Donderdag, 21 November 4867. Een-en-hvintigsle jaen N° 47. Watle PIES VI, PIUS VII, PIES IX. Dixmude, Politiek Dagboek. vaslgesteld dat de - Zich te alhier. 50 kil. los. WOENSDAG. In de Caribeën'sche zee is eene groep eilanden die men de Maegden-eilanden heet. Tortola is een van die eilanden, dat eene be volking van 8600 zielen heelt en, op eene lengte van 12 mylen op eene breedte van 4 mylen, groo- tendeels samengesteld is uil eene ketting van hooge beigen. Nu, dit eiland is op eenmael door de wateren der zee overstroomd geworden, en zie hier wal de laetsle beriglen over dit feit melden Londen, 18 november. Gedurende den storm heelt hel eiland Tortola acht uren onder water gestaen. Al de levende we zens, welke hel bewoonden, zyn omgekomen. Nov. - a 54 66 5 a- - a f. 5-81. I. 52 a 65. t. 61 a 80, -00 a 6-00. 2-45. Nov. 44 25 29 6 Oct, - a 52 50 - a 21 15 a 18 75 10 a 22 50 - a 11 Zondag avónd heeft de Meeting, welke wy op verzoek van eenige burgers hebben aengekondigd, in de estaminet de Concorde plaets gehad. Men weet dat het de diskussie gold van eenige zaken van algemeen belang eh vooral der kwestie betrekkelyk de herbouwing van den voorgevel van hel huis der We Vanghillewe, deze betrekkelyk het doortrekken eener straet naer de kerk linksbezyden de gevangenis, en deze betrekkelyk de leening van honderd duist (ranks. Vooraleer do Meeting te openen, wierd door de beleggers der vergadering, op de uitleggingen (men zie verder) hun door ons gegeven, besloten de twee laetsle kweslien niet in de Meeting te ver handelen, deels om dat die uitleggingen heel vol doende voorkwamen, anderendeels om dal er aengenomen was eene andere kwestie voor te dra gen, te welen hel inrigten eener Meeting ter beslry ding der nieuwe krygs- of Bloedwel. Om 8 en half ure wierd de Meeting geopend; een vyfliglal persoonen waren aenwezig. Er wierd overgegaen tol het benoemen van een Voorzitter. Daer de heer L. Vanhanle de belegger was der Meeting, wierd by met acclamatie voor zitter uitgeroepenhet Knipje wierd daerna ver zocht zich mede aen de bureeltafel te willen plaetsen ten einde er nota te nemen van alle de op- MAENDAG. Het is nu vaslgesteld dal de kwestie van Romen zal geregeld worden door een kongres, van welk ook een vertegenwoordiger van den Paus deel zou maken. Maer in welken zin deze kwestie zal geregeld worden, ziedaer de groole zaek. Allyd is het zeker dal de Paus geenen duim van zyne regten zal afstaen in voordeele van wie hel ook zyn moge. maer zal het italiaensch goevernement nu ook niet kunnen zeggen laten wy maer voortdoen, palmen wy de rest in dér Pauzelyke-Stateriimmers wat onze gebeur wordt toegclaten, dal kan ons ook den oorlog van Frankryk op den nek niet halen? Zoo dat, gelyk allyd, keizer Napoleon’s redevoering weeral wil en zwart uitslaet. De kwestie der leening van 100,000 franks wordt door sommige burgers slecht uitgelegd. Hét geldt hier de zaek niet, de lasten der burgers met 100,000 franks te verzwaren, maer eene be- staende schuld van 61,000 franks af te leggen, terwyl men zich meteenen het noodige geld kunne verschaffen om de reedsaengenomen projekten van werken ten uitvoer te brengen. Zoo dal hel in feite slechts eene leening van in de dertig duizend franks geldt. En gelyk met iemand die. om orde in zynen boek te stellen, al de kleine schuldekens uilvaegt om nog enkel met één persoon te rekenen l’hebbeo, zoo zullen de restanten der leening van 12,400 fr., onder hel bestuer-Debreyne in 1842 aengegaen, der leening van 55,000 fr. onder datzelfde besluer in 1848 aengegaen. en der leening van 40,000 frs. nog onder dal bestuer in een der volgende jaren aengegaen, en alle die restanten te samen lot 61,000 fr. beloopende, afgelegd worden om met merkingeu die gemaekt zouden worden. By de opening der zitting legde de voorzitter de kwestie aen de dagorde voor, namelyk deze bè- trekkelyk het vernieuwen van den voorgevel van het huis der wed” Vanghillewe. Alexander Demaziere vraegde waerom hel sche- penkoliegie geene yzeren leuning maekte aen den vaerlkant langs den Kleinen dyk, doch wierd op de bemerking van den voorzitter dat die kwestie van de dagorde geen deel maekte, tot die orde geroepen. Ziende dat, na eenen geruimen tyd, niemand hét woord vraegde om over de kwestie te spreken, namen wy het woord om eenige uitleggingen ovér de zaek le geven, uitleggingen welke’door een ieder als hoogst voldoende wierden aengenomen. Daerna verzochten wy den heer voorzitter het voorstel le willen doen tot het inrigten eener Meeting ter beslryding der nieuwe krygswet. Dit voorstel wierd geestdriftig toegejuichl. De heer Mareels, beeldhouwer, sprak eenige krachtige woorden legende verzwaring die het goè- vernement wil inbrengen in den impost welken reeds zoo loodzwaer drukt op den werkman eh den burger. (Levendige toejuiching). Daerna, den dag der Meeliog vastgesteld heb bende op Zondag aenstaende, om 7 ure, in de estaminet de Concorde, is er overgegaen geworden lol hel kiezen van een voorloopig bureel, bestaende uit eenen Voorzitter, twee ondervoorzitters, sekre- taris en slemopnemer. DYNSDAG. De Troonrede, door Keizer Napoleon gister namiddag uitgesproken, is hel groole feit van derr dag. Dezelve is geheel en al vredelievend en geschikt om het geschokte ver trouwen hy handel eh nyverheid allengskens weder Óp te beuren. lioch nogmaels is die redevoering heel duister voor wal aengaet de kwestie van Romen, T is le zeggen dal weeral niemand uil de woorden van den Keizer kan opmaken dat hy in ’t Vervolg den Paus krachtdadiger beschermen zal drn hy hel lol nn toe gedaen heeft. Integendeel is hy duidelyker nopens hetgeen de zaek van den Oosten en de zaken in Duitschland betreft. Voor wat aengaet de Ooslersche zaek, houdt hy aen de algeheelheid van hel Inrksche ryk. En wal nu de zaken in Duitschland betreft, de inpalmingen dóór Pruisen in Duitschland gedaen, zegt Napo leon, kunnen geene reden zyn om Frankryk in oorlog le ontsteken tegen Pruisen. Wy willen het, I Nov. ZONDAG- Het groole politiek nieuws van den dag is de troonrede van den Lotting van Prui sen, uitgesproken by de opening der Wetgevende Kamers, die voor de eerste mael de vertegen woordigers aller provinlieu van het vergrootte Pruisen vereenigde. In die redevoering verklaert zich koning Wil- liefn voor hel behoud van den vrede, en, hetgeen helmeest opmerkensweerdig is, de prutestantsche vorst verklaert zich in voordeele der volkomene ónafhankelykheid van Z. H. den Paus. Ziehier zyne wóórden In tegenwoordigheid der moeijelyke vraeg- stukken welke beden nog eeue oplossing i wachten, zal myn Staetsbeslner zich beyveren ortt van den eenen kant te beantwoorden aen hel Regt mïner Katholieke ONDEitDANE.'i, aen HANKELYKUE1D van het HOOFD HUNNER KERK. 4 Ml 'J, FEC1LLËTON VAN 'T BOTERKGIPJE. waren, de ning, hopen 27 50 8 SO 2 50 5 57 2 56 2 56 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel 'Wil^endykslraet, N’ 50. Voor eik afzonderlyk uurfa* nier, 12 cenlimen. ERECYN en yn, lèiidfen- (i.ikKen van s, Dixmude. - a - 2 a 21 16 3 —e- De Meeting van Bondag laetst. 8 Nov. - a 55 - 3 *r*T - o 25 0 a 18 00 0 a H - 0 a 13 Nov. I. INSCHRYVINGS-PRYS. Builen stad, franks. Met Suppl. 84 Het Boterkuipje verschynt den Donderdag in geheel blad en tien Zondag in half blad. 1 u-ib .14 COLR en en 30, te mis hunner I, dat zy by m alle slach perpignans, en wat de ren, crava- offers en al fan Riemen yen, wever chienen, en i. In het en; zy be ken nieuwe 111. Ten bitide een doorslaend bewys te leveren dat Napo leon den Paus niet meer als den hoogslen regter in kerkclyke aetigelegeiiheden beschouwde, riephy in 1811 al <ie bisschoppen uit de landen die aen hem middelyk of On- mhldelyk onderworpen waren, tol éeh nationacl koucilic byeeti. Zy kwamen, doelt de oogmerken van den Verdruk ker der Kerk wierden niet bereikt. Toen liet hy zyn door luchtig 'slagtoffer naer Fontainebleau overbrengen, eene reis die Pius byni hel leven kostte. Daer wierd hy opgesloten, verwyderd van zyne vrienden en raedgcvers. Mag men sommige geschiedscbryvers ga- looven, dan is hel ook daer geweest dal Napoleon, in zyne "oede oker den legenstand die hy ondervond, zoo ver is gegaen om den plaetsbekleeder van Christus een slag in het aengezigl te geven. Het waren droevige dagen voorden moedigen belydèr; "ant niet alleen was het toen onmogelyk dat hy als Paus de noodige bevelen kon uitveerdigén, maer zyn hert wierd °ok bedroefd over de afvalligheid van sommige bisschop pen en priesters die, door aerdsche grootheid bekoord, rich door den woesten geweldeuaer tot Ongehoorzaamheid baddén laten verleiden. Doch de dagen van Napoleon’s grootheid waren geteld, "et scheen dal de straffende hand Gods hetii, det'i vér- lr"Pper van de regten der Kerk, den miskenner der hoo- kert orde, op zyne logt naer Rusland vergezelde. Toen hy ““erheen loog, waren Koningen ttaïeverig op eed glimUch tot de slotsom le komen, dat de toestand der Kerk nu nog lang zoo gevaerlyk niet is als destyds. Ik weet zeer goed dat het ongeloot meer algemeen ge worden en nooit zoo groot geweest is als tegenwoordig, maer onaengezien zelfs dat in het laetst der vorige eeuw de kristelyke godsdienst by de wet afgeschaft geweest is, de zoon van Napoleon 1 feilelyk den titel van honing en de Paus kluisters droeg, bestaet er nog een groet onderscheid tusschen den toestand van dien tyd en den tegenwoordige. Wy hebben gezien dat, lydens de fransche revolutie, bisschoppen en priesters afvallig wierden; dat zelfs een aertsbisschop van Parys de vernietiging van de kristelyke eerediensl verkondigde en zynen inyler legen de phry- gische muts verruilde. Napoleon wierd in zyne vervolging door prelaten gediend, die hunne eigene grootheid boven de eer der Kerk stelden en de plannen van den gcéxkom- municcerden overweldiger ondersteunden. En wat zien wy thans? Ileerlyk, voorde Kerk en de Godsdienst, verpletterend voor hare vyanden is hét schouwspel dat zich aen onze oogen vertoom! Het gan- sche leger van prelaten en priesters schaert zich rondoth den vervolgden Paus, gereed om met h^m te slrylen en te lydeu. Ileerlyk en ontzagwekkend was de manifestatie, weinige jaren geleden, door al de bisschoppen der gansche wereld aen onzen groeten Pius gebragl. Ileerlyk en ont zagwekkend zyn ook de bëwyzen van sympathie, welkeit den verdrukten Paus uil alle landen der wereld toekomen. Die bisschoppen en geloovigen b^ben ook de leus Komen of de dood! op hunne banier geschreven. Zy weten het en geven er getuigenis van, dal alleen de leer van Romen hel leven der kranke maelschappy kan redden, dat het Geloof sterft wanneer hel niet door Rooien wordt bezield, van hemtoen hy in slleryl terugkeerde, was zyn tot nog toe onoverwonnen leger vernietigd, en zag hy de gansche wereld legen hem samenspanuen. Pius VII wierd uit zyne gevangenschap bevryd toen de verbondene legers voor Parys stonden. Zou Napoléon hel ooit hebben kunnen gelooven dat Pius zyn triomftogl binnen de Eetiwige Stad zou houden, te gelykertyd dat hy. wagligste monark der wereld, in ballingschap ging? De reis van den Paus door Zuid-Fraiikryk en Italië was een ware zegetogt, en le Romen was ’t gejubel des volks grenzeloos. Was hel toeval of eene beschikking Gods, dat Napoleon met dezelfde pen die by Pius VII in de hand wilde geven, om zynen afstand van Romen te onderteekenen, den af stand van den franschen troon voor hem en zyne nakome lingen nederschreef? Ik geloof aen het laetsle. Op Elba vond Napoleon zyn Savona, op St.-Helena zyn Fontaine bleau, doch met dit verschil dat, middelerwyl Pius zyne vryheid terugkreeg, de Keizer als een wild dier bewaekl en door de gedachte aen zyn vergryp jegens de Kerk ge folterd wierd, tot hy, die twee Plussen vervolgd had, oj) den feestdag van den H. Paus en martelaer Pius, den 5" mei, voor hel oordeel Gods geroepen wierd. Zob eindigde deze vreezelyke vervolging met de ver- heerlyking der Kerk en van Christus plaetsbekleeder. De tegenwoordige belagers der Kerk, die onopboudelyk beloogen dal alle verschynselen de ontbinding van het Pausdom voorspellen, bewyzeu dat zy al heel kortzigtig zyn en veel minder weerde hechten acn de waernemin- gen eh resultaten der bovèiinaluerlyke dan der naluer- lyke orde. In alle eeuwen der vervolging heeft men het zelfde gezegd, en wanneer wy slechts een vlugligen blik slaen in hel tydperk, waeruit ik zoo even eenige byzon- derheden heb medegedeeld, zal hel gemakkciyk vallen om 59 a 55 11 99 a 22 76 55 a 18 28 1'5 a 12 67 97 a 86 a a 27 a -w- a -4- 51. - a - >0 a 54 - a 55 >0 a 47 50 >0 a 56 - a 18 -a- 10 a 8 50 12 a 5 10 a 89 - a 90 Ó0 I MÏNE ZORGEN 'OOR DE WEERDIGHEID EN ONAF-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1