I ngen Bekendmaking. VENDITIE GOEDERLX te DIXMUDE. Marktprijzen. Berigt. CIMENTEEREN of digi maken tegen water- di nppingen, alle kelders, citerns, beerputten, koel bakken, enz., door sieur Celestin LECHANTHE, te Tainlignies. Gematige pryzengemak van betaling; waerborg tien jaer. Sieur Charles Bouquet, van Rousselaere, zal elke niaendag, om 10 ure ’s morgens, zich bevin den in het Stadhuis te Dixmude, ten einde de bevelen te ontvangen. De Sekrelaris, WOETS. Burgemeester en Schepenen, J. GHYSELEN. van MEUBILAIRE- EN MENAGIE- No. Koper, tin en yzerwerk, veel schoon Porcelein, glas, gleis en aerdewetk, tafels, stoelen,j banken, kassen, bakken, doozen, enz. Beiaelbaer by FRANS COFPENS, te Dix mude. •rt opgege- ver eindigt vaderlands- 1 hel land, waekzaem- bezorgden ielke strekt van den telfder tyde olkingen te e vrees van er ondeug. waerborg Anvers.J t)l zoo hoog fverdreven- hooge be- Nieuport, oo uitmun- eze onder en de pen Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Dixmude, brengt ter kennis der belang hebbenden dat hel nieuw alignement, plan der schoolplaets en aenpalende straten ter inzage van eenieder ligt in de bureelen van het Sekretariaet, en dat degene die er bemerkingen op te maken hebben, dezelve aen hel Gemeente-bestuer moeten indienen legen Zaterdag, 25 dezer, om vyfure s avonds. eit der pau- sdedeeling: andsche vry- alrykste kon- iken is. Men en de ziekten uld zyn. Die aderen sweer- eg onder deu De Koningin van Engeland heeft ook eene troon rede uitgesproken, tnaer die komt slechts op de kwestie van Abyssinie en op den biuueulandschen toestand van het ryk. 1859-66. or (aenkomst). ie fr. (aenkomst). (vertrek). t. B- 1470-8!. 20-00. 1-00. SO. LiCIITERVELDE Corlemarck llandzaeme. Zarren Eessen Dixmude. Oostkerke Avecapeile Veurne 2 00 2 12 2 20 2 28 2 56 2 47 2 57 5 07 5 15 1-00. 1-50. 100. 5-00. 10 00. 75. 25-00, 10-00. 10-00. 11 No. 52 65 50 06 8241 51 76 50 85 27 76 5028 29 66 5-00. 8-00. 2-00. 50-00. 5-00. 5- 00. 5 00. 5 00. 6- 50. 82 10 20-00. 15-00. 10-00. 50-00. 50 50. 10-00. 5-00. Onbekende, id. j|. Dewulf. M. B- M L haeitspel. 2-00. 1-00. 1- 50. 50. 2- 00. 5-00. Yzeren weg van Uehtervelde op Veurne. Verlrek-uren der treinen. November 1867. Veurne (vertrek) Avecapeile Oostkerke Dixmude. Eessen Zarren llandzaeme Corlemarck. Liujtervelde Veurne. 7 20 7 50 7 40 7 52 8 8 08 8 16 8 24 8 55 9 9 12 9 20 9 28 9 56 9 47 9 57 10 07 10 15 5 40 5 50 6 6 12 6 20 6 28 6 56 6 44 6 55 7 52 7 48 7 50 7 50 8 0G 8 17 8 27 8 59 8 45 12 12 10 12 20 12 52 12 40 12 4R 12 58 1 04 1 15 15 Nov. 40 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 41 a 48 75 Nieuwe id.-a- 15z. Rogge 51 a 55 525 z. Sucr. 25 50 a 26 50 Nieuw id.-a- 19 z. Haver 16 a 18 25 z. Boon. 50 a 52 De verkoop giug spoedig. HOLLOWAY’s PILLEN. De lever en de nieren. De schadelyke uitwerking van koude en doordringende win den doel zich zelfs op het sterkste gestel gevoelen, ver zwakt de lunklieu der huid en voert daerdoor eene te groole hoeveelheid bloed in de inwendige organen. Het eeuige middel, om ouder deze omstandigheden ziekte te voorkomen, bestoet daerin dat men de afscheiding der ovcrkrople organen vermeerder!, hetgeen zeer gemakkelyk gedaen wordt door Holloway s Pillen. Deze de lever en de nieren in staet om zich spo zelver drukkende samenhooping te ontla/ tyd den geregelden bloedsomloop vernieuw^ heilzame uitwerking verkrygt men zonder eenige Siv Holloway’s Pillen zuiveren en versterken tegelykertyd, verbeteren den eetlust en veroorloven deszelfs voldoening zonder de onaengename gewaerwordingen eener moeilyke spysvertering of andere erger ongesteldheden. Op Bingsdag ~6 Vovember 1867, om 1 ure namiddag, ien huize van de gezusters Anne-7'herese en Marie Pil, in de Weslsliaet, en bestaende in Allerhande Xieunstydingen. De heer Messely, onderpastoor te Emelghetu, is aldaer overleden, oud 64 jareu. M. Van Houver, pastoor van Ste Walburgakerk te Brugge, jSaldaer in 75jaaigen ouderdom overleden. Ter gelegenheid van haren feestdag, zal het muziek- genoolschap St. Cecilia, vrydag onder de plegtige 9-ure- mis hel schooue stuk, Le droit du Seigneur, uilvoereti. In den nacht van 15 tot 16 dezer is eene brand uit geborsten iu bet pachthof, bewoond door Karei Depuydt, landbouwer le Vladsloo. De scliuer met geheel den oogst, 0e stal en audere kleine gebouwen zyn vernield, benevens twee hooimyleu, eene boouinyl twee inyteu koolz aedslrooi Hel peerd, hel vee en hel woonhuis zyn kuuzieh gered, worden. Er is voor 10,DUO fr. schade. Niels was verzekerd. De oorzaek van deze ramp is niet gekend. Hel verbod van veeïnvoer weegt looilzwaer op de grensgemeenten. In het vyfde distrikt van Zeeland en in Vlaenderen gaet de veehandel goed maer op de grenzen is hel anders gesteld. Wel is waer is hel kpnmklyk besluit vau deu 14 inaerl 1867 verzacht; maer wal bael bet onzu veekoopmans? Immers een veekoopman moet hel vee, dal hy koopt en wil voori verknopen, eene maemi op stal hou den; hy moet bewyzeu, wil hy eeu certificaet krygen om zyue beesten weg te brengen, dal hy die gezond eene inaend op stal heelt gehad maer als dedouaeu hoornvee in beslag neemt, hetwelk uil Holland wordt bimiengesmok- keld, dit vee moet maer tien dagen behouden blyven om verkocht le worden, en gedurende die dagen mag zy hel aeugeslagen vee overal heen brengen. Is dal nu iu over eenstemming met hel grondbeginsel der wet, welke hel tegeugaen der veeziekte ten doel heeft Men kan zich niel Voorstellen hoedanig de opbeve vau liet verbod op den jtivoer verlangd wordt. De prys vau het vee is sedert eenigeit tyd merkelyk afgeslageu, maer de beenhouwers haesten zich uiel, den «eiber lus van renham, oud- rhad den dag ler die kloek- zelf bezworen hare laelste zoon le zien, sst u, had zy clen gedood, aengroeit. komiteil een tt, te Batavia doorgebragt. maer, door gevoelde hy em dienen en lit omheizen. rling onder- n gedoopt en en. Pius zal itreffen. den doktor vertrekken, nsche en hol- Velen onder s tael magtig, nau bedienen et dal sedert e onze laud- ;t. Berouw komt nooit te laet of beter laet dan nooit. Dit veel belovende spreekwoord, even als zon vele andere verstandige gezegden, staet bloot aen vele tegen werpingen; in alle gevallen zyn er vele slepende ziekten, welke onherslelbaer schynen volgens aeugenomen Iheorien en volgens de gewone praklyk. Het blykt echter, uil de opinies van hel publiek waervan er verscheidene in de registers zyn opgeleekend en uit de werkelyk algemeene aeuvraeg naer de middelen van professor Holloway, dat de meeste kwalen, hoe hopeloos zy gewoonlyk ook zyn mogen, een straei van hoop op genezing vinden iu het ge bruik daervau. Hel is waer dal men zou kunnen aenvoeren ♦lal menig vourkomene geval, als hopeloos opgegeven door den eenen practicus somtyds door den anderen genezen wordt, maer de gunstige resultaten van de Pillen en Zalf van Holloway 'schynen de aenspraek op onfeilbaerlteid te waerborgen, zoo voorspoedig zyn zy geweest in elke ziekte waerop niel meer de minste kans aen genezing bestond. Ten allen tyde zyn er eenige eigenaerdige byzondere ge neesmiddelen geweest, die verlrouwelyk aanbevolen wier- den voor alle kwaleo hoe hopeloos ook. Zelfs tabak genoot eens dal verheven en magtige aetizien, en bel is zeker dat deze door de uitstekende getiecsheeren van dien tyd als een hulpzaem middel wierd aenbevolen voor eene massa kwalen. Al deze algemeene geneesmiddelen echter bepael- den zich tot eene korte heerschappy, daer zy inderdaed niel voldoende gevonden wierdeu iu evenredigheid met buutte verspreiding onder de burgery. Dit beschouwen wy ais eeo beslissend bewys dal zy onvoldoend waren. Hel geval is nu echter veranderd, daer wy eeu middel gevon den hebben met gelykluidende beloften dal echter voort durend meeren meer de achting vau hel publiek wint, naermate hel zich verder verspreidt, en waeruaer jaerlyks eene toenemende aeuvraeg gedaen wordt in alle oorden der wereld, beschaefd of oubescliaefd, door geleerden en onwetenden, door ryken en armen, die allen getuigen van de uitstekende werking in de zwaerste ziekten en vo -r- namenlyk in de gevallen die de verlerings organen aeu- ♦loeti. Wy hebben hier hel nog op de geneesmiddelen vau professor Holloway, welke zonder twyfei aen onze lezers overbekend zyn en nauwelyks eenige aenbeveling behoe ven. Hel is eene vreemde daedzaek, maer levens eene die boven alles de theorie van professor Holloway, die eene algemeene oorzaek der kwalen aenneemt, bewysl, namelyk dal de inwoners van elk land, waer zyne middelen zyn in gevoerd, ze in hel byzonder geschikt gevonden hebben voor de meest voorkomende ziektegevallen iu dal land. Willen wy de reden daervan welen, zoo is deze hier in te vinden dal deze uiedecytien op elk- schadelyk bestand deel van hel bloed van deu patiënt werken, welk schadelyk bloed de direkte oorzaek is van zyne ongesteldheid, welke zy ook zyn moge; vau daer dal de uitslag zoo beilzaem is, zonder hel tueuschelyke stelsel te benadeelen zoo als vele andere uicdecyneii. Deze middelen, welke de kranken in alle werelddeeien genezen hebben, zyn de wettige vrucht vau een diep nadenken, van onvermoeide vlyt en onder zoekingen, en vau vele praktische kennissen. ISurgerslazid der stad ïSLxaiudc. GEBOORTEN. 6 November. Maria Fraucisca Desideria Karolina Dela- haye, dochter van den heer Pieter cu van jui'vr. Maria Emma Somers (Noordslraet) 10 td. Camiel Karol,us Delrue, zoon van Karolus eu van Amelia Dempen (Kleinen dyk). 10 id. Virginia Ludovica Amelia Desouler, dochter van Josephus en van Maria Minne (Barakslraet). 11 id. Esther Karolina Norbertina Ghisleua Vanwou- meti, dochter van M. Robcrlus Karolus Ghislenus eu van Mevr. Sidonia Van Rcnyughe (Groolen dyk). 11 id. Gustavus Camiel Vincke, zoon van Eduardus en van Juliana Slembrouck (Kleinen dyk). 17 id. Augusta Maria Gambier, dochter van Pelrus en van Virginia Virginia Bluuime. (Weststraet). Een levenloos kind. OVERLYDENS. 51. October. Julianus Theodorus Joannes Poublon, oud 15 dagen, van Dixmude, zoon van Theodorus en van Karolina Vaudenbussche (Oostvesten). 5 November. Alfons Jozef Teuuinck, oud 1 jaer 1 d., geboren te Duinkerke en gedomicilieerd te Dixmude, zoon van Karei en van Maltiildis Catteeuw (Te schepe). 10 id. Augustinus Bernardus Verschilde, nietsersdien- der, oud 60 jareu 5 m. 7 d., geboren en wonende le Dixmude, zoon van wyleii Bartholomeus en van wyleii Fraucisca Dosquet, echtgenoot met kind van Isabella Theresia Duyver (Hospilael). 12 id. Maria Theresia Deschepper, kantwerkster, oud 87 jareu 27 d., geboren en wonende le Dixmude, onge huwde dochter vau wyleu Eugeeti en van wyleu Maria Angela Deny It. 26 Nov. 995 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 42 50 a 48 50 Nieuwe id.-a- 18 z. Rogge 55 a 55 220 z. Sucr. 24 50 a 27 Nieuw id.-a- 10 z. Haver 17 a 19 45 z. Boon. 50 a 52 50 De verkoop ging traeg. Bergen, (Frankryk). Per hekloliler. Tarwe, 1' kwal. id. 5' id. Getal hektoliters Tarwe (middenprys) fr. Rogge Socrioen Haver Boonen Erwten, blauwe E.netste berigten. prys van het vleesch te verminderen. Men kondigt de op- rigling aen, te Gent, eener maetschappy tol verkoop van vleesch en brood, aen verminderden prys. De kapitalen zyn gereed. (Echo de flruxcllesj. De beroemde scliryver Hendrik Conscience doet thans eene letterkundige reis door Holland, alwaer hy iu de voornaeinsle steden Conferentieii zal geven. Zondag moest de eerste te Rotterdam plaets hebben, en de volgende dagen zou de geachte spreker te Leiden, Amsterdam, Dordrecht, Delft, ’-s Hage, Uirecill, Arnhem, in de byzon- dersle maetschappyen optreden. Wy twyfelen er niet aen, of zyn gekend rédenaersialenl zal ook door onze noorder buren op prys worden gesteld.. Daer er heden zoo menigen onzer helfhaflige vlaemsche jongelingen naer Romen vertrekken, om in het korps der zouaven met moed en bloed het ly'delyk gezag van den H. Vader te handhaven en te beveiligen legen de belagche- lyke doch vreeselyke aenvalien der woelgeesten, wier opperhoofd zich Garibaldi noemt, schynl het my niet zon der belang de lezers van het liolerkuiyje deu oorsprong le doen kennen van dien roemvollen iiaeui van Zouaven. De zouaven die door geheel de wereld met eer en roem hebben geschitterd, die de Russen, de Oostenrykers, de Mexikaueu verslagen hebben, en die, dezer dagen nog, zoo luislei lyke overwinningen behalen op de Garibal- dianen, outleeuett hunnen naem aen dien van eeu Ber- beersch geslacht, dat, lot over eenige jaren, zyn aendeel aeudeel van krygers leverde aen al de barbarische magten. De Berberen, in de noordelyke gewesten van Afrika rondgeslrooid, zyn verdeeld iu vier verschillende volkeren; De Amozyghs, die de bergen van .Maroc bewonen Touaregs, welke in de woestyu van Sahara zyn gevestigd De Tibbons, die de woestyu welke Fezzan van Egypte scheidt, tol woonplaets hebben En de Kabylen, die in Algiers en in bel ryk van Tunis te huis behoorcu. Te midden van Kabylie is het Zouawa, een bergachtig eu ouvruchtbaer land, waervan de bevolking den akker bouw verwaerloosde om zich alleen op hel wapeubedryf toe le leggen. Van Zouawa vertrokken jaerlyks jonge en stoutmoedige zwervers naer uitheemsche tochten, waer gevaren te trol- sen en vyanden le bevechten waren, eu waer zy dachten zich met roem te kunnen overladen. Na de overwinning van Algiers, vond de frausche maer- schalk Clanzel bel laelste overschot der Zotiawa’s, welke dien-l genomen hadden in liet leger van den dey, of keizer dier landstreek Met zyn scherpziende oog zag hy aetistonds wal groolen dienst die onversaeyde inantien hem knudeu bewyzeu, eu hy vormde met dit nieuwe korps twee benden uitgelezen voetvolk, rond de 700 man sterk. Twee officieren vau het genie, kapitein Duvivier en lui tenant Lamoricière, namen hel op zich, de zuiiawa's in ie rigten, en ze volgens de frausche krygskunsl le ueitiieti. Ziedaer de oorsprong der Zouaven. Het was diezelfde Lamoricière die, zich gansch ten dienste stellende, in 1859 bet korps der pauzelyke Zouaven iiiriglle, over hen als opperhoofd hel gebied voerde en zoo roemvol eene nederlaeg onderging, welke men veeleer een zegenprael zou mogen heelen, vermits hy met zyue kloek moedige krygsmauiien trols hel verraed en de trouw loosheid van Victor Emmanuel en de groole overmagt zyuer vyanden deze nog merkeiyke verliezen deed beproeven. D. 17 12 11 55 21 44 20 55 16 99 II 85 22 90 20 66

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 3