By zond ere in sch ry vinyen VOOR Z. H. DEN PAUS. 5d* In zitting van gisteren, is met eenparige stem men den budjet van openbare schuld aeugenomen- in artikel 100 niet minder belo^ett dan 505 duist franks's jaers, en vvv zyn nog niel ten einde. En dat enkel om eenige jonge liberaelkens in de plaets te zetten van achtbare mannen met onder vinding, die de regtbanken deden eeren en eer biedigen. De geheele zitting van gisteren is ingenomen geweest door de beraedslaging over de poslher- vorming. M. Coomans zegde niet te verstaen waeiorn men de postboden onder weg geene brieven laet ont vangen. Op den builen is die hindernis noggrooter, daer moeten de mensahen soms veel omweg doen om hunne brieven te bestellen; hetgeen zou kunnen uil den weg geruimd worden wanneer de post boden onder den weg brieven mogten ontvangen. Hy bespreekt ook het wegen der brieven en liy zou daer wat toegevenheid in willen zien; want men heeft dikwyls bemerkt dal brieven eene ver meerdering moesten betalen om dat zy een vierde van eenen gram meerder wogen, volgens de post beambten. Eenige postbureelen zyn overlast van werk, en by zou geern het limbreeren der gazetten alge- schaft zien, om dal daer groote voordeelen zouden uit voorlspruilen voor het publiek. De heer Directeur van ’t Pensionnaet St. Louis heeft den volgenden brief aen den beer Bus- schaert loegestuerd. l oud zyn, twaelf die 90 en eeue die 100 jaren oud is; het <0 12 12 2837-04. 5-00. 20-00. 1 -50. 10-00. 250-00. 1- 5o. 5 00. 5 00. 10-00. 5-00. 2- 00. 5-00. Be Eiotner. Lieve Vriend. Ik hoor dal gy in uwen brief aen het Bolerkuipje gerigt, gewag maekt van hel Pensionnaet St. Louis, by inaniere van vergelyking; ik zou wenschen dal gy, in uwen penne- slryd niet dien onbekenden onderwyzer, ons van kante zoudt laten; ’k wordt immers gewaer, hetgeen niel le ver wonderen is, dat ons gesticht u ontvreemd is, en alzoo stelt gy u bloot, van, tegen uw inzigt, onwaerheden te zeggen. ’T is aldus, dat er in dien brief onder andere gesproken wordt van twee koersen onder eenen professor; van twee uren, ja zelfs van eene uer daegs aen eenen koers besteed. Pil alles is beueven de waerheid die twee koersen die gy bedoelt hebben drie professors, iu plaets van eenenzelfs de vierde koers heeft er iwee. Zoo kunnen wy vooral de leertakken, die trapsgewyze moeten aengeleerd worden, aen iederen koers, ja zelfs aeu iedere afdeeliug afzomler- lyk les geven en in afzonderlyke plaelsen, zoo komt hel ook, dal wy tol op de waudeldageu toe, nooit min dan drie, en meermaels vier uren les geveu. Die verbetering komt hieruit voort wy zyn nu, in plaets van vyf, mei zeven professors, om voor de kinders le zorgen T is wat kostelyk voor T Geslicht, maer gy verslael gemakkelyk boe er de leerlingen moeien by winnen. Ver van my, van u ten kwade le willen, dat gy daerin gefaeld hebt; het is onwillens. Ware ik nogthans in uwe plaets, ik zou dien pennestryd stakenwant wie kan u verzekeren dat, na dien onder wyzer, niet een andere zal opkomen, die wat anders zal weten? En om aen eenieder zulk een breedvoerig ant woord legeven, ’l ware zonder einde; ’l ware veel poeder voor weinig wild verschieten. Van eenen anderen kant, is het wel zeker dal gy tegen ons niet sehryft, noch ook legen M. Reynaerl Doch by wie moeten de lezers dan die afgunst, dien tiyd, die gal gaen zoeken? Tegen uwen danken legen uwe meening noemen de eene ons Pensionnaet; M. Reynaerl wordt door anderen aengewezen. Dil alles is onaeugenaem voor ons, en T moei, zonder iwyfvl, u ook onaeugenaem vallen. Leg dan de pen nederdoe wel en lael pralen. Ik eindig mei u te vernieuwen hetgeen ik u gezegd heb, toen ik, eersl in slad komende, u een bezoek aflegde Vriend als voorheen; elkanders geslicht eerbiedigen maer kampen op grond van opvoeding en onderwys. En ik voegde erby Daer is in Veurne-ambacht volk en lucht genoeg voor twee Pensionnalen. Dal zal altyd myn gedragsregel blyven, hoop ik, mei de hulp van God. Uu> vriend. BUYSE, Directeur. Dixmude, den 16 december 1867. Mynheer de Uitgever van hel Bolerkuipje, Ik heb zoo even den brief gelezen van den heer Bus- schaert, in antwoord op dezen van eenen onderwyzer, welken ik in uw blad liever niel gevonden zou hebben eri de lezing van dien brief van den heer Busschaerl Leeft eenen pyulyken indruk op tny gemaekl. De Etoile bevestigt dat MM. Rogier en Frère-Orban hun ontslag hebben iugediend aen den honing ten gevolge van eene zeer ernstige oneenigbeid die ouder hen besteel. Mgr. Gravez, de nieuwbenoemde bisschop va» Namen, is een boezemvriend vin den hoer Dechrmps, zegt de Gazette de Liège, een der ouilerseheidcndste geeslelykeu van hel land. Wysgeer, godsgeleerje, redenaer, letter kundige, beminnelyk en vasi van karakter, begaefd meteene groote werkzaeinheid, zal by in hel diocees van Namen, Dechamps melde wysheid en LYST VAN INSCHRYVING. Bedrag der vorige lyst 2539-04. Dixmude. id. id. id. Geestelyk en Geloovigen van Zarten. Een Jongman van A. N. D. J. V. V. B. Eene Cougreganiste van Clercken. Een huisgezin iu. Ouuekeude. Hoe is het inderdaed mogelyk dat een man, die zich wil doen doorgaen voor een verstandig en ernstig mensch en voor een ervaren onderwyzer en die gelooft op de hogle te zyn van zyne zending, zich veroorlooft eenen brief le schryven die, alles wel ontleed, slechts laffe snoevery bevat cu smaedwoorden gerigt tol zeer achtbare menschel) en onderwyzers die hier geenszins in zake zyn? Een verstandig mensch is beschaemd van zich te roemen en zich opeullyk le zeilen als een overtieflind man die niets anders dan misachting heeft voor zyne koliega’s den geest en T hert van Mgi want de ware verdienste is nuudzakelyk zedig. J Een ernstig mensch begrypt dat de smaedwoorden de minderheid aentoonen van hem die noodig heelt zich er van te bedienen om zyne zaek te verdedigen. Een ervaren onderwyzer weel zeer wel dat men maer regt heeft op dea eerbied en de achting van hel publiek, voor zooveel men zelve met eerbied en achting behandelt al degenen met wie men zich in reglstreeksche ol onregl- streeksche betrekkingen bevindt. Een onderwyzer op de hoogte van zyne zending, verre van zyne leerlingen lêdoeu deelen in de slechtje gevoelens van al keer en hael waermede hy voor hel oogenblik be zield is, leert hun, integendeel, aenhoudentlyk in hunne jonge herten deze rampzalige driften le beteugelen dewelke maer al te dikwyls de wanorde en de oneenigbeid iu de familieu en in de samenleving veroorzaken.» M. Busschaert, overigens, toom weinig achting le koes teren voor zyne nieuwe medeburgers indien hy ze onnoo- zel genoeg gelooft om zich le laten paeijen met snoeveryen en scheldwoorden. Hy wele dal de Dixmudelingcn gewoon zyn de schouders op le halen van medelyden, wanneer ze eenen mensch hooien spreken die op zyn zelven verzot is, en luidop zeggen onder elkander Die man scheldt en spreekt gedurig van hael, nyd, afgunst, enz.dus hy heeft ongelyk. Maer het is nog niet te lael; men vergeel nog al ligt eenen eersten misstap Dal M. Busschaert, indien hy de achting van het publiek wil verwerven, niet toeve zich voortaen heel anders ie looneti als hy zich getoond heeft iu zynen ongelukktgen brief, en dal hy zedig al de on- DERWVZERS VAN HET ARRONDISSEMENT BEHEERSCIIE, lliel mei te trachten hen le vernederen, maer met te pogen beter le doen dan zy. Ik ben, gy weel hel, M. de Opsteller, volstrekt vreemd aen het onderwys, eu ik protesteer nier alleenlyk in den naem der openbare zedelykl.eid, die niet kan dulden dat men zich voor aclttbaer wille djeu doorgaen door groot spraken en smaedwoorden. Indien gy het geradig vindt, magtige ik u dezen brief in hel Bolerkuipje le plaelsen. N. Allerhande Niieuwtslydingen. M. Windels, onderpastoor van Sl. Salvalorskerk te Brugge, is pastoor benoemd le Vladsloo. De heer R. Vanwoumen is in ziuitig van den gemeen- leracd van gister, alhier benoemd geworden tol lid der Burgerlyke Godshuizen, in vervanging vau den heer Schol- ley, oveileden. Ter gelegenheid der feestdagen van Kerstdag en Nieuwjacrdag, die van dil jaer op eenen woensdag gevierd worden, zal de marktdag van Veurne plaets hebben den dyusdag 21 cu 51 december. Te rekenen van den 18 dezer maend, wordt er telken woensdag le Veurne tnarkl gehouden van gezwingeld vlas eu stoppe. Er zyn le Veurne twee verzoekschriften in omloop, waerby gevraegd wordl dal de slalie van den yzeren weg op Duitikerke zou gebouwd worden l’eindeu de uoordstrael, by hel gevatigeuhuis dezer slad. Twee mynwerkers zyn in de koolmyn van Mambourg, voorgeborgt Charleroi, ouder eene instorting kolen ver pletterd geworden. De begraving dier Iwee ongelukkigen beeft zondag'plaets gehadeeu groot deel der bevolking van bel voorgeborgt woonde die by. De meeting tegen de militaire lasten, welke te Luik op 9° dezer in de zael der Manége heeft plaets gehad, was door een buitengewoon talryk publiek bygewooud. Gedu rende ruim drie uren hebben 7 of 8 redenaers de aeudaciil der menigte gespannen gehouden. Er was geen de minste oppositie. Men heelt besloten nog verschillige meetings, niel alleen in de stad, maer ook iu de audere plaelsen van hel arrondissement le houden. Men heeft by toejuiching gestemd dat er een indruk wekkende stoel zal worden iugerigt, mei vlaggen eu ban nieren. Eene depulalie zal aen den gemeente-raed de petitiën overhandigen, welke in alle wykeu der stad met iiandteekcns worden bekleed eu waerin legen de loting eu de overdreveue utilitaire uitgaveu wordl gereclameerd. De Bloedwet. ïilngte van den werkman. Liedje. Stemme naer beliefte. 1. Weg, weg met uw militie—wel Ministers van deu duivel Den werkman had geen boter meer, Nu komt hy nog den zuivel Gaen derven, En sferven Van armoe. Weg mei uw mililiewel 2. Als onze kind’ren eens het roer Op schouder moeten leggen, Als zy naer Gent of Brussel gaen, Ministers, wie zal zeggen Wat leveu Wy leven Wat wy doorstaeu? Foei uw mililiewel! 5. Myn vrouwe kryschl haeroogen rood, Moet onzen Jan gaen dienen, Verlaet ons Jan, ja, wy zyn dood Wy zyu hier ons gelienco, Tien leden Om i'elen. Foei, drymacl foei met uw mililiewel! 4. En dan, wal nog al erger is. Ons kind, nu nog zoo zuiver, Gael heen naer zyn verdoemenis. de verkleefdheid die zy er inboezemen, voorteelten. Te Namen zyn zesen-dertig menschel) die 80 jaren 1tr J: zizi t: i is de genoemde Brasseur, geboren in 1766. Hel edelmoedig bloed van Ed. De Roeck, is een vrucbtbaer zaed van nieuwe zouaven. Zoo wy vernemen zyn er reeds vier jongelingen uil Melsele vertrokken om, by de pauzelyke zouaven, de plaets le gaen vervangen van hunnen beroemden inboorling. Dat is schooudat is allen lof weerdig. Hel aertsbisdom van, Mechelen, dat aen Mgr. De- champs is toeverlronwd, is misschien een der grootste van Europa, ten minste in de katholieke landen. Het behelst Brussel, waeivan de bevolking met de voorgebergten 5(10,000 inwoners bevalAntwerpen en zyne voorgeborg- len, 150,000; Leuven, 49,000; Mechelen, 35.000; Nyvej, 25,000; Thienen, 15,000; Aerschot, 6,000; Diesl, 8,000; Lier, 10,000; Turnhout, 10,000 eu eene menigte groote dorpen iu de twee provinciën Brabant en Antwerpen ver spreid. In tolael dus omtrent 1 1'2 miliioen inwoners, waervau de groote meerderheid, om niet le zeggen de al gemeenheid, aen de katholieke religie loebehoorl. Mechelen en Antwerpen vormden eertyds twee bis dommen, die nu byeen zyn gevoegd. Z. Em. de kardin.tel- aerlsbissehop Engelb. Sterckx, was de XIV» aertsbisschop van Mechelen. De schouwburg van Belleville, faubourg vau Parys, is insgelyks afgehrand. Een schrikkelyke brand heeft dezer dagen de stad Londen gclrofleti. De groole schouwburg, eeu der Irolsch- sle gebouwen van den gansclien aerdbodem, is door de vlammen verdelgd. Er blyven slechts vier ydele muren. Alles is vernield; de muzikale bibliotheek van den schouwburg, van eene onberekenbare weerde en waervau de verzameling vele jaren werkens gekost had, alsook de uiuziektuigen van hel orkest zyn de prooi der vlammen geworden. Eene looneélspeelster, Mad. Titien. heefl voor 1900 tot 1200 ponden sterling weerde in juweelen ver loren. Hel groote orgel, hetwelk 80(1 ponden sterling ge kost heelt, en al de dekoratien, grooteudeels door Talbin, Grieve en Lalcotl geschilderd, zyu iu den zelfden vuur oven verdwenen. Hel verlies voor den huerder van den schouwburg, de heer Mapleson, welke hem van lord Dudley in pacht had, beloopt 19 O(iO p. sterling; dit verlies is des le grooler daer by de luier der zael niel vefzeseru uad. «elke 8ü00 p. sterling beliep. Maendag der verledene week zyn zes Antwerpenacrs naer het pauzelyk leger vertrokken; hel zyn de heeren Coeckx, Vtvet, Castermans, Valide Wyer, Scghers en Van Noyett. Er waren vyflien Nederlanders, waervau vier pro testanten die niet konden aengenomen worden, maer die op eigen kosten zyu vertrokken, om hun le Romen zelve le gaen ombieden. Die hollandsche protestanten willen den pauzelykeu troon verdedigen, als zyude T princiep van orde, omtfbankelyk bestaeu en regt. Men zegt dal de heer Bara gaol trouwen met de dochter des burgemeesters van Gent. Kunst - en letternieuws. De twee eerste afleverin gen vau de goedkoope utlgaef der volledige werken van Hendrik Conscience zyn verschenen en reeds aen de in- teekenaers verzonden. Deze twee afleveringen bevatten Ds arme edelman, Hoe men schilder wordl en een gedeelte van De plaeg der dorpen. Deze uilgaef zal kompleet zyn in omtrent 85 afleveringen of 7 deelen groot in-8. De prys per aflevering is per iuieckening 50 centiemen. De iuschryving is be.aelbaer per tien afleveringen. J. Vanbiervliet, Theresia Van Parys, Onbekende, De joufv. Viaene, Sl. Jucobs-Cappelle 1' <1 1

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2