II Byzondere inschrijvingen VOOR Z. H. DEN PAUS. 2d« LYST VAN INSCHRYVING. bedrag derivorige lyst P. S. Op het oogenblik dal ik u schryf, draegt de petitie alreeds meer dan drie honderd haud- teekeus. se wt be be vu pr 8« Men kent hel geheim van het commercieel mecanismus van Engeland. M. Cassiers wyst het met den vinger zyne lezers aen. Aenboudende betrekkingen en een lang verblyl in dal land laten hem toe er over te spreken met meer gezag dan velen onzer economiesche leerlingen. De manulakturen van Engeland leveren aen- houdcndlyk ontelbare voortbrengselen op, welke bet uitwisselt legen voortbrengselen der koloniën. Dank zy deze uitwisseling, welke aen deszelfs ny- Eenige burgers van stad verzoeken ons eene Meeting aen te kondigen voor zondag aenstaende (men zie verder de berigten), waerin onder andere er oppositie zal gemaekl worden tegen de vernieu- wing van den voorgevel van bet huis bewoond door de We Vangbillewe, legen het doortrekken eener slrael links bezyden de gevangenis op den terrein van het Stadhuis, tegen hel herbouwen en het supprimeeren van het hotel in ’t Stadhuis, tegen handteekens bekleed zou zyn. Hy eindigt iu dezer voegen Onze stadsmannen spreken veel van vooruitgang en gelykheid. Men heeft de lotery van hel geld afgeschaft; waerotn schalt men de lotery van den mensch niet al Men heelt spaer- en voor- zorgkassen ingerigiwaerom blyfl men aen den werkman, aen den ambachtsman, zynen zoon, zyne broodwinning ontrukken? Men heelt gesproken van het grondkrediel voor de landbouwers; waer om dan den kleinen landsman zyn kostelvkste kapilael, de arbeid zyner kinderen, onttrekken? Neen, dal moet veranderen, of er zal gezegd worden dat al de zoogezegde voorstaenders der volksklas weinig ol niets zullen gedaen hebben voor hel volk, zoolang de lotery blylt bestaen, die oorzaek van zooveel Ijden en ellenden (geestdriftige toejui chingen). De beer A. Verhamme vraegt het woord en zegt dat hel hoog tyd wordt dat hel volk zich verzette tegen de wetgevers. Er zyn reeds wetten genoeg gemaekl die op bel volk drukken, opdat hel volk niet zoude opslaen legen het nieuwe wetsontwerp voor onze landvetdediging, dat op den burgeren den werkman alleen zal wegen. Verder handelt spreker over het wetsontwerp in kwestie zyne woorden worden toegejuichl. De heer R. Devos treedt op en bedankt de heeren inrigters der Meeting. Ily veiklaerl zich niet be voegd om te oordeelen tot hoever wy een leger noodig hebben, maer verzet zich volstrekt tegen alle verzwaring. (Geestdriftige toejuiching). Er wordt besloten eene petitie naer de Kamer te zenden, waerin de Meeting zich tegen de besluit- selen verklaert der krygskommissie en legen alle verzwaring die uil de vermeerdering van bel krygs- wezen kan voorkomen. De heer F. Vion vraegt dat men de afschaffing der loting insgelyks zou vragen. De heer R. Devos Om iets te kunnen afschaf- fen moet men weten hoe dit vervangen. De heer F. Fion legt een voorstel bloot dat heel j aenneemlyk is om te doen blykeu dat er middels genoeg te vinden zyn, om de lotery te vervangen. Hy houdt er des te meer aen, omdat nu eene gele genheid zich aenbiedt om op dit terrein te komen; en dat, wanneer eene nieuwe wel eens zal bedis- kuleeid zyn, men er dan niet moet aen deuken nog verbeteringen te bekomen. Het Bureel treedt het gevoelen van den heer Vion by, doch zegt zyn voorstel niet aenneembaer te vinden, om dal hel builen de dagorde gaet. Een Een Een Een Een liet aengaen eener leening van 100,000 fr., enz. Wy sluiten ons aen met deze en met alle Mee- lingen, alwaer de belangen van T volk door 't volk zelve gediscuteerd worden in onze dagen opwelk de centralisatiegeest, van uit de raedkamer des Konings co de bureelen van hel Ministerie lot in de kleinste administratie ingedrongen is, is het eene noodzakelykheid geworden voor het volk, zich niet langer door zyne betaelde knechten te laten in de doeken windenheelt het volk niet lang ge- noeg tol speelbal gediend van een Ministerie dat nu, met zyn wetsontwerp belrekkelyk hel krygs- wezen, den iaelslen slag wil toebrengen aen het afzonderlyke en gezamenlyke leven van den werkman en den burger Doch wat de aengekondigde Meeting van zondag aenstaende betreft, ware het te vei langen dal de inrigters van denzelven zich vooraf ten Stadhuize zelve over de kweslien gingen inlichten welke zondag op het dagorde gebragt zullen wor den. Want, onder andere, kunnen wy de stellige verzekering geven dal er in den gemeenleraed nooit geen kwestie geweest is van lusschen de Stadhuis poort en het gevang eene straet door te trekken lot aen de kerk, hetgeen kortweg gezegd al de kemels overtreffen zou die de oude administratie ooit geschoten heeft. Wy gelooven nog te kunnen verzekeren dal hetgeen men wil aen hel huis van de We Vanghillewe, eigenlijk geene vernieuwing maer eene simpele reparatie is, en dat het Scbe- penkollegie hel hierover ten vollen eens is met den gemeenle-raed, namelyk dat met het eindigen vau’tpacbtkontrakt.dil buis zal moeten afgebroken en de kerkstrael aldaer op het dubbel verbreed worden. Ondertusschen zyn wy kurieus boe de Meeting- mannen zich zondag tegenover de akten van ons stadsbestuur uil den slag zullen trekken, en welke besluitselen er zullen genomen wotden. Het Kuipje zal de gegronde argumenten der sprekers in zyn volgend nummer meededen, en, als orgaen van 't volk, de zaken onpartydigljk be- oordeelen. verbeid onschatbare winsten verschaft, ontvangt dal land scheepsladingen koloniale waren, meer dan tien mael grooter dan degenen benoodigd voor eigen verbruik. Het kan zich van deze overvolheid niet anders ontmaken als met ze te verspreiden op hel vaste land, eti om hierin le gelukken, moet het in alle landen van Europa den regtslreekschen invoer, den koophandel van hand in band, bevechten en ver nielen, om den handel uit kommissie, den handel door zyne tusschenkomsl gedreven, in de plaets te stellen. De schryver, wiens werk wy ontleden, scliryft den uitslag dezer onderneming grootendeels toe aen den vreeslyken en rampzaligen invloed der engelsche viymetselaers logien. Volgens hem, het is de franematjonnery, die ons land onderslaelt aen de commetciale exploita lien van Engeland, even als zy het gebragt heeft onder hel militair beheer barer politiek, door het ongerymde stelsel van verdediging ingerigi te Antwerpen. Daer is, volgens M. Cassiers, de verborgen oorzaek der ornkeering welke in onze wetgeving opzigtens de douanen plaets heeft gehad. De gevol gen dezer ornkeering zyn rampspoedig. Wel is waer, de handelszaken vermeerderen in getal; het cyfer der uitwisselingen is spoedig geklommen; dank zy aen eenige uitgezonderde gevallen of oude betrekkingen, allen handel is niet gestremd in Belgie. Aldus voeren wy in, uit eerster band, de landvoortbrengseled van de aenpalende streken der Baltische zee, alsook den guano, de petrool, de wolle, enz. Maer voor den grooten handel der koloniale waren, voor den koffy, de suiker, het katoen, is Antwerpen zeerdikwyis maer eene succursale van Londen, van Botterdam en van Liverpool. Van 11,900 balen katoen in 1864 te Antwerpen aenge- bragt, kwamen er 11,500 van Liverpool alwaer wy onze aenkoopen betalen niet by middel onzer eigene voortbrengselen, maer by middel onzer klinkende munt, op dewelke hel in Amerika be- slaende opgeld of agio, aen de engelsche koophan- delhuizen 50 ten honderd winsle verschaft. Eene krachtige poging wierd, hel verleden jaer, gedaen, dank zy aen ’l initiatie! van een’ der bedrevendste koopbandeldryvers onzer stad, om te Antwerpen regislreeksclte invoeren van katoen le verwezenl ijken de omstandigheden deden deze pogingen mislukken. Menige andere takken van koophandel zyn ins gelyks in eenen hakeligen toestand. Voegt by dal onze transit of doorvoer met Duitschland in ge- vaerlyken toestand verkeert, en dal onze koophan del marine, geschapen en gebouwd in Belgie, nog slechts voor memorie bestaet. M. Cassiers, al hel kwaed aendnidende, voegt er ook bel geneesmiddel hy. (Het einde hierna). a« ’s van Mcrckein. 20-00. »cl pa dt Hl Oil ie ee ral «h lo ve Zo lo by ♦ie let Ma nr vei bii nu da k kc va va va Re Iw Stl ae be lo 298-50. 500 Ou. 100-00. 50-00. 25-00. 25-00. 5-00. 20-00. E< Ki vr hv Cl Zy dé Ie' va Tf Si Or all tie Ci Ca Ya id. id. i<l. id. id. 60-00. 10-00. 5-00. 7-00. 1- 00. 5-50. 20-00. 10-00. 2- 50, 2-50. 1 00. 1-00. 0-50. 25-00. 20 00. 64-51. na lit let be St op v;i vr Een woord over de laelsle brochuer van den heer Cassien Waerdcering der brochuer. (Vervolg.) pauzelyke heersehappy, en tien 11“ was, reeds by het aen- brekeu van tien dag, de exkoinuuikatie-bul aen de drie boufdkeiken van Ruinen legen den rouver van ’i erfgoed van den H. Petrus te lezen. Napoleon huiverde toen hy dit vernam, want hel was hem niet onbekend dat, zoolang «ie Kerk beslaet, zooda nige maelregel allyd ten nadeclc van den veroordeelde heeft gestrekt. Hy trachtte echter zyne vrees te verbergen en vroeg schynbaer lagthend aen zyne hovelingen, of de Paus dacht dat door dien ban aen de frausche soldaten de wapens zouden ontvallen. Het is opmerkensweerdig dal Napoleon zyn eigen ongeluksprofeet is geweest. Drie jarcti later vielen zyne tot dusverre overwonnen soldaten, in de ysvelden van Rusland, wcrkelyk de wapens uil de handen en ging zyne heersehappy ten gronde. Napoleon had itiltisschen alles, wat hy in de rigting zyuer politiek kon, aengeweud om zich met den Paus te verzoenen. Hy deed Plus Vil hel voorstel om met zyne kardinalen zyn zetel te Parys, de hoofdslad van hel groote keizerryk, te vestigen, doch toen ook dit voorstel met de edele veroulweerdiging wierd afgewezen, welke de opvol gers van Petrus allyd heeft bezield wanneer de regten der Kerk met de voeten wierden getreden, dan liet Napoleon de hand slaen aen den persoon van Pius Vil. Op C i»tv nam men hem zeer vroeg in den inorgentl Is de zaek gemeend f gevangen. Hy wierd eerst naer Grenobel en later naer Savoua overgebragt. Hoe zeer men echter ook zyn best deed, om er hem door vernedering m toe te brenger, eenigermate de politiek van Napoleon te dienen, hy bleef onwaukelbaer, cn T is moeijelyk te zeggeu of Pius VII het grootst was in zyn krachtig optreden tegenover de ver- guizers zyuer regten of in zyn geduld en onderwerping. Er wierd hem een lyst van bisschoppen voorgelegd die door Napoleon voor openstaende zetels benoemd waren. Pius Vil weigerde niet slechts de bevestiging der benoe mingen, macr verbood plegtig al de bisschoppen, door Napoleon benoemd, zich te doen wyden. Ten gevolge daervan ontstond er in Frankryk andermael eene stremming in 't kerkelyke leven, eene nieuwe ver volging. t)oor de ongeloovigen cn liberalen van dien tyd, en de aanhangers van Napoleon wierd Pius Vil van groote ondankbaerlieid beschuldigd, dewyl hel Napoleon geweest was die weinige jaren vroeger de godsdienst had hersteld. Men zegde dan ook opetitlyk dat Plus door zyne onver- draegzaemheid. oorzaek was dal de Kerk geheel ten gronde ging. Alsof hel opperhoofd der Kerk uil dankbaer- heid van zyne pligt tnogl afwyken Men ziel het, de ver- schynselen onzer dagen zyn niet nieuw. De gedenkschriften der kardinalen Pacca en Consalvi schetsen een getrouw, doch zeer treurig tafereel van dit droevig tydvak in dc geschiedenis der Kerk. •“■«■UB» agw V Een onbekende. Joufvr. dc wed. Verineeseh en kinderen. Een landbouwer van Mantiekensvere. om den zegen Gods over zyne familie af te sineeken. De heeren pastoor, onderpastoor en eenige ingezetenen van Houthulst. W* Delye. J. V. H. Joufv. Verwaerde-Flour. Ttierese Cools. Twee onbekende. M. den abbé Morel. M““ Vander Belen-Morel. Pauline Coppens. Marie Vanhyfte. Marie Botive. Marie Pieters. Een onbekende. M. Dupriez, pastoor te Eessen. M. A. L. Slosse, onderpastoor to Eessen. Eenige Eessenaren. naest maer slechts onder zich. Ily wilde bel opperhoofd der Kerk niet onderdanig zyn, cn lyfde de kerkelyke Stalen in bet fransche keizerryk. De Paus wierd een jacrgeld van twee iiiillioeri franks toegedacht. Zoo was dan de Paus een onderdaen van Frankryk ge worden, en bygevolg als ieder Fratischman aen de wetten van dien slaet onderworpen. Dal was voor de vyanden van bet kalbolicisnius weder een groote overwinning; want nu zou de invloed van hel Pausdom naluerlyk met zeer groot meer kunnen zyn. Napoleon had door deze geweld- daed hoogcr aenzien en ntagt bereikt dpn ooit de Holten- st au fen of eenig ander vorst, die vóór hem getracht had hel kerkelyk gezag voor zich te doen bukken. Ook hy lag thans aen zyne voelen die, ofschoon slechts een zwak gryzaerd zyude, zyn gevaerlykslen tegenstander genoemd moest worden. Thans heltoelde noch slechts Rusland vernederd te worden en Napoleon had het top punt van aerdsche magl bereikt. Doelt het is een merkweerdig feil in de geschiedenis, dat zyn gelukzon begon onder te gaen vin het oogenblik dal hy zich aen den gezalfden des Heeren vergreep. Al de door Item overwonnen Vorsten kropen voor hem in T slof en trachtten zyne gunst te verwerven; de Paus alleen bleet onwaukelbaer de eerbiediging van zyne heilige en onschendbare regten eisebeu. Den 10 mei 1809 verkon digden de kauouueu van den Eugeleuburgi hel einde der

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2