VAL lenij. I N° 49. 5 December i8$7. Een-en-lwinligsle jaer. f Dixmiide, Donderdag, Tweede Meeting tegen de Soldatenplaeg. S&3 q A beden JLIER eu schreeuwendste ongeregligheid (Levendige toe juichingen). Jixmu'sche f®T, >r Houweel- uchl Vor- enweg van herberg de 15 Nov. a Ö4 66 a- 82 r 25 a 10 a 48 45 40 a 5 Nov. 45 25 50 72 25 50 tt - 8 75 2 60 Daerna slelden wy de Meeting de volgende be- sluilselen voor 1. Verwerping van de besluilselen der krygs- kommissie, en gevolgeullyk 2. Vermindering der krygsbudjelten en van alle militaire lasten 5. Afschaffing der Militie loting 4. Vervanging derzelve door een vrywilligen dienst. Die besluitselen zyn door de vergadering aenge- uomen geworden. 5 Nov. a 52 49 46 a 55 a IT - a 40 a 8 50 72 a 5 - - a 88 50 50 a 88 Wy deden uitschynen de odzedelykheid der Militie loting. De ongelukkige jongens die een slecht nummer hebben getrokken, worden als slagtvee de kazeern iogejaegd, indien ze kloek en gezond van constitutie zyn. Die jongens zal men vinden by krislelyke en eerlyke ouders, omdat die otlderS eraen houden dal hunne zonen kristeiyk en cerlyk door de wereld gaen maer de jongen die zyne jongelingsjaren in baldadigheid en ontucht heeft gesleten, die jongen is met den ledengang gekweld, hy ziet er ziekelyk, lydend uil, zyn geest is verstompt, by bem bestaet noch katakter noch grootmoedigheid meer, by is een last geworden voor zich-zelven, en omdat die goede jongen, die Getroost en al de voldoening zyner ouders is, welke steeds met eetie vaderlyke zorg over bem gewaekt hebben, kloek is en gezond, en eerlyk en goed van inborst, wordt hy gedwongen dertig maenden van zyn leven te slyten in eene kazeern, alwaer hy een zieldoodenden dampkring inademen moet, terwyl integendeel de kwast, de iuijaerd, de verkwister, zyne vryheid blyll behouden. Wy deden nog de onzedelykheid der Mililie-wet tiilschynen door het volgend feit Óver eenige maenden bevond ik my te Gent, en niet wetende hoe mvnen tyd te slyten, begal ik my naer T exercilieplein, aen d’Heuvelpoort. Ik dacht by hel er naertoe gaen, dat ik er mynen tyd nutteloos verkwisten zou, maer zoo was’l niet, want hetgeen ik er zag, was uiterst leerzaem, hoe zeer bet my ook legen de borst stootte. Ik zag daer Na ons, wierd hel, woord gegeven aen den lieer MAREELS, die zich volgender wys uitdrukte MM., na de uitleggingen van myn vorigen Spre ker gehoord te hebben, valt er voor my niet meet in breede uitleggingen te komen. Vlaenderen is in alle lyden groot geweest, en moet bet trachten té blyven; de magt die uit het volk komt, moet het trachten te behouden, dus is’t aen ’t volk van, in groote. vergaderingen, zyne krachtige en gebie dende stem te verbeffen en zynen wil duidelyk keubaer te maken. De inrigting van het leger, zooals men die thans voorstelt, is geen werk van vaderlandsliefde, neenj het is veeleer een middel om aen een groot getal partymannen vette plaelskens, blinkende epau letten te bezorgen, en om het volk voor lang irt dwang te houden. Er zyn vooral twee landen in Europa die kor telings eene gewigtige uitbreiding hebben onder- gaen het eene is Engeland, en hel andere 19 Pruisen. Engeland is groot door den vrede, en Pruisen is groot door den oorlog en de overweldiging. Het eene dier landen ontwikkelt de vryheid, wyl het andere de vryheid verminkt en het militarism ontwikkelt. Iu Engeland komt de vertegenwoordiging uit het volk, en in Pruisen komt ze uit de kazeern... Zoo is’t misschien dal men het wil iu België inbrengen, om ons op zyn pruisens soldaetje to doen spelen In Pruisen doet men de soldaten naer de stem bus gaen, want daer is elkeen soldaet; maer op welke manier? Ziehier wanneer hel kiezing is) krygl elke soldaet een gesloten briefke dat hy naer de stembus moet dragen, zonder te weten wal etin geschreven staet; nu, heeft hy hel ongeluk hetzelve te openen, of zou hy den naem willen veranderen die in hetzelve geschreven staet, dan valt hy onder de zweep van de militaire magt. Hewel, het is misschien deze vryheid die men ons wil opdringen? Liever dan dat, laet ons met alle mogelyke kracht werken tol de afschaffing van die wetten die ons onvermydelyk naer bet prui- sisch regiem moeten leiden. (Levendige toejui chingen). De heer DELAHAYE, doktoor. MM., ik zie hier eene groote vergadering van menschen van allen stand, maer juist diegenen die ik vooral bier geeru bad gezien, zie ik niet. Hel is waer dat dié mannen kunnen zeggen, dal de belangen van het Ministerie niet in de meetingen liggen, maer in de meetingen geldt het de belangen van hel volk, en wanneer het de belangen van T volk geldt, dan kunnen zyne voogden, zyne besluerders, zich daer- aen niet onttrekken, zonder hunne pligten te miskennen. Nu ter zaék De kwestie aen hel Order van den dag is iéts dal hevig drukkend is voor den werkman; ze is alreeds genoegzaem uitgelegd geweest door de vorige sprekers, om in geene uitleggingen meer te moeten komen; noglans zal ik eenige woorden zeggen over twee punten 1* de mililie-loting iu betrekking gebragt met den familiekring, het huis-* houdelyk leven2* dezelve iu betrekking gebragt met hel lot van den werkman, dien men van den dwang niet verlossen wil. De kwestie bdrekkelyk den familiekring, is een der ernstigste punten. De gedwongen soldaten dienst is de ontrukking van hel kind aen zyne fa milie, wanneer hel aen dezelve nog niets andere gekost heeft dan last. Aen den 18jaiigen ouderdom, wanneer hel kind nog maer ten vollen begint mensch te worden, komt de barbaersche wet en onttrekt dit kind aen zyne familie. Van den eenen kant wordt dit kind slaef gemaekt, en van den anderen kant strekt het tot geene voldoening meer Zoo als ’t was aeugekondigd, had ditmael de Meeting plaets in de zael van het Groot Sinl-joris hof. Eene groote menigte persoonen. waeronder tamclvk veel buitenlieden en verscheidene onzer gemeente raedslelen, woonden dezelve by. Het Bureel was, als voren, gevormd uit de heeren L. Vanhaule, J. Mareels, Ad. Vanthuyne en L. Vion. By de opening der zitting, welke om 7 ure plaets bad, verklaerde de Voorzitter aen de vergadering dal drie sprekers waren ingeschreven, te weten, uw dienaef het Kuipje, en de heeren J. Mareels en doktoor Delahaye. Door den Voorzitter, op verzoek der twee andere sprekers, verzocht zynde het eerst te willen liet Woord nemen, zegden wy, in onze vorige aenspraek zondag laelslinde Meeting der Coucordegehöuden, de kwestie der Mililiewel alreeds onder verschiluge opzigten te hebben behandeld, zoo dat wy ons nu vooral aen de kwestie: Afschaffing der Militie- loting, zouden honden. Dan, na betoond te hebbed dat, in princiep, de loting of lotery, slecht en onregtveerdig is, en dit princiep zoo zeer door onze stadsmannen als door de krislene zedeleer is veroordeeld,, deden wy bel ongerymde uitschynen dat bestaet lusschcn de loleiy voor het eene of andere voorwerp, dat door Onze wetten strengelyk is verboden, en de lotery voor de Militie, waer hel de toekomst, de eer, T geluk van een’ jongeling, ’t bestaen van een huishouden geldt, en dat onze goevernements- mannen, niet alleen in onze wetgeving behouden willen, maer sterker en hatelyker dan ooit, voor immer willed doen voortduren. Wy deden uitschynen dat de zoogenoemde ge- lykheid, welke uitgeroepen wordt voor alle belgen, een leugen woord is, wyl onze goevernerneuts- mannen in de balans stellen het geluk, de toekomst, de fórtuin, de vryheid van een burgers- eu werk- manszoon, het bestaen van een gansch huishouden, met eenen bankblief van duizend franks van den man die er jaerlyks honderd duizend te ver leuren heelt. een tiental rekruten, waeronder een vyftal vlaem- sche boerenjongens, die door een waelschen ka- porael de eerste lessen der exercitie wierden ge leerd. Maer moet ik u zeggen op welke beeslachlige wyze die kaporael zich jegens die vlaemsche jon gens gedroeg? Wat al sakkers en vloeken hy naer ’l hoofd dier ongelukkigeu wierp? O! ik had eens gewild dal M. Rogier, die de soldatenschool eene zedenschool heel, by dit tconcel ware aenwezig geweest; ongetwyfeld zou hy er niet min om ver- ontweerdigd geweest zyn als ik en elk ander, en zoo zou hy ook daer het besluit hebben genomen, geene gelegenheid meer te laten voorby gaen om de sol daten plaeg te bestryden. En om voor hel volk al hel bezwarend van den Bloedimpost nog meer te doen uitschynen, be loonden wy meteenen dat ook alle de zwaerste lasten op den burger en den werkman wegen, ter wyl hel hem nog niet toegelaten is deel te nemen aen deu vrijen keus zyner lastgevers. Zoo dan geene gelykheid voor de wet en het regt; gedwongen aide zwaerste lasten al te dragen; buiten bet gemeene regt gesteld gekrenkt in zyn zedelyk en godsdienstig leven en ONDER DE VERPLETTERENDE DRUKKING DER SOL DATENPLAEG, ziedaer de rol waerlue hel volk in België is veroordeeld. Wy sloten onze redevoering als volgt MM., een laetste woord Ik heb zoo even de brochuer ontvangen en overlezen van M. Devaux. M. Devaux is een oude doctrinair, een oud hand langer van ons volksverdrukkend Miusterie; ’l is ook hy die in onze Kamers de kenspreuk van Ma- cbiavelVerdeelt om te heerschen, heeft ingebragt. Nu, de brochuer van M. Devaux is noch miu noch meer eene warme pleitrede voor het werk dei krygskommissie. Hy vindt dal ons jaerlyks oorlogsbudjet van 50 miljoen nog te laeg gesteld is en het, zooals in Holland, op 83 miljoen gebragt zou moeten wor den. Maer M. Devaux ziel niet in, dat Holland eene marien heeft, dat Holland met zyne koloniën eene bevolking van 23 miljoen zielen telt, terwyl Belgie in ’t geheel er nog geen 5 miljoenen heeft? Om in evenredigheid te komen met Holland, zou bel oorlogsbudjet van Belgie niet liooger dan 13 mil joen mogen beloopen, en zoo zouden wy het wil len, ofschoon Belgie nog niet, als Holland, onder de oorlogvoerende Mogendheden gerangschikt moet worden. Het moet dus zyn dal het Ministerie met de zaek in de klem zit, anders zou de hrugsche otid- verlegenwoordiger niet op de bres gesprongen zyn om het werk der krygskommissie te verdedigen. Wy hebben ook gisteren eenen brief ontvangen uit Antwerpen, waerin ons duizend gelukweo- schingen worden loegestuerd voor de krachtige houding die wy hebben durven nemen tegenover het werk onzer Stadsmannen. Moed dan, en uil name van het regt, uit name van alle verdrukten, van alle ware vaderlanders, vrienden, medewerkers, voorlaen geene onver schilligheid, geene ongevoeligheid meer; werkt gyl. allen ieverig met ons mede; gun ons uwe broeder lyke hand, en vormen wy een soort van heilig verbond tegen het favorilismus en het voor- regt, dat gesteund is op de verdrukking eu de - nm I ,A SI ^aa.J r, i ii;. i u i inrmna BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wiljiendvksiraet, N* 50. Voor elk alzonderlyk num* nier, 12 eentimeo. Ie 50 kil. ulos. UW, fr. 5-00. si. 52 5 65- 61. 65 a 81. 5-00 5 6-00. 2-48. 22 Non a 55 - a 25 50 50 a 17 00 50 a - a 16 7 O 7 INSCI1RYVINGS-PRYS. Builen stad, C» franks. Met Suppl. S Hot Boterkuipjk vcrschvnt den Donderdag iu geheel blad en den Zondag in half blad. ai too- Q #J!(0 l: 1 am. irenfttmm. OIlNDélll- r, -n- - 25 Nar. a 54 - 25 a 25 25 a <9 25 50 a 81 25 50 a if - i5 Nov. 51 a 53 45 a 80 a 48 97 72 a 13 10 68 a 22 44 98 a 5 34 09 a 2 32 27 a 2 45 a

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1