19 December 1867. Een-en-twiiitigste jaer. N° 54» Dixmmle, Donderdag, Politiek Dagboek. ESG7, Eil te lion! sieur Rare BEKENDMAKINGEN. i«©y, st Doorentje] Fanvueren beelen, Ap aterialen.vai ZONDAG. De romeinsche kwestie wordt thans behandeld in de italiaensclie Kamer en is er hel voorwerp van hevige uitvallen tegen Frankryk en Romen. De revoluliomiaire party kan haer droombeeld niet laten varen Romen hoofdstad van Italië! Hevig vaerl zy dus uit tegen hetgeen zy de miskenning der konvenlie van september noemt. Volgens haer is bel Italië niet dat de schen ding der konvenlie gedaen heelt; rnaer wel Frankryk! Inderdaed, de woorden verliezen van hunne beleekenis en worden tegenwoordig, zoo als Mgr. Dupanloup onlangs nog zegde, in een verkeerden zin aeogewend. De revolutionnairen ïaden hel italiaenseh goe- vernement aenopenllyk mei Frankryk al te breken, en den band van vriendschappelyke betrekkingen te verschearen die er lusschen beide landen nog bestaet. Die denkbeelden vinden inderdaed veel byval onder de woelige bevolkingen van lel schiereiland, die alleen hulp en heil ver»achten van eene gaosche omkeeriog in hel maetschappelyk bestuer van hun land. Het tegenwoordig rninislerie-Mena- brea heeft dus alle moeite om hem regt te houden, en men vreest dal hel zal overrompeld worden door den stroom der verwytingen die hel bestormen. MAENDAG. Frankryk moet nu gewaer wor den waer zyn dubbelhertig politiek naer toe wilt; welke de vruchten zyn van de princiepen in Italië ondersteund en uitgeroepen onder zyne goedkeu ring. Act) Frankryk heeft Italië te danken wat hel is, en nu Fiaohrvlt lot liet einde roe niet wt| toege- ven, nu het volgens hel ingehuldigde princiep van de overrompeling der kleine mogendheden, aen Italië de vryheid niet lael zyne inpalmingen voort te zeilen, nu spanl hel op en keert het zich tegen zyn vroegeren medehelper, tegen zynen weldoener. DYNSDAG. Naer men verzekert heeft hel fransch goevernemenl, naer aenleid'mg van hetgeen dezer dagen aen de grenzen van bet Pauzelyk grondgebied heelt plaets gehad, aen de regering van Fiorencie uitleggingen gevraegd, en gisteren van den heer Nigra ten antwoord ontvangen, dat de italiaensclie regering zich met alle haer ten dienste slaende middelen zal verzetten tegen elke nieuwe revoluliotmaire onderneming welke tegen Romen mogl gerigt worden. Aen den anderen kant echter wordt heimeer en meer twyfelachtig, of hel deu generael Mena- brea zat gelukken zich staende te houden, en vol gens partikuliere dépêches, heden uil Fiorencie ontvangen, had de linkerzyde der Kamer gisteren de terugroeping van den heer Nigra uit Parys vóorgesteld. Zeker is bet, dat heden (hetgeen gis teren nog wierd tegengesproken) naer Toulon bevel is gezonden om alles lot de inscheping eener divi sie naer Civila-Vecchia gereed te houden, ten einde zoo noodig onmiddelyk te vertrekken. WOENSDAG. De eeisle dépêches uit Fio rencie te Parys toegekomen, bevestigen de terug roeping van den heer ridder Nigra, italiaenschen gezant by het Hof' der Tuileries. Naer men zegt, is zyn opvolger een gewezen sekretaris van den i minister Cavour, en oud-minister der buitenland- I sche zaken, de lieer Visconli-Venosta. De heer Nigra zou bestemd zyn voor den post van gezant te Berlyii ol te Londenwacrschynlyk zal hy naer Berlyn worden gezonden, al waer iiy I zich in 'gemeenschap van zienwyze over de ilaliaen- sche éénheid zal bevinden met den heer Benedelti. Zaterdag heeft de Seoaet het budjet der open bare schuld voor 1868 gestemd, beloopende lot 43,512,919 fr. 18 ct. Hel blykt uit eene verklaring van M. Frère, dat de pensioenen, verleend ten gevolge van het af stellen der magistraten schending der Grondwet tolstede van langs de RS, Olmen, Wy deelen volkomentlyk in de volgende gedach ten, uitgezet door het Land van Aelst Den 2 december 11. heeft Z. H. het fransebe volk ontvangen in eene audiëntie van vertrek Nadat hy den Keizer, de generaels en geheel het leger in zeer aendoenelyke woorden bedankt had over den dienst, dien zy aen den Heiligen Stoel kwamen te bewyzen, en hen en hunne lamiliea gezegend had, voegde hy er deze woorden by Indien de Paus zelf in zoo klare woorden spreekt over de noodzakelykheid van zyne tydelyke magt, is het dan geene dwaesheid van in dit punt eene andere opinie le willen hebben dan de Heilige Vader zelf? Is hel niet jammer dal er zoo vele katholieken zyn die niet zien dal zy met de tydelyke magt van den Paus te bestryden, de goddeloozen ondersteunen in het bevechten zyner geestelyke magt? SC7, :s de Veurn- -r Garwt/n, m Olmen. I -gen de kal-1 ly-Dejonghe, anders. isc»y, n de Duin-1 )or den heer I Jer schooae I LEN, Mena- len PIANO I 5 by uiige-1 Toen wy onzen eersten artikel afgekondigd hadden legen de nieuwe bloedwel, kwam men ons van alle kanten zeggen Gy zult vruchteloos legen die wet schryvende hoofdmannen der katholyke party zyn te flauw heftig: zy zullen hunne mede werking weigeren gy zult uwe politieke vi ienden misnoegen; uwe gekozenen zelf zullen de nieuwe wet stemmen enz. Wy zwygen hetgeen er nog meer gezegd en gedaen is. Dit alles heeft onzen moed niet benomen. Wy waren te wel overtuigd dal wy, melde bloedwet te bestryden, de belangen van het volk, van het vaderland, van de vryheid en ook van zeden en godsdienst verdedigden. Het is voor ons eene groote voldoening en vreugd te vernemen dat hel volk overal in bewe ging komt om zich opeotlyk legen die wet en dezes voorstaenders te veiklaren. Dal die hatelyke wet van niet eenen katholyken in de Kamers zal verdedigd worden, en dat alle volksvrienden er zullen legen spreken en stemmen. Jlen mag zich nogtans niet laten voorstaen dat de zaek al teenemael gewonnen is, want de vyau- den en dwingelanden van het volk zyn listig en geweldig. Zy zullen noch beloften, noch vleijerien, noch diners, noch bedrog, noch bedreigingen, noch slechte voorzeggingen sparen. Het volk en zyne gekozene moeten dus op hunne hoede zyn. Al de onafhankelyke nieuwsbladen dienen nog eenigeb tyd te blyven schryven tegen de nieuwe militie-wet. Er behooren in alle kantons en byzondere gemeenten landdagen gehouden te wor den. En er moeten overal liedjes tegen de lotery en de barbaersche bloedwet gezongen wor den. Immers men moet zich in alle dorpen en steden, op alle gehuchten en gemeenten, opd’eene of d’andere wyze, doch allyd wetlelyk en met be- daerdheid, meer en meer verklaren tegen die libe rale slavenwel en hare voorstaenders. Goeden moed dus, vrienden en achtbare lezers volherdt, en gy zult voorzeker den zegenprael be’ halen. Uwen wil zal volbragt worden. Doch wacht u wel van buitensporigheden, wan orde, geweld of oneenigheid. 25 Nov. a 54 66 I a 82 a 25 a 10 a 48 15 10 a- 22 Nov. a 55 I a I a 25 50 I 50 a 47 00 I 50 a I a 16 I Alle politieke dagbladen van Belgie houden zich vandaeg bezig met het vraegstuk van het onderwys; de twee.parijen die het land verdeden, betwisten elkander het domein der scholen met eene hard nekkigheid, welke tol proef dienen kan van de aengelegcnheid der worsteling. Van den eenen kant zien wy de katholieken zich beieveren voor bet behoud der wet van 1842; van den anderen kant zien wy eene tarlryke fractie van het iibera- lismus dezelve onverpoosd bestormen. Waerlyk wy begrypen niet wat er in die wet van 1842 zoo afgryselyks ligt, om derwyze den toorn onzer tegenstrevers op te wekken. Is deze wel niet de volle bekrachtiging der vryheid van geweien? Zy wil dat iedereen het onderwys kunne genieten zonder schending van zyne godsdienstige overtuigingen; zy roept de wereldlyke en gods dienstige overheden tegelyk om over de opvoeding der jongheid te waken, en zoo goed zyn de weder- zydsche betrekkingen dezer twee overheden afge meten, dal tot nu toe niet één ernstig geschil tusseben hen is opgerezen. Indien de wet van 1842, onder wetenschappelyk betrek, voor volmakingen vatbaer is, niemand onzer stelt zich er legen dat deze volmakingen in gevoerd worden; wy allen zyn veeleer genegen om aen de wet alle wyzigingen te doen ondergaen, oveieenkomstig met den steeds toenemenden voor uitgang der beschaving. Doch wat wy nooit zullen bytieden, dat zyn de ongehoorde prelentien dier liberalen, welke tevens den priester uit de school willen bannen en het verpligteud onderwys afkon digen, opdat geheel het jongere geslacht op hunne leest geschoeid worde. Eene wet, die zulke pretentiën zoude huldigen, ware eene ongrondweltelyke, eene onreglveerdige, eene tirannieke, eene revoluliomiaire wet. Zy ware ongrondwettelyk, om dal de Constitutie de vryheid van consciëntie waerborgt, terwyl deze wet deongodislery met dwang aen onze kinderen zoude opdringen. Wy zeggen met dwang, omdat in de drie vierden der plaelsen van België de gemeenteschool de eenigste is en blyven zal, welke de volksklas kan genaken. Deze wel ware onreglv’eerdig. Immers de kalho- lyken maken de oneindig groote meerderheid der bevolking uitzy zyn het, die byna hel geheele budjet des onderwyzers betalen, en men zou met hun eigen geld scholen oprigten en onderhouden, waer zy geen gebruik van kunnen maken dan ten pryze van hun Geloof, welk zy oneindig hooger schallen dan alle geleerdheid der wereld Deze wet ware tyranniek; want bet is eene lyrannief en wel eene onverdraeglyke, de gods dienstige overtuigingen eens volks geweld aen le doen, ham zyn geld af te persen om met hetzelve legen wil en dank zyne zedelyke dood te bewerken. Eindelyk deze wet ware revolutionnair. De echte revolutiemakers, heeft een diepzinnig man gezegd, zyn degenen niet die de revolutie uitvoeren, maer ’l zyn diegenen die dezelve noodzakelyk maken. Hel is de kwestie van bet onderwys die de Hol landers heeft doen vallen; het is dezelfde kwestie die in het grool-hertogdom Baden en in Ierland zulke beweenlyke en langdurige conflicten heelt doen onlstaen tusschen de geestelyke en de wereld- lyke oveiheid hoe wil men dan nog eens deze gevaerlyke proef in België maken 1 Nooit zal de ware katholiek voor den dwang zyne godsdienstige overtuigingen afzweereu, nooit zal hy toelaten dat men van zyne kinderen onge- ioovigen make. Ook meenen wy dal hel grootste deel der liberalen zelven de herziening der wel van 1842 in den ongodsdiensligen zin aikeuren, want zy moeten overtuigd zyn dat deze maetregel den orilieistelbaren val hunner deukwyze tot gevolg zou hebben. D.. 9 32 a 55 45 -a- 6 90 a 18 97 I 72 s 45 10 68 a 22 4t i 98 a 4 09 a i 27 a ’T BOTERKUIPJE 15 ct. den drukrege.. Bureel Wilgendykslraet, N’ 30. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 cenlitnen. de 50 kil. kilos. 5 51 2 52 2 45 25 Nov. 45 25 50 72 25 50 27 8 75 2 CO fr. 5-00. I st. 55 5 CO. st. 60 a 76. 5-27 a 6-18. 2-44. INSCIIRWINGS-PRYS. Buiten stad, franks. Met Suppl. S Het Boterkdipje versckvnt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. j a. t De Scnaet. S67, IBBicldcls en goeden raed tegen de Bloedwet. Woorden van Z. II. Plus IX aen de fransebe soldaten. Ik heb de kwestie van de tydelyke magt zeer wel en lange jareu zeer nauwkeurig onderzocht. Myne pligl legt uiy op voor God en geheel de katholieke wereld, deze magt ongehinderd le bewaren, en gelooft toy vry bet is uil pligt alleen en niet door eerzucht dat ik zoo spreek, oindal ik overtuigd ben dat den magt voor mg nood- xakelyk is om onafhankelyk te tyn, en ou> myne geesle- ly.ke inagt met de uoodige vryheid uit le oefenen. S67, Met vrnegstuk van het onderwys. Geef my honderd jaren lang de op- voeding des menschdoms, en ik ml het aenschyn. der aerde veranderen. Leirmtz, 25 Nov. - a 25 Nov. a 51 I 25 a 25 25 I a 49 25 I 50 a 24 25 I 50 a 41 1 26 Nov. 195. 489. a- l—a52- 1 a 49 - •—a46- a55 1 a 17 - 1 a 40 I 1 a 8 56 72 a 5 1 1 a 88 50 I 50 a 88 - I

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 1