1. lichte (Wordt vervolgd). 40. 1. 2. 1. 7. 1. 16. 2. 14. Gish Troont bureel duiden 5. 2. 20. 1. 5. 2. 6. 4. -■ fe zonderl hy oin louiug 165,000 inwooners. I Nu, deze optelling de sldlislick der bevolking zynde, en uil welke alleen de wetgever het getal der representanten van hel land kan opmaken, vragen wy wat er zal geworden van de wet Oils? Jodien Brussel 25,000 inwooners minder telt, het arrondissement zal misschien 80,000, of ten minste 40,000 bewooners te kort hebben, en derhalve zal een van deszells vertegenwoordigers de Kamers moeten verlaten. Men verzekert, voor het overige, dat hetzelfde plaets heeft in al de groo e sleden, voor welke de ollicieele volksoptclling veel minder bewooners aenstipl dan dezen die lot grondslag der wel Orts hebben gediend. ’’stellen de lessen van vroedkunde te volgen in het Moederhuis te Brugge. TITEL VII. Openbare veiligheid. In zitting van 8“ mei 1867, is sieur Amandus Vantyghem, geboren te Dixmude den 28 novem ber 1858 en wonende le Rijssel, in Frankryk, dienaar van Policie benoemd in vervanging van oannes Verschilde, overleden. Ziehier den aard en hel getal der misdrijven en overtredingen, beslatigd sedert het laatste Verslag. Schelmstukken Geene. Misdrijven De Moniteur kondigde gisteren eene nieuwe lyst al van groole pensioenen vergund aen vyftien ma- gistraels-persoenen afgesteld ten gevolge der af schaffing van hel artikel 100 der Constitutie. Voor de vyftien magistraten, be loopt de jaerlyks te betalen somme lot 78,676 fr. het beloop voor de eerste lyst was 182,554 fr. Totael, 261,010 fr. Ziedaer wat wy jaerlyks te betalen hebben, omdat het behaegl heeft aen den heer Bara, onder het haudieeken van Leopold 11, de magistratuer te veranderen in een broeinest van liberalere. En nog is de lyst verre van kompleet te zyn wy zyn nog aen de helft niet. De Constitutie geschonden, de koninklyke eed onder de Voelen vertrapt, de verkwisting van de penningen der burgers, de regterlyke orde bevolkt met partymannen, ziedaer den uitslag der afschaf fing van het art. 400 der Grondwet. Totaal Overtredingen van de Gemeente^reglementen Honden zonder meester. Dansen zonder toelating. Sluiten der heibergen Openbare gezondheid Schade aan de schuinte van den stads vaart Geene zelfmoorden hebben wij le bestatigen sedert ons laatste Verslag. Twee akten van woed en zelfopoffering hebben beslatigd geweest. Eene ongelukkige oude vrouw, Sophia Bonvar- lez, is dood en half opgebrand in hare woning gevonden geweest, in de Kasteelstraat, in T begin van oclober laatst. Doorlochthuis. De personen, die in den loop van dit jaar in ons dooi tuchthuis jnoviroiiHjk verbleven hebben verdeelen zich als.volgj wen; totaal 46. Wij hebben geene klachten ont vangen over den dienst van hel doorlochthuis. Hulp, legen den brand. Dé verbeteringen en bersleltingén, waarvan er in hel laatste Verslag gewag gemaakt is. zijn thans allen verlicht. Onze pomp n° 2 is van Geul terug gekeerd in het begin van hel loopende jaar, en zij werkt thans op eene zeer voldoende wijze. Ook alle de toebehoorten der beide pompen zijn thans vernieuwd en in zeer goeden staat van onderhoud. Jammer is het dat er tot dusverre geene andere plaats voor hel bluschmalerieel is kunnen gereed gemaakt worden, of ten minsten dal degene thans hiertoe gebruikt niet is kunnen vergroot worden, de noodzakelykheid doel er zich dagelijks van gevoelen. De dienst der brandspuitgasten laat weinig of niets te wenschen en de oefeningen worden met nauwkeurigheid bijgewooud. Verlichting. In uwe zitting van 14° september laatst, gij hebt den voorstel aanveerd, welken wij'UEd. gedaan hebben, om gansch de stad met petrol-olie te ver lichten, en gij hebt ter zelver tijde hel sijsteem van quinquet n° 1, welken wij aan uw onderzoek aangeboden hebben, definilievelijk aengenomen. Door dit aangenomen stelsel van openbare ver lichting zal er eene merkweerdige vermeerdering van aanbesteding kunnen verwezentlijkt worden, en uit dien hoofde zullen wij DEd. verzoeken eenige nieuwe lauteernen le plaatsen, namentlijk Dieflen Beleedigingen jegens de Policie Slageu en wonden Muiterij eq wonden. Braak van afsluitingen Verzameling van beesten Misdrijven die, ingevolge de wet van 1 mei 1849, door de vrederechters kunnen geoordeeld worden Beleedigénde scheldwoorden. Overtredingen Lichte mishandelingen t Scheldwoorden Nachlgeraas Belemmering van den openbaren weg Losloopen der honden De rechtbank van enkele policie voor dit kanton leeft sedert ons laatste verslag de volgende ver- oordeelingen uitgesproken i Maten en gewichten es. Openbare gezondheid Nachlgeraas, schelden en mishandelingen Dieverij - ttl Andere overtredingen u aan de toegangen der Statie, Kasteelstraat en an dere plaatsen, De noodige veranderingen aan quinquets en lanleernen zijn thaus verricht. De aanbesteding der te leveren olie is gedaan en de verlicbliug reeds begonnen. Gezondheidstoestand. De gezondheidsstaat onzer starj is allervol- doendst; sedert het laatsje Verslag is er geen geval van besmettende ziekte bestatigd geweest. De wisselkoorts heeft zich misschien niet eens ge openbaard. Wij zijn van gevoelen, zooals onze voorgangers, dat de verbetering van de openbare gezondheid moet toegeschreven worden aan het gemak met hetwelk de inwoners zich goed drink water kunnen verschaffen, en ook omdat er zich geene lange tijdstippen van droogte, die gestadig de wisselkoorts veroorzaken, voorgedaan hebben. TITEL V1ÏI. Militie en burgerwacht. De rekening der Burgerwacht, voor het dienst jaar 1866, is gesloten geweest in zitting van 14“ september 1867 in algemeene ontvangst, op fr. 100-00 ct. in algemeene uitgaven op 87-10 Blijft fr. 12-90 ct. In de zelfde zitting is de begrootingsstaat der Burgerwacht, voor het dienstjaar 1868, vastgesleld in ontvangsten en uitgaven ter som van fr. 112 96. Een-en-dertig lotelingeo, geboren in 1847, hebben dezen jare alhier ingeschreven geweest voor de nationale milicie. 28 dezer jongelingen kunnen lezen, schrijven en cijferen, 1 kan slechts lezen en schrijven en 2 zijn zonder geleerd beid. Kent gy de voorstellen van de Kommissie voor de nieuwe krygsinrigling, vraegt ’t Volk, en zoo ja, wat zegt gy ervan? Als T zoo voortgael zullen wy nog eene respectabele militaire magl woiden. Honderd duizend soldaten, een oorlogsvoorraed, dat men er verslagen zal van staen, 50 duizend burgerwachten die, op hunne beurt, op dgn eogen- blik des gevaers, vol heilig vuer naer de grenzen zullen vliegen, Antwerpen, de benydensweer- dige schuilplaets van het vorstelyk Stamhuis, zoo kolossael verschanst, dat de geheele stad in gruis zal geschoten liggen, vooraleer de forten er zullen moeten toe besluiten zich eindelyk over te geven, waerlyk eene glorievolle toekomst lacht ons tegen, men is fier Belg te zyn, wanneer men de Congréskolom bekykt??! Laet ons ernstig spreken. Koning Leopold II heeft aen de Kommissie der 28 over haer ontwerp tér vollediging van ons krygswezen eenen brief van gelukwensching geschreven. Hel zy zoo dè zoon volgt destappen van zynen vadei, wy vinden daer niets dan nalueilyks in'; maer wanneer de Vorst van eenen grondwétlelyken Stael zich bemoeit een ontwerp goed te keuren, waerover de Kamers nog geene uitspraek hebben gedaen, voelen wy de noodzakelykheid om vim onzen kant onze meening over dit ontwerp te kennen te geven, en wy zeggen dat de besluitselen der onderzoekscommissie iets monslerachtigs zyn, eene tergende uitdaging van het openbaer gevoel van hel land, eene eerste roe- kelooze poging ter bekrooning van het stelsel dal België meer en meer ohtaerd en opvreel en eindi gen zal met het noodlottig in deu.afgrond néér te ploffen, waerin de natiën vergaen welke haer zelf standig karakter verlocheueude, hare redeu van bestaen verliezen Studie beurzen en aanmoedigingen. Hel bestuur der twee studie-beurzen, gesticht door wijlen Anlonius Decoster, is thans toever trouwd, ingevolge art. 49 der wel van 19 decem ber 1864, aan de provinciale Kommissie ingestek door deze wet. Beide de beurzen zijn thans beschikbaar. Tijdens het opmaken van den begrootingsstaat voor 1867, hebt gij de volgende aanmoedigingen gestemd een van honderd franks aan Edrnond Neyrinck en eene andere, insgelijks van 100 fr., aan Theofiel Hebbelinck, beide leerlingen der Nor male school te Thourout. Daarenboven hebt gi eene hulpsom van 150 franks gegeven aan Eugenia Vandycke, weduwe Scheefer, om haar in staal te 1. 1. 5. 1. 1. wog'T ISil 1 Blauw* lot t5< reg>'r T yzereu irjk. gekoi»1 iu het cbien t iiiaer l< eerste" andere vorpti xigers s jliuisK dal vo vraegt justicie bcbrift* btadzyd - V lelyk I jn Luik srhe go eerneiu lige sl eeue ga -H met eei soneu, zyu bye scliryvt nihuler yoorbei hel vlei -Ei uitschil tillend) leude I; vau dit - D eene tellen van ouc uer voo - II door lu eerstda de hol afslag i - D demlssi Tistu O de buil sleoiuit Tersla.e - M leid <1 tullen cholera cholera men, niet zul hewaer V der lib< gemeen der urn liberale verteer en figui derd ee: T plaets g pryzen. met eet I Amelo Annink tenen s hevige Wacht ouderly door (v teel ge ’au d lyke wo rich gei ’oorhee seheide gezocht In ontstaei tonnen, nu toe I Allerhande Nieuw sty dingen. M. E. Verraes, kantonale schoolopziener en professor van Mathesys iu het Klein Seminarie van Rousselaere, is pastoor beiioetud van Sl. Rocbuskerk te Kortryk. De statuten van het klooster der Zwarte Zusters, te Dixmude, zyn by koniuklyk besluit goedgekeurd. Zy ver- De zcgcprael van verdienste en bekw uemheid. Vóór ongeveer dertig jaer was de mensch tevreden voort te sukkelen onder de zware, onzekere en dikwyls zeer bedriegelyke behandeling óm éene kwael te genezen of in het genot van eene yzeren gezondheid, welker berei king voor velen iets geheel onmogelyk was. By voorbeeld, op de kusten van Afrika, in Oost- en West-lndië, in de moerassen van zekere oorden van Amerika, in de bevro- zeue streken van Canada, ontbrak geneeskundige kennis om de geweosebte middelen toe te dienen alsmede de middelen om het meuscbelyke stelsel le versterken, in welke omstandigheden hel zich ook mogl verplaelsl zien of van welke kwalen het ook hel slagtoffer mogl worden. Toen verrees proféssor Holloway met zyne eenvoudige en toch byna wonderdadige geneesmiddelen, welker werke- iyke uitnemendheid en welker algemeen'gunstige resul taten door en door gewaerdeerd wielden door de bevolking van Engeland van eiken rang en stand, en de ondervinding van hunnen heilzamen invloed in den vreemde bevestigde ras het oordeel van hel Briische publiek. Ten allen tyde is zulk een goed succes voldoende ge weest om beroepsnyd op te wekken en ditmael in het byzonder, daer professbr Holloway reeds van hel eerste «ogenblik af ondernam om da meeste kwalen te onder drukken waeraen alle vl»esch onderhevig is. Een diergelyk rnjii vermeven neooen, vooroordeel viel hem dus ook te beurt. Terwyl hy geze- 59 mannen en 7 vrou- door diegen n d e hy van den ondergang ge red had en die gereed waien getuigenis af te leggen van de werkskraeht zyuer geneesmiddelen, wietd hy door anderen als algemeene vyand uitgekreten dien men naer welgevallen zou kunnen sjeeuigen. Niemand echter kou beter hel geweld van zulke aenvallen weêrslaen dan pro fessor Holloway, beschut als by was door de betere meé- ning van hel grootste gedeelte van het menschdom, die eerbied hadden voor de middelen waertnede hy zoo geluk kig elke soort van kwael iu elk klimaet van den aèrdbol bestreed. Te vergeefs heeft beroepsnyd of onwetend voor oordeel getracht een sluijer te werpen op zyne methode en zytie middelen de algemeene slem en de dankbaerheid van het menschdom zyn krachtiger dan persoonlyke be langen en die slem is bel eens ten gunste van zyne alom- vereerde middelen. Nérgens is de faem van professor Holloway echter beter bevestigd dan in Oost- en West- indie. Gael waer gy wilt, in onze overzeesche bezittingen, en gy zult in elk huishouden voorbeelden vinden van de heilzame werking van de Zalf en Pillen van Hotldway. Terugkomende gewone of galkoortsen, huid- of klier ziekten, kortom alle kwalen aen deze streken eigen, zyn juist die waerin de middelen van professor Holloway de beste resultaten hebben opgeleverd, terwyl alle andere feilden. Geen wonder dat zy slapelplaetseu geworden zyn van de geneeskundige markt over de geheele wereld, en dal zy even onoutbeerlyk zyn ais voorraed van voedsel iu een huishouden. Waeraen kan zulke grenslooze popula riteit toegeschreven worden? waeraen anders, dan aen dé wel beproefde en onfeilbare werking dezer geneesmiddelen en aeu de hun loegekende voorkeur boven alle middelen, die tot nu toe door den mensch aeugewend zyn ten voop- deele van Lel iydende menschdom? m.iiu.^WSW --y- ■-)- AF.RM.AG over de besturende znken der stad IMxniude, van den 1° October tot den 30“ september 1SOÏ. (5* Vervolg).

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2