9 7 November 4867. Een-en-lwinligste jaer. N° 43. PIUS VI, PIUS VII, PIUS IX. Dixmude, Donderdag, Politiek Dagboek. KRYGSGEVANGENEN Ter gelegenheid DINGSDAG. Het begint er op zyn pruisisch te gaen in Italië uit Turyn, in dale 29 October, schryft men hel volgende In den nacht van den 28 tot den 29 October, had men eetie demonstratie in de straten gedaen, Ter gelegenheid van de vervolging, welke Paus W OENSDAG. De gebeurtenissen zyn dapper vooruitgegaendepauzelyke zouaven, wier tegen woordigheid te Romen, sinds de bezetting van die stad door de franschen, niet meer noodig was, zyn Garibaldi met zyne benden gaen opzoeken, en hebben ze naby Tivoli, op drie mylen van Romen, ontmoei. Onmiddelyk is het signael lol den aenval ^jVvwMk - «.w nuiui Mill" cieellyk door den franschen Monileur afgekondigd, hebben de garioaldianen in wanorde de vlugt genomen, OP HET SLAGVELD 3000 DOODEN, GEKWETSTEN EN KRYGSGEVANGENEN ACHTERLATENDE. Garibaldi is ferin gelukt te ontsnappen en Terni te bereiken, van waer de italiaensche overheden hem met zyne twee zonen naer Florencie hebben doen brengen. Generael Ricolli, italiaensch opperkommandant, heeft op de grenzen 4000 garibaldianen gevangen genomen en ontwapend, welke op bet italiaensch grondgebied wilden vlugten. Verders zegt het blad de Opinione, van Flo rencie, dat Garibaldi niet naer zyn eiland Caprera terugkeerl, maer gevoerd wordt naer de forleres Spezzia. genoegen eenige bladzyden uit een hollandsch tyd- schrilt zullen lezen, waerin de vervolgingen zyn opgesomd die de drie Pauzen, van den zelfden naem, hebben onderstaen onder de kreten van Leve Garibaldi! Romen hoofdstad! Weg melden KoningLeve de Republiek! De kreten Weg met den Koning! waren op verschil- lige wyzen geformuleerd, lu den morgen van den 29 vond men op verscheidene plaelsen een plak- kaeit aengeplakl met de woorden Of Romen hoofdstad, ofwel weg met Victor-Emmanuel en Leve de Republiek i Verder schryft men uit Italië, dat te Turyn, Milanen, Bologna, Verona, Padua, Parma, Genua, Alexandria, eindelyk overal meelingen worden ge houden welke leiden lot demonstration, die er gedaen worden onder de kreten van Leve Garibaldi! Romen hoofdstad! Weg met Vidor-Emmanuel Leve de Republiek En terwyl deze revolutiounaire betoogingen in Italië plaets hebben, scheept Frankryk le Toulon onophoudend soldaten en oorlogsmaterieel in voor de pauzelyke Stalen, nu zyn reeds 52,000 man ingescheept, en Rusland legt een leger van 200,000 man in Polen. T Is, ziet ge, dat de oorlog tusschen Frankryk en Italië kan afhangen van een enkel geweerschot, gewisseld door de voorposten der legers van beide natiën. ZONDAG. De toestand is zoo erg geworden als het maer zyn kan voorlaen rs alles mogelyk, alles te vieezen. Het italiaensch leger, 45,000 man sterk, is Tegen alle regt en wet, het pausiyk grond gebied binnen getrokken, en maekl nu geineene zaek met Garibaldi. Aeögevoerd door den moor- denaer van Caslelfidardo, generael Cialdini, heeft het zich vier standplaetsen verkozen, op eenen kleinen afstand van elkander verwyderd, en daer blyft het in afwachting dal hoogere bevelen het T signael geven om vooruit le trekken. Onder- tusschen rukken de voorposten vau dit leger hel pausiyk wapen af in de gemeenten waer ze toe komen, en dwingen er de pauzelyke onderdanen zich le verklaren voor het goevernement van Victor- Emmanuel. Volgens berigten nog beden ontvangen, is eene afdeeling franschen, uit 4000 man bestaende en onder het kommandement van generael Dumont, binnen Romen getrokken terwyl Garibaldi, die zich met zyne benden aen de poorten van Romen bevond, achteruit geweken is naer Monte- Rotondo. 19 52 a 20 ft a 50 05 a 50 H »2 a 17 Z a 50 - MAENDAG. Zal Frankryk de zoo stout moedige als vermetele schending van het pausiyk grondgebied, door het italiaensch goevernement, gedoogen Eene depeche van den franschen mi nister van buitenlaudsche zaken aen het italiaensch goevernement, zegt neen. Zoo dal Victor-Emma- nuel zyne troepen uit de pauzelyke Staten moet wegtrekken, of eenen oorlog uitlokt met Frankryk. Zal Victor-Emmanuel loegeven aen deeischen van rioiihtjhï - ---1- tol nu met veel te veel flauwheid heeft gehandeld, opdat Victor-Emmanuel kunne vreezeu dal hy den oorlog zou voeren legen Italië, en le niet doen het geen hy ten koste van zoo veel goed en bloed heeft lot stand gebragt. Ondertusschen zal Frankryk binnen Romen blyven, en de kristene wereldstad tegen eiken vyandelyken aenval verdedigen, terwyl de zoo dappere als edelmoedige zouaven te kampen zullen hebben met de benden garibaldianen, voor welker overmagl zy eindelyk zullen moeten onderdoen. En, indien de franschen de zouaven niet by- springen om de garibaldianen, gedurig versterkt door overloopers uil het italiaensche leger, uiteen leslagen, dan zal Garibaldi, viktorieus, de repu bliek uitroepen in de romeinsebe provintien, en de sleden van het koningryk Italië zullen alle te gelyk opslaen tegen hunnen prins en vorst, Victor- Emmanuel, en hem deslraf doenondergaen van den banvloek door Z. II. tegen hem en alle zyne aen- hangers uitgesproken. Intusschentyd zal Pruisen deze omstandig heden te baet nemen om, zoohaest het Frankryk in de klem ziet, zyn doel in Ddüscidand te be reiken, en Napoleon zyn werk krygende op den Rhyn, zal zich verschoonen de zaken in Italië le moeien laten varen. Dan zal ook Rusland, de schoone gelegenheid ziende om op Constantino- pelen te trekken, met onledig blyven, en eindelyk zal Italië in vollen burgeroorlog zyn, terwyl de andere mogendheden van Europa, in eenen reus- achligen oorlog, hunne nieuwe wapenen tegen elk ander zullen beproeven. Daerop moet noodzakelyk de wankelmoedige of besluitelooze politiek van keizer Napoleon eersl- daegs uitkomen, indien die politiek thans zoo wankelmoedig of besluiteloos blyft voortduren. O I wat al fouten heeft keizer Napoleon in deze laetsle jaren niet bedreven, en wat al vernederingen moet hy nu al ondergaen! Zonder te spreken van den bloedigen kaekslag, dien het goevernement van Italië hem op dezen oogenblik geeft, met legen zynen wil en dank het pausiyk grondgebied te be zetten, heelt Napoleon dezer dagen geknield voor den keizer van Oostemyk, dien hy het verleden jaer door Pruisen liet vernederen; Pruisen, dat nog over twee jaren als zyn onderdaen aenzien moest worden, heeft hy laten vergrooten tol het nu zyns gelyke in magl en uitgestrektheid is geworden. Wy zullen uiel spieken over Denemerken hetwelk hy laten verpletteren heeft, noch ever de pauzelyke Stalen die hy in stukken heelt laten scheuren. <ioeh noch over Mexico.’... dit zou ons te ver leiden; sluiten wy liever de kroniek van dezen dag met de woorden te herhalen die M. Thiers het verleden aer uilsprak wyzende op de politiek van Napoleon i Er blyft geene enkele fout meer te begaen Ja, er blyft geene enkele fout meer le bedryven ol Napoleon moet er met den sabel doorkappen, als Italië niet onmiddelyk zyne troepen uit de pau zelyke Staten trekt, of hy verspeelt, met de toe komst van zyn land, al zyne prestige en misschien ook wel zyne kroon. MTBHM :n FEUILLETON VAN T BOTERKUIDJE. >n. de 50 kil. I kilos. 11 Oct. 41 25 25 25 25 25 27 25 9 50 2 75 5 76 2 65 taende gevallen borst, verbran- wintervoeten, iker, gelette en I, klierzwellin- sme, schurftig schurft, zeers geeuwingen. f pol gevoegd. 1-50 cl., I. Voor deü y Professor l*ON. fr. 6-00. - si. 50 a 6a. st. 55 a f*’ r. 4-00 a 5-58. fr. 2-30. Pins IX bedreigt, denken wy dal onze lezers met wyk XVI melzyne familie inden tempel te Parys wierd - iii t i.i nou n zir» <1 .in <»- iiiri Ion in zliz\ o I 11 r, iz>l ,4 n n Graveel. iclsie genezen raael daegs in irih liet lang- oogeublikkelyk ten volniaekie Mng. Dez$ en de geest, de bekendheid en aen heriio- steeds hebben t oogenblikke- rkl zonder het aen anderen. f, daer zy hel de aengedane bediend waren, wierden nu in tempels van den nieuwen godsdienst herschapen. Op hel altaer, aiwaer eeuwenlang de levende God had getroond, stond thans het afgodsbeeld der Vryheid mei de phrygische (roode) muts op hel hoofd, of men plaelste er eene zeer onwelvoegelyk gekleede vrouw op, die men de godin der Rede noemde, ter wier eer men wierook brandde en hymnen zong, waerin de Paus, de bisschoppen en de priesters op de walgelyksie wyze bespot en hel ongeloof van het nieuw heidendom met groote woordenpraei tol de wulken verbeven wierd. Er leven er nog onder ons, ofschoon slechts weinige, die geluigen zyn geweest van deze gebeurtenissen. Dage- lyks verzwolg de guilloiien nieuwe offers, niemand was zyn leven zeker, wanneer by ook slechts den naem had van een goed kristen te zyn. De hael tegen den aeubiddelyken Naem des Verlossers was zoo groot, dat men zelfs een bekenden komponisl van dien tyd (Lesueur) ter dood veroordeelde, omdat by eene mis opgesteld en dus ter eere van Jesus-Chrislus muziek geschreven bad. Slechts aen invloedryke mannen mogi het gelukken zynen dood te doen uitstellen, onder voorwaerdo dal hy een opera komponeerde en daerdoor de smel uil- wisschen zou die op hem rustte. Onder de romeinsebe Keizers, toen de Pauzen in de katakomben woonden, was de vervolging legen bel krisleudom niet groolcr geweest. In de provincie-stcden ging hel eveneens. Jourdan liet alleen Avignon, de plaets aiwaer langen tyd de Pauzen zetelden, niet minder dan 600 priesters vermoorden. [let was alsof de afschuwelyke revolutie geen bloed genoeg kon vinden, en zy verslond ten laetsle hare eigene kinderen zoo als de bloedhond Robespierre, de hertog van tegen den konstiiulionneelen eed had doen hooren, en men zyne vermaningen in den wind sloeg, sprak hy over de verachters en vertreders der kerkelyke wetten den ban uit. Thans brak een storm van vervolging tegen de ge trouwen los, welke tot de verschrikkelykste behoort waer- van de kerkelyke geschiedenis gewaegl. Er stierven tallooze priesters in de gevangenissen en op het schavot. In den tyd dal de ongelukkige koning Lode- - 1 gevangen gehouden, wierden in die stad aléen niet minder dan drie bisschoppen en drie honderd priesters ter dood gebragl. De vervolging der Kerk had inlusschen nog lang haer toppunt niet bereikt. De Franschen gingen tot de schandelyksle euveldaden over. Op 21 January 1795 viel hel hoofd van den Koning op hel schavot en op 16 October in hetzelfde jaer stierf ook de Koningin, de dochter van i Maria-Theresia, denzelfden smadelyken dood. Tegelyker tyd schafte men de kristelyke godsdienst af met alles wat daeraen kon herinneren, zelfs de kristelyke 1 kalender met de zondagen en de namen der heiligen. Ik herinner my eens een kalender uil dien tyd te hebben ge zien, waerin de namen der heiligen door die van groenten I en fruit waren vervangen. Zoo las men op l“january, bloemkool, op den 2", andyvie, op den 5°, wortelen, enz. De kerken wierden gesloten en de uitoefening van den godsdienst op zware straf verboden. De bisschop Gobat, i van Parys, verklaerde in de zitting der volksverlegeuwoor- digers dat er van dal oogeublik geen andere eeredienst meer bestond dan die der Vryheid en Gelykheid; hy legde ten bewyze daervan de bisschoppelyke insignia op hel altaer des vaderlands ateêr en zette de Jakobyuenmuls op. De kerken, die lol dusverre door de beëedigde priesters INSCHRYVINGS-PRYS. Ruiten stad, G franks. Met Suppl. 8 Rel Boterkuipje verschvnt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. ze beh:«Ddelity> den. ludetdacd deven. I. Scrofula en ing voor ring, ingeworteld- :lil onderhevig erder genezen ’s Zalf, tegelyli re zoo krachtig veren dal deze worden ei acht voor deze onlyk by ons geelzucht zi^ ordl genomen urzaek van dè zocht worden; tay’s beruchte ie en wryving u regter zydë erzuchtige ge kerkte invloed BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel WilgendykstraeL N- 50. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 centimen. Groot nieuws. .Vcèrlacg van Garibaldi. I. Tydens de fransche revolutie zetelde op den Sloel van Petrus een der wakkerste Pauzen, Pius VI, die de Heer der Kerk voor die dagen van verschrikking scheen te hebben uitgekozen, om het schip van Pelrus mei vaste hand te besturen, al zou hy daeronder ook bezwyken. Reeds lang had Pius de eerste stormvogels van hel Mkende ouweder herkend, en was hy met vastberadenheid geestkracht opgrlteden legen deze kwartiermakers der rfVululie, zooals wy ze hebben leeren kennen. Hel heil der kerk had hem destyds aengespoord zich naer Weenen te kegeven, ten einde zoo mogelyk keizer Joseph van den verderfelyken weg af te brengen welke hy betrad. Deze krooie man zou met de revolutie worstelen, in dezen vree- ^K'ken slryd zwaer lyden en eindelyk den dood eens be nders voor de leer van Christus sterven. Nadal hy zich, mei de slem van den goeden herder, 8 5Ó H a 9l 5< 15 50 a 94 -7 14 Oct. 18 66 a 55 - -a t 15 Ociob. 1602. 291. (5 - a kl - i4 a 45 - a 52 - 16 - a 17 - >5 a 57 8 a 2 45 a 14 Oct. !8 28 a 55 28 10 68 a 22 U7 7 24 a 18 97 0 54 a H 72 9 31 a 21 5$ 5 11 a 5 76 2 18 a 2 83 1 90 a 2 - -a-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1