al de wellen van hel zintuigenstelsel en de physica om te keeren. Welk belang kou die menseb hebben otn alzoo te handelen? Was hy kindsch ol zot mis- Ziedaer wel zeker eene vereeniging van wonberb voorvallen, wanneer men ze slecht» van eeu men- schelyk oogpunt, op eene redeneerende wyze beschouwt. En nogtans was de houding en het ge drag van Paul O Pan-tsi niet deze van eenen fana tieke, van eenen dweeper, eenen geesldryver hy heeft zich koelbloediglyk, byna met de gerustheid en den vrede van dezen die niets lydt, laten afmar- telen. Van waer is hem de sterkte gekomen otn die yselyke tortuer te ondersteen? Maer het tweede feit is al wonderlyker nog, dan het eerste. Ziehier Hyacinth Uöttg. een blinde zestigjarige ouder ling. weigerde^ zyn Geloof af te zweeren. De beulen, na hem van ?yne kleederen beroofd te hebben, bonden hem dé handen, de voeten en hoofdhairen, en sloegen hem op eene barbaeische wyze. Daerna wierd hy in het gevang terug geleid, met de zware draegbaer (cangue) over het hoofd, en zoo bleef hy zeven dagen onder die tortuer, terwyl hy aen de andere kristene gevangenen, die van voedsel beroofd waren, byna al het voedsel uitdeelde dat hy ontving. Doch welhaest gaf men hem er ook geen meer, en slechts na den vyfden dag kreeg hy een druppel water. Hy wierd aen eene strengere tortuer onder worpen de beulen trokken hem hel hoofd omleeg lot tegen de voelen, die in prangyzers waren ge sloten, terwyl men hem de armen kruiswyze uit rekte. Dit lyden niet meer kunnende uitsteen, smeekte hy zyne beulen dat zy er een einde aen zouden stellen. Zweer uw Geloof al! riepen zy hem loe, en hy zweeg; hy wierd enkel van zyne pyneu ontslagen, om op nieuw ouderhoord te worden en eene wreedere tortuer te lyden. Acht beulen nu, vier langs eiken kant, sloegen hem zonder ophouden, alleeulyk den lyd latende aen den regter om den patient te vragen als hy nog kristene was. De heilige martelaer beleed zyn Ge loof, en de beulen sloegen voort. Herhaelde mael viel hy in onmagt ouder hel geweld der slagen. Dan deed men hem de koorden los, en wanneer hy tot kennis was gekomen, zegde hy Ik beu kristene. Eindelyk verworgde men hem op he< bevel van den regter. Dit geschiedde den 26 maert 1866, zynde den maendag in de Goede week. wierd hy verworgd. Op zulke wyze stierf Paul O Pan-tai, in de Goede Week, in den ouderdom van 55 jaren. De kristenen namen zyn ligchaem en begraefden het op een stuk gronds dal aen zyne familie toebehoorde. Aen dezen die niet aen een bovennaluerlyk leven, maer alleenlyk aen het stoffelyke gelooven, met een woord, aen diegenen die zeggen dal ze materialist zyn, en die van de ziel een uitvloeisel der hersenen maken, vragen wy de natuerlyke uit legging van de volgende feiten Eerste feit (Uittrek uil den laetsten nummer van de Annalen tol voortplanting des Celoofs, vervolging in Coreëen, maert 1866). Hel is een oogge tuige die spreekt, de missionnaris Eéron, een van het klein getal der overlevende martelaren, wier namen over eenige maenden in de fransclie dagbladen zyn algekoudigd geworden Paul O Pan-tsi, van edelen oorsprong, had in zyne jongheid een liederlyk leven geleid. Tol armoede vervallen, maekte hy zich weerdig om lol het H. Doopsel toegelaten te worden, en leefde zoo voorts, boetveerdigheid doende. Als kristen aengehonden, onderging hy den 11 maert 1866 eene eerste onderhoormg, welke gevolgd wierd door de toepassing der straf trioul geheeten, be- staende in het plooijen der kniebeenen. Op nieuw ondervraegd, zegt hy kortal niets te welen op alle de hem gedane kwestien nopens de katbolyke missionnarissen. De tortuer kon hem slechts eenige zuchten afpersen. Gelyk men hem van de straf- plaets weer om naer de gevangenis leidde, sloeg hem een beul op het hoofd dal hel bloed hern uil de wond sprong. Waerorn, zegde hy, slael gy my zonder daerloe van den Mandarin het bevel ontvangen te hebben? De beulen sloegen nog- maels, en by zweeg. Men poogde hem zyn geloof te doen afzweeren. Twee kristenen, die als hy in de boeijen waren, waren zoo ongelukkig vanaen hun geloof ontrouw te worden ze wierden onmiddelyk in vryheid gesteld. Hy bleef ouwankelbaer. Ein delyk wanhopende hem te kunnen overhalen. HI. ZONDAG. Terwyl er reeds bevel is gegeven om de forteres van Luxemburg te onlrtiimet, wordt het nieuws bevestigd dat binnen eenige dagen de koning van Pruisen, in gezelschap va^ zynen hoofdminister de Bismark, te Parys zal aen- komen. Ook de keizer van Busland moet binnen eenige dagen de wereldexpositie gaen bezoeken. Als die vorsten door den Keizer en de parysche bevolking zoo wel onthaeld worden als hel de ver- ledene week onze Koning is geweest, dan zullen zy ook le vreden mogen wezen. Ziehier hoe het pa- rysisch blad la Patrie deze omhaling beschrylt De Keizer heeft in persoon de eere van Parys willen doen aen den Koning en de Koningin der Belgen. Een weinig na twee ure is Zyne Majesteit in de Noord-stalie aengekomen, in welke zich ver- eenigd vonden maerschalk Canrobert, generael Melinet, de prefekt der Seine, de politieprefekt, de gezant van Belgie te Parys met zyne echtge noot#, baron de Rothschild, de ingenieurs en administrateurs der spoorweg maetschappy. De groote zael, om de dooi luchtige reizigers te ontvangen, was prachtig versierd geworden met groote roode behangsels met gouden bieën bezaeid. Tapylen bedekten den grond en lagen lot op den drempel van den salon. Een bateillon van hel 9' linie, voor den monu- menlalen gevel van het statiegebouw en op den boulevard Denain geplaetst, was aengeduid om de eer aen Hunne belgische Majesteiten le bewyzen. Om twee ure 55 minuten wierd de koninklyke trein, om-9 ure uil Brussel vertrokken, geseind. Het muziekkorps van het 9' linie speelde onmid delyk hel betgisch naiionael aria, waerna-de Keizer vooruit kwam, gevolgd van zynen hofstoet. De Koningin der Belgen is de eerste uit den trein gestapt en de Keizer heeft haer zyneu arm aengeboden, om haer in den recepliesalon te ge leiden. De Koningin was geheel in het zwarl ge kleed en beantwoordde hoffelyk de groetenissen der volksmenigte die zich op baren doortogt verdrong. Koning Leopold II was io groot uniform, en gevolgd door oflicieren-generaels van hel belgisch leger. Eenige oogenblikkeo daerna stegen de door luchtige bezoekers in de hofrytuigen en wierden naer de Tuileiien gevoerd. Mei. 2. 201. a- a 40 56 a 59 50 a 37 50 a 26 a 17 a 31 - 50 a 10 50 27 a 2 59 50 a 85 50 a 87 nuui- sa if. I FEUILLETON VAN T BOTERKUIPJE. 2 53 1 63 1 41 VEKHAEL VAN DEN INVOER DES CHRISTENDOMS IN VEAENDEREN. 4 Mei. a 27 F9 5e a 17 50 25 a 18 25 50 a 17 50 50 a 11 50 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N« 50. Voor elk afionderljk mer, 12 ceulimeu. inde gevallen rd, verbran- wintervoeten, r. gezette en klierzwellin- le, ichurftig ■hurfl, zeere euwingen. pot gevoegd, 1-50 cl., Voor den 1‘rofessar ’T BOTÏUÜIPJE chi voor deze idyk by ons eelzuchi zich rdl genomen rz:iek van de •chi worden y’s beruchte 1 en wryving regler zyde, rxuchlige ge- rkie invloed ing- Deze en de geest, s bekendheid ti aen hemo- leeds hebben oogeublikke- l zonder het aen anderen, daer zy bet e aengedane Graved. isle genezen ael daegs in n bet lang- geublikkelyk i volmaekte INSCHR WINGS-PR YS. Buiten stad, O franks. Mel Suppl. fi Het Boterkuiwk versclivnt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. menigte te begoochelen. Hy is een tooveraer die alles zal in hel werk stellen om te zegcnpralen. Luister, Walbrechl, een enkel middel blylt ons nog over om hel overschot des eeredienst onzer voorouders te behouden. Wy meele* Livinus dooden, en zyn bloed, als een zoenoffer, ouiea góden opdragen, en onze góden zullen zich over deze offerande verblyden. Deze gedachten zyn ook de myne, maer hoe dit alles ten uilvoer brengen?... De gansche bevolking verdringt zich rondom hem zy volgt, aeubidl en beschermt h«iu zy is dorstig om hem tc zien, nu dat zy hem niet meer booren kan. Ja, ja, Walbrccht, het is maer al te waer; al de hei denen van Holiliem zyn verraders geworden. En in hunne noodlottige verblindheid zien zy den diepen afgrond met, naer welken een bedrieger hen sleept. De cllemligeii 1 Zy hebben verzaeklaen de vreugden en aen liet geluk die Odin ous in de Walhalla, na otue doeid, bereidt. Oh! wai roiu heb ik zoo lang geleefd, en moet ik van zooveel lal heilige boosheden getuige zyn! 4 En de wreede Mainzo bleef op nieuw tydens eenige oogeublikkcn in eene droevige slilzwygeudheid verzonken, zyu hoofd lusschen beide handen huudende, en zyne v< r strooide blikken vestigende op bel vuer dal voor hem in den haerd braudde. Dan hernam hy met tuin voorbehouding Legt dat een# op eeae aatuerlyke wyze uit 5 Mei. a 27 08 a- a 17 15 a 46 I» 10 a- Vyfde vervolg. Het was nachl. Van builen hcerschlen de duisternis en bel eeutoonig gerucht der om eu wéér gewiegde boomen, welker lakken op gèlyke lusschrnruiruie legen elkander kwamen bolSrn boven hel sirooijeu dak der hul van Wui trechten Mainzo dal op den boord des wouds gelegen was. De iwee broeders, droevig en in diepe gepeizeu verzon ken, zaten neder hy een groot vuer van turf, welk in het midden eener ellendige hui brandde. Van tyïl lol lyd wis selden zy onder elkander eenige korte en bitsige woorden. Alles by ben verried eene ernstige en sterke voorin genomenheid. Mainzo, de opdsle van beiden, regt zich op, als of hy Wel luider stem de aeniuerkingeu die by by zich zclveu gemaekt had, ging doen kennen uti uiibreideu. Deze Livinus, zegl hy, is een eerlooze bedrieger, niet waer Walbrechl? Oh! het is beslist, den halelyken srnaed, dien hy voor onzen godsdienst doel blyken, moeien wy wreken want vreest gy Hiel dal onze laf benige koel- nioediglieiil op zekeren dag dc gramschap onzer vertoornde góden zal doen uitbersten, en den arm van Thor, bereid om zyneschrikkelyke bliksems le hervallen, zich tegen ous zal wapenen? Mainzo, gy weel hel, sedert lang heb ik uwe vcronl- weerdigiug tegen hel christendom begrepen... Reeds heefi deze Livinus, die de heidenen dezer plaeu verleid heelt, al hel gewigl onzer woede gevoeld. Vergeel gy den dag op welken wy, mei hel zweerd in de hand, dezen valschen profecl aenranddeu eu hem een deel alsueden van die loog welke de leugen eu de oneenigheid ouder ous zaeide, eu wy dil deel der teug lol spys der houden toewierpen? Ja, maer wy zouden beier gedaeu hebben, Walbrechl, van hem bel leven ontnomen le hebben. Ül>maer de stoutmoedige nieuwigheidsdryver is nu van de spraek berooid, hy is sihiii. Wal is er aen gelegen, broeder, dien vreemdeling verminkt te hebben? Hy zal nog gebruik maken van zyne handen om dil kruis te dragen dal hem nooit verlaelvan die leekens welke by bier bevit ingevoerd om zyne liouw- louzc Iceriugeu te verspreidenvan zyue oogeu, om de 13 Mei. 14 a 26 38 a- 86 a 18 45 54 a <1 55 55 a 18 62 80 a 27 a 32 a a 12

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1