Byzondere inschrijvingen VOOR Z. H. DEN PAUS. WOENSDAG. liet wordt van langsom waer- schynëlykei dat de fonferentie ter regeling der roomsche kwestie geen plaels zal hebben. Ziedaer een raedsel, dal de minislerieele schry- veiaers ons wel eens tnogten oplossen. VVy wachten op bel antwoord. "•W&VKBS? suyu --'-.-T-.-ey21-H 1 '1 .nil van de familie. En waerom wordt het kind aen zyn huisgezin onttrokken? Enkel om parade te maken. By leger verstoot men het, terwyl het, van geen dienst zynde geweest voor zyne familie, bedorven wordt teruggezonden. Nu de tweede kwestie Het tegenwoordig lyd- stip heeft zyne vrienden en zyne vyanden. By de kiezingen geelt men zyne stem aen diegenen die zich vrienden noemen, en die zyn vrienden van het volk en nemen de zaek van ’t volk ter herten, als ze ware vrienden zyn. Die vrienden kent men in dringende omstandigheden, wanneer de belangen van ’t volk moeten verdedigd worden. Maer wie verdedigt de belangen van 'l volk? Slaen wy eenen oogslag rondom ons. In de groole steJen, alwaer het ministerie do mineert, vindt men niemand om ze le verdedigen, om dat het ministerie geene oppositie duldt. In Antwerpen, alwaer het ministerie niet domineert, ziel men de hooiden van stad, burgemeester en schepenen, voorenaen van de beweging ingerigt ten voordeele van ’l volk. En hoe noemt men die mannen die de zaken van ’t volk behertigen en ver dedigen? Men noemt ze volksvrienden, onafhan- kelyken. ’k Versta dus niet dal iemand eene volks- zaek verdedigt, wanneer hy ze zich nietaentrekt en le huis blylt, want ware er geene oppositie ge- maekt, voorzeker wierden de voor den werkman zoo drukkende voorstellen der krygskommissie aengenomen. Nu, uil name van hel belgiesche volk verpligten wy ons deze voorstellen te bestryden, MAENDAG. Terwyl de liberale bladen, wien de romeinsehe expeditie zooveel bekommernis geeft, gedurig aendringen op het ontruimen der Pauzelyke-Slaten, hebben erop de grenzen aldaer gebeurtenissen plaets, die juist deze ontruiming niet binnen kort doen verhopen. Inderdaed, de bërigten uil Italië melden, dat de beweging der garibaldiaoen op nieuw aenvang neemt; dat nieuwe benden zich vormendal te Orvielo en Rieli werlbureelen zyn geopend, en dit allemael by wete van dal italiaeosche goeverne- roent, hetwelk beweert de loyauteil in persoon te zyn. Meer dan dat, de garibaldianen welke de gevan genissen van Romen opkroppen, zyn nauwelyks naer de grenzen gebragt. of zy vermengen zich andermael met de roodhemden die zich daer ver- eenigen en staen daer andermael onder de wapens. ZONDAG. Den 29 november wierd in den Franschen Senaet de diskussie geopend over de kwestie van Romen. Verscheidene sprekers van talent hadden zich doen inschryven, waeronder DINGSDAG. De diskussie in den franschen Senaet is geëindigd, en deze in het Wetgevend Ligchaetn is begonnen. De heer Jules Favre heelt gesproken tegen het wereldiyk gezag van den Paus. bemerkt worden, de baron Dtipin, Mgr. de kardi- nael de Bonnechose, M. Boinviiliers, M. de la Gué- ronnière, Mgr. de kardinael i athieu, aertsbissebop van Besan^oo en Mgr. Darboy, aeitsbisschop van Parys. M. Dupin heeft den Keizer bedankt over den onderstand welken hy aen het pausdom heeft ge geven. De pltgt en liet belang van Frankryk, zegde hy, legden bem op, bel katholicismus, door de omwenteling bedreigd, te beschermen. Mgr. de kardinael Bonnechose heeft Balie be schuldigd van verraed. Hy hoopt co rekent erop dat Frankryk zyne troepen niet zal lerugroepen, vooraleer de veiligheid van hel lydelyk gezag zal verzekerd wezen op eene dtierzame wyze. Het ly delyk gezag, zegt hy, is noodzakelyk tol het gees- lelyk gezag. Nooit zullen de kalholyken toelaten dal de Paus in het Vaiikaen zelele en de koning van Italië in het kapilool. Mgr. de kardinael Donnet heeft de politiek van Italië aengerand. Hy beeft de intrekking gevraegd van de stemming waerby Romen hoofdslad van Italië verklaerd is geworden. Wanneer men voorstek, een voedingsartikel van eerste noodwendigheid, de visch, by voor beeld, te ontlasten, verklaerl hel Ministerie dat de toestand der schatkist niet loelaet eene dier- gelvke vermindering in de ontvangsten te doen. Er is, ten hoogste, kwestie van eene som van 100,000 franks. Maer er is daerentegen spraek van legerherin- rigting, van 15,000 man in plaets van 10,000 te ligten, van kampen le maken, de burgerwacht te mobiliseeren, enz., enz., alsdan is de toestand der schatkist uitmuntend, en zy lael toe, de toe komst vol vertrouwen in le zien. Er is dan wel kwestie van vetscheideue miljoenen. en te protesteeren tegen alle vertegenwoordigers van ’t volk, die zich tegen dezelve niet verklaren; wy willen de vryheid maer niet het despolismus... (Levendige toejuichingen). Geene sprekers meer het woord vragende, wierd de zitting geheven, en de vergadering verliet de zael onder de drukking van hetgeen haer dezen avond was voorgelegd geworden. Onder de kritieke bemetkingen in de seklien der Kamer, belrekkel)k de soldalen-kwestie, is er eene die byzonderlyk in aendaclil dient genomen te worden Sedert dat de duerte der levensmiddelen zich overal, in Belgie, heeft verklaerd en nog alle dagen toeneemt, is de soldy der soldaten zoo sclirael ge worden dal men niet alleenlyk al bel week- of drinkgeld heefl moeten afschaflen, maer nog daer- enboven een gedeelte van hel ration. Onze soldaten hebben honger, hebben de miuisterieelen uitge roepen, en, alhoewel zy gratis dienen (eenigsle ambtenaren die zich in dit geval bevinden), het ware maer regtveerdig dat men ze behoorlyk voedde, ten minste alzoo behoorlyk als onze dieven en moordenaers gevoed zyn in de gevangenissen. De juistheid dezer aenmerkingen is niet betwist geweest. Alleenlyk hebben de minislerieele leden doen bemerken dat, om hel lot van den soldael te verbeteren, men het beloop van den oorlogs-budjel zou moeten brengen op 70millioen; iets waerin de ministers nog niet kuunen toestemmen, inge zien de dringendheid die er bestaet om de besluit- selen van hunne Kommissie voor de vermeerde ring van hel leger en de nog verzwaring der sol- datery-laslen voor den burger en werkman, door de Kamers te doen bekrachtigen. 5d* 2534-11. Sill) Eiorrespondentle. 2 December 1867. 500 liet 54 F Maxi «looi »che d I) i» ie dagt Dam le M over bleu tVoni ei d V.iri; Demi men uiaui geda neen men iuch kein luim rulle Cl:), gl'OOl gelJl eene Belg eeui; bind doen prys den i w.ml dun i Cent ii.ibu ion baeri oiigei by <1 klein broei Mc ge»' in de van I de wt einde decs, liiinin gesla' ,11'nsl moei' Stigel hole 1.40 jero< In vroeg stalle goedi penvl tul 5: dienst hellei De rolge Mei le Me De St.-T' !)e ,fgez< Mies, beeft» 5 00. 5 00. 50. 10-UO. 41-50. 1-50. 50. 1-00. 70. 1-00. de e leer op i gewi 5 ce 75 c bei 150( Men de I He» te d' id. id. id. van Caeskerke, id. id. id. F’oliliek dagboek. (1) Op onze vraeg, heeft de onderchefstatiebaes geant woord, dat bet rolleken papier, ’s morgens oih 9 ure in onze statie besteld, ’s achternoens, oui 5 ure, is uier Veurne gezonden. Dixmudenaren, Ik lees daer in ’t Weekblad, dal Mynheer de onderwyzer Busschaerl, van Dixmude, al de gemeente-onderwyzers van gaiïsch hel arrondissement Veurne-Dixinude overtreft in den vooruitgang zyner leerlingen. Daerover sta ik verbae»d, want lot nu toè heli ik nog geene pieuven van zyne leer lingen gehoord, lenzy dal zy een fabeltje kunnen decl*- inecren en een slukje spelen. Daerom wil ik u betoonen, Dixmudenaers, zoo klaer als twee en twee vier is, dat de kinders in de school van den heer Busschaerl, byna géénen voortgang kunnen doen. Inderdaed, M, Busschaerl zil daer, in dal pensionnaet, met omtrent twintig internen en mei vyftig tol zestig exter nen. Die tachtig leerlingen verschillen in ouderdom van vyf tot zeventien jaren, zy zyn verdeeld en moeten noodzakelyk verdeeld worden in vyf of zes kla-sen, indien de hoogste klassen een weinig gevorderd zyn. Al die klassen moeten verschillende lessen ontvangen. Nu, de tyd welke men in alle goede pensionnaten gebruikt om les te geven aen iedere klas is ten minste vier uren daegs. Het overige van den tvd bezigen de leerlingen om hunne lessen ie leeren en hunne 'werken te maken. Zoodan, neemt dal zyne leerlin gen maer in vyf klassen verdeeld zyn, T geen le weinig is. Vier uren les aen vyt klassen, dal maekl twintig uren les daegs dal M. Busschaerl moei geven. 'T is waer, zyn zoon, die éêujaer in de normale school is geweest en zyne stu diën niet voorl doet, omdal hy, volgens hel schynt, geene groole goesle heeft voor bel onderwys, heeft de kleine klas: wy mogen dus daer vier uren aftrekken. Hoeveel blylt ér nog over, M. Busschaerl? Slechts zestien uren daegs. By'gevolg, hy moei zyne lessen beginnen ten vier ure ’s morgens (terwyl de kinders nog slapen) tol iwaell ure zonder ophoudenlen één ure weer aen't wei k lol teu 9 ure s’ avonds, (wanneer de kinders wederom slapen). Doet hy dal?.. Och neen!.. Helis onmogelyk dat hy meer dan drv uren les geeft in den voornoen, en vier uren ’s namiddags. En nog, ware dal uilhouddyk, niede- onderwyzers? Zoodan, in plaels van zestien uren les, gy moogt er maer zeven teilen, ett T is nog te veel voor eenen man. Hoeveel uren les heeft dan iedere klas op eenen dag? Een uer en dry kwart, niet half zooveel als in alle welingerigle pen- sionnaten, waul daer krygen zy len minste vier uren. Wat meer’is, hy belooft u nog, Dixmudenaren, dezen winter een avondfeest le geven hoeveel lessen daegs zul len zyne leerlingen dan wel hebben, wanneer hy zich weken en weken bezig zal houden voor die feest met iiede- kens en fabeltjes te leeren aen zyne kinderen? En men zou zeggen dat zyne leerlingen grooten voort gang doen?... Ik ben onderwyzer, en ik zeg dal de kinders met zoo weinige lessen hunnen tyd in ledigheid of len minslen nutteloos overbreugen. Volgens hel Weckbad, hel is een geluk zulk een pension- nael te bezitten! Proficiat ermeê! Maer hebl gy wel bemerkt waeraen het Weekblad loe- schryfl dat die man, volgens hem, zoowel gelukt? Omdat hy moet werken om aen zyn bestaen te geraken. Ik peis dal hel Pensionnaet van M. Busschaerl op eenen beteren voel zou slaen, indien die heer zich niet bezig moest houden met zyne commercie en zyneti winkel en dal hy len minste een of iwee meesters meer kon houden. Peisl gy dal ook niet, mede-onderwyzcrs, die allen door dien heer zedig beheerschl zyl? Eu gy, Dixmudeuarcn, wal peisl gy van dat Pensionnaet? Een onderwyzer. LYST VAN INSCHRYV1NG. Bedrag der vorige lysl 2226-61. Onbekende. 5-00. ld. 1-0O. ld. voor baer gecstclyk en lydelyk welzyn. 1-50. Van kaertspeelslers. l-Oó. Verspaerd geld. 50. Philomena Ceuuinck, Oudecappelle. 1-00. Onbekend. 1-00. Louis Pieiers vraegt den zegen. (Nieucappclle). 5U-0I'. Ch. Pieters. Maria Pieters. Roinanie Vanheule M. Dujardin, pastoor Vvl huisgezinnen Een Eersie-kommunikant Een weesje. Eene dienstmeid. Van kaerlspel. Een werkmensch. Allerhande Niienwstydingen. Men schryfi uil Brussel De hofdiners duren allyd voorl: Als al de Volksvertegenwoordigers beurtelings zullen genoodigd geweest zyn, denkt men dal hel wets ontwerp op de milicie zal voorgebragl worden. Men schryfl uil Luik, 1 december Er wordt hier sedert eenige dagen veel gesproken over de verdwyning van M. Bonneaud, gewezen bestierder van den franschen schouwburg. Zyn huisgezin is lol ellende gebragt. Don derdag stonden er iu den gang van den thcatlier twee zyner kinderen mei schotels voor zich, waerop eeuige giften wierden gelegd. Eene der voornaemste petitiën, waerover de Senaet eerstdaegs eene beslissing zal hebben te nemen, slrekl om de afschaffing der doodstraf te vragen Meu zegt dal de Senaet over deze kwestie zeer verdeeld is. Hel rapport over het verzoekschrift zal worden uilgebiagl door den heer de la Guéronuière. Te Lyon heelt een löjarig meisje, Maria Theresia Gaillard, mei den meeslen lof hel examen van kandidaet in de klieren afgelegd. Eene depeche uil Bomen, van vrydag, meldt dat de jeugdige zouaef, gr ief Carlos d’Alcautara, van Genl, er kwart''na Hen ure des avonds overleden is len gevolge der wonde, die bv iu den slag van Meniaua bekwam. De lyk- I>c sollüy der soldaten en de daerte der levensmiddelen. al iels op de administratie van onzen Yzeren-weg. Een korrespomlent uil Veurne schryfl ons het volgende: M., gy hebl my het rolleken papier gezonden, den 1 december, om 9 ure ’s morgeus (volgens hel adres dat ik aen het Bestuer van den yzeren-weg zal zenden)ik moest dit rolleken ontvangen op den dag zelve der expe ditie, om 10 en half ure ’s morgens, en ik heb bel slechts des andeiend.iegs, 's avonds, om 4 en half ure ontvangen, dus dertig uren le lael. b Toen ik T register van factage voor my had, heb ik my verhaesl myne opmerking erop le schryven, opdat ze, hier in de statie, Zouden kunnen zien hoe spoedig de luetischen bediend worden, die iets met den vierduivel moeten ont vangen. Naer de direktie zal ik ook schryven, want dit gael waerlyk le verre. Wil eens vragen aen uwen opperchefstatiebaes, wan neer hy liet rolleken heefl verzonden, en schryf my zyn antwoord, of beter vraeg hem eene scliriflelyke antwoord. Ik zal voor hem eene koek vragen aen St. Nicolaes. (I) Hel is de tweede mael op acht dagen lyds dal hetzelfde geval plaets heeft. Volgens ik vernomen heb, is eene depeche, over eenige dagen naer Dixmude om 9 en kwart ure door mygezonden, slechts om 11 ure 20 min. aengekomen. Hoe gelukkig zyn wy niet, .Mynheer, eenen lelegraf en eenen vierduivel le hebben die, dank zy de otivergeef- lyke iiegligenüe ouzer slaliebazeu, beiden even SPOEDIG ioopen. X.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2