Tweede Meeting tegen de sol- datenplaeg, Zoo dat het bestuer-Debreyne, by hel verlan Totael fr. 4.589. A op ZONDAG aenstaende, om G are ’s avonds, in de zael van hel Groot Sint Jorishof. Dagorde 1. Vermindering der militaire lasten 2. Afschaffing der loting. Hel woord zal vry zyn, mits zich aen te bieden aen ’l bureel. In de zael zal eene petitie neder- liggen ter onderleekening van eenieder. g« on ni Het Weekblad, dat niet een onzer gezegden van donderdag laelst weêt legt, komt tiogmaels op den zoogenoemden spaerpot van 40,000 franks, die het bestuer-Debreyne by zyoe aftreding in 1865, aen zyne opvolgers gelaten zou hebben. Ofschoon hel ons af keert met mannen van kwade trouw, en zeggen wy, met schaemtelooze leuge- naers te moeten redeneeren die, om dat hunne patroonen stads gelden zoo ruimelyk gebruikt hebben, zonder zich in ’t minst om hunne nichtjes en kozynijes te hebben gestoord, hunne opvolgers aen hun gelyk willen maken, zullen wy herhalen hetgeen wy by vroegeren datum onze lezers hebben voorgelegd, Ie welen Dat, by verificatie der gemeenle-kas voor den laelslen trimester 18G5 (tvdslip op welk het oud bestuer plaets maekle voor hel nieuwe), er toen in de gemeente-kas eene som was van 12,009 franks 45 cent., dit hel overblylsel, min 5,000 fr., der laetst aengegane leening van 40,000 franks, waer- van 18,000 Ir. in het konduit der Beerststraet wierd gedolven, en 15,000 Ir. gegeven wasvoor de kalsy van de Gronje naer Vorthem. Het rapport hetwelk zegt dat, by verificatie der J er werkhuis' I zich twaelf duist negen franks in de gemeente-kas 1 De Breyne-Peellaert. En, zoo als ge ziet, moeten van die 12,000 fr. er 9,000 afgerekend worden, deze het restant der leening van 40,000 fr., welke aengegaen wierd van hel stadhuis gedeel- De petitie tegen het w erk der militaire kommissie, dragende alreê diglby de honderd handleekens, blyft tot zondag namiddag berustende in de esta- minet de Concorde. Diegenen die ze verlangen te leekenen, kunnen ze aldaer vinden. Ook zal men ze kunnen teekenen in de estaminet Sint Joris, van zondag avond tol dingsdag voor middag. Spreker geelt lezing der petilie welke onmid- delyk onderleekend wordt door alle de aenwezigen. Geene opmerkingen vóór of legeu de gezegden van beide sprekers gedaen zynde, stelt de heer Voorzitter de vergadering voor, eene tweede Mee ting te houden helzy iu eene der zalen vau het Stadhuis, hetzy in de zael van T Groot Sint Jorishof. De meerderheid veiklaert zich voor deze laetste zael, en de dag op welken de tweede Meeting zal plaets hebben, wordt gesteld op Zondag aen- slaende, om 6 ure ’s avonds. bunne interesten, over hetgeen er hun te doen stond wanneer een overweldiger het op hunne vryheden, op hunne welvaert had gemunt; te Gent kwamen de poorters o[i de Vrydagmarkt byeen, om door den wyzen Arlevelde hunne regten te hooren voorleggente Brugge vergaderden zy aen ’t Belfort, om naer de stem te luisteren van eenen Breydel en De Coninck; welnu, thans dat belde kwestie niet geldt de wapens op te nemen om, zoo j <,fficïèren löet ineerperkompagnie r_ als eerlyds, den vyand te bestryden, maer enkel te kozen worden; zoo dal men zal slaen under persoonen die prolesteeren tegen het halelyk werk van mannen j L“"'1 kh"”-‘ “"L‘l die ongelukkiglyk de volle goedkeuring bekomen hebben van eene doorluchtige pêrsoonaedje die wy willen bet gelooven, eenen blinddoek voorde oogen is gebonden, zult gy u minder mannen van karakter loonen dan het uwe voorvaderen waren Zult gy u gedwee de handen laten binden en uwe kinderen tot den rang der witte slaven laten ver nederen? Zult gy u, als lydzame slagtoffeis, lol de ruien laten geleiden?.... Neen, dat zult ge niet, maer hier en in elke stad van België, zal, by middel van een algemeen petitionnement, krachliglyk ge protesteerd worden tegen DE GEDURIG AEN- GROEIJENDE VERZWARING DER MILITAIRE LAStEN, EN TEGEN HET BESTA EN DER BLOEDWET.... ('Geestdriftige en langdurige toe- jui'chingeri). Hierna vervolgt de spreker MM., ik ben hier maer op half weg met de kwestie der Soldatenplaeg ik neem my voor, dezelve voort te zetten in eene aenstaende Meeting welke de heer Voorzitter op bel einde dezer zitting u zal voorstellen te houden in eene andere zael, meer toegankelvk voor de burgery, en alwaer ik ook de ongelykheid, by den ryke, zal doen uitschynen van den kleinen burger en den werkman, voor hetgeen onze goever- nementsmannen voorzeker spotsgewyze T algemeene regt noemen. (Spreker zet zich néér onder de herhaelde toejuichingen der vergadering). De Voorzitter. Hel woord is aen den heer Mareels. En met hunne gewoone ontvangsten hebben zy nog de volgende wet ken uitgevoerd, welke gemeeu- lyk maer uitgevoerd worden by middel van Le ningen, ol verkoop van goederen en renten 1° Den trottoir en de leuning aen de Noordbrue fr. z- aenkoop van grond aen jutv. oe wede Vanderheydt!, met de onkosten 5° Proceskosten, voor bel proces welk uwe patroonen ingespannen en vei leren hadden legen jufv. de wed. Vanderheyde 4“ Paraloniterres voor dp kerk 5° Trottoirs gelegd, 6° Vermeerdering biidjet akademie. 7° Instrumenten landmeting, enz. der leening van 12,400 fr. (1842) en van deze n 55,000 Ir. (1848), ons in feite EEN BONT HEET i ACHTERGELATEN VAN 3,000 FRANKS, MT eene schuld vai 66,000 franks!... Ziedaer den waren finantieelen toestand van std by hel aftreden van hel oude en de aenkomst vit hel nieuwe bestuer. De spaerpot dien het bestuer-Debreyne ons ack tergelaleu heelt, is geen SPAERPOT geweest vai 40,000 franks, zoo als ge ziet, maer een spaei- pol van 66,000 franks.... Als ik de stad rondwandele, zie ik weinigof geene kapitale gebouwen of byzonder groote werken die gemaekl geweest zyn lydens hel vorige besluei, noch ’k en weel ook niet dat cr onder hetzelve groote aeukoopen van gronden voor de stad zyn gedaen geweest, en nogtans heeft de administratie- Debreyne, in de 55jaren dal ze ophel Stadhuis heeft gezeteld, over vele gelden kunnen beschikken, deiyyl ze, builen hel verbruik der gewone jaer- lyksche inkomsten van stad, nog een spaerpotje van 65,000 franks schuld ik rekene de 5,000 fr. boni af, hebben achtergelaten. En als ik rondzie wat de onafhankelyken met de overgelaten schuld van 9,000 en de 5,000 fr. boni hebben gedaen, dan vind ik 1° Den openbaren waterput, die met aenkoop van grond, van pompen, van opvullen der Halve Maen, van makeu van ’t waterhuis, gekost heeft fr. 6,800. 2’Het Leerwerkhuis) met aenkoop vart getouwen !J.' 5* De Staiiestrael gekalsyd Nu is er kwestie van eene nyverlreidsschool en leerwerkhuis te bouwen, van eene leuning te zetten langs den kleinen dyk, twee op de Appelmarklbrug om dat de bestaende dreigen in te storten, eene kalsyde te leggen aen Ch. Debals, de Appelmarkt te verleggen en met de uitvallende goede kalsyden eenige trottoirs te vernieuwen. Nu, daervoor is geld noodig, maer daervoor is geen geld Immers de spaerpot die hel bestuer-Debreyne heeft achter gelaten, is een spaerpot van 66,000 franks schuld Men zou dan, voor de uitvoering van genoemde werken, eene leening aengaen van 40,000 franks. Maer, voor hel gemak, heeft men goed gevonden aide oude schulden, beloopende nu tot 61,000 franks, af te leggen, om er eene enkele te hebben die, met de leening van 59 of 40,000 fr. die het tegenwoordig bestuer zal aengaen ge weet waerom, eene leeningzal uitmaken van 100,000 franks, waervan diglby de twee derden oude schul den zyn van T oud bestuer Dat is ou wel zeker zoo klaer als de zon maer dit zal toch niet beletten dal de konfraler van het IFeckMad nog al meer dan eens met zytien spaerpot van 40,000 Irs vooruit zal komen doch als er nog zoo geborneerde menschen zyn die de zaek van den spaerspot van 40,000 fr. en der leening van 100 duist Ir. nu nog niet verslaen, die kunnen maer dom blyven, wy keeren op de kwestie niet meer weder. Totael fr. 12,030. E;,J)e beer MAREELS Mynheeren, onnoodig doen vermoorden; dal is dom. niet telyk te herbouwen, eene groote cilern Ie maken a.-en andere noodzakelyke werken te verrigten, en waermeê in plaets van dit al, er slechts een kondnit en eene landelyke kalsyde is gemaekt geweest, V ▼i I 1 del ten *U de af vle fr. aei dei dei hel rei ***o scl he St. api hai 1 bei 1,024. 500. 500. 400. 581. scl 2- tw I 2,450. 2,800. 750. 1,254. jae gei wa ble GUI boi I in OUl dit .'Va en - I me vei mi doi hol nai dig nie get zan var 'der nie gez I fiat bes zyn f den Vry ERRATUM. In ons nummer van donderdag 21 no vember, 2e bladzyde, artikel Een woord over dj laelsle brochucr van den 'heer Cassicrs. IVacrdering der brochucr. Ue SPAERPOT van 10,000 franks en het WEEKBLAD. te kunnen wandelen, trachten zy dié liatelyke, verach- 12 2 - lelykc Bloedwel voort te kunnen behouden endenburger der administratie’ de restanten’ daei by gevod van jaer tol jaer nog meer te doen verhoogen. Hnr Ippnin£, van Am fr pn v/n Maer dat is nog niet genoeg; de nieuwe inrigting der burgerwacht geeft er hel klaersle bewys van. Nivt alleen zal de eerste ban der burgerwacht voor den oorlog worden ingerigt, en daerom jaerlyks naer, hel kamp kunnen ge zonden worden, volgens de Grondwet moeten de officieren tot den grade van kapitein door de burgers zelf gekozen worden, maer nu zullen voortaen met de nieuwe wel de maer per balaillon ge- j men nooit zal gekend hebben. Daerenboveu zyn enkel kiesbaer de gewezen officieren der burgerwacht, die een- diploma van bekwaemheid bekomen hebben of in eene militaire school een cerlilikael hebbèn gehad van Be kwaemheid; tol officier der burgerwacht zal, men deirtcm of anderen onder-officier noemen, die meu een placlsken, wil geven, en die zal de burgers in dwang houden om ze naer de nieuwe wet Ie doen dansen. Dus, vaders, gy die belang stelt in uwe zonen vry te maken en van die vervloekte Bloedwel en die duivelsche nieuwe voorstellen, zult gy allen in het belang van bet: laud de petitie leekenen die bier ter tafel is gelegd en waervan ik lezing zal geven. (Levendige toejuichingen). ■Wl" -L_iBJti.iR l-l -"W Het isuiel aen ons, klein land, van te velde te gacn -„.„“I- is opregt belacbelyk; wat zou er gebeuren? Onze jonkheid met het zoogezegde doel zou men •waer? En weel gy wat die mannen der kommissie van ons zullen 'zeggen dal wy geene vaderlandsliefde bezitten, .of geene kouiugsgezioden zyn. Om in de groote sleden, in de koffyhuizen of op de - - markten, mei bunne gouden epauletten als polichinellen beide dingen die we weinig van doen hadden. a Alle magl komt uit hel volk, zegt art. 55 der Grond- -ineetiug byeen geroepen hebben om eenieder te onder- rigten nopens bet werk der militaire komiuissie, die gelast js geweest met het veranderen der JUililie-wet. Gy weet allen dat de kommissie in bare nieuwe wet, in plaets van 10,000 man er jaerlyks fa duizend vraegt, dus drie duizend jongelingen meer in ons land, die ontrukt Wórden aen hunne ouders wien zy dikwyls tot onderstand j moeten dienen in den landbouw vu de nyverbeid. De belangen der belgische natie zyn voorzeker niet hel militarism, maer wei de nyverheid, de landbouw en de koophandel. Wy hebben geen militarism noodig, de Lrygsinagl moet enkel voldoende wezen om de rust in ons laud te handhaven, maer ze mag zoo weinig mogelyk op 'de natie drukken. Hel goevernement heeft ecue militaire kommissie inge steld, maer wat beeft die kommissie gedaen Verre van den mililie-dwang te verminderen, stelt zy veel grootere lasten voor, welke op gansch de natie zwaer zullen wegen. De kommissie stelt ook voor, dat de belgen zich van den militairen dienst kunnen vrykoopen, maer het goeverne- menl moet eerst geld hebben. Zulk stelsel is onverdraeg- lyk jaerlyks ziel jmen 20,000 jougel ngen die goed zyn voor den dienst, naer hunne gemeente-huizeu gaeu om de loting voor menscltenvleesch by te woonen, en te zien of zy een gelukkig of een ongelukkig nummer zullen trekken. Valt hel lol hun tegen, en de vader heeft geen duizend franks in kas om zyneu zoon vry te koopen, dan moethy koldaet worden. 11 Gael fay niet, dan komen de gendarmen en zy steken hem in de gevangenis Of vader zynen zoon noodig of niet uoo- dig heeft, de menschen-loliug heeft beslist, hy moet maer oplrekken, ;s'jj;IC In den tegenwoordigen staet van zaken wordt de jonge ling die oplrekt voor zyn lot, omtrent twee jaren en half onder werkelyken dienst gehouden. De kommissie wil zich wel te vreden houden met twee en half jaren, maer deze zullen niet meer achtereen mogen afloopen de eerste mael zal men slechts 27 maenden mogen onder de wapens bly ven, maer later zal men nog drie mael elk jaer voor eene mueiid moeten opkomen. Begrypt gy, burgers, die er aen houdt by door u gekende menschen eene vaste plaets te bekleeden? Zoudt gy erin gelukt zyn u eene broodwinning gemeente kas voor den laelslen trimester 1865, te verschaffen, alle jare zult gy uwe plaets in uw r J -j -J- in hel magazyn of elders voor eene maend moeten verlaten Bevonden, is geleekend om wederom soldaet te worden hel belang van een be- - slendig leger gael immers boven alles en legen reuzenmaglen in hel worstelperk te trekken, dal

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2